Jump to content

Βοήθεια Βρεθηκα Με Χελωνα !!


Recommended Posts

δεν φτανει που εχω 3 ενυδρεια στο σπιτι με ψαρια επεκτησα και μια χελωνα η θεια μου ειχε την ιδεα διοτι ξερει οτι λατρευω τα ζωα να μου παρει για δωρο στην γιορτη μου μια χελωνα !! μου την εφερε λοιπον σε μια πλαστικη κοκκινη μεσαιου μεγεθους χελωνιερα εγω δεν εχω ιδεα απο χελωνες διοτι δεν ειχα ποτε μου διαβασα εδω στο σαιτ μερικες πληροφοριες την χελωνα την εδωσα στην ξαδελφη μου οπου εχει ενυδρειο με μια ακομη χελωνα μεχρι να ενημερωθω σωστα! λοιπον ειμαι εντελος ασχετη ! τι ενυδρειο πρεπει να παρω? τι να την ταιζω? η χελωνα απο οτι μου ειπε η ξαδελφη μου ειναι 4 ετων γιατι ειναι μεγαλουτσικη ! επισης χρειαζετε φιλτρο θερμανση κτλ? επισης εχω ενα 30λ που το χεησημοποιουσα ως καραντινα ειναι καλο για την χελωνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν στην χελωνοπαρέα μας.

Αν έχεις δει τα θέματα που υπάρχουν εδώ θα είσαι καλυμμένη σίγουρα γι αυτό σου το βήμα.

Σε γενικές γραμμές για την επιλογή του ενυδρείου, κοίτα να διαλέξεις το δυνατό μεγαλύτερο που μπορείς να βάλεις στο χώρο σου,για να μην μπεις στην διαδικασία να αλλάζεις κάθε φορά που θα μεγαλώνει.

Ναι θα χρειαστείς θερμοστάτη και φίλτρο που θα καλύπτει τα λίτρα του νερού σου και παραπάνω για να είσαι καλυμμένη και θα χρειαστείς ειδικές λάμπες που θα παρέχουν στα ζώα σου το κατάλληλο ποσοστό uvb ακτινοβολίας και την θέρμανση του χερσαίου χώρου τους.

Για ότι απορία σου προκύψει στην πορεία είμαστε εδώ για να την συζητήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν στην χελωνοπαρέα μας.

Αν έχεις δει τα θέματα που υπάρχουν εδώ θα είσαι καλυμμένη σίγουρα γι αυτό σου το βήμα.

Σε γενικές γραμμές για την επιλογή του ενυδρείου, κοίτα να διαλέξεις το δυνατό μεγαλύτερο που μπορείς να βάλεις στο χώρο σου,για να μην μπεις στην διαδικασία να αλλάζεις κάθε φορά που θα μεγαλώνει.

Ναι θα χρειαστείς θερμοστάτη και φίλτρο που θα καλύπτει τα λίτρα του νερού σου και παραπάνω για να είσαι καλυμμένη και θα χρειαστείς ειδικές λάμπες που θα παρέχουν στα ζώα σου το κατάλληλο ποσοστό uvb ακτινοβολίας και την θέρμανση του χερσαίου χώρου τους.

Για ότι απορία σου προκύψει στην πορεία είμαστε εδώ για να την συζητήσουμε

τισ λαμπες που μπορω να τις βρω?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν σε pet shop =)

ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

τελικα την χελωνα την ξεφορτωθηκα την κρατησε η ξαδερφη μου γιατι πλεον δεν την αποχωριζετε !!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα την χελωνα την ξεφορτωθηκα την κρατησε η ξαδερφη μου γιατι πλεον δεν την αποχωριζετε !!!

αυτη ομως θα τις παρεχει τις καταλληλες συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

αυτη ομως θα τις παρεχει τις καταλληλες συνθηκες?

φυσικα εχει ενυδρειο 100λ σε μακρος με μια τεραστια χελωνα μεσα την εχει 7 χρονια νομιζω και τωρα θα εχει και παρεουλα !
Link to comment
Share on other sites

φυσικα εχει ενυδρειο 100λ σε μακρος με μια τεραστια χελωνα μεσα την εχει 7 χρονια νομιζω και τωρα θα εχει και παρεουλα !

ανεβασε καμια φωτο να τις δουμε οταν τις επισκεφτεις!

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε καμια φωτο να τις δουμε οταν τις επισκεφτεις!

φυσικα !
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

λιγη βοηθεια

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα τραγικο νεο για τις χελωνιτσες η ξαδερφη μου πουλησε το 100λ ευδρειο αλλα οχι τις χελωνες δεν τις θελει αλλο και θελει να τις αφησει σε ποταμι γινετε να ζησουν σε ποταμι? επισης απο οτι διαβασα για τις χελωνες θελουν μεγαλο ενυδρειο πραγμα που η ξαδερφη μου δεν εχει πλεον τις εχει τωρα σε 15λ μεγαλουτσικο σε μηκος και εχει μια χελωνα 3 χρονια που ειναι μεσαια σε μεγεθος εγω δεν ειχα ιδεα απο χελωