Jump to content

Diy Algae Scrubber By Grigoros


grigoros

Recommended Posts

marine.jpg

Αποφάσισα μετά απο πρόβλημα που έχω εδώ και καιρό με τις άλγες να κατασκευάσω ένα Algae scrubber μήπως και τελικά σωθώ, η κατασκευή έγινε ως εξής

Διαστάσεις κατασκευής 25,5 Υ.* 12,5 Π.* 7 Δ. εσωτερικού κουτιού απο ένα κομμάτι plexi glass λευκό που είχα, έκοψα με το τροχάκι στις διαστάσεις που προανέφερα και κόλλησα τα κομμάτια με λευκή σιλικόνη, μετά έβαλα μέσα του ένα κομμάτι πλαστική σίτα και μπροστά στην βάση έκανα ένα τρύπημα για να μπει ο πορόλιθος του αέρα

Φωτό

post-41420-0-63503000-1348846387_thumb.jpgpost-41420-0-41560500-1348846416_thumb.jpg

Το επόμενο βήμα η κατασκευή του εξωτερικού κουτιού όπου θα έμπαιναν και τα κόκκινα λεντάκια ( σύνολο 8 τεμ. ), διαστάσεις 23,5 Υ. * 10,5 Π. * 5,5 Δ., αφού τρύπησα με ποτηροτρύπανο το πίσω μέρος του μπήκε ανεμιστήρας για την ψύξη των λεντ, επόμενο βήμα η κατασκευή της πλάκας αλουμινίου και η τοποθέτηση των led, τέλος η αγορά του μετασχηματιστή ό οποίος είναι 12v και 6Α. Να πω ότι η ένωση των δυο κουτιων στο τζάμι του ενυδρείου γίνεται επάνω με tire up και κάτω με μαγνητάκια

Φωτό

post-41420-0-82614500-1348847096_thumb.jpgpost-41420-0-07117200-1348847108_thumb.jpgpost-41420-0-93712300-1348847123_thumb.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα

post-41420-0-43018700-1348847208_thumb.jpgpost-41420-0-74566500-1348847218_thumb.jpgpost-41420-0-99021900-1348847228_thumb.jpg

Κόστος κατασκευής

Κόκκινα led 10,62 ευρώ

Πλαστική σίτα 5,08 ευρώ

Ανεμιστηράκι 3 ευρώ

Μετασχηματιστής 17,5 ευρώ

Plexi glass τζάμι ( Το είχα )

Σιλικόνη 3 ευρώ

Σύνολο 39,2 ευρώ

Τώρα για τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω σε λίγο καιρό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Άντε καλή επιτυχία και περιμένουνε ενημέρωση!!!

Έχω και εγώ κάτι στα υπ όψιν μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78371&view=findpost&p=701188

(Η Τζένη Καρέζη στο ρόλο της Λόλας λείπει...τα κόκκινα φανάρια τα έχουμε!!!) χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

αιντε και αμα δουλεψει(που γιατι να μην δουλεψει?),να παιρνουμε και εμεις οι αμπαλλοι,σειρα....χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δουλέψει παιδιά να σωθούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

(Η Τζένη Καρέζη στο ρόλο της Λόλας λείπει...τα κόκκινα φανάρια τα έχουμε!!!) χα χα χα

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Γρήγορος θα δουλέψει χαλαρά το μηχανάκι...απλά δώσε χρόνο να αρχίσει να μαζεύει...

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες που θα ξεκινήσω να τα αναβω είναι 12 με προοπτική να φτάσω τις 18, είναι καλά ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ο Kaja λέει 9 ωρίτσες στα 24 Watt για να κάνεις και οικονομία..μην πάς παραπάνω..Αργότερα βλέπεις και ανάλογα πράτεις.

Ούκ εν το πολλώ το ευ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 12 Volt; Θα το βάλω στις 9 για αρχή αν είναι Άλεξ όπως μου λες και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Άστο πατάτα είπα, 6 watt ήθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου μέσα!!! Διέγραψε τα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια Γρηγόρη, αν και νομίζω ότι βγήκε λίγο ακριβό για ιδιοκατασκευή.

Σε κάθε περίπτωση πάντως καλή επιτυχία .....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, Κων/νε η κατασκευή έγινε σε μεγαλύτερο μέγεθος με περισσότερα λεντάκια και μεγαλύτερο μετασχηματιστή σε Α. για αυτό σου φαίνεται στο σύνολο κόστους λίγο ακριβό σε σχέση με προηγούμενες κατασκευές, όπως και να έχει αν δουλέψει χαλάλι τα χρήματα που κόστισε η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Θόδωρε ακόμα περιμένω, η άλγη έχει αρχίσει και δημιουργείται βέβαια αλλά είμαι ακόμη σε αρχικά στάδια, πιστεύω σε ακόμα κανα δυο βδομάδες το πολύ να έχει στρώσει για τα καλά επάνω στη σίτα και να έχει αναπτυχθεί αρκετά, θα βγάλω φωτό και θα ενημερώσω, θα μετρήσω βέβαια και νιτρικά και να διαπιστώσω αν όντως κάνει δουλειά και μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη αφαιρέσει αντιφοσφορο;

Η θα το κανείς αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αναπτυχθεί αρκετά, μετά θα βγάλω τον αντιφώσφορο να δω πως θα τα πάει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον να τον εβγαζες ηδη..?φανταζομαι πως αν δουλευει το συστημα στερεις θρεπτικα εχοντας μεσα το αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

σωστό μου ακούγεται αυτό που λέει ο Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα τον έβγαζα τον αντιφόσφωρο! όσο τον χρησιμοποιείς δεν πρόκειται ποτέ να έρθει σε ισορροπία το ατς και ακόμα και αν έρθει θα χαλάσει όταν τον αφαιρέσεις!Άρχισε να τον αφαιρείς σταδιακά σε 2-3 δώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως νιτρικά ( 25 ) Κώστα και βλέπω ότι δημιουργείται στρώμα άλγης στην σίτα, αν ανέβουν και τα φωσφορικά τό πρόβλημα που έχω ήδη απο τριχοειδή άλγη μέσα στο ενυδρείο θα μεγαλώσει, δεν είναι καλύτερα να περιμένω λίγο μέχρι να αναπτυχθεί μέσα στο Scrubber και μετά να βγάλω τον αντιφώσφορο;

Link to comment
Share on other sites

Να τον βγάλω τότε σταδιακά όπως μου λέτε και να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

ναι σταδιακα ειναι και το καλυτερο.ετσι κι αλλιως μια μικρη ανωμαλια θα υπαρξει περνωντας απο το ενα συστημα στο αλλο.

ενημερωνε μας σχετικα.εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...