Jump to content

RAIN's reef


RAIN

Recommended Posts

ενα ομορφο πραγματακι απο τα ψωνια μου σημερα

Ειναι μια γαλαζια ρεκορτνεα με πορτοκαλες βουλες :)

post-90-1200420207_thumb.jpg

post-90-1200420224_thumb.jpg

και ενα καινουριο βραχακι με κιτρινα-πρασινα ζωαντους (μονο που δεν προλαβαν να ανοιξουν ακομα ολα) :helpjim:

post-90-1200420272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τωρα μπορω να πω οτι το ρεεφ μου δεν υπαρχει ποια... :D

Τα ψαρακια θα μενουν, εννοειται :helpjim: Και το σαμπ με τις ρεκορδεες και ζοαντους. :)

Σημερα εδωσα και απο τα τελευταια κοραλλια (ΣΠΣ)

Μου εχουν μεινει 7 ακροπορες μονο, απο τις οποιες 6 θα κρατησω και μια ειναι ακομα πρως πωληση (η μεγαλιτερη μου μπλε-πρασινη).

Και κρατησα και τα ΛΠΣ, και τις μοντιπορες, ποσιλοπορες, στιλοπορες, χιδνοπορες, ποριτες... για να εχει και κατι... :bowdown:

Το φως τωρα ειναι μονο 8 λαμπες των 39 βαττ στην μεση που και εχω μερικες ακρο, αριστερα και δεξια ειναι μονο τα ΛΠΣ.

Αυτα ειναι τα νεα μου.

Βρηκα τελικα την δυναμη για να ξεπερασω την "αρρωστια ρεεφ" :blink:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια γιατι το εκανες αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναταλια γιατι το εκανες αυτο ?

πρωτο, επειδι φευγω για αρκετους μηνες μετα το πασχα και δεν μπορει να το προσεχει κανεις, αν και χασω κατι, δεν θα ειναι ολο :)

και δευτερο, ειναι πολλα τα λεφτα για ρευμα :helpjim:

Θελει και πολυ χρωνο τοσο δυσκολο ενυδρειο που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία, θα ήταν πολύ δύσκολη η απόφαση που πήρες, αλλά αν οι δεν μπορούσε να βρεθεί κάποια άλλη λύση....

Εισικά το πρόβλημα των λογαριασμών της ΔΕΗ, είναι αυτό που γονατίζει το χόμπι στην Ελλάδα. Το γνωρίζουμε ολοι και προσπαθούμε να το παλέψουμε με ...αυτοσχεδιασμούς.

Το ευχάριστο είναι ότι το reef σου υπάρχει, έστω και σαν "ελαφρύ" σύστημα και έχει μέλλον.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ναταλί καλή σου μέρα απ'ότι διάβασα ξεστοκάρεις το ενυδρείο σου, εγώ είμαι τώρα στο ξεκίνημα και ψάχνω για ζοάνθους ή κανένα μανιτάρι, αν έχεις κάτι που θες να πουλήσεις ενημέρωσέ με σε παρακαλώ.

Σε ευχαριστώ πολύ καλή σου μέρα και πάλι.

Φιλικά Ντούρας Γεώργιος.

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

απ'ότι διάβασα ξεστοκάρεις το ενυδρείο σου

ξεστοκάρω το ενυδρείο μου απο τις ακροπορες και στοκαρω με τα ζοάνθους και ρεκορδεες, που ειναι ποιο ευκολες και πολυ ομορφες. :helpjim:

Τα ζοάνθους τωρα εχω βρει σε πολλα χρωματα και μεγαλωνουν, οταν ερθει ωρα θα κανω και φραγκ :)

__________________________

Και απο τα νεα στο σαμπ, βρηκα κατι ζοάνθους σε ροζ χρωμα. Ακομα δεν πιστευω στα ματια μου που βρηκα αυτο το θαυμα :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπορω να πω οτι το ρεεφ μου δεν υπαρχει ποια... :D

Τα ψαρακια θα μενουν, εννοειται :helpjim: Και το σαμπ με τις ρεκορδεες και ζοαντους. :)

Σημερα εδωσα και απο τα τελευταια κοραλλια (ΣΠΣ)

Μου εχουν μεινει 7 ακροπορες μονο, απο τις οποιες 6 θα κρατησω και μια ειναι ακομα πρως πωληση (η μεγαλιτερη μου μπλε-πρασινη).

Και κρατησα και τα ΛΠΣ, και τις μοντιπορες, ποσιλοπορες, στιλοπορες, χιδνοπορες, ποριτες... για να εχει και κατι... :bowdown:

Το φως τωρα ειναι μονο 8 λαμπες των 39 βαττ στην μεση που και εχω μερικες ακρο, αριστερα και δεξια ειναι μονο τα ΛΠΣ.

Αυτα ειναι τα νεα μου.

Βρηκα τελικα την δυναμη για να ξεπερασω την "αρρωστια ρεεφ" :blink:

Πώπω είχα χάσει επεισόδιο!

Ναταλία τι να πώ! πικρός ο χωρισμός και πραγματικά θα πρέπει να ήταν απόφαση μετά από

πολύ πολύ σκέψη!

Μακάρι το νέο set-up να έιναι το ίδιο θεαματικό και απολαυστικό σαν το προηγούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Ναταλια σιγουρα προυγουνται αλλα πραγματα στη ζωη... το καλο ειναι οτι το ενυδρειο θα ειναι εκει και θα περιμενει...

ΒΕΒΑΙΑ...εσυ με το μερακι που εχεις ακομα και ετσι ειμαι σιγουρος οτι θα το εχεις υπεροχο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία ανα πάσα στιγμή θεορώ πως μπορείς να το φτάσεις (σε λογικό χρόνο ) στη κατάσταση που ήταν. Στεχαχωριέμαι γιατί δε μπόρεσα λόγω προσωπικών και επαγγελματικών υποθέσεων να περάσω να το δω στο ζενίθ της ομορφιάς του.

Αν και πιστεύω και εγώ ότι μπορεί ένα ενυδρείο να είναι εξίσου όμορφο και με πολύποδες μαλακά και LPS (στο είχα πει και τότε που τα χάριζες και τα έδινες για χάρη των SPS )

Θα κανονίσω να περάσω καμιά μέρα με τον επίσημο φωτογράφο σου, τουλάχιστον πριν φύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανονίσω να περάσω καμιά μέρα με τον επίσημο φωτογράφο σου, τουλάχιστον πριν φύγεις.

Οποτε θες :helpjim::)

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία .. εσύ αποχωρίζεσαι τα κοράλλια σου ..

εγώ φτιάχνω μικρότερο ενυδρείο .. αν σου πω τι ρεύμα πλήρωσα την τελευταία περίοδο :):helpjim: .. ας τα να πάνε .. σε καταλαβαίνω ..

είμαι σίγουρος ότι πάντα θα έχεις εξαιρετικό ενυδρείο .. ότι και αν έχει μέσα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο ! ! !

Link to comment
Share on other sites

.. αν σου πω τι ρεύμα πλήρωσα την τελευταία περίοδο :):helpjim: ..

Πες μου, Τασο !

Να σου πω και εγω, πλακα θα εχει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

750 ζεστά ευρώπουλα για 4 μήνες .. είναι πολλά .. :wacko::wacko:

ώωωωω ρε φίλεεεεεε!!!!!!!

και έχω απορεία να μάθω πόσα έδινε ένας τυπάς που με φιλοξένησε στην Ν. Αφρική

και είχε ένα τρίτονο θαλασσινό και μία λίμνη με καμια 40ρια koi!

στο τρίτονο το chiller ¨ηταν έξω από το σπίτι και μπαίνανε βέργες τιτανίου μέσα στο sump!

καλά μιλάμε για τρελλό Budget! :lol:

Ναταλία περιμένουμε νέες φωτός με το νέο setup!

Link to comment
Share on other sites

750 ζεστά ευρώπουλα για 4 μήνες .. είναι πολλά .. :wacko::wacko:

Τασο, με εχεις ξεπερασει για 70 ευρο :rasp:

και ελεγα εγω οτι πλυρωνω πολυ :hysterical::rasp::rasp:

Για να δω τι θα δινω με λιγοτερο φως ??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απο τα μεγαλύτερα προβλήματα ΔΕΥ. :wacko:

Για να δούμε πως θα τα πάει η καινούρια τεχνολογία με τα LED!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ασε γιατί εγώ το καλοκαίρι με το AC πάνω από το ενυδρείο έφτασα τα 900 οπότε μια χαρά είστε με τόσα watt που έχετε αναμμένα !!!

Link to comment
Share on other sites

γμτ τη δεη μου μεσα!

ειδες τι μας κανει η ΔΕΗ!?ξεστηνη τα πιο ομορφα ενυδρεια,αλλα ενταξει στο κατω κατω οτι και να πιασεις εσυ στα χερια σου απαυτα τελειο θα το κανεις!

καλη "αρχη"

Link to comment
Share on other sites

τα φωτοβολταϊκά τα έχετε σκεφτεί για τα ενυδρεία σας

να έχετε μπαταριές να αποθηκεύεται την ενέργεια κτλ

ειμαι σίγουρος οτι θα τη κάνουν την απόσβεση τους πάρα πολύ γρηγορα

http://www.iqsolarpower.com/index.html

Link to comment
Share on other sites

750 ζεστά ευρώπουλα για 4 μήνες .. είναι πολλά .. :lol::wacko:

:wacko:

Για ποσα W μιλαμε? Και ποσες ωρες την ημερα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...