Jump to content

Πάθη, Πόθοι Και Ακρότητες Για Το Χόμπυ Μας.


Recommended Posts

Δεν θα είμαστε και λίγοι φαντάζομαι που θα φτάσαμε στα άκρα για να αποκτήσουμε κάτι για το ενυδρείο μας, εξοπλισμό ή ζωντανό δεν έχει σημασία.

Δεν θα είναι λίγες οι φορές που μέσα από εκνευρισμό και μαλώματα, κόβοντας από εδώ και από εκεί ότι μπορούμε, προσπαθήσαμε να υλοποιήσουμε αυτό που «καρφώθηκε» στο μυαλό μας.

Ας καταγράψουμε εδώ τις ακρότητες μας και να είστε σίγουροι ότι μεταξύ μας δεν θα υπάρξει «παρεξήγηση»… είμαστε όλοι εθισμένοι σε τελική ανάλυση !!!

Τι έκανα εγώ?

Ξόδεψα τα χρήματα που είχα κρατημένα για το τηλέφωνο (για να μπορέσω να ηρεμήσω), αγοράζοντας κάτι για το ενυδρείο μου… φυσικά μου έκοψαν το τηλέφωνο!!!

Το πιο ακραίο θα ήταν να ξοδέψω τα χρήματα της ΔΕΗ, αγοράζοντας ένα φωτιστικό και την επομένη η ΔΕΗ να μου κόψει το ρεύμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω να περιγράψω κάποια συγκεκριμένη ακρότητα!

Όλο το χόμπι είναι μια μεγάλη ακρότητα για όσους το αγαπούν!

Σκεφτείτε το………

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω να περιγράψω κάποια συγκεκριμένη ακρότητα!

Όλο το χόμπι είναι μια μεγάλη ακρότητα για όσους το αγαπούν!

Σκεφτείτε το………

Συμφωνώ μαζί σου!!!!!

Βασικά, σ' όποιον και αν πεις ότι έχουμε χαλάσει τόσα λεφτά για ψάρια ενυδρείου θα σου πει δεν πήγαινες να φας καμιά συναγρίδα μ αυτά τα λεφτά!!!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Το πιο "ακραίο" ίσως που έχω κάνει είναι ότι μετά από έξαρση NO2 & ΝΗ3 στο ενυδρείο λόγω του βυθού (ο ebenos ίσως το θυμάται το post) άλλαξα 3 φορές σε ένα 24ώρο το 50% του νερού (η τελευταία αλλαγή ήταν μετά από ξενύχτι, ξημερώματα).

Θα μου πεις δεν είχα άλλη επιλογή...

Αν δεν το αγαπάμε το ενυδρείο που έχουμε μαζί με τον αδερφό μου, ίσως να το αφήναμε και για αύριο το πρωί μετά από δύο φορές άδειασμα και γέμισμα(ίσως και μεσημέρι μετά απ' το ξενύχτι :D :D ) και ότι γινόταν ....

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Τι να θυμηθώ...12 η ώρα το βράδυ στον σταθμό των τρένων για κοράλλια...στο αεροδρόμιο στις 2 κτλ...

Link to comment
Share on other sites

... 4 η ώρα τα ξημερώματα παραλαβή κατευθείαν με τη σακούλα από το Αζόρες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5-6 χρόνια που ξεκινούσα το ενυδρείο κατέβηκα στην Αθήνα να συναντήσω ένα φίλο και ταυτόχρονα να επισκεφτώ και το Water inn με 500 ευρώ στη τσέπη για αγορές.

Επειδή του φίλου του έτυχε μια επείγουσα δουλειά και έπρεπε να φύγει αμέσως από το ξενοδοχείο, μου έδωσε 850 ευρώ να πάω να τα καταθέσω στον λογαριασμό του.

.... Σκέφτηκα λοιπόν να πάω πρώτα στο WI και μετά στην τράπεζα, και έτσι έγινε ως προ το πρωτο σκέλος... ήταν για μένα ένας παράδεισος εκεί μέσα.

Όταν έφτασα στο ταμείο, όχι τα 500 δεν έφτασαν, αλλά ξοδεύτηκαν και τα άλλα 850 του φίλου... και για να γυρίσω Θεσσαλονίκη ζήτησα δανικά από άλλον φίλο ο οποίες ήρθε και με μάζεψε από εκεί !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις... μόνο εγώ είμαι για δέσιμο εδώ μέσα? ή ντρέπεστε να τα γράψετε?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αμήν !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ακροτητα ( προσωπικη μου αποψη ) η ενασχοληση με αυτο το χομπυ.

Εξηγω το γιατι.

Θα προτημουσε καποιος να παει για κυνηγι ( αυτοκινητο,βενζινες, χιλιομετρα ) χρηματα.

Για ψαρεμα ( αυτοκινητο,βενζινες, χιλιομετρα ) χρηματα.

Καφενειο ( πρεφα,κολιστινα,θαναση,κουμκαν) χρηματα.

Κλαμπ με φιλους ( ποτο,ξενυχτη ) χρηματα.

Ολα αυτα και αλλα πολλα που εχουν σκοπο την προσωπικη και μονο ευχαριστηση.

Το χομπυ αυτο οχι μονο ειναι προσωπικη ευχαριστηση αλλα και της υπολοιπης οικογενειας,που απολαμβανουν και εκεινοι και τα χρηματα

τους που εχουν δωσει, τα χαιρωνται γιατι εχουν παει για κατι ομορφω.

Link to comment
Share on other sites

-γαλατσι-τερμα ζωγραφου με τα ποδια και στον γυρισμο ξανα το ιδιο για εναν μονομαχο που το εδιναν τζαμπα!

-γαλατσι-αιγαλεω ξεκινησα 12 τα μεσανυχτα και γυρισα πισω στις 3 τα ξημερωματα με τον 30λιτρο κυβο της dennerle (διαδρομη με μεσα συγκοινωνιας)

-19 χρονων και εχω ξοδεψει πανω απο 2.000€ για τα ενυδρεια μου γλυκου-αλμυρου και συνεχιζω...

-γαλατσι-φιλαδελφεια με τα ποδια. στον γυρισμο ειχα 15κιλα υποστρωμα στην αγκαλια μου (τελικα καταφερα να φτασω σπιτι)

-δανεικα απο μανα-πατερα-γιαγια-αδερφο-αδερφη για καποια ενυδρειακη επιθυμεια μου (που και που επαιρνα και κατι στα κρυφα :ph34r: )

γενικα εχω θυσιασει παααρα πολλα για το χομπυ αυτο γιατι πολυ απλα μ αρεσει!

υ.γ ανοιχτηκε ωραιο θεμα στο οποιο μπορουν να καταγραφουν και συναισθηματικα γεγονοτα! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι του 1970.. ναι ναι τον περασμένο αιώνα !!! τότε που είχα γλυκό και εγώ, αγόρασα κάτι ψαράκια από ένα κατάστημα στην περιοχή Ανάληψης (δεν υπάρχει πλέων το κατάστημα), ξοδεύοντας όλες μου τις δραχμούλες για την αγορά τους... ούτε για το λεωφορείο δεν έμεινε τίποτα!!! (από τότε το είχα το κουσούρι).

Αυγουστιάτικα λοιπόν έκοψα το δρόμο της επιστροφής με τα πόδια, μια απόσταση 5-6 χιλιομέτρων με ντάλα ζέστη.

Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσω σπίτι μετά από πολλές ώρες με τις σακούλες γεμάτες από νεκρά ψάρια !!!

Τρομερή απογοήτευση.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

"Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω" λέει ένα τραγούδι...

Πόσες φορές δεν ξεσήκωσα τον πατέρα μου να με τρέχει με το αυτοκίνητο σε ποτάμια αρκετά έξω από την Θεσσαλονίκη να μαζέψω άμμο, κάποτε φτάσαμε και μέχρι τον Στρυμόνα του νομού Σερρών για να μαζέψω υδρόβια φυτά από κάποιο ρυάκι που είχα εντοπίσει εκεί κοντά με μια εκδρομή που είχα κάνει παλιότερα.

Με τις σακούλες τα μάζεψα σαν τα ραδίκια !!!

Link to comment
Share on other sites

1976-78 φαντάρος στη Λέσβο, είχα στα σχέδια μόλις απολυθώ να κάνω θαλασσινό ενυδρείο και είχα αγοράσει από εκεί έναν μεταλλικό αναλογικό (φυσικά) χρονοδιακόπτη.... φανταστείτε τον λίγο μικρότερο από την χελώνα της ΔΕΗ.

Στην άδεια μου μαζί με τα άπλυτα κουβαλούσα και τον εξοπλισμό του μελλοντικού ενυδρείου μου!!!

..ω ναι το έκανα τελικά.

post-13206-0-18294300-1349413079_thumb.jpg

Γιατρέ που είσαι?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εκείνα τα χρόνια της "αθωότητας" και της άγνοιας, όταν εννοούσα καθαρισμό ενυδρείου σήμαινε ότι μια φορά τον μήνα ξέστηνα όλο το ενυδρείο και έπλενα ακόμη και την άμμο σε λεκάνες μέσα στη τουαλέτα.

Με τον καιρό όμως ήρθαν και βούλωσαν οι αποχετεύσεις τις οικοδομής και μια ωραία πρωία πλημμύρισε το υπόγειο με 10 εκατοστά... φτου κακά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν νεος στο χομπυ εχω μαθει απο μικρος(γτ τωρα με πηραν τα χρονια :-P)οτι ολα τα χομπυ ειναι ακριβα και αξιζουν εφοσον σε ηρεμουν και σε χαλαρωνουν αλλα σπαει και λιγο το χηλακι σου ειδηκα αυτες τις πικρες μερες που περναμε.Η δικια μου "αμαρτια" ειναι η εξης,ξεκινησα με πολυ ανορθοδοξο τροπο.Απο ψαρια δεν ηξερα τπτ,ουτε τα ετρωγα γιατι δεν μου αρεσε η μυρωδια και η θαλασσα και το νερο δεν ειναι το στοιχειο μου,ποσο λαθος ημουνα ακομα δεν το εχω χονεψει...μετα το πρωτο ενυδρειο με τον μονομαχο και το μηλοσαληγκαρο και μετα απο πολυ διαβασμα στο νετ σε εγκυκλοπαιδιες και βιβλια με το πως να στησεις ενα υδροοβιο κλειστο συστημα εκανα ονοιρα για ενα μεγαλο,αλλα φοβουμα μηπως δεν μου αρεσε πιο μετα,μηπως δεν ειχα χρονο,μηπως ηταν ο ενθουσιασμος μου...και καπου εκει ηταν που ξεκινησε το αμαξι μου να πατηναρει και τα γενεθλεια μμ να πλησιαζουν,και ευρο ουτε στε κυαλη(κατι σεντς και κατι σκοροι εβγαιναν απ την τσεπη μου)και εκει καπου ηταν που ηρθε η κοπελα μου μια ωραια πρωια και μου λεει...εχεις 500 ευρο μπατσετ,τι θελεις να κανεις??φυσικα ηταν για τα γενεθλεια μου και γτ ηξερε οτι δεν εκανα τπτ απ το να πιγαινω στην δουλεια και μετα σπιτι...και ξεκιναει η μαχη του σωστου και λαθους με τον αγγελο στον ενα ωμο και το διαβολακι στον αλλον.Δισκο πλατω η ενυδρειο,δισκο πλατω η ενυδρειο.Μην τα πολυλογο το αμαξι ακομα πατηναρει......βερσερεμος αδερφεια...ο Παυλος Σιδιροπουλος ειπε καποτε:πρεζες υπαρχουνε πολλες,δεν ειναι μονο η η ηρωινη αλλα η ηρωινη σκωτονει αυτη ειναι η μονη διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι του 1970.. ναι ναι τον περασμένο αιώνα !!! τότε που είχα γλυκό και εγώ, αγόρασα κάτι ψαράκια από ένα κατάστημα στην περιοχή Ανάληψης (δεν υπάρχει πλέων το κατάστημα), ξοδεύοντας όλες μου τις δραχμούλες για την αγορά τους... ούτε για το λεωφορείο δεν έμεινε τίποτα!!! (από τότε το είχα το κουσούρι).

Αυγουστιάτικα λοιπόν έκοψα το δρόμο της επιστροφής με τα πόδια, μια απόσταση 5-6 χιλιομέτρων με ντάλα ζέστη.

Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσω σπίτι μετά από πολλές ώρες με τις σακούλες γεμάτες από νεκρά ψάρια !!!

Τρομερή απογοήτευση.

Έτσι όπως το πας εσύ ούτε η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων δεν θα σε πιάνει!

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις... μόνο εγώ είμαι για δέσιμο εδώ μέσα? ή ντρέπεστε να τα γράψετε?

Χαχαχαχα!!! Καλα Βαγγέλη εσυ δεν παιζεσαι!!! :bigemo_harabe_net-64:

Δὲν εἶσθε ὁ μόνος διὰ δέσιμο ἀγαπητὲ,



Πολλοὶ χρήζουν ζουρλομανδύα ἢ θηλειᾶς ἢ λάσου ἢ ἁλυσίδων,

μετὰ μαστιγώματος καὶ ἔκθεσης τῶν πληγῶν τοὺς εἰς μὴ ἰωδιούχου ἅλατος,

παρουσία πεινασμένων Pterois volitans.

:bigemo_harabe_net-69:

Συμπεριλαμβανομένου ἐμοῦ.

Ὑπάρχουν ἀρκετὰ μέλη ποὺ τελοῦν εἰς γάμου κοινωνίαν, μὲ ὁλοκληρωτικὴ πρόσβαση τῶν συντρόφων τοὺς εἰς τὸν παρόντα ἰστότοπο.

Τουτέστιν τὸ ἐγχείρημα δυσχερὲς στὴν ἀποκάλυψη τοῦ ἐνυδρειακοῦ ἔρωτος καὶ παρεκτροπῆς αὐτοῦ.

Αὐτὰ δὲ συνάδουν ἀγαπητὲ Αἴολε.

Καὶ τοῦτο ποιεῖν κακεῖνο μὴ ἀφιέναι... Τρελή παντόφλα.

Μυστικότης καὶ ἐχεμύθεια.

Χαχαχαχα, μεγας εισαι κυριε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλερμο Βολος ταξιδι με ενα αλφα 33 και ενα 180αρι μισογεματο με νερο και χρυσοψαρα συν την φοιτιτικη μου πρικα..........

Στην Μεσσινα με περναει αποτομα μια μαυρη κουρσαρα και για να αποφυγω τα χειροτερα επεσα σε μια λακουβα οπου εσπασε ολο το κορμι μου και τα νερα τσουναμι μεσα στο ενυδρειο. Το τη ακουσε απο εμενα απερίγραφτο............

Σταματαει η κουρσα και βγαινουν 4 νταγλαραδες ασφαλίτες απο την κουρσα και ειχαν την εντυπωση οτι θα ψαρωσω, αλλα ημουν τοσο φορτωμενος που παραλιγο να με βαλουν στην ψειρου.........

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα αν ειμασταν καλα ποθω ενα 3000 λιτρα με πολλα εξτρα για τις αγαπες μου αλλα για την ωρα την παλευουμε να κρατησω ενεργα τα παρων ενυδρεια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ενα από τα πιο παλαβά που έχω κάνει: Έφυγα από το Τολό όπου βισκόμουν 9 μέρεςγια διακοπές μαζί με την οικογένεια μου γύρισα Αθήνα, έκανα την απαιτούμενη εβδομαδιαία συντήρηση και στα δυο μου ενυδρεία και επέστρεψα για να ολοκληρώσω τις 15 μέρες των διακοπών μου (παλιές καλές μέρες βλέπετε). :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω γενικά της θυσίες που έκανα, ξενύχτια, σπάσιμο νεύρων, πολλά έξοδα, χαμένος στα μαγαζιά για ώρες βουτιές στα ποτάμια, κτλ έχω και εγώ κάποιες ακρότητες που θυμάμαι.

1. Ταξίδεψα πάνε έλα 320 χιλιόμετρα για να αγοράσω 6 ευρώ ένα φυτό.

2. Ξόδεψα αρκετά χρήματα για να αγοράσω φυτά και διακοσμητικά ξύλα για το ενυδρείο μου, αλλά δεν μου έκατσαν καλά και σε 2 εβδομάδες τα χάλασα όλα και ξανά αγόρασα εκ νέου νέα φυτά και νέα ξύλα.

3. Πήγα Γερμανία για να κάνω ψώνια για το ενυδρείο μου.

4. Το 90 έφερα από την Γερμανία με το αυτοκίνητο ψάρια για φίλους, το πορτ μπαγκαζ γεμάτο με ψυγεία για τρόφιμα και παροχή οξυγόνου σε μορφή ταμπλέτας ενώ οι επιβάτες και οι αποσκευές στοιβαγμένοι όλοι στα καθίσματα.

5. Μεσα στο παρθένο δάσος στην Δράμα να ψάχνω στα ποταμάκια ντόπια βρύα για το ενυδρείο.

6. Μουμιοποίησα ένα από τα πρώτα μου ψάρια που ψόφησε γιατί το αγαπούσα. Το έχω ακόμη αλλά δεν έχω χώρο για να ανεβάσω φωτογραφία

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω γενικά της θυσίες που έκανα, ξενύχτια, σπάσιμο νεύρων, πολλά έξοδα, χαμένος στα μαγαζιά για ώρες βουτιές στα ποτάμια, κτλ έχω και εγώ κάποιες ακρότητες που θυμάμαι.

1. Ταξίδεψα πάνε έλα 320 χιλιόμετρα για να αγοράσω 6 ευρώ ένα φυτό.

2. Ξόδεψα αρκετά χρήματα για να αγοράσω φυτά και διακοσμητικά ξύλα για το ενυδρείο μου, αλλά δεν μου έκατσαν καλά και σε 2 εβδομάδες τα χάλασα όλα και ξανά αγόρασα εκ νέου νέα φυτά και νέα ξύλα.

3. Πήγα Γερμανία για να κάνω ψώνια για το ενυδρείο μου.

4. Το 90 έφερα από την Γερμανία με το αυτοκίνητο ψάρια για φίλους, το πορτ μπαγκαζ γεμάτο με ψυγεία για τρόφιμα και παροχή οξυγόνου σε μορφή ταμπλέτας ενώ οι επιβάτες και οι αποσκευές στοιβαγμένοι όλοι στα καθίσματα.

5. Μεσα στο παρθένο δάσος στην Δράμα να ψάχνω στα ποταμάκια ντόπια βρύα για το ενυδρείο.

6. Μουμιοποίησα ένα από τα πρώτα μου ψάρια που ψόφησε γιατί το αγαπούσα. Το έχω ακόμη αλλά δεν έχω χώρο για να ανεβάσω φωτογραφία

Χαχαχαχαχαχα σ αυτο πιστευω οτι πρεπει να εισαι ο μοναδικος που το εχει κανει!

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω γενικά της θυσίες που έκανα, ξενύχτια, σπάσιμο νεύρων, πολλά έξοδα, χαμένος στα μαγαζιά για ώρες βουτιές στα ποτάμια, κτλ έχω και εγώ κάποιες ακρότητες που θυμάμαι.

1. Ταξίδεψα πάνε έλα 320 χιλιόμετρα για να αγοράσω 6 ευρώ ένα φυτό.

2. Ξόδεψα αρκετά χρήματα για να αγοράσω φυτά και διακοσμητικά ξύλα για το ενυδρείο μου, αλλά δεν μου έκατσαν καλά και σε 2 εβδομάδες τα χάλασα όλα και ξανά αγόρασα εκ νέου νέα φυτά και νέα ξύλα.

3. Πήγα Γερμανία για να κάνω ψώνια για το ενυδρείο μου.

4. Το 90 έφερα από την Γερμανία με το αυτοκίνητο ψάρια για φίλους, το πορτ μπαγκαζ γεμάτο με ψυγεία για τρόφιμα και παροχή οξυγόνου σε μορφή ταμπλέτας ενώ οι επιβάτες και οι αποσκευές στοιβαγμένοι όλοι στα καθίσματα.

5. Μεσα στο παρθένο δάσος στην Δράμα να ψάχνω στα ποταμάκια ντόπια βρύα για το ενυδρείο.

6. Μουμιοποίησα ένα από τα πρώτα μου ψάρια που ψόφησε γιατί το αγαπούσα. Το έχω ακόμη αλλά δεν έχω χώρο για να ανεβάσω φωτογραφία

α καλά ... καμένος και εσύ !!!

Link to comment
Share on other sites

To ψάρι dottyback αφού ξεπάστρεψε την καμελογαρίδα μέσα σε 3 μέρες που την κυνηγούσε, το είδα να στρέφεται προς την θηλυκιά κλόουν και να την κυνηγάει.

Αν και η ώρα ήταν δύσκολη, αυτό ήταν και το τελειωτικό χτύπημα για μένα. Το νερό του ενυδρείου βρέθηκε σε 3 κουβάδες μέσα σε 10' και όλος ο βράχος σε άλλους 2 κουβάδες για να καταφέρω να πιάσω το dottyback και να το στείλω για υιοθεσία σε ένα μεγάλο (πολύ μεγάλο) ενυδρείο που το ήθελε. Από τότε ησυχάσαμε στο ενυδρείο .....

Δεν έχω κάτι άλλο πιο extreme στον ενυδρειακό χώρο αφού ααχολούμαι μόλις 1/2 χρόνο.

Κωνσταντίνος

ps Μετράει που αγόρασα ένα Deltec MCE-600 για το 60λιτρο θαλασσινό μου ??? :P

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...