Jump to content

Συνδυασμός 3 X T5 Της Juwel - Ερώτηση


nospanos

Recommended Posts

δεν ειναι κακη σαν λαμπα αλλα απλως λιγο υπερτιμημενη.ως γνωστον η σερα δεν παραγει λαμπες,απλως ''βαφτιζει'' καποιες σαν σερα.συνηθως αυτον τον ρολο αναλαμβανουν εργοστασια λαμπων οπως sylvania,philips,κλπ.

νομιζω πως εταιρειες που βγαζουν λαμπες στην περιεργη διασταση των juwel,ειναι η jbl,arcadia,αλλα και η sylvania.το θεμα ειναι που θα τις βρεις στοκ για να κανεις τη δουλεια σου.

Αυτό δυστυχώς ότι δεν ξέρω που θα τις βρω, ειδικά τις Sylvania :(

Έχω βρει ένα μαγαζί στην Αθήνα που συνεργάζεται με τη Sylvania αλλά ακόμα δε μου έχουν απαντήσει στο mail που τους είχα στείλει εδώ και μέρες...

Πάντως εσύ αυτήν τη θεωρείς καλή για μένα σε σχέση με της Juwel ??

Link to comment
Share on other sites

εαν ξερεις τι θελεις και τι ζητας,υπαρχουν και ''ειδικες'' λαμπες σε ηλεκτρολογικα μαγαζια.αλλα απλη οσραμ οχι δεν θα εβαζα ποτε φιλε μου.αστην να φωτιζει καλυτερα παπουτσια σε βιτρινες και οχι ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πατενταρεις το καπάκι , και να βάλεις osram μια απλη , μια fluora και μια skywhite θα σου βγουν γυρω στα 15 ευρω..

Νομιζω πως με αυτην την σειρα καλυπτεις και τα πιο απαιτητικά φυτά .

Ποτε μου δεν αγορασα ¨τις ειδικές" λαμπες απο πετσοπ ... για φυτά.

Καλησπέρα φίλε!

Έχω δει ενυδρείο με φωτισμό από Sylvania Grolux μωβ κι έπαθα την πλάκα της ζωής μου!!

Έχει και απίστευτο χρώμα και λογικά για να την προτείνετε όλοι οι έμπειροι όπως και ο Klaz δε μπορεί κάτι θα ξέρετε παραπάνω ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

εαν ξερεις τι θελεις και τι ζητας,υπαρχουν και ''ειδικες'' λαμπες σε ηλεκτρολογικα μαγαζια.αλλα απλη οσραμ οχι δεν θα εβαζα ποτε φιλε μου.αστην να φωτιζει καλυτερα παπουτσια σε βιτρινες και οχι ενυδρειο.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!

Στην περίπτωση που δε βρω τη Sylvania Grolux θα πάρω αυτή της Sera

Link to comment
Share on other sites

ναι.παρτην.βγαζει αρκετα ομορφο φασμα.(στα ματια σου, ισως σου αρεσει και περισσοτερο απο την grolux οπτικα)....χεχε

Link to comment
Share on other sites

εαν ξερεις τι θελεις και τι ζητας,υπαρχουν και ''ειδικες'' λαμπες σε ηλεκτρολογικα μαγαζια.αλλα απλη οσραμ οχι δεν θα εβαζα ποτε φιλε μου.αστην να φωτιζει καλυτερα παπουτσια σε βιτρινες και οχι ενυδρειο.

Μην το λές αυτο... σε όλα τα φυτεμενα μου χρησιμποιοω τον παραπάνω συνδυασμο, τα φυτα ειναι οπως τα μάθεις , σε άλλο 80αρι εχω μονο skywhite της osram , 2 x 18 watt ειναι μικρουλες και τα φυτα αρκετα δυσκολων απαιτησεων πανε σφαιρα.

Στο μεγάλο μου 180 αρι εχω 2 απλες οσραμ , 4 skywhite και 2 fluora και παλι εχω δοκιμάσει τα πιο δυσκολα φυτά που κυκολφορουν και ειναι μια χαρά.. , σε 90 αρι εχω 1 skywhite και μια απλη πάι οσραμ και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα τι να πω..

