Jump to content

Skimmer


odis

Recommended Posts

Οπότε όλοι οι υπόλοιποι είμαστε οι τρελλοι !!!!

Σε ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση και καλή συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

φιλε μου δεν λεω αυτο και μην παρερμηνευεις τα λογια μου ισα ισα η λογικη σου οτι θα χασω ψαρια κλπ ειναι λογικοτατη απλα εχουμε αλλη αποψη καθε αποψη σεβαστη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια λαθος επιλογη μερους του εξοπλισμου, εκτος απο χαμενα χρηματα, εχει και αλλους κινδυνους (οπως το να χασεις ζωντανα) και τελικα ή να αγορασεις αυτο που πρεπει απο την αρχη ή να τα παρατησεις.

στην αγορα εξοπλησμου πρεπει να γινουν οι σωστες κινησεις. αν δεν αντεχεις οικονομικα ή περιμενεις ή μεταβαλεις τα θελω σου. αλλωστε δεν λεγετε αδικα το χομπυ της υπομονης.

Υ.Γ. σε αγωνα 100 μετρων δεν μπορεις να τρεξεις με σανδαλια.

ρε παιδες ειναι σαν να λεω οτι θελω κηνητο και να μου λετε αν δεν παρω i phone να μην παρω καθολου και να περημενω μεχρι να μπωρω να παρω ετσι το βλεπω εγω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ειναι σαν να λεω οτι θελω κηνητο και να μου λετε αν δεν παρω i phone να μην παρω καθολου και να περημενω μεχρι να μπωρω να παρω ετσι το βλεπω εγω

πολυ γρηγορα θα το δεις αλλιως.

το i phone με μπαταρια 3Α δεν δουλευει.

καλη επιτυχια στις επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Odis τα σκίμμερ δουλεύουν με την θεωρία της ανάδευσης νερού με αέρα(φαινόμενο Venturi).Πιο παλιά τα φτιάχνονταν με ξύλινη αερόπετρα που απλά πετούσε αέρα στο νερό.Λειτουργούσαν αλλά δεν ήταν πολύ παραγωγικά και δεν μπορούσες να τροφοδοτήσεις μια ισχυρή ποσότητα αέρα στο ενυδρείο.Με την προσθήκη αντλίας όμως που επικοινωνεί με σωληνάκι με τον εξωτερικό χώρο τα σκίμμερ διοχετεύουν αέρα σε πολύ μεγάλες ποσότητες.Η αντλία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι γιατί φιλοξενεί την φτερωτή που κάνει όλη την δουλειά της ανάδευσης.Υπάρχουν πολλές θεωρίες και πολλά σχέδια..με καρφάκια(Niddle Wheel) με ακανόνιστο πλαστικό(Μesh)κτλ. και απο την ικανότητα της να σπάει το νερό που είναι ανάλογη με το ποσοστό του αέρα που διοχετεύεται στο νερό.

Ο σχεδιασμός του σκίμμερ έρχεται σε 2η μοίρα,αλλά αυτά τα τελευταίας γενιάς σε σχήμα κώνου νομίζω είναι ότι καλύτερο για την ώρα αφού κάθε χρόνο βγαίνουν 100άδες καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ειναι σαν να λεω οτι θελω κηνητο και να μου λετε αν δεν παρω i phone να μην παρω καθολου και να περημενω μεχρι να μπωρω να παρω ετσι το βλεπω εγω

Μα, καμμία σχέση το παράδειγμα !!

Ούτε το παράδειγμα "Να λές ότι θες αυτοκίνητο κι εμείς να επιμένουμε να πάρεις Ferrari" στέκει.

Το θαλασσινό ενυδρείο χρειάζεται 2 πράγματα (το ξαναλέω αν και το είπα παραπάνω, έδωσα και λινκ),

Σκίμμερ εφόσον τρέχει με αλάτι και φωτισμό εφόσον θέλεις να βάλεις κοράλια !!

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να έχεις ένα φωτιστικό ποδηλάτου για να μεγαλώνεις ακρόπορες

ούτε γίνεται να έχεις ένα φυσοκάλαμο να συτνηρείς θαλασσινό ενυδρείο.

Θα το καταλάβεις μόλις κάποιος φίλος συνχομπίστας σε καλέσει σπίτι του να σου δείξει την μπίχλα

που μαζεύει το mce-600 μόλις σε 24 ώρες λειτουργίας !!

Ουφφφφφφ (ο επόμενος παρακαλώ μπας και το εμπεδώσει)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις διαπίστωσα ότι είσαι αδερφός Κρητικός, άκουσε :

Όπως ο Ντάκος γίνεται με κρίθινο παξιμάδι και φέτα, έτσι και το θαλασσινό ενυδρείο χρειάζεται σκίμμερ και φωτισμό.

ΔΕΝ γίνεται Ντάκος με μεξικάνικη τορτίγια και γκούντα ολλανδίας !!

Φιλικά,

ο αδερφός από την Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Μα, καμμία σχέση το παράδειγμα !!

Ούτε το παράδειγμα "Να λές ότι θες αυτοκίνητο κι εμείς να επιμένουμε να πάρεις Ferrari" στέκει.

Το θαλασσινό ενυδρείο χρειάζεται 2 πράγματα (το ξαναλέω αν και το είπα παραπάνω, έδωσα και λινκ),

Σκίμμερ εφόσον τρέχει με αλάτι και φωτισμό εφόσον θέλεις να βάλεις κοράλια !!

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να έχεις ένα φωτιστικό ποδηλάτου για να μεγαλώνεις ακρόπορες

ούτε γίνεται να έχεις ένα φυσοκάλαμο να συτνηρείς θαλασσινό ενυδρείο.

Θα το καταλάβεις μόλις κάποιος φίλος συνχομπίστας σε καλέσει σπίτι του να σου δείξει την μπίχλα

που μαζεύει το mce-600 μόλις σε 24 ώρες λειτουργίας !!

Ουφφφφφφ (ο επόμενος παρακαλώ μπας και το εμπεδώσει)

Φίλε Κωνσταντίνε

Όπως σου έχω πεί και απο κοντά ένα σκίμμερ είναι βασικό κομμάτι για ένα ενυδρείο όπως η μηχανή για ένα αυτοκίνητο.Η επιλογή πρέπει να είναι ανάλογα με τα λίτρα και το φόρτωμα του ενυδρείου σε ζωντανά.Δεν μπορείς να βάλεις 3-5.000 κυβικά σε ένα φίατ cinqucento.

Τα ποσοστά απομάκρυνσης για να το δεις ποιο ουσιαστικά το θέμα έχουν σχέση εκτός απο τα βλαβερά θρεπτικά,και τα χρήσιμα(στοιχεία,ιχνοστοιχεία,συμπληρώματα,αλάτι...να ο λόγος που δεν μπορείς να ρυθμίσεις την αλατότητα σου).Κάθε επιλογή πρέπει να γίνεται με βάση το φορτίο και τα λίτρα του ενυδρείου.

Η λογική 2-3 φορές τα λίτρα(go up one level)που έχουν οι Αμερικανοί χομπίστες είναι καθαρά για λόγους ασφάλειας σε περίπτωση που πεθάνει κάποιο ζωντανό να μπορέσει να συντηρήσει το ενυδρείο και να μην ανεβάσει βλαβερά θρεπτικά.

Οι τελευταίες εξελίξεις δίνουν στην σύγκριση Protein Skimmer και Ξύστρα άλγης προβάδισμα στο 2ο όσο και αν ακούγεται τρελό καθώς δεν είναι λίγα τα συστήματα που τρέχουν μόνο με φίλτρο άλγης και μάλιστα με δάση απο σκληρά κοράλλια.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου,

συμφωνώ απόλυτα με όσα (όπως πάντα άλλωστε) εκτός της τελευταίας παραγράφου.

Δεν δέχομαι επ' ουδενή ότι ένα σκίμμερ είναι "αχρείαστο" και ότι κάλλιστα μπορεί να αντικατασταθεί από μια ξύστρα άλγης, όσες εξελίξεις και να το λένε.

Τώρα, ο φίλος αδερφός Κρητικός θα σκεφτεί και θα πεί "να πάρω ένα σκιμμερ απλό να κάνω την δουλειά μου" αφού δεν είναι τόσο απαραίτητο όπως λέει και ο γιατρός και ξέρεις πολύ καλά κι εσύ ότι αυτό είναι λάθος !!

Και είναι λάθος γιατί έχεις ένα τέρας στο ντουλάπι σου, ο κλαζ πήρε ένα τεράστιο κώνο σαν αυτόν που βάζει ο δήμος στους δρόμους που κάνει έργα, ο john, o bhale, o mpampa, ο βαγγε αλλά και όλοι οι χομπίστες που τελικά έχοιυν απαιτήσεις από το σύστημά τους έτσι έχουν πράξει !!

Σορρυ αλλά, ο ντάκος δεν γίνεται ούτε με γκούντα ούτε με έμενταλ. Θέλει φέεεεεεετα !!

Link to comment
Share on other sites

πολυ γρηγορα θα το δεις αλλιως.

το i phone με μπαταρια 3Α δεν δουλευει.

καλη επιτυχια στις επιλογες σου.

Φιλε μου εχεις μηπως σχεση με την ποιηση...Τα λες πολυ ωραια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε

Η επιτυχία για ένα ενυδρείο έρχεται με πολλούς τρόπους.Κανένα ενυδρείο δεν είναι το ίδιο και ούτε υπάρχει καμία μυστική συνταγή.

Μιλάς για κάτι ζωντανό που πρέπει να έρθει σε ισορροπία για να υπάρχουν αποτελέσματα.Αυτό έρχεται σε συνάρτηση με τον χρόνο και το διάβασμα,τους πειραματισμούς και την μελέτη.Το πεδίο της ξύστρας είναι ακόμα σε ανάπτυξη ενώ τα skimmer βγαίνουν στην παραγωγή εδώ και δεκαετίες.

Για ένα μη απαιτητικό ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων κάτω απο 100 λίτρα πιστεύω οτι με τακτικές αλλαγές νερού δεν χρειάζεται σκίμμερ. Φυσικά ένα καλό σκίμμερ σου δίνει την δυνατότητα να χαλαρώσεις λίγο αφήνοντας και το νερό σου να τρέχει 1-2 βδομάδες χωρίς αλλαγές νερού.

Δεν έχεις κατανοήσει ακόμα τον τρόπο που δουλεύουν όλα σε ένα κλειστό σύστημα υφάλου.Την καθαρότητα νερού,και τι γίνεται όταν το νερό ωριμάζει.όπως και τα επίπεδα συγκέντρωσης τι κάνει το καθένα,τί είναι χρήσιμο και τι όχι τελικά στο θαλασσινό ενυδρείο.

Βάζοντας στο 60λιτρο ένα σκίμμερ σχεδιασμένο για 250 λίτρα ενυδρείο μέτριου φορτίου έχεις απομάκρυνση χρήσιμων συστατικών που μετά τα ψάχνεις και δεν τα βρίσκεις,όπως επίσης και τα ζωντανά σου.Θέλεις μαθήματα με καφέ και ανάλογα με την ικανότητα μάθησης,θα βαθμολογηθείς και θα πάρεις φραγκάκι αν αριστεύσεις :bigemo_harabe_net-134:

Παρακαλώ όλους τους χρήστες να χαμηλώσουν τα πνεύματα στο πόστ.Η κατάσταση είναι έκρυθμη.Ας ολοκληρώνουμε τις απόψεις μας,με την προσωπική μας τοποθέτηση και ας λείπουν αψιμαχίες που χαλάνε το θέμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κωστακη ,κωστακη.δεν πηρα κωνικο σκιμμερ για τιτανες βρε!!χεχεχε,η εταιρεια το δινει για 1 τονο και εγω ειμαι στα 500 λιτρα.που ειναι λοιπον το παραλογο να βαζω ενα σκιμμερ χ2 στα λιτρα μου;απο την αλλη εσυ μεχρι να αλλαξεις γυαλα συνεχιζεις στον δρομο της υπερβολης.προσεχε το γιατι αν παραμεινεις καιρο οπως εισαι μοιαζει σαν να κρατας με το ενα χερι τη χειροβομβιδα και με το αλλο την περονη της...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις διαπίστωσα ότι είσαι αδερφός Κρητικός, άκουσε :

Όπως ο Ντάκος γίνεται με κρίθινο παξιμάδι και φέτα, έτσι και το θαλασσινό ενυδρείο χρειάζεται σκίμμερ και φωτισμό.

ΔΕΝ γίνεται Ντάκος με μεξικάνικη τορτίγια και γκούντα ολλανδίας !! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ακου τορτιγια χαχαχαχαχαχαχααααα

Φιλικά,

ο αδερφός από την Θεσσαλονίκη

Φίλε Κωνσταντίνε

Όπως σου έχω πεί και απο κοντά ένα σκίμμερ είναι βασικό κομμάτι για ένα ενυδρείο όπως η μηχανή για ένα αυτοκίνητο.Η επιλογή πρέπει να είναι ανάλογα με τα λίτρα και το φόρτωμα του ενυδρείου σε ζωντανά.Δεν μπορείς να βάλεις 3-5.000 κυβικά σε ένα φίατ cinqucento.

είσαι φίλε μου πολλη λάθος για δες--->

πέρα της πλάκας ένα πολλή μεγάλο σκίμερ κανει κάκο αφού μπορεί να στεγνώσει το ενυδρείο.προτήμησε ibeler pined ή με σφούγγάρι αναμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Odis τα σκίμμερ δουλεύουν με την θεωρία της ανάδευσης νερού με αέρα(φαινόμενο Venturi).Πιο παλιά τα φτιάχνονταν με ξύλινη αερόπετρα που απλά πετούσε αέρα στο νερό.Λειτουργούσαν αλλά δεν ήταν πολύ παραγωγικά και δεν μπορούσες να τροφοδοτήσεις μια ισχυρή ποσότητα αέρα στο ενυδρείο.Με την προσθήκη αντλίας όμως που επικοινωνεί με σωληνάκι με τον εξωτερικό χώρο τα σκίμμερ διοχετεύουν αέρα σε πολύ μεγάλες ποσότητες.Η αντλία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι γιατί φιλοξενεί την φτερωτή που κάνει όλη την δουλειά της ανάδευσης.Υπάρχουν πολλές θεωρίες και πολλά σχέδια..με καρφάκια(Niddle Wheel) με ακανόνιστο πλαστικό(Μesh)κτλ. και απο την ικανότητα της να σπάει το νερό που είναι ανάλογη με το ποσοστό του αέρα που διοχετεύεται στο νερό.

Ο σχεδιασμός του σκίμμερ έρχεται σε 2η μοίρα,αλλά αυτά τα τελευταίας γενιάς σε σχήμα κώνου νομίζω είναι ότι καλύτερο για την ώρα αφού κάθε χρόνο βγαίνουν 100άδες καινούργια.

[/quote

πέρα της πλάκας ένα πολλή μεγάλο σκίμερ κανει κάκο αφού μπορεί να στεγνώσει το ενυδρείο.προτήμησε ibeler pined ή με σφούγγάρι αναμεσα.

Αν λάβω υπόψη ότι τα γραφόμενα μου δεν σε κάλυψαν...κοίτα λίγο την πρώτη μου προσέγγιση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις ιδεα το σιγκεκρημενο skimmer?

http://www.ebay.co.u...=item27cc4e157a

με ενδιαφερει αν με καλιπτει σε 100λ ενηδριο και να μην κανει θορηβο εχει κανεις ιδεα?

το είχα πάρει όταν ξεκίνησα ...άθλιο γιατί είχε μηδενική απόδοση και έκανε πολύ θόρυβο , εως και επικίνδυνο καθώς ξεχύλιζε κάθε τρεις και λίγο , τελικά το διάλυσα και το έκανα zeo reactor

Link to comment
Share on other sites

το είχα πάρει όταν ξεκίνησα ...άθλιο γιατί είχε μηδενική απόδοση και έκανε πολύ θόρυβο , εως και επικίνδυνο καθώς ξεχύλιζε κάθε τρεις και λίγο , τελικά το διάλυσα και το έκανα zeo reactor

Θα μπορούσες να κάνεις μια πιο λεπτομερή αναφορά ή και μια παρουσίαση για αυτήν την μετατροπή?

Μπορεί να βοηθήσει κάποιους για ανάλογα skimmer που δεν αποδίδουν... μην πάνε χαμένα !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κάνεις μια πιο λεπτομερή αναφορά ή και μια παρουσίαση για αυτήν την μετατροπή?

Μπορεί να βοηθήσει κάποιους για ανάλογα skimmer που δεν αποδίδουν... μην πάνε χαμένα !!!

δεν έκανα κάτι το περίπλοκο Αίολε , όπως βλέπετε στην φωτογραφία το σκίμμερ έχει δυο σωλήνες για την έξοδο του νερού , στην μία έβαλα την αντλία και την άλλη την έχω αφήσει ελεύθερη , όποτε είναι για ανάδευση φυσάω με λίγο δύναμη και αναδεύω τους ζεόλιθους , στην αρχή είχα βάλει την λευκη σωλίνα pvc με ένα σχαράκι κάτω με χερούλι επάνω και τους ανάδευα κανονικά , αλλά έσπασε η σωλήνα εκεί που φαίνεται και έμεινε έτσι ..

DSC00737.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79889

Αυτό το σκίμερ αν δε το πάρεις μη πάρεις τίποτε άλλο.Κάνε αλλαγές κάθε εβδομάδα και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....showtopic=79889

Αυτό το σκίμερ αν δε το πάρεις μη πάρεις τίποτε άλλο.Κάνε αλλαγές κάθε εβδομάδα και είσαι εντάξει.

+1

και η τιμη του τρελλα !!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....showtopic=79889

Αυτό το σκίμερ αν δε το πάρεις μη πάρεις τίποτε άλλο.Κάνε αλλαγές κάθε εβδομάδα και είσαι εντάξει.

Λιγο μεγαλο του πεφτει,αλλα ειναι τζαμπα το σκιμερ...Χτυπατο με ματια κλοουζ.Τρελη επενδυση!!!

Link to comment
Share on other sites

ok μαλον σ αυτο καταληγω θπαρχει περηπτοση να μου το στεγνοσει το ενιδριο?

ειναι μηπος ειναι πολυ τερασ για 100 λ?

Link to comment
Share on other sites

ok μαλον σ αυτο καταληγω θπαρχει περηπτοση να μου το στεγνοσει το ενιδριο?

ειναι μηπος ειναι πολυ τερασ για 100 λ?

Καταρχην επιλεγοντας το εχεις τα εξης πλεονεκτηματα

1)Ταιζεις με κλειστα ματια

2)Μπορεις να το δουλευεις και λιγοτερες ωρες

3)Μπορεις να φιλοξενησεις περισσοτερα ζωντανα

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...