Jump to content

Diy Algae Scrubber By Grigoros


grigoros

Recommended Posts

μαλλον να τον εβγαζες ηδη..?φανταζομαι πως αν δουλευει το συστημα στερεις θρεπτικα εχοντας μεσα το αντιφωσφωρο.

+1 με ποια τιμη στα PO4 κρατας αντιφωσφορο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αντιφώσφορο σιδήρου έχω με μηδενικά φωσφορικά, τον έχω αφήσει όμως πάνω απο μήνα αν θυμάσαι απο την τελευταία μας κουβέντα Στάθη που μου είχες προτείνει να τον αφήσω παραπάνω για να ανεβάσει φωσφορικά και να έρθει σε ισορροπία στις τιμές με τα νιτρικά μήπως και πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αντιφώσφορο σιδήρου έχω με μηδενικά φωσφορικά, τον έχω αφήσει όμως πάνω απο μήνα αν θυμάσαι απο την τελευταία μας κουβέντα Στάθη που μου είχες προτείνει να τον αφήσω παραπάνω για να ανεβάσει φωσφορικά και να έρθει σε ισορροπία στις τιμές με τα νιτρικά μήπως και πέσουν.

Nα τον αφησεις μεσα δεν σου ειπα σιγουρα.Με μηδενικα φωσφορικα πρεπει να τον βγαλεις και να προσθετεις αμινοξεα ως πηγη φωσφορου.Οσο εχεις μεσα τον αντιφωσφορο και σε συνδιασμο με το Algae Scrubber το στεγνωνεις απολυτα απο PO4 και δεν ριχνεις μαλιστα και τα NO3.Ασε που γι'αυτο αργησε να σου μαζεψει αλγες.Αν θυμαμαι καλα σε δυο εβδομαδες επρεπε να εχεις ηδη γεμησει αλγες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πατάτα δηλαδή κατάλαβα, τώρα τι να κάνω, να τον βγάλω σταδιακά ή εντελώς με την μια;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πατάτα δηλαδή κατάλαβα, τώρα τι να κάνω, να τον βγάλω σταδιακά ή εντελώς με την μια;

Με την μια.Εσυ τωρα κανονικα δεν θα βαζεις αντιφωσφορο,αφου αλαζεις μεθοδο στην ουσια.Αφηνεις τωρα αυτο να σου κανει την δουλεια που πρεπει και βλεπεις... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε εντελώς, καλά που ανοίξατε το θέμα παιδιά και διορθώθηκε η κατάσταση, είμαι και μισός Πόντιος βλέπετε, ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την μια κανονικα οχι σταθη.ειναι πολυ αποτομη μεταβολη για το συστημα.το ειπαμε και παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Με την μια κανονικα οχι σταθη.ειναι πολυ αποτομη μεταβολη για το συστημα.το ειπαμε και παραπανω..

Κωστα και μηδενισμενος ειναι αλλα αφηνει σαν αντικαταστατη του αντιφωσφορου την νεα μεθοδο που θα αρχισει να λειτουργει και να κανει ακριβως την ιδια δουλεια.Γνωμη μου... πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τάιζε μέχρι να πάρει μπρος...κάνε ένα κοκτέιλ με κατεψυγμένα να δεις φως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά που βρέθηκε ένας άλλος Πόντιος να σκαλισει το θέμα.

Θα μπω και γω στον πηρασμο να το δοκιμάσω.

Αλλα…

Επειδή ολα αυτά είναι DIY το κάθε ένα θα έχει διαφορετική απόδοση.

Στον αντιφοσφορο έχουμε έναν μπούσουλα με τα λίτρα του reef και τα γραμμάρια του υλικού.

Εδώ τώρα θα πρέπει να βρούμε μια αναλογία λίτρα και επιφάνεια.

Εχει αναφερθεί κάπου κάτι τέτοιο;

Το δικό σου τι επιφάνεια έχει και για ποσά λίτρα;

Σίγουρα μια πολλή μεγάλη επιφάνεια θα κάνει δουλειά αλλα που να βρεις το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το μέγεθος της ξύστρας είναι ανάλογο με την ποσότητα που θέλεις να ταΐζεις.

Ρίξε μια ματιά να καταλάβεις την λογική του

DIY Algae Scrubber

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και γω την γνωμη μου... βγαλτα ολα αρχηγε μου..αστο να φουντωσει κοψε κ λιγο τις αλλαγες νερου και αστο να ξεσπασει... ολη την δουλεια θα την κανει η φυση... στο δικο μου ειχα τριχοειδης αλγες ολων των ειδων που φταναν τους 10 ποντους μακρος τριχας.. κ ομως αφου τα δοκιμασα ολα και δεν πετυχε τπτ ή ηταν απλα παροδικο, το παρατησα και σηκωθηκα κ εφυγα διακοπες 3 μηνες στο χωριο .. εβαλα μια ταιστρα να ριχνει την ελαχιστη ποσοτητα τροφης και εκανα αλλαγη νερου 7% μετα απο εναμιση μηνα.. κ μετα απο 2 μηνες αλλο ενα 5%... αντιφως κ ανθρακα καθολου.. κ το νερακι εγινε κρυσταλλο κ οι αλγες ειχαν παρει δρομο απο το σκιμερ.. μεχρι πριν απο 2 βδομαδες που επαθα το ατυχημα κ μου αδειασε ολο το ενυδρειο στο μπαλκονι κ το ξαναγεμισα απο θαλασσα κ τωρα περναω παλι "παιδικες" αρρωστιες!!

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Καλά που βρέθηκε ένας άλλος Πόντιος να σκαλισει το θέμα.

Θα μπω και γω στον πηρασμο να το δοκιμάσω.

Αλλα…

Επειδή ολα αυτά είναι DIY το κάθε ένα θα έχει διαφορετική απόδοση.

Στον αντιφοσφορο έχουμε έναν μπούσουλα με τα λίτρα του reef και τα γραμμάρια του υλικού.

Εδώ τώρα θα πρέπει να βρούμε μια αναλογία λίτρα και επιφάνεια.

Εχει αναφερθεί κάπου κάτι τέτοιο;

Το δικό σου τι επιφάνεια έχει και για ποσά λίτρα;

Σίγουρα μια πολλή μεγάλη επιφάνεια θα κάνει δουλειά αλλα που να βρεις το χώρο.

Πόντιοι Ισχύς Δια Της Γνώσεως όπως λέγαμε και στο πυροβολικό ( χωρίς το Πόντιοι ), Θοδωρή η κατασκευή που έκανα είναι 25,5 Υ.* 12,5 Π.* 7 Δ σε ενυδρείο 360 + 95 σαμπ μικτά, τώρα όμως είναι όπως το λέει ο Άλεξ, δεν παίζει με τα λίτρα αλλά με την ποσότητα τροφής, τουλάχιστον έτσι λέει ο Santa Monica, οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς με την κατασκευή εδώ είμαι, τώρα με τον αντιφώσφορο θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά, το απόγευμα έβγαλα τον παλιό που τον είχα πάνω απο μήνα και έβαλα απο καινούριο το 1/3 της δοσολογίας που έβαζα, σε πόσες μέρες να τον βγάλω και αυτόν και να το αφήσω εντελώς χωρίς αντιφώσφορο;

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και γω την γνωμη μου... βγαλτα ολα αρχηγε μου..αστο να φουντωσει κοψε κ λιγο τις αλλαγες νερου και αστο να ξεσπασει... ολη την δουλεια θα την κανει η φυση... στο δικο μου ειχα τριχοειδης αλγες ολων των ειδων που φταναν τους 10 ποντους μακρος τριχας.. κ ομως αφου τα δοκιμασα ολα και δεν πετυχε τπτ ή ηταν απλα παροδικο, το παρατησα και σηκωθηκα κ εφυγα διακοπες 3 μηνες στο χωριο .. εβαλα μια ταιστρα να ριχνει την ελαχιστη ποσοτητα τροφης και εκανα αλλαγη νερου 7% μετα απο εναμιση μηνα.. κ μετα απο 2 μηνες αλλο ενα 5%... αντιφως κ ανθρακα καθολου.. κ το νερακι εγινε κρυσταλλο κ οι αλγες ειχαν παρει δρομο απο το σκιμερ.. μεχρι πριν απο 2 βδομαδες που επαθα το ατυχημα κ μου αδειασε ολο το ενυδρειο στο μπαλκονι κ το ξαναγεμισα απο θαλασσα κ τωρα περναω παλι "παιδικες" αρρωστιες!!

Λες ρε Γιάννη να το κάνω έτσι; Καθόλου φώσφορο με την μία; Να τον βγάλω και αυτόν τον λίγο που έβαλα σήμερα και όπως κάτσει; Φοβάμαι ρε συ φίλε όμως μην γίνει κάτι και κλαίω μετά, υπάρχουν απόψεις που διίστανται και εχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Απλα λεω τι εκανα εγω φιλαρακι.τουλαχιστον σε μενα πετυχε. οταν λεμε το παρατησα..το εννοω στην κυριολεξια.! εγινε βουρκος ναι. τα ζωντανα μου δεν επαθαν τπτ. μετα εφου η τροφη ηταν πολυ λιγη αρχισε σιγα σιγα η αλγη να μαρενετε και να ψωφαει κ το σκιμερ εκανε παπαδες... τι να πω.. δεν ειμαι ο πλεον εμπειρος αλλα με την δικη μου κριση κ ετσι οπως εβλεπα το συστημα μου αυτο θεωρησα να κανω σωστο.. το λεει ο chief αλλωστε..

--->Όπως διαισθάνεσαι το τι θέλει ο/η σύντροφός σου, μάθε να διαισθάνεσαι το τι θέλει και το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Απλα λεω τι εκανα εγω φιλαρακι.τουλαχιστον σε μενα πετυχε. οταν λεμε το παρατησα..το εννοω στην κυριολεξια.! εγινε βουρκος ναι. τα ζωντανα μου δεν επαθαν τπτ. μετα εφου η τροφη ηταν πολυ λιγη αρχισε σιγα σιγα η αλγη να μαρενετε και να ψωφαει κ το σκιμερ εκανε παπαδες... τι να πω.. δεν ειμαι ο πλεον εμπειρος αλλα με την δικη μου κριση κ ετσι οπως εβλεπα το συστημα μου αυτο θεωρησα να κανω σωστο.. το λεει ο chief αλλωστε..

--->Όπως διαισθάνεσαι το τι θέλει ο/η σύντροφός σου, μάθε να διαισθάνεσαι το τι θέλει και το ενυδρείο σου.

Δεν εχεις και αδικο σε αυτο που λες.Το καλοκαιρι ελειψα τρις εβδομαδες και αφησα τον πεθερο μου να ριχνει μια φορα την ημερα τροφη.Ουτε βακτηρια,ουτε οργανικο ανθρακα,ουτε αμινοξεα,ουτε βιταμινη ,τπτ.Οταν γυρησα ολα ηταν τουμπανο,τοσο τουμπανο που μπηκα στο πειρασμο να κανω ολες τις μετρησεις οι οποιες ηταν ποιο ιδανικες απο ποτε.Πρειν καποια χρονια βρε παιδια στο θαλασσινο κανανε σπανια αλλαγες νερου και τους πηγαινε ρολοι το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδικο σε αυτο που λες.Το καλοκαιρι ελειψα τρις εβδομαδες και αφησα τον πεθερο μου να ριχνει μια φορα την ημερα τροφη.Ουτε βακτηρια,ουτε οργανικο ανθρακα,ουτε αμινοξεα,ουτε βιταμινη ,τπτ.Οταν γυρησα ολα ηταν τουμπανο,τοσο τουμπανο που μπηκα στο πειρασμο να κανω ολες τις μετρησεις οι οποιες ηταν ποιο ιδανικες απο ποτε.Πρειν καποια χρονια βρε παιδια στο θαλασσινο κανανε σπανια αλλαγες νερου και τους πηγαινε ρολοι το πραγμα

Οκ παλια κανανε κ αλλα πραγματα που τωρα απλα δεν εφαρμοζονται σε καμια περιπτωση.Αλλα τα βασικα απλα κ λητα πραγματα παντα με επαιρναν προς το μερος τους.. ξεκινησα το ενυδρειο μου με αυτην την λογικη.. ενα light reef με χωρις προσθετα χωρις χημειες με αλλαγες 10% καθε βδομαδα για αναπληρωση των βασικων στοιχειων... το τελευταιο βεβαια δεν μου βγηκε αλλα οκ.. :bigemo_harabe_net-82: μικρο το κακο..

πλεον αντιφως αλλαζω καθε 45 μερες και ανθρακας μπαινει καθε 15 μερες για μια βδομαδα...

και για να μην ξεφευγουμε στο θεμα του φιλου grigoros μηπως ο βραχος σου σου κανει ολη αυτη τη ζημια..???

Link to comment
Share on other sites

Οκ παλια κανανε κ αλλα πραγματα που τωρα απλα δεν εφαρμοζονται σε καμια περιπτωση.Αλλα τα βασικα απλα κ λητα πραγματα παντα με επαιρναν προς το μερος τους.. ξεκινησα το ενυδρειο μου με αυτην την λογικη.. ενα light reef με χωρις προσθετα χωρις χημειες με αλλαγες 10% καθε βδομαδα για αναπληρωση των βασικων στοιχειων... το τελευταιο βεβαια δεν μου βγηκε αλλα οκ.. :bigemo_harabe_net-82: μικρο το κακο..

πλεον αντιφως αλλαζω καθε 45 μερες και ανθρακας μπαινει καθε 15 μερες για μια βδομαδα...

και για να μην ξεφευγουμε στο θεμα του φιλου grigoros μηπως ο βραχος σου σου κανει ολη αυτη τη ζημια..???

Σε εμενα το λες αυτο?...Ποια ζημια?

Link to comment
Share on other sites

οχι στον grigoro αναφερομουν!!! μηπως βγαζει φωσφορικα ο βραχος του..

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος όχι δεν το νομίζω, τον είχα πάρει τον περισσότερο νεκρό και με τον ζωντανό που συμπληρωσα από το προηγούμενο ενυδρείο μου που δεν είχε θέμα αλγης έκανα την βιολογία + βακτηρια, αυτό που νομίζω τώρα τελευταία ότι μπορεί να φταίει είναι η κυκλοφορία στο ενυδρείο για αυτό και θα αλλάξω το setup προσθέτοντας σε λίγες μέρες μια Vortech MP40 και λίγο αργότερα άλλη μια.

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος όχι δεν το νομίζω, τον είχα πάρει τον περισσότερο νεκρό και με τον ζωντανό που συμπληρωσα από το προηγούμενο ενυδρείο μου που δεν είχε θέμα αλγης έκανα την βιολογία + βακτηρια, αυτό που νομίζω τώρα τελευταία ότι μπορεί να φταίει είναι η κυκλοφορία στο ενυδρείο για αυτό και θα αλλάξω το setup προσθέτοντας σε λίγες μέρες μια Vortech MP40 και λίγο αργότερα άλλη μια.

Γρηγορη αφου απο φοσφωρικα εισαι μηδεν ειπαμε.Για τα νιτρικα σου μηπως μηλας?

Link to comment
Share on other sites

Ναι από φωσφορικά 0, με τα νιτρικα εχω θέμα όπως προανέφερα, με ρώτησε για τον βράχο ο Γιάννης, τώρα είδα ότι λέει για φωσφορικά από τον βράχο, γράφω από το κινητό και δεν το πρόσεξα πιο πάνω το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις.. κ γω το παθαινω απο το κινητο.. εφοσον ειναι ετσι ο βραχος σου κ δεν εχει προβλημα τοτε μονο μια λυση υπαρχει. και αυτην σιγουρα θα την βρεις μονος σου απλα βλεποντας το ενυδειο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά την τελευταία μας κουβέντα και την αφαίρεση του αντιφώσφορου από το ενυδρείο το σύστημα είναι στην εξής κατάσταση

post-41420-0-17504600-1351930851_thumb.jpg post-41420-0-88976000-1351930869_thumb.jpg

μέτρησα νιτρικά από 25 που είχα στο 5 και φωσφορικά 0, τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...