Jump to content

Ποσα Κιλα Live Rock Για 60L


Recommended Posts

Ρε παιδια!

Στηνω ενα καινουργιο ενυδρειο 60L και δεν ειμαι σιγουρος πόσα κιλα ζωντανου βραχου να βαλω μεσα.

Με 5 κιλα ειμαι OK? Θα ειναι αρκετος ως βιολογικο φίλτρο? Η αμμος αποφασισα πως θα ειναι 2,5cm παχια, περιπου 5kg.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλως ήρθες ειναι πολυ καλα τα 5 κιλα πες μας και λίγα λόγια για εξοπλισμό που σκέφτεσαι η εχεις επισης τι διαστάσεις θα ειναι το ενυδρειο? ΄οπως και να εχει καλη αρχη να εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θέμα αλλά χαίρομαι γιατι τελικά δεν είμαι μόνο έγω ο ψαροκαμένος που μπάινει χαράματα στο φόρουμ (φιλικά πάντα ) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θέμα αλλά χαίρομαι γιατι τελικά δεν είμαι μόνο έγω ο ψαροκαμένος που μπάινει χαράματα στο φόρουμ (φιλικά πάντα ) !!!!

Τι λές καλέ! Νωρίς είναι ακόμα :P

5-6 κιλά είναι καλά.. Όπως σου είπαν και τα παιδιά δώσε πληροφορίες για το σύστημα σου (εξοπλισμό , τι θές να φιλοξενήσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θέμα αλλά χαίρομαι γιατι τελικά δεν είμαι μόνο έγω ο ψαροκαμένος που μπάινει χαράματα στο φόρουμ (φιλικά πάντα ) !!!!

χαχαχαχαχα δεν εισαι ο μόνος!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θέμα αλλά χαίρομαι γιατι τελικά δεν είμαι μόνο έγω ο ψαροκαμένος που μπάινει χαράματα στο φόρουμ (φιλικά πάντα ) !!!!

Αστα φιλε sunsity.....το καλυτερο σημειο της ημερας ειναι η νυχτα! :jig:

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε white tang :thumbsu:

Προσωπικα θα εβαζα γυω στα 3-4 κιλα αναλογα και τα κομματια φυσικα.

Αντε 5 κιλα,"ταβανι" οπως ειπαν τα παιδια και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω και καλως σας βρηκα!

Και ναι εχω πορωθει τρελλα με την ολη φαση! Ειχα παλιοτερα (πριν 800 χρονια) ενα 90L γλυκου νερου αλλα το απωθημενο για το θαλλασινο υπηρχε απο τοτε!

Το ενυδρειο ειναι ενα Innovative Marine Nuvo 60L ,το οποιο παρελαβα προχτες.

Τον εξοπλισμο δεν τον εχω αγορασει ακομα γιατι συνεχως αλλαζω γνωμη και περιμενω οσπου να ειμαι πιο σιγουρος για το συστημα φιλτραρισματος που θελω να εχω. Το σχεδιο προς το παρον εχει ως εξης:

Βιολογικο φιλτρο:

5 κιλα βραχος και 2,5cm Live sand Natures Ocean Bio-activ Aragonite 0. Την υκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο θα αναλαβει μια VorTech MP10

Νερο και αλατι:

Το νερο θα το φτιαχνω μόνος μου με ενα μικρο RO/DI συτημα που το λενε Picobello που ειναι RO αλλα περνεις εξτρα το Aqua Light silikat filter και αλατι το Tropic Marin BIO-Actif.

Μηχανικα φιλτρα:

θα κρατησω τα 2 προεγκατεστημενα canister (σφουγγαρακι για detritus, carbon, phosphate)

Skimmer Tunze 9002

Reactor που θα τρεχει ενα mix apo carbon & phosphate της Seachem

Επισης λεω να βγαλω την προεγκατεστημενη τρομπα και να την αλλαξω με την Tunze Recirkulations Pump Silence (150 to 800 l/h)

Μεσα λεω να βαλω 2 clown, ενα goby, ενα καβουρι με μπλε ποδια και μια γαριδα Scarlet Skunk Cleaner. Πιθανον και καποια μ****α κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

ωραίος! απο φωτισμό; τι εχεις κάνει;

Απο φωτισμο έχω αυτον που ήρθε με το ενυδρειο:

2 x 8 Watt SkkyeLight LED Illumination 10K, καθε κεφαλή έχει 6 x 1 watt ασπρα LED (dayligt) 10Κ και 4 x .5 watt μπλε (moonlight). Απο την ερευνα που εκανα δεν ειναι ότι καλυτερο αλλα για τα soft corals που θελω να βάλω ειναι αρκετο.

Έγινε επεξεργασία - WhiteTang
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...