Τις skywhite τις χρησιμοποιω μονο και μονο για να φαινεται πιο λευκο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

ναι.παρτην.βγαζει αρκετα ομορφο φασμα.(στα ματια σου, ισως σου αρεσει και περισσοτερο απο την grolux οπτικα)....χεχε

Μη μου βάζεις φιτιλιές γιατί θα πάω να την πάρω αύριο πρωΐ-πρωΐ :D:P

Ο Σάββας ο Klipitilklopos από το ενυδρείο του αυτό που μου έδωσε τα Pearl Gourami http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73964&view=findpost&p=680973 που έχω, φαίνονται έτσι μωβ στη φωτογραφία επειδή αντανακλούσαν το μωβ φως της Grolux!! Ε από κοντά ήταν πολύ πιο όμορφο το αποτέλεσμα και ήθελα να εφαρμόσω και σε εμένα αυτό το "εφέ" :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα.δεν ειναι πανακεια αυτο που λεμε.καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.εσενα οντως μπορει να σου ''εκατσε'' σωστα.δεν αντιλεγω.εγω οτι λεω ειναι παντα με γνωμονα εμπειρια απο πολλους για πολλους.

καλο βραδι καλε μου φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω ενα λινκ για συνδυασμους http://www.theplante...uk/lighting.htm

κοιτα.δεν ειναι πανακεια αυτο που λεμε.καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.εσενα οντως μπορει να σου ''εκατσε'' σωστα.δεν αντιλεγω.εγω οτι λεω ειναι παντα με γνωμονα εμπειρια απο πολλους για πολλους.

καλο βραδι καλε μου φιλε.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου, καλό βράδυ και σε σένα!

NicPapa φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το άρθρο, θα το δω πιο μετά γιατί πρέπει να λείψω για λίγη ώρα και θα σου απαντήσω

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δες εδω ενα λινκ για συνδυασμους http://www.theplante...uk/lighting.htm

Είχα ξεχάσει να σου πω ότι το αθράκι ήταν πάρα πολύ χρήσιμο ;)

Κατέληξα πως 2 από τις 3 μου λάμπες θα είναι ροζ (μακάρι να βρω Sylvania Grolux στις διαστάσεις μου αλλιώς αυτή της Sera που μου πόσταρα παραπάνω) και η 3η θα είναι η daylight της Sera :)

Σύμφωνα με το άρθρο σου και με τις όποιες γνώσεις έχω πάρει από διάφορα άλλα, για τη "βρωμοδουλειά" με τις απρόσκλητες άλγες (κυρίως την green spot) ευθύνεται στάνταρ η High-Lite Daylight της Juwel που βγάζει 9000K και προφανώς θα βγάζει αρκετό μπλε φάσμα μιας και φαίνεται ψυχρός ο φωτισμός της στο μάτι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συνηθως η πολυ καλοπροαιρετη αλγουλα(green spot) εμφανιζεται λογω πολυ δυνατης λευκης λαμπας που βρισκεται πολυ κοντα μπροστα στο τζαμι και λιγοτερο απο την λεπτομερεια στα κελβιν.

αν δοκιμασεις να αλλαξεις την θεση της πχ με μια ροζ,θα δεις οτι το φαινομενο θα μειωθει δραματικα αλλα και παραλληλα δεν θα εχουν θεμα τα φυτα σου.μην ξεχναμε και πως δυνατουτσικο φασμα παιζει και αυτο τον ρολο του στο φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως η πολυ καλοπροαιρετη αλγουλα(green spot) εμφανιζεται λογω πολυ δυνατης λευκης λαμπας που βρισκεται πολυ κοντα μπροστα στο τζαμι και λιγοτερο απο την λεπτομερεια στα κελβιν.

αν δοκιμασεις να αλλαξεις την θεση της πχ με μια ροζ,θα δεις οτι το φαινομενο θα μειωθει δραματικα αλλα και παραλληλα δεν θα εχουν θεμα τα φυτα σου.μην ξεχναμε και πως δυνατουτσικο φασμα παιζει και αυτο τον ρολο του στο φυτεμενο.

Αυτό ακριβώς παίζει φίλε Klaz, πιο μέσα δε γινόταν να πέσεις!

Η μεγάλη daylight λάμπα βρίσκεται πίσω-πίσω και στο βάθος το τζάμι εχει σχηματίσει κανονικό στρώμα από άλγη σποτ και έχουν αρκετή και τα παλιότερα φυτά...

λες να την αλλάξω με την ροζ της Juwel που την έχω στο μεσαίο ballast ??

Link to comment
Share on other sites

χχεχε....και βεβαια.τσαμπα κουναω τα χερια μου στο πληκτρολογιο..?η πιστευεις πως ολα μου τα ποστ ειναι βουτηγμενα μεσα σε σπαμ...? :rolleyes::)

ΥΓ.εσυ δεν ετυχε να διαβασεις καποιο αβντιστοιχο ποστ οπου ΠΑΝΤΑ προτεινω μπροστα να μπαινει ροζ για να αποφευγουμε αυτο το φαινομενο..?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

χχεχε....και βεβαια.τσαμπα κουναω τα χερια μου στο πληκτρολογιο..?η πιστευεις πως ολα μου τα ποστ ειναι βουτηγμενα μεσα σε σπαμ...? :rolleyes::)

ΥΓ.εσυ δεν ετυχε να διαβασεις καποιο αβντιστοιχο ποστ οπου ΠΑΝΤΑ προτεινω μπροστα να μπαινει ροζ για να αποφευγουμε αυτο το φαινομενο..?

έγινε φίλε μου :D !

στις 11 που κλείνουν τα μεγάλα φώτα θα περιμένω να κρυώσουν οι λάμπες και θα αλλάξω τις θέσεις μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

να χαρω εγω.

τωρα παω γιατι με περιμενει η γυναικα με τη μηχανη για ενα καλο κουρεματακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση?

Βρήκα Sylvania Grolux που ταιριάζει στα specifications που υποστηρίζει το Rio125, είναι αυτή εδώ http://www.igna.gr/index.php/el/component/virtuemart/hlektrologika/t5-f28w-t5-l8-gro-lux-444-detail?Itemid=0 η μόνη μου απορία είναι ότι το μήκος της original λάμπας της Juwel είναι 590mm (δηλαδή 59,0cm) ενώ αυτή η συγκεκριμένη είναι 604mm (60,4cm).... θα υπάρξει πρόβλημα λέτε???

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανως ειναι καταλληλη.

Καποιοι μετρανε στο μηκος και τα ποδαρακια της λαμπας και καποιοι οχι.

Δεν νομιζω εξαλλου οτι υπαρχουν τρεις διαστασεις στα ιδια βατ λαμπα.

Η μια διασταση ειναι αυτη που ισχυει τις juwel λαμπες και η αλλη για ολες τις υπολοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο τότε που θα περάσω από ένα μαγαζί που μου είπαν ότι τις φέρνει τις συγκεκριμένες λάμπες, θα πάρω μαζί μου και σαν δείγμα τις παλιές τις λάμπες που τις αντικατέστησα επειδή ήταν θαλασσινού και θα τις συγκρίνω πριν την αγορά... Στο ένα ballast (για τη μία λάμπα δηλαδή) δε θα έχω πρόβλημα γιατί τα ακροφύσια δεν είναι κολλημένα όπως στο φωτιστικό του ενυδρείου, μπορώ να βάλω και μεγαλύτερων διαστάσεων που λέει ο λόγος, αρκεί να συμφωνούνε στα watt εννοείται πράγμα το οποίο δεν υφίσταται...

Αχ μακάρι να ταιριάζουν να βρω οριστική λύση επιτέλους πια με το φωτισμό -_- και ποτέ μα ποτέ ξανά λάμπες Juwel!!!! :thumbdown: :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αύριο τότε που θα περάσω από ένα μαγαζί που μου είπαν ότι τις φέρνει τις συγκεκριμένες λάμπες, θα πάρω μαζί μου και σαν δείγμα τις παλιές τις λάμπες που τις αντικατέστησα επειδή ήταν θαλασσινού και θα τις συγκρίνω πριν την αγορά... Στο ένα ballast (για τη μία λάμπα δηλαδή) δε θα έχω πρόβλημα γιατί τα ακροφύσια δεν είναι κολλημένα όπως στο φωτιστικό του ενυδρείου, μπορώ να βάλω και μεγαλύτερων διαστάσεων που λέει ο λόγος, αρκεί να συμφωνούνε στα watt εννοείται πράγμα το οποίο δεν υφίσταται...

Αχ μακάρι να ταιριάζουν να βρω οριστική λύση επιτέλους πια με το φωτισμό -_- και ποτέ μα ποτέ ξανά λάμπες Juwel!!!! :thumbdown: :thumbdown:

Γιατι το λες? Τι αλλες καλυτερες επιλογες εχεις για juwel σε αυτην την τιμη? (εκτος των grolux)

Ολες ροζ θα τις βαζεις?

Γιατι λαμπες εμποριου, εκτος απο το gro lux, δεν βγαινουν σε διασταση juwel απο οτι γνωριζω.

Αν κανω λαθος ενημερωστε κι εμενα,

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες? Τι αλλες καλυτερες επιλογες εχεις για juwel σε αυτην την τιμη? (εκτος των grolux)

Ολες ροζ θα τις βαζεις?

Γιατι λαμπες εμποριου, εκτος απο το gro lux, δεν βγαινουν σε διασταση juwel απο οτι γνωριζω.

Αν κανω λαθος ενημερωστε κι εμενα,

Υπάρχει και αυτή της Sera http://www.petsupermarket.gr/3179/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sera-plant-color-t5-28-w-590-cm-222-in.html καθώς και η αντίστοιχή της daylight http://www.petsupermarket.gr/3167/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sera-daylight-brilliant-t5-28-w-590-cm-222-in.html

  • Αν είμαι ok και κουμπώνουν αυτές τις Sylvania Grolux (κατά 90% θα κουμπώνουν) τότε: 2 Sylvania Grolux + 1 Juwel High-Lite Colour 6.500K (η οποία δε βγάζει ροζ χρώμα αλλά ένα λευκο-ροζ, θα την κρατήσω άρα ως daylight για να σπάει ο ροζ φωτισμός). Με τον καιρό θα την αντικαταστήσω με την Sera Daylight Brilliant.
  • Αν δεν κουμπώνουν οι Sylvania Grolux, θα πάρω μόνο μια που χωράει στο ένα ballast και με τον καιρό θα αντικαταστήσω και τις άλλες 2 της Juwel με την Sera Plant Colour και της Sera Daylight Brilliant.

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Οι colour δεν "εχουν" kelvin. Ειναι φτιαγμενες να τονιζουν κοκκινα και μπλε χρωματα.

Οι κατασκευαστές δίνουν Kelvin απλά σε κάποιες αναγράφεται σε άλλες όχι... Στης Juwel την Colour γράφει πάνω στη συσκευασία τα Kelvin μαζί με ένα χρωμοδιάγραμμα... Γνωρίζω επίσης ότι οι Sylvania Grolux βγάζουν 8.500Κ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τους 2 φιλους .αυτο που θα προσθεσω απλα ειναι να βρεις αλλες λαμπες εκτος απο juwel.δυστυχως οι λαμπες της juwel ειναι εντελως αθλιες.

και ομως βγαζουν και αλλες εταιρειες αυτην την χαζη διασταση της juwel,ακριβως για να στηριξουν τους απογοητευμενους πελατες στο θεμα φωτισμου της juwel.

Θα ελεγα να βγαλεις και την αλλη λαμπα και να βαλλεις μια λαμπα με 6400κ

Αν την αφησεις κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις προβλημα με αλγες. :)

Η juwel ποτέ δεν μπόρεσε να φτιάξει καλές λάμπες για φυτά πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, απλά δεν μπορούν. Όσοι έχουν δοκιμάσει της λάμπες της και μετά της σύγκριναν με άλλες εταιρίες είδαν την αισθητή διάφορα. Αυτό ήταν πάντοτε έτσι ακόμα και όταν της κατασκεύαζαν στην Γερμανία και όχι στην κίνα.

Δες εδω ενα λινκ για συνδυασμους http://www.theplantedtank.co.uk/lighting.htm

Παιδιά Ανάσταση!! Είδωμεν το Φως (της Sylvania) το Αληθινό! :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

Βρήκα τελικά λάμπα T5 28W 590mm της Sylvania Grolux και πραγματικά ένα έχω να πω που τη βλέπω ζωντανά σε εφαρμογή στο δικό μου ενυδρείο:

"Σήμερα μπήκα για τα καλά στο κλίμα και διαπίστωσα ότι έχω φυσικό ενυδρείο!" :thumbup:

Σκεφτείτε ότι παρόλο τις μούφες φάσματα της Juwel το ενυδρείο είχε γίνει ζούγκλα πριν μερικές μέρες... είμαι ανυπόμονος να δω ανάπτυξη και pearling που θα έχω με τις Sylvania!!

Αυτή τη στιγμή οι λάμπες μου είναι ως εξής (από μπροστά προς τα πίσω):

Sylvania Grolux T5 28W 590mm

Juwel High-Lite Colour T5 28W 6.500K 590mm (προσωρινά μιας και βγάζει θερμό-λευκό φωτισμό στην πραγματικότητα αντί για ροζ, μέχρι να αντικατασταθεί με την Sera Daylight Brilliant)

Sylvania Grolux T5 28W 590mm

@nicpapa: φίλε Νίκο το ενυδρείο μου μοιάζει πλέον πολύ κοντά στο φωτεινό αποτέλεσμα του συνδυασμού "Philips de Luxe Pro 965 + Sylvania Grolux" του link

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...