Jump to content

Πλαναρια


Recommended Posts

γεια σας θελω να ρωτισω αν τα κοκκινα πλαναρια μπορουμε να τα βγαλουμε απο κοραλακια πριν μπουν στο ενυδρειο μας??γιατι ενα φιλος θα μου δωσει καποια κοματια και εχει πλαναρια...ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Eγω στη θέση σου θα έφτιαχνα μια μικρή καραντίνα.Μην ρίξεις φάρμακα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς πιο ασφαλές το ντιπάρισμα απο την καραντίνα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια το θεμα ειναι οτι θα κανει δουλεια της σαλιφερ??

τι να ντιπαρο??δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς πιο ασφαλές το ντιπάρισμα απο την καραντίνα?

Κατ'αρχην θεωρω λαθος και μη ασφαλες να παρει ζωντανο με παρασιτα.

Απλα απαντησα κυριολεκτικα σε οτι ρωτησε

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν βρω τροπο να τα βγαλω εχει καλως,μπορει να μην τα παρω κιολας.

Ορθη και συνετη αυτη η σκεψη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα παράσιτα έχουν στοιχειώσει πολλούς χομπίστες και έχουν γκρεμίσει αρκετά στολίδια σε λίγες μέρες.

Αν ήταν τίποτα κοράλλια που δεν υπάρχουν στην αγορά θα τα βούλιαζα στην καραντίνα θα άρχιζα θεραπεία και μετά απο ένα διάστημα αν ζούσαν θα τα καλλιεργούσα να βγάλω καθαρά μοσχεύματα.

Αν είναι τίποτα κοράλλια που μπορείς να βρείς εύκολα μην μπαίνεις στην διαδικασία.

Ο φίλος σου πάντως είναι πολύ σωστός.Θα μπορούσε να μην σου πεί τίποτα και την πατήσεις για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε ο βράχος έχουν και τα κοράλλια...για ακρόπορες μιλάμε έτσι?

Link to comment
Share on other sites

αλεξ αυτος τα εχει καιρο και δεν του εχουν πειραξει τιποτα.το ενυδρειο του ειναι απο τα καλυτερα στην ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα ξέρω και ποιον λές...γνωρίζω το livestock....πάρτα εχθές......καραντίνα καθάρισμα τον βράχο plugs ότι είναι κουβά τα κολλάς σε φρέσκα plugάκια και αρχίζεις θεραπεία.....αν θές βοήθεια μου λές...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα διατηρησης της καραντινας;

Link to comment
Share on other sites

Sadman πάντα όταν υπάρχει θέληση πάντα υπάρχουν λύσεις.

Η διατήρηση καραντίνας είναι το καλύτερο πράγμα όταν στοκάρεις.Δεν την αναπληρώνει κανένα υγρό για dip ή φάρμακο.Σταθερή αξία.

Link to comment
Share on other sites

Sadman πάντα όταν υπάρχει θέληση πάντα υπάρχουν λύσεις.

Η διατήρηση καραντίνας είναι το καλύτερο πράγμα όταν στοκάρεις.Δεν την αναπληρώνει κανένα υγρό για dip ή φάρμακο.Σταθερή αξία.

Δηλαδη οταν υπαρχει θεληση αλλα οχι η δυνατοτητα,ας πουμε λογω χωρου,κατι γκρεμιζεις και τη στηνεις:D

Ok. Δεκτο :P

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δύσκολο δλδ μπορεί να είναι να στήσεις ένα 20-30λιτρο με ένα μικρό φίλτρο,θερμοστάτη και έναν υποτυπώδες φωτισμό...ένα τέτοιο για τους δίσκους μου το στήνω σε 10 λεπτά..

Ρίχνεις και τα φαρμακάκια σου χωρίς να επηρεάζεις τα άλλα ζωντανά...έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο... υπομονή θέλει το reef και προσεκτικές μελετημένες κινήσεις.Η βιασύνη και ο ενθουσιασμός συνήθως έχουν ολέθριες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο μωρε.Μαζι σου ειμαι.Δεν ειμαι κατα της καραντινας.Αν δεν εχεις χωρο ομως τι να κανει;Αυτο θελω να πω αλλα δε με καταλαβαινεις.Δε με συμπονας :D

Link to comment
Share on other sites

Σε συμπονάω φίλε μου, αλλά σου λέω πόσο έυκολο είναι...όταν γεμίζεις το rio σου και επενδύεις ένα σωρό λεφτά σε ζωντανά και τρέξιμο αγωνία μέχρι να τα πάρεις το ρισκάρεις?

Δεν χρειάζεται και πολύ χώρο ίσα ίσα για να καθαρίζεις τα φραγκάκια/κοράλλια σου...φυσικά καλό να γίνεται κάτι μεγάλο για να μπαίνουν και ψάρια μέσα...αλλά όπως μπορεί ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...