Jump to content

Νέα Κατασκευή Diy Led Φωτιστικού


skyscorcher

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι σχεδόν έτοιμος στην κατασκευή του νέου μου ενυδρείου. Έχει μήκος 235cm, φάρδος 60cm και ύψος 70cm.

Σκέφτομαι και εγώ την λύση με LED.

Έχω ήδη δεί κάποια πράγματα από άλλα posts και λογικά άμεσα θα προχωρήσω σε παραγγελία από εδώ: http://www.aquastyleonline.com αλλά έχω μερικές ερωτήσεις:

1. Πόσα περίπου LED θα χρειαστώ και σε τι συνδιασμό χρωμάτων; Σκέφτομαι το ενυδρείο να είναι light reef, χωρίς πάρα πολλά και απαιτητικά κοράλλια. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε 2 εναλλακτικές σε περίπτωση που θέλω λίγα κοράλλια ή πολλά (πάντα κατά προσέγγισή φυσικά).

2. Πόσα περίπου LED είναι καλό να βάλω σε κάθε heatsink? Ο συγκεκριμένος έχει και 40cm και 50cm μήκος. Επίσης θα ήθελα να ξέρω πόσα heatsinks πρέπει να χρησιμοποιήσω για να καλύψω όλο το μήκος του ενυδρείου.

3. Υπάρχει κάποιο σύστημα αυτόματης ανατολής δύσης που θα μπορούσατε να προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να κινηθεις σε cree led και οχι bringelux η σε συνδιασμο

Η αποψη μου ειναι οτι θελεις 36 για καθε 60-70 εκατοστα καλυψης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε επειδή σκέφτομαι και εγώ να φτιάξω ένα led φωτιστικό, αν θέλεις μπορούμε να κάνουμε μαζί παραγγελία μήπως και μειώσουμε τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δε μπορουν να κρατησουν μονα τους χωρις 6500κ τα 10000κ το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - merlon1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δε μπορουν να κρατησουν μονα τους χωρις 6500κ τα 10000κ το ενυδρειο

Δεν το καταλαβα αυτο!Τα 6500κ αν επιλεξεις 10000κ δεν χρειαζονται.Αυτο που χρειαζεται εκτως των 10000κ ειναι μπλε και καλυτερα το ρουαγιαλ και λιγα κοκκινα

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα τι τα θέλεις Στάθη...?

Reefάκι με LED DIY...brigdelux led 36 κομμάτια+όλα τα κόλπα (ανατολές-δύσεις,κεραυνούς,κύκλος σελήνης)και μόνο με 10.000Κ...ledάκια.

Τον Γενάρη κλείνει χρόνο...

Και όσο για ανάπτυξη....?

Χρώμα????

Κοράλλια????

Πληροφορίες στο ανάλογο τόπικ....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μιλατε λες και η αποψη σας ειναι αξιωμα;

Η γνωμη μου ειναι και cree και bringelux

Νομιζω ειμαι σεβαστος

Αν το ενυδρειο παει καλα ειναι συναρτηση πολλων παραμετρων και οχι μονο των φωτων

Αλλος θελει κοκκινα αλλος θελει πρασινα γιαυτο και τα φωτιστικα ανω των 1000 δολαριων εχουν χρωματικες επιλογες στα μενου τους

Αν θελουμε κιολας να δουμε το θεμα βασει χρησης οποιος διαβαζει το RC θα δει οτι τα cree και μαλιστα προς xm-l ειναι το μελλον και σπανια βλεπεις κατασκευες με bringelux

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μιλατε λες και η αποψη σας ειναι αξιωμα;

Σε πείραξε κανένας και μιλάς έτσι?

Η γνωμη μου ειναι και cree και bringelux

Η γνώμη σου είναι σεβαστή αλλά να σέβεσαι και να ακούς και την γνώμη των άλλων.Κανένας δεν σχολίασε τα γραφόμενα σου...

Νομιζω ειμαι σεβαστος

Επειδή σχολίασε και κάποιος άλλος το θέμα δλδ δεν σε σεβάστηκε?

Αν το ενυδρειο παει καλα ειναι συναρτηση πολλων παραμετρων και οχι μονο των φωτων

Ναι έχω καταθέσει την άποψη μου γραπτά και με υπογραφή πάνω σε αυτό...

Αλλος θελει κοκκινα αλλος θελει πρασινα γιαυτο και τα φωτιστικα ανω των 1000 δολαριων εχουν χρωματικες επιλογες στα μενου τους

Το κόκκινο φάσμα είναι πολύ δυνατό στα συγκεκριμένα led και δεν το θεωρώ απαραίτητο άλλο το μόβ που είναι ωραίο αλλά κόκκινο όχι...άσε που γοητεύει και διάφορες ενοχλητικές άλγες...

Αν θελουμε κιολας να δουμε το θεμα βασει χρησης οποιος διαβαζει το RC θα δει οτι τα cree και μαλιστα προς xm-l ειναι το μελλον και σπανια βλεπεις κατασκευες με bringelux

Φίλε Μέρλον υπάρχουν άπειρες επιλογές για να φωτίσει κάποιος ένα Reef ενυδρείο...Στο συγκεκριμένο πόρταλ είναι κολλημένο με τους λαμπτήρες αλογονιδίων μετάλλου...που τις περιγράφει σαν ανώτερη πηγή φωτός.

Επίσης θα παρακαλούσα να μην γίνεται κάτι στα κρυφά μέσω πμ αλλά να βλέπει και ο απλός αναγνώστης.

Υπάρχουν και οι αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα παρακαλούσα να μην γίνεται κάτι στα κρυφά μέσω πμ αλλά να βλέπει και ο απλός αναγνώστης.

Υπάρχουν και οι αγγελίες.

Το εξηγεις λιγο αυτο φιλε γιατι δε το καταλαβα....

Το παλικαρι που ανοιξε το θεμα στο τελος εκανε ζητηση για προγραμμα και εγω απαντησα να μου στηλει πμ δε πουλαγα κατι το παλικαρι ζητησε

Και αφου εγω δε το εχω αγγελια του το δινω προσωπικα δε το καταλαβα αν θελεις εξηγησε το μη μενουν υπονοουμενα

Link to comment
Share on other sites

Συστημα ανατολης δυσης ,φεγγαρι , κεραυνους εχω στηλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα φιλε μου που αναφερεσε και σου απαντησα εγω δε πουλαγα κατι ξερω που ειναι οι αγγελιες

Απαντησα σε προσκληση ζητησης

Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Αλλα μη ξεφυγουμε απο το θεμα των led και χαλασουμε το ποστ του ανθρωπου

Εγω θεωρω λοιπον οτι το φασμα του ηλιου που ειναι κοντα στα 6500 ειναι απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

κακος η καλως τα cree περα απο την ενταση που εχουν αναλογα στα driver στα xp-g και xm-l που θα χρησιμοποιησης

υστερουν κατα πολυ στα kelvin απο οτι τα bringelux η εταιρεια τα λεει απο 5000 εως 8500 αλλα δυστυχως το χρωμα που βγαζουν ειναι πολυ κιτρινο(γνωμη μου δυσκολα να φτανει τα 8000kel ) θελουμε περισσοτερα σε μπλε για να πετυχουμε κατι μεταξυ 10000-14000 kelvin

και η 2 εταιρειες ειναι παντος αξιοπιστες

θα συμφωνησω με τον αλεξη τα bringelux ειναι ποιο κοντα στο θαλλασινο αλλα υστερουν στην ενταση λογο οτι ειναι 3 watt βεβαια υπαρχουν και μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ποστ του Aiolos θα ηταν καλο διοτι πρεπει να εχει το pasific sun με xm-l που ετυχε να δω και εγω σε ενα φιλο και δεν ηταν καθολου κιτρινο

Απλα ηταν τελειο

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα τι τα θέλεις Στάθη...?Και λιγη που..νια χρειαζεται :bigemo_harabe_net-134:

Reefάκι με LED DIY...brigdelux led 36 κομμάτια+όλα τα κόλπα (ανατολές-δύσεις,κεραυνούς,κύκλος σελήνης)και μόνο με 10.000Κ...ledάκια.

Τον Γενάρη κλείνει χρόνο...Για ποιο μιλας...δεν καταλαβα σορι,για το δικο σου?Αφου εσυ εχεις και μπλε εκτως των 10000κ

Και όσο για ανάπτυξη....?

Χρώμα????

Κοράλλια????

Πληροφορίες στο ανάλογο τόπικ....

Υ.Γ Εγω εχω μονο λευκα 20-25000κ και Royal Blue,θα εβαζα και λιγα κοκκινα ομως για καλυτερη εικονα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παιδιά, θα μπορούσατε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο δεν είνια οι ανατολές και οι κεραυνοί είναι το πόσα συνολικά LED θα χρειαστώ και σε τι αναλογία.

π.χ. Θα χρειαστείς 100 LED (25 λευκά 6500Κ, 25 λευκά 10000Κ, 40 royal blue, 2 purple, 2 red etc) Είναι σε θέση κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό;

π.χ. τέτοια σχόλια βοηθάνε: "Η αποψη μου ειναι οτι θελεις 36 για καθε 60-70 εκατοστα καλυψης" τέτοιου είδους πληροφορίες θα με βοηθούσαν να το φτιάξω. Άρα γενικά λέτε πως με περίπου 120-130 LED στο σύνολο θα είμαι ΟΚ;

Κάποια άποψη για τις μοίρες των φακών που πρέπει να βάλω; π.χ 80, 60 ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παιδιά, θα μπορούσατε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο δεν είνια οι ανατολές και οι κεραυνοί είναι το πόσα συνολικά LED θα χρειαστώ και σε τι αναλογία.

π.χ. Θα χρειαστείς 100 LED (25 λευκά 6500Κ, 25 λευκά 10000Κ, 40 royal blue, 2 purple, 2 red etc) Είναι σε θέση κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό;

π.χ. τέτοια σχόλια βοηθάνε: "Η αποψη μου ειναι οτι θελεις 36 για καθε 60-70 εκατοστα καλυψης" τέτοιου είδους πληροφορίες θα με βοηθούσαν να το φτιάξω. Άρα γενικά λέτε πως με περίπου 120-130 LED στο σύνολο θα είμαι ΟΚ;

Κάποια άποψη για τις μοίρες των φακών που πρέπει να βάλω; π.χ 80, 60 ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ και πάλι.

Φακους δε χρειαζεσαι πιστευω να ειναι καλυτερο το φως χωρις τρυπες

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Bridgelux φίλε Merlon γιατί γενικά το e-shop αυτό είναι οικονομικό και δεν θέλω να ξοδέψω πάρα πολλά χρήματα.

Έχει κάποια έτοιμα KIT που είναι σχετικά οικονομικά.

Για πες λοιπόν συνολικό αριθμό και αναλογιές αν θέλεις;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε δυο μετρα ενυδρειο εχω 115 led 80 λευκα και 35 μπλε.Εχω πολυ καλη αναπτυξη στα σκληρα... αλλα θα εβαζα λιγα ακομα.Πιστευω πως με 150 led,90 λευκα 60 μπλε θα εισαι πρωτη μουρη στα παντα.Και φακους 60 μοιρες

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ιδια αναλογια ειναι και ιδια ποσοτητα τα xp-e με τα bringelux εχουν τα ιδια περιπου loum 180 αν θυμαμε καλα μια αναλογια 1-1 με αφαιρεση καποιον μπλε για κοκκινα ,πρασινα,ειναι καλη

Δοκιμασε το uv της εταιριας αυτης ειναι τελειο αξιζει ενα η δυο στα 70 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

20.000 και 25000 σε ποια μαρκα αν επιτρεπεις;

Γιατι ζηλευουμε merlon 1,ζηλευουμε?Ενταξει λοιπον θα σου πω αφου επιμενεις.Μαρκα με εκαψες απο κινα.Καλη αποδοση, αλλα επειδη στα ματια μου δεν ειναι τα kelvin που τα δινουν, εβαλα και μπλε.Να σημειωσω πως η τρελη πορεια στην αναπτυξη ξεκινησε με το που μπηκαν τα μπλε

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ζηλευουμε merlon 1,ζηλευουμε?Ενταξει λοιπον θα σου πω αφου επιμενεις.Μαρκα με εκαψες απο κινα.Καλη αποδοση, αλλα επειδη στα ματια μου δεν ειναι τα kelvin που τα δινουν, εβαλα και μπλε.Να σημειωσω πως η τρελη πορεια στην αναπτυξη ξεκινησε με το που μπηκαν τα μπλε

Χαχαχα τα εχω δει γιαυτο ρωτησα να δω τι θα πεις χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα Led είναι μια καλή λύση για ένα αξιοπρεπές φωτιστικό.Οι τιμές έχουν πέσει...πρίν 2-3 χρόνια για ένα φωτιστικό DIY πλήρωνες πάρα πολλά χρήματα.Τώρα δεν είναι και τζάμπα αλλά έχεις άπειρες επιλογές και λύσεις.Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι τα εξής.

1.Την ψύξη.Τα λέντ που υπερθερμαίνονται χάνουν γρήγορα την απόδοση τους.

2.Το φάσμα.Που καλό είναι να παίξεις με ελεγχόμενους μετασχηματιστές ώστε να ρυθμίζεις την ισορροπία λευκού/γαλάζιου.

3.Την ένταση των led που πρέπει τουλάχιστον να είναι 3watt αν όχι παραπάνω....κάπου έχει ένα μπιμπελό ενυδρείο νομίζω του Κώστας82 με 50watt λαμπτήρες led.

4.Την στρατηγική τοποθέτηση των led ώστε να πέφτει το ένα πάνω στο άλλο προσφέροντας πλούσιο έντονο φωτισμό και να μην αφήνει κενά.

5.Τους έξτρα φακούς των led.Γνώμη μου είναι οτι σε χαμηλά ενυδρεία μέχρι 50-60 πόντους δεν χρειάζονται έξτρα φακοί και επαρκούν οι 120μοίρες φακοί που έχουν απο μόνα τους τα led.

6.Τα UV led που πρέπει να υπάρχουν έστω και σε μικρή ποσότητα.

Φυσικά ο φωτισμός είναι ένα βασικό κομμάτι για την επιτυχία ενός ενυδρείου αλλά δεν είναι και το μόνο συστατικό που απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...