Jump to content

4 Χρυσοψαρα Σε Γυαλα


g-keeper

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

πηγα σε ενα pet shop και ρωτησα ποσα χρυσοψαρα χωρανε σε μια μεγαλη γυαλα,μου ειπαν 7 αλλα καθ οτι αρχαριος μου φανηκαν πολλα και τελικα πηρα 4!2 red cup και 2 κανονικα..

απ οτι εψαξα λιγο ολοι λενε οτι θελουν ενυδρειο και πολυ περισσοτερα λιτρα για το καθενα..σκεφτομαι να παρω ενα γυρω στα 100 λιτρα,αλλα ολα εδω ειναι πολυ μπερδεμενα με θερμοκρασιες,μετρησεις,νητρικα,και διαφορα τετοια και δυσκολευομαι,υπαρχουν καποια απλα βηματα να ξεκινησω?

φυτα πρεπει να βαλω αληθινα,ψευτικα η καθολου?

να βαλω πετρες ξυλα η τιποτα καραβακια?

και για χαλικι τι πρεπει να βαλω??

και αν ταιριαζουν με τιποτα αλλα ειδη ?

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν διαβάσεις τα παραπάνω που σου έγραψε ο Κωστας φ εν συνεχεία πήγαινε πίσω στο πετσοπ και πες του εκ μέρους μου ότι είναι επιεικώς απαράδεκτος που δίνει τέτοιες συμβουλές και αν τόσο πολύ θέλει πια να βγάλει λεφτά να βρει άλλους τρόπους και όχι να παίζει με αθώες ψυχές!

Υ.Γ. 1 καλώς όρισες στο aquazone και καλή διαμονή!

Υ.Γ. 2 αφού ξυπνήσεις πήγαινε όλα τα χρυσόψαρα πίσω και επέστρεψε να τα πούμε και να σε βοηθήσουμε!

Αυτά από μενα, καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και ευχαριστω!

τα εχω τα χρυσοψαρα 15 μερες τωρα!

ebenos δεν τα επιστρεφω,εχει ενασ φιλος ενα ενυδρειοπου δεν το χρησιμοποιει πια και το απογευμα θα το εχω..

θα το στησω θα το στρωσω και θα τα βαλω εκει!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η κίνηση του ενυδρείου αλλά αν περιμένεις να στρωθεί το ενυδρείο σου και να τα μεταφέρεις μετά τότε δεν θα έχει μείνει χρυσόψαρο κανένα!

Βρες μπόλι και αν θέλεις μην κάνεις βιαστικές κινήσεις που θα αποβούν και για τα ψάρια αλλά και για εσένα μοιραίες!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι δεν έχεις!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76469&hl=&fromsearch=1

Ηρεμία, συνεργασία, σωστές κινήσεις και εδώ είμαστε σε ότι και αν χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο ενός ενυδρείου μπορεί να διαρκέσει από 20 έως 40 ημέρες. Από την στιγμή που έχεις ήδη ψάρια και μάλιστα 4 η μόνη λύση είναι το μπόλι!

Γι’αυτο και σου είπα να πας τα ψάρια πίσω στο πετσοπ!

Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που λες ότι δεν μπορείς να βρεις μπόλι ίσως να δοκιμάσεις αυτό εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο ενός ενυδρείου μπορεί να διαρκέσει από 20 έως 40 ημέρες. Από την στιγμή που έχεις ήδη ψάρια και μάλιστα 4 η μόνη λύση είναι το μπόλι!

Γι’αυτο και σου είπα να πας τα ψάρια πίσω στο πετσοπ!

Από τι στιγμή που λες ότι δεν μπορείς να βρεις μπόλι ίσως να δοκιμάσεις αυτό εδώ. :)

Δημήτρη μου με 4 χρυσόψαρα που έχει ήδη ο φίλος μας δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο σκευάσματα!

Όταν κάνουμε χρήση σκευάσματος η ιχθύοφορτιση μας πρέπει να είναι πολύ σταδιακή και πολύ προσεκτική γιατί θα δούμε την αμμωνία στο φουλ και το ζητούμενο μας σε αυτή την περίπτωση είναι να μην αφήσουμε άλλο τα χρυσόψαρα να ταλαιπωρούνται μέσα στην γυάλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι , σκεφτόμουν μήπως αρχίσει τη διαδικασία με ένα χρυσόψαρο και σταδιακά να προσθέτει και από ένα. Αλλά και πάλι θα είναι ταλαιπωρία για τα ζωντανά.

@ g-keeper : Προχώρα όπως σε συμβουλεύει ο ebenos.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που προτείνεις Δημήτρη δεν είναι λάθος, είναι και αυτή μια από τις πολλές μεθόδους που υπάρχουν για να στρώσουμε ένα ενυδρείο (φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο πολύ μπορεί να στρεσάρει το ψάρια) αλλά με 4 χρυσόψαρα στην γυάλα ο χρόνος μας είναι περιορισμένος.

Αυτό δεν σημαίνει ότι με το μπόλι θα τα βάλει όλα μαζί κατευθείαν αλλά σίγουρα θα πάρει πολύ λιγότερο χρόνο από την χρήση των βακτηριών μιας που οι αποικίες θα υπάρχουν έτοιμες και δεν θα χρειαστεί χρόνος για να ανατηχθούν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...