Jump to content

Σχολικά Σεμινάρια Aquazone


FotisGt

Recommended Posts

Μπραβο σε ολους σας....Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω και εγω αλλα δυστυχως τις σχολικες ωρες εγω δουλευω(οπως και οι περισσοτεροι πιστευω)οποτε μου ειναι αδυνατο.....

Συνεχιστε την καλη δουλεια...

Τουλαχιστον εκει στα μικρα παιδια πιστευω οτι ολο αυτο πιανει τοπο....Αυτα σιγουρα το εκτιμουν....... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά! Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας!

Δυστυχώς δε μπόρεσα να είμαι εκεί, ελπίζω την επόμενη φορά να μπορέσω να βοηθήσω εμπράκτως.

Link to comment
Share on other sites

Ζήσαμε μια πολύ όμορφη εμπειρία με ανταμοιβή το χαμόγελο και τις εύστοχες ερωτήσεις των παιδιών που παρακολουθούσαν με αμέριστη προσοχή.Επίσης είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε και τα παιδιά του διπλανού νηπίου, που παρόλο που ήταν τα πιο μικρά συμμετείχαν ενεργά στην παρουσίαση.Είμαι πολύ χαρούμενη που μέσα από αυτή την παρουσίαση τα παιδιά πήραν τη σωστή πληροφόρηση για τη συντήρηση ενός ενυδρείου και πολλά εξέφρασαν την επιθυμία να αποκτήσουν ένα.

Για κάποια παιδιά ήταν η πρώτη τους επαφή με ψάρια,χελώνες και χαμαιλέωντα και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που συμμετείχα σε μία τόσο αξιόλογη προσπάθεια.

Καλό θα ήταν να υπήρχε περισσότερη συμμετοχή και να είχα τη χαρά να συνεργαστώ με περισσότερα μέλη ,καθώς τα λόγια φτωχαίνουν μπροστά στην αγάπη και στην ικανοποίηση που εισέπραξα από τα μάτια τόσων παιδιών!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια!

Ελπιζω το επομενο να ειναι πιο κοντα και να μπορεσω να βοηθησω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε κάτι παρόμοιο στην Θεσσαλονίκη προσφέρομαι για να βοηθήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζεται στη Θεσσαλονίκη κάτι άλλο !!! υπομονή μερικές μέρες και θα χρειαστούμε την βοήθεια μελών.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπραβο και απο εμενα σε ολα τα παιδια και ειδικα στον φωτη,,,,,,την επομενη φορα μακαρι να μπορεσω να σας βοηθησω,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά τι θα λέγατε να φτιαχτεί ένα υλικό με κείμενα, φωτογραφίες και βίντεο, στην ουσία ένα υλικό για σεμινάριο σε σχολεία;

Εγώ είμαι δάσκαλος και θα μου άρεσε να κάνω στο σχολείο μου ένα δίωρο ενημέρωσης. Σίγουρα υπάρχουν εδώ μέσα κι άλλοι δάσκαλοι ή καθηγητές.

Απλά εγώ δεν έχω την εμπειρία να φτιάξω ένα σωστό υλικό!

Να σας πω ότι περίπου οι μισοί μαθητές μου έχουν δυστυχώς ή ευτυχώς γυάλα με χρυσόψαρο ή μονομάχο ενώ μόλις ένας έχει στο σπίτι του ενυδρείο και από ό,τι έχω καταλάβει δεν γίνεται καθόλου σωστή συντήρηση.

ΥΓ. Λίγο παλιό το θέμα αλλά τώρα το είδα!

Έγινε επεξεργασία - DEX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδεά. Και ίσως θα ήταν καλί να ετοιμαστούν 2-3 κείμενα ανάλογα με τις ηλικίες που θα απευθυνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδεά. Και ίσως θα ήταν καλί να ετοιμαστούν 2-3 κείμενα ανάλογα με τις ηλικίες που θα απευθυνόμαστε.

Θα έλεγα ότι πολύ δημοφιλές θα ήταν ένα κείμενο που θα απευθυνόταν σε ηλικίες από τετάρτη δημοτικού εώς τρίτη γυμνασίου δηλ περίπου 9-10 ετών μέχρι 15. Αυτές οι ηλικίες θα ψάρωναν περισσότερο. Για λύκειο θα ανέβαινε λίγο το επίπεδο.

