Jump to content

Η βιβλιοθηκη μου....


Manogr

Recommended Posts

Για να γιορτασω την παραγγελια της βασης του reef ενυδρειου μου (Thanks TAN) :) εκανα μια παραγγελια στο amazon.com και με την ευκαιρια γραφω ποια βιβλια εχω και πια πηρα σημερα και βεβαια ζητω να μου προτεινετε και αλλα για το μελλον. Ολα τα σημερινα μου τα προτεινε ο Discos μαζι με αλλα που ισως αναφερει εδω. Σε αυτα τα λιγα που εχω διαβασει βαζω και μερικα σχολια...

Διαβασμενα

"The New Marine Aquarium: Step-By-Step Setup & Stocking Guide" του Michael S. Paletta

Αρκετα καλο βιβλιο για αρχαριους. Επειδη ηταν το πρωτο σχετικο βιβλιο που διαβασα με βοηθησε να αποκτησω μια γενικη γνωση και ιδεα για το θεμα.

Reef Invertebrates: An Essential Guide to Selection, Care and Compatibilty" των Antony Calfo, Robert Fenner.

Εξαιρετικο...5*...Πραγματικα μοναδικο βιβλιο με εξαντλητικη αναλυση ασπονδυλων αλλα και εξυπνες, προχωρημενες ιδεες για DSB, refugiums και πολλα αλλα! Πραγματικα περιμενω με αγωνια τα επομενα βιβλια της σειρας για κοραλλια και ψαρια.

"Aquarium Corals : Selection, Husbandry, and Natural History" του Eric H. Borneman.

Ακομα ενα 5* κατα τη γνωμη μου! Απιστευτη αναλυση για τα κοραλλια, τη βιολογια τους κτλ αλλα κυριως πληρης αναλυση για υπερβολικα πολλα κοραλλια και τις αναγκες τους (οχι ανεμονες ομως)

Σημερινη παραγγελια

Marine Fishes: 500+ Essential-To-Know Aquarium Species (The Pocketexpert Guide Series for Aquarists and Underwater Naturalists, 1)" του Scott W. Michael;

A PocketExpert Guide to Marine Invertebrates: 500+ Essential-to-Know Aquarium Species του Ronald L. Shimek;

Reef Secrets: Starting Right, Selecting Fishes & Invertebrates, Advanced Biotope Techniques του Alf Jacob Nilsen;

Ultimate Marine Aquariums: Saltwater Dream Systems and How They Are Createdτου Michael S. Paletta;

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τη βάση και για τα βιβλία :) που παραγγειλες, με το καλό!

Αυτό το βιβλίο θα σε βοηθήσει πολύ, ειδικά με το σαμπ

"Ultimate Marine Aquariums: Saltwater Dream Systems and How They Are Created" Michael S. Paletta.

Link to comment
Share on other sites

Για να γιορτασω την παραγγελια της βασης του reef ενυδρειου μου (Thanks TAN) :rolleyes: εκανα μια παραγγελια στο amazon.com και με την ευκαιρια γραφω ποια βιβλια εχω και πια πηρα σημερα και βεβαια ζητω να μου προτεινετε και αλλα για το μελλον. Ολα τα σημερινα μου τα προτεινε ο Discos μαζι με αλλα που ισως αναφερει εδω. Σε αυτα τα λιγα που εχω διαβασει βαζω και μερικα σχολια...

Διαβασμενα

"The New Marine Aquarium: Step-By-Step Setup & Stocking Guide" του Michael S. Paletta

Αρκετα καλο βιβλιο για αρχαριους. Επειδη ηταν το πρωτο σχετικο βιβλιο που διαβασα με βοηθησε να αποκτησω μια γενικη γνωση και ιδεα για το θεμα.

Reef Invertebrates: An Essential Guide to Selection, Care and Compatibilty" των Antony Calfo, Robert Fenner.

Εξαιρετικο...5*...Πραγματικα μοναδικο βιβλιο με εξαντλητικη αναλυση ασπονδυλων αλλα και εξυπνες, προχωρημενες ιδεες για DSB, refugiums και πολλα αλλα! Πραγματικα περιμενω με αγωνια τα επομενα βιβλια της σειρας για κοραλλια και ψαρια.

"Aquarium Corals : Selection, Husbandry, and Natural History" του Eric H. Borneman.

Ακομα ενα 5* κατα τη γνωμη μου! Απιστευτη αναλυση για τα κοραλλια, τη βιολογια τους κτλ αλλα κυριως πληρης αναλυση για υπερβολικα πολλα κοραλλια και τις αναγκες τους (οχι ανεμονες ομως)

Σημερινη παραγγελια

Marine Fishes: 500+ Essential-To-Know Aquarium Species (The Pocketexpert Guide Series for Aquarists and Underwater Naturalists, 1)" του Scott W. Michael;

A PocketExpert Guide to Marine Invertebrates: 500+ Essential-to-Know Aquarium Species του Ronald L. Shimek;

Reef Secrets: Starting Right, Selecting Fishes & Invertebrates, Advanced Biotope Techniques του Alf Jacob Nilsen;

Ultimate Marine Aquariums: Saltwater Dream Systems and How They Are Createdτου Michael S. Paletta;

2864[/snapback]

:):rolleyes::D

Bravo μπραβο για την βαση !!!! Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος! Εγω εχω αρχισει και διαβαζω το Reef Invertebrates: An Essential Guide to Selection, Care and Compatibilty και μου αρεσει πραγματικα παρα πολυ και περιμενω ενας φιλος μου να μου φερει το Reef Secrets: Starting Right, Selecting Fishes & Invertebrates, Advanced Biotope Techniques του Alf Jacob Nilsen, που απ'οτι βλεπω το πηρες και αυτο. :D Μου το συστησε ενας φιλος που μενει εξωτερικο και ασχολειται πολυ με τα reef ενυδρεια και μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο!

Αντε και στα δικα μου τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

Μανο καταρχην, καλη αρχη!! Ειθε ο δρομος σου να ειναι στρωμενος με κοραλια και πολυχρωμα ψαρια...Εννοειται οχι κυριολεχτικα! :D:rolleyes:

Αν και σε βλεπω να χανεσε για καποιο καιρο γιατι θα εχεις μπολικο διαβασμα. :)

Welcome to the salty club!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο τρελενομαι για amazon!! Οπως ειδατε την παραγγελια την εκανα προχθες 19 Οκτ και σημερα το πρωι ο γνωστος τυπος με τα καφε ρουχα μου εφερε το πακετο μου!!! Αυτο θα πει παγκοσμιο χωριο !!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε κριση...εχω παθει αμοκ και σημερα εκανα παραγγελια για αλλα 2 βιβλια...

:):rolleyes::D

Complete Encyclopedia of the Saltwater Aquarium του Julian Sprung

Algae: A Problem Solver Guide (Oceanographic Series) του Julian Sprung

Νομιζω οτι με αυτα ολοκληρωνω τις παραγγελιες μεχρι τουλαχιστον να στησω το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...