Jump to content

Ζωντανός Βράχος - Κίονες


bmois

Recommended Posts

Είδα το παρακάτω βίντεο και μου άρεσαν οι κίονες που έκανε ο τύπος και λέω να το δοκιμάσω (σε μικρότερο μέγεθος).

Δεν είμαι όμως σίγουρος για μερικά από τα υλικά που χρησιμοποιεί?

1ον... Λευκό τσιμέντο??? γύψος ???

2ον... Χαλίκι ??? Βράχος σε κομματάκια???

3ον... Άμμος

4ον... Αλάτι Χοντρό για να σχηματιστούν οι εσωχές στην κατασκευή.

5ον... Νερό

Επίσης στο βίντεο το αναφέρει σαν Live Rock. Αυτό σημαίνει ότι αργότερα θα κατοικειθεί από βακτήρια που θα βοηθάνε στην φίλτρανση του νερού ? Δεν χρειάζεται να έχει τα απαραίτητα υλικά ο Ζωντανός Βράχος ή αρκεί να είναι πορώδες ?

Προσωπικά το θέλω για διακόσμηση αλλά αν βοηθάει κιόλας γιατί όχι...

Έγινε επεξεργασία - bmois
Link to comment
Share on other sites

Το Βίντεο αναφέρεται σε αλμυρό νερό... Μπορείς να κάνεις το ίδιο αλλά χωρίς το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά το ενυδρείο μοιάζει σαν την χαμένη Ατλαντίδα?

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος ειπε οτι ο ετοιμος βραχος που ειχε εκει ειναι απο ενα προτζεκτ που κανει την χαμενη Ατλαντιδα!!!!! επισης Βαγγεκη ειπε και σε τι ποσοτητα βαζει τα υλικα! οι περισσοτεροι λεει βαζουν τσιμεντο μετα διπλασία ποσοτητα σε αλατι και τριπλασια κογχυλι! οποτε παει τσιμεντο χ 1, αλατι χ 2 και κογχυλι χ 3! ενω αυτος επειδη του φανηκε λιγο αδυναμη η κατασκευη εβαλε 4χ κογχυλι, 2 χ τσιμετο, 2 χ αλατι! ποιον τροπο πιστευεις οτι πλησιαζει πιο πολυ η δικια σου κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Κοχύλι δεν έχω.. και δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω οπότε θα το αντικαταστήσω με χαλίκι ή κάτι παραπλήσιο. Και αντί για αλάτι πάλι χαλικάκι για να δημιουργήσω τις εσωχές σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...