Πάντως και στο δημοτικό θα γίνονταν αντιληπτά αρκετά πράγματα ακόμα και για τη βιολογία του νερού και τον κύκλο του αζώτου κτλ.

Στόχος θα μπορούσε να ήταν λιγότερες γυάλες και περισσότερα και σωστότερα ενυδρεία.

Θα έδινε και μια ώθηση στην περιβαλλοντική εκπαίδευση η οποία έχει γίνει λίγο σούπα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ιδέα! Θα μπορούσα να βοηθήσω στη δημιουργία παρουσιασης, βιντεο, slides, etc :D

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι πολύ δημοφιλές θα ήταν ένα κείμενο που θα απευθυνόταν σε ηλικίες από τετάρτη δημοτικού εώς τρίτη γυμνασίου δηλ περίπου 9-10 ετών μέχρι 15. Αυτές οι ηλικίες θα ψάρωναν περισσότερο. Για λύκειο θα ανέβαινε λίγο το επίπεδο.

Πάντως και στο δημοτικό θα γίνονταν αντιληπτά αρκετά πράγματα ακόμα και για τη βιολογία του νερού και τον κύκλο του αζώτου κτλ.

Στόχος θα μπορούσε να ήταν λιγότερες γυάλες και περισσότερα και σωστότερα ενυδρεία.

Θα έδινε και μια ώθηση στην περιβαλλοντική εκπαίδευση η οποία έχει γίνει λίγο σούπα...

To σεμινάριο που είχαμε κάνει έγινε εις διπλούν. Μια παρουσίαση για τις τάξεις 1η , 2α , 3η και νηπιαγωγίο και η δεύτερη για τις 4η, 5η και 6η.

Μεγαλύτερη συμμετοχή , περισσότερες ερωτήσεις και γενικά μεγαλύτερο ενδιαφέρον έδειξαν οι μικρότερες τάξεις !

Οι μεγαλύτεροι ναι μεν κατέθεσαν δικές τους εμπειρίες από γυάλες, ασθένειες , απώλειες κλπ ,

αλλά δεν είχαν την ίδια δίψα και ψάρωμα όπως λες φίλε DEX . :)

Link to comment
Share on other sites

To σεμινάριο που είχαμε κάνει έγινε εις διπλούν. Μια παρουσίαση για τις τάξεις 1η , 2α , 3η και νηπιαγωγίο και η δεύτερη για τις 4η, 5η και 6η.

Μεγαλύτερη συμμετοχή , περισσότερες ερωτήσεις και γενικά μεγαλύτερο ενδιαφέρον έδειξαν οι μικρότερες τάξεις !

Οι μεγαλύτεροι ναι μεν κατέθεσαν δικές τους εμπειρίες από γυάλες, ασθένειες , απώλειες κλπ ,

αλλά δεν είχαν την ίδια δίψα και ψάρωμα όπως λες φίλε DEX . :)

Σε σύγκριση με το Λύκειο λέω!

Επίσης μιλάω για κάτι πιο απλό από αυτό που κάνατε, χωρίς στήσιμο ενυδρείων.

Δηλαδή κάτι θεωρητικό με εικόνες και βίντεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτοση να ερθετε στο 4ο νεας ιωνιας;

ειναι πατριαρχου ιωακιμ

https://plus.google.com/116274642230900404063/about?gl=gr&hl=el

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
ενωση τριων συνεχωμενων ποστ
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτοση να ερθετε στο 4ο νεας ιωνιας;

ειναι πατριαρχου ιωακιμ

https://plus.google.com/116274642230900404063/about?gl=gr&hl=el

Εμεις να ρθουμε, αλλα οι πορτες θα ανοιξουν ή θα μας φερουν την αστυνομια; Πετραν πρεπει να μιλησεις πρωτα με τον διευθυντη σου. Δεν μπορεις να το κανονισεις μονος σου!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω η διευθυντρια ειναι πολυ επιθετικη.στειλτε μαιλ καλητερα

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν το ξερω το μαιλ το τηλερφωνο ειναι 2102798361

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω η διευθυντρια ειναι πολυ επιθετικη.στειλτε μαιλ καλητερα

Τα παιδιά του ΑΖ δε κωλώνουν σε κάτι τέτοια. Εγω λέω να πάτε χωρίς ενημέρωση για να ειναι έκπληξη.....απλα αν γίνεται να ειναι κάποιος να τραβάει βίντεο για να δούμε κι εμείς μετα!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...