Jump to content

Πλαναρια


Recommended Posts

έχει και στο petcumulus αν δεν βρείς απο κάπου πιο κοντά σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

πλαναρια αν μπουν στο ενυδρειο πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να βρεις ψαρι που θα τα τρωει(το ιδιο ρασακι που θα εχω εγω μπορει να τα

ξεπαστρευει κ σε εσενα να μην τα ακουμπαει)

αλλα θελεις επισης τυχη κ οταν χρησιμοποιησεις φαρμακο για να τα ξεφορτωθεις για να

μη χασεις το ενυδρειο σου αφου αυτα οταν ψοφησουν ειναι παρα πολυ τοξικα κ αν εχεις παρα πολλα ειναι δυσκολο να κρατησεις

καθαρο το νερο σου ακομα κ με πολυ μεγαλη αλλαγη

τωρα για τη καραντινα συμφωνω οτι ειναι ακομα πιο σημαντικη κ απο το να εχεις ενυδρειο.

οι λογοι κ οι δικαιολογιες για να μην εχεις ομως ειναι πολλοι περισσοτεροι.

μια μικρη οπως λεει ο αλεξ για τα ευκολα κοραλια κ για τα μικρα ψαρια ειναι ευκολο να εχεις.

μια πιο απαιτητικη για sps κ μεγαλυτερα ψαρια ειναι πολυεξοδη

μια μικρη-40 με 60 λιτρα- για τα βασικα ομως ειναι εφικτη(σχετικο ειναι παντα αυτο)

για να δεις αν καποια κοραλια φερουν μαζι πλαναρια,απταιζιες,nudis,mantis κτλ

τωρα κοραλια οπως τα sps κ μεγαλα ψαρια θελουν τουλαχιστον 100+ λιτρα

κ τον αντιστοιχο εξοπλισμο.

π.χ για να δεις αν μια ακροπορα εχει aefw θελεις το λιγοτερο 3 εβδομαδες.

εαν η καραντινα δεν πληρει τις προυποθεσεις(φωτισμος,σκιμμερ,τιμες κτλ) ειναι σιγουρο πως δεν θα φτασει στις 3 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

πλαναρια αν μπουν στο ενυδρειο πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να βρεις ψαρι που θα τα τρωει(το ιδιο ρασακι που θα εχω εγω μπορει να τα

ξεπαστρευει κ σε εσενα να μην τα ακουμπαει)

αλλα θελεις επισης τυχη κ οταν χρησιμοποιησεις φαρμακο για να τα ξεφορτωθεις για να

μη χασεις το ενυδρειο σου αφου αυτα οταν ψοφησουν ειναι παρα πολυ τοξικα κ αν εχεις παρα πολλα ειναι δυσκολο να κρατησεις

καθαρο το νερο σου ακομα κ με πολυ μεγαλη αλλαγη

τωρα για τη καραντινα συμφωνω οτι ειναι ακομα πιο σημαντικη κ απο το να εχεις ενυδρειο.

οι λογοι κ οι δικαιολογιες για να μην εχεις ομως ειναι πολλοι περισσοτεροι.

μια μικρη οπως λεει ο αλεξ για τα ευκολα κοραλια κ για τα μικρα ψαρια ειναι ευκολο να εχεις.

μια πιο απαιτητικη για sps κ μεγαλυτερα ψαρια ειναι πολυεξοδη

μια μικρη-40 με 60 λιτρα- για τα βασικα ομως ειναι εφικτη(σχετικο ειναι παντα αυτο)

για να δεις αν καποια κοραλια φερουν μαζι πλαναρια,απταιζιες,nudis,mantis κτλ

τωρα κοραλια οπως τα sps κ μεγαλα ψαρια θελουν τουλαχιστον 100+ λιτρα

κ τον αντιστοιχο εξοπλισμο.

π.χ για να δεις αν μια ακροπορα εχει aefw θελεις το λιγοτερο 3 εβδομαδες.

εαν η καραντινα δεν πληρει τις προυποθεσεις(φωτισμος,σκιμμερ,τιμες κτλ) ειναι σιγουρο πως δεν θα φτασει στις 3 εβδομαδες

+1000 εγω πηρα εφυλια απο φιλο και γεμισα με πλαναρια μετα απο 20-25 μερες

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου δεν ξερω αν αξιζει ολος αυτος ο κοπος - κοστος για μερικα κοραλια ......

Προσωπικα απλα δεν θα επαιρνα τα φραγκακια και ας ηταν τα τελαυταια του ειδος παγκοσμιος...

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου δεν ξερω αν αξιζει ολος αυτος ο κοπος - κοστος για μερικα κοραλια ......

Προσωπικα απλα δεν θα επαιρνα τα φραγκακια και ας ηταν τα τελαυταια του ειδος παγκοσμιος...

Αι παιδιμ,συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...