Jump to content

Nano Reef 48 Λιτρα


Jacob13

Recommended Posts

Ακριβο ταισμα κανεις στο κλοουν....

Ρωταμε πριν βαλουμε κατι στο ενυδρειο μας ή διαβαζουμε

εκτος και αν...... θελουμε να χωνουμε χρημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβο ταισμα κανεις στο κλοουν....

Ρωταμε πριν βαλουμε κατι στο ενυδρειο μας ή διαβαζουμε

εκτος και αν...... θελουμε να χωνουμε χρημα!

Σταυρο πιστευα οτι δεν θα υπαρχει τετοιο θεμα και εμπιστευτηκα τα παιδια εκει αλλα για ακομα μια φορα τα ιδια... :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

κ πολυ ομορφα ζωντανα !!!!!

πανεμορφο φιλαρακι!! μπραβο σου!!

Κουκλακι! Πολυ ωραιο το χαλι απο μ****α πανω στον αραγωνιτη!!

σας ευχαριστω ολους σας αλλα αν δεν ηταν ο Σταυρος (Vrillo) να μου φτιαξει το στησιμο των βραχων και τις συμβουλες που μου εχει δωσει δεν θα ειχα κανει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μικρός παράδεισος...μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο πιστευα οτι δεν θα υπαρχει τετοιο θεμα και εμπιστευτηκα τα παιδια εκει αλλα για ακομα μια φορα τα ιδια... :bigemo_harabe_net-86:

Σαν να κατάλαβα για πιο μιλάς!

Ίσως ήρθε η ώρα να αρχίσεις να μην τους εμπιστεύεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα φίλε μου.... Συγχαρητήρια !

Το ζήλεψα πραγματικά! Μακάρι να δείς το reefακι σου όπως το φαντάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι ξεκίνησε να κανεις οικονομία!!!!

Σε λίγο καιρό θα θες πιο μεγάλο. Γιατι απλά μπορείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηδη θελω μεγαλυτερο αλλα προς το παρων θα αρκεστουμε σε αυτο γιατι δεν υπαρχει ουτε μαντηλι για να κλαψουμε :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι το ενυδρείο σου πάει σφαίρα!Μην του πειράξεις τίποτε και μην προσθέσεις τίποτε!Άστο να πάει και θα μουρλάνει κόσμο στο μέλλον!(΄οχι πως τώρα δεν είναι όμορφο έτσι;)η μοναδική συμβουλή που μπορώ να σου δώσω,είναι να μην κρατάς με τίποτε μανιτάρια (εκτός των hairy) μέσα στο μικράκι σου...δεν έχεις ιδέα αν αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται,πόσα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Eνα μικρο update!Εχει αλλαχτει ο φωτισμος με DIY κατασκευη 14ρων cree(XPE) τα οποια δουλευουν στο 65-70%.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον merlon1 που με βοηθησε στην κατασκευη του!

Πριν

2h2frsk.jpg


Μετα


9u0p49.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!

Και νομίζω και επαρκής φωτισμός τώρα πια.

Πρόσεξε μόνο μην κάψεις τα tips από τα κοραλλακια που είναι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

με την τριχοειδη αλγη εχω ενα θεματακι την οποια προσπαθω να την καταπολεμησω με βακτηρια..βεβαια με την αλλαγη του φωτιστικου εκανε και το κυανοβακτηριο την εμφανιση του αλλα θα κανει τον κυκλο του πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

με την τριχοειδη αλγη εχω ενα θεματακι την οποια προσπαθω να την καταπολεμησω με βακτηρια..βεβαια με την αλλαγη του φωτιστικου εκανε και το κυανοβακτηριο την εμφανιση του αλλα θα κανει τον κυκλο του πιστευω..

Μετράς για PO4;

Αφού έχεις άλγη έχεις και φωσφορικά!

Ελπίζω και αντίστροφη όσμωση!

Link to comment
Share on other sites

μετραω αλλα δεν ειναι ανιχνευσιμα...(salifert)

αντιστροφη οσμωση δεν χρησιμοποιω..

Link to comment
Share on other sites

Δες το λίγο για την αντίστροφη όσμωση αν θες!

Είναι μεγάλο προσόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανιχνεύσιμα γιατί τα τραβάνε οι άλγες. Εφόσον το σύστημα σου έχει φτάσει σε αυτό το στάδιο, μια όσμωση επιβάλεται.

Με τα βακτήρια δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι. Πρέπει να αλλάξεις τον διατροφικό τους κύκλο για να μην βρίσκουν τροφή και να ψοφήσουν. Αυξησε την ποσότητα αντιφόσφωρου, και αν θες ρίξε purple up ώστε να επωφελήσεις άλλη άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Το purple up θελει προσοχη,γιατι ανεβαζει και το ασβεστιο!με μετρο!

Έχει και μια δοσολογία. Αν θυμάμαι καλά 5μλ ανα 200 λίτρα. Άρα 1μλ στα λίτρα του. Μπορεί να ρίχνει ανα 2,3 μέρες μισό μλ ίσα ίσα για συντήρηση. Το κατα πόσο ανεβάζει το ασβέστιο πάντως δεν μπορώ να καταλάβω. Ότι αυξάνει την κοραλίνη την αυξάνει, αλλά τα τουρμπο κάλσιουμ που λέει δεν νομίζω να πολυισχύουν. Εγώ μέτρησα μετά απο ένα λεπτό και δεν είδα διαφορά. Κάτι άλλα βάζουν μέσα. Ιωδίνες στρόντια και δεν συμμαζεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχει και μια δοσολογία. Αν θυμάμαι καλά 5μλ ανα 200 λίτρα. Άρα 1μλ στα λίτρα του. Μπορεί να ρίχνει ανα 2,3 μέρες μισό μλ ίσα ίσα για συντήρηση. Το κατα πόσο ανεβάζει το ασβέστιο πάντως δεν μπορώ να καταλάβω. Ότι αυξάνει την κοραλίνη την αυξάνει, αλλά τα τουρμπο κάλσιουμ που λέει δεν νομίζω να πολυισχύουν. Εγώ μέτρησα μετά απο ένα λεπτό και δεν είδα διαφορά. Κάτι άλλα βάζουν μέσα. Ιωδίνες στρόντια και δεν συμμαζεύεται...

Να νομιζεις

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζει το ασβέστιο παιδιά!Στέλνει ψηλά το και το kh για να αρχίσει να βγαίνει κοραλλίνη!είμαι παθών! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...