Jump to content

Nano Reef 48 Λιτρα


Jacob13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίος!!!

Από αυτή την κίτρινη ρικορδέα θέλω!!! Κανόνισε να το κάνεις φάρμα το μικράκι.

!Εγώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!Οχι απο ζωντανα δεν εχω κατι αλλο..Σκεφτομαι ακομα ενα clown και κανενα firefish.Tο damsel θα βγει γιατι μας εχει βγει Chuck Norris..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδω και εναν μηνα χρησιμοποιω βακτηρια special blend για να κατεβασω τα νιτρικα!Σε καθε αλλαγη (εβδομαδιαια) βαζω 20 ml..να συνεχισω να βαζω την ιδια δοση ή να μειωσω?Μην στεγνωσει φοβαμαι..

Τα νιτρικα μου ειναι μεταξυ 25-50 και φωσφορικα 0!

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις νιτρικά...αλλά μην κολλάς..απλά προσέχεις περισσότερο με το τάισμα....για μένα μην βάλεις άλλα ψαράκια.Το διαολάκι το damsel θα βρεί το μέρος του και θα τα πάει μια χαρά με το κλοουνόψαρο.Αν βάλεις και άλλα ψαράκια θα αρχίσουν οι μάχες για κυριαρχία κτλ...και είναι λίγα τα λίτρα.

Εμένα πάντως είναι το αγαπημένο μου ψαράκι το yellowtail που θεωρείται και το πιο φρόνιμο της οικογένειας.

Πρόσεχε λίγο και δώσε βάση.

Οι εφίλιες και ειδικά η torch που έχεις επάνω...(και αυτή είναι απο τα αγαπημένα μου κοράλλια) είναι πολύ επιθετικές...αν τις αφήσεις δεν θα σου αφήσουν τίποτα άλλο...έχουν την τάση να τσιμπάνε ότι βρούνε στο πέρασμα τους.Τοποθέτησε τα κοράλλια σε ασφαλής θέσεις...ας πούμε στην μια γωνία βάλε την paradivisa και στην άλλη την torch αλλά σε ασφαλή περίμετρο με τα υπόλοιπα κοράλλια.

Αυτή τη γιγάντια pallythoa μπορείς να την βγάλεις μια καλύτερη φώτο να την δούμε καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις στην τριτη φωτο αυτο αριστερα? Οι εφιλιες ετσι οπως τις εχω τωρα δεν ακουμπανε κανενα κοραλι διπλα τους..το εχω προβλεψει..το νταμζελ ειναι 2 μηνες και δεν λεει να τα βρει με τιποτα με το κλοουνακι..πολυ ξυλο οταν περναει απο την περιοχη του..τον εχει περιορισει στο μισο ενυδρειο..

Τωρα οσο αναφορα τα βακτηρια..να τα σταματεισω τελειως?τι να κανω?Σημερα κανονικα ειναι να βαλω μιας και εκανα αλλαγη και περιμενω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Ok Σταυρο ακολουθω τις συμβουλες σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μπράβοοοο....

Link to comment
Share on other sites

1 πολυ ομορφο και οικονομικο mini reef.......

Ιακωβε ενημερωσε και ποσα εχεις ξοδεψει για να το φτιαξεις ........

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε ειναι το reef του φτωχου αυτο :)

μεχρι τωρα εχω ξοδεψει λιγοτερα απο 300 ευρω συμπεριλαμβανομενου ολα, ενυδρειο,αλατια,ρεφρακτομετρα,κυκλοφορητες κτλ κτλ μεχρι και ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

το μεσημερι ειπα να βαλω εναν ακομα occelaris για να ειναι ζευγαρι...με το που μπηκε αρχισαν τα κυνηγητα και τα τσιμπιματα ασταματητα μεχρι που μολις ειδα το κλοουνακι στην γωνια πεθαμενο..Αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση ηταν οτι ετρωγε ξυλο απο το αλλο occelaris!!!!δεν μπορω να το καταλαβω αυτο...εχω δει αγριοτητες απο mbuna και tanganyika αλλα σε τετοιο βαθμο πρωτη φορα βλεπω..οι αφρικανες μου μπροστα τους ειναι αγγελουδια..

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε ειναι το reef του φτωχου αυτο :)

μεχρι τωρα εχω ξοδεψει λιγοτερα απο 300 ευρω συμπεριλαμβανομενου ολα, ενυδρειο,αλατια,ρεφρακτομετρα,κυκλοφορητες κτλ κτλ μεχρι και ζωντανα!

Ε δεν είναι και λίγα...........

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα φίλε μου!

Να χαίρεσαι τον ύφαλο σου, συνέχισε με τα παιδιά και μην φοβάσαι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι και λίγα...........

αν δεν ηταν τα παιδια εδω να με καθοδηγησουν και να με βοηθησουν το ενυδρειο θα ειχε παει ανετα στο 1000ρικο...

Link to comment
Share on other sites

Τα κλόουν αν δεν μπουν μαζί στο ενυδρείο μπορεί να αντιμετωπίσουν πρόβλημα μετά αν προσθέσεις κάποιο. Γι'αυτό καλύτερα να τα βαζεις μαζί, ή αν πρέπει να βάλεις κάποιο μετά να το βάζεις σε πολύ μικρή ηλικία. Βέβαια στο δικό σου ενυδρείο μπορεί να έπαιξε κάτι άλλο ρόλο και να το έχασες. Ίσως είχε υπερβολικό στρές.

Link to comment
Share on other sites

με το που το εβαλα δεν σταματησε να το κυνηγαει..σε καποια φαση το ειχε πιασει απο την ουρα και το εσερνε..πρωτη φορα το βλεπω αυτο..το νταμζελ που ειναι πιο διαολος δεν μπηκε καν στον καβγα..τωρα πιστευω οτι και ψαρι να βαλω θα εχω τα ιδια αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις κάτι άλλο δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά σε αυτά τα λίτρα δεν έχεις επιλογές. Το μόνο που σε παίρνει απο ψαρια να βάλεις είναι κλόουν, firefish(decora ή magnifica) τα οποία συγκαταλέγονται στους γοβιούς κανονικά, και κάποιο γοβιό. Και βέβαια όχι όλ αυτά, αλλά 1 απο αυτά.

Link to comment
Share on other sites

το damsel θα φυγει..ηδη εχω βαλει αγγελια.

ενα ζευγαρι occelaris θελω και ενα firefish αλλα πιστευω οτι και να παρω αλλο οταν το βαλω μεσα θα εχουμε τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μολις εντοπισα αυτο τον αστερια..μηπως ξερουμε τι ειναι και αν θα πρεπει να το βγαλω?

103hjz4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστερινα.Τρωει αλγη,αλλα σε μεγαλους αριθμους,οταν δεν βρισκει θα πειραξει κοραλια.Καλυτερα οσα βλεπεις να τα απομακρυνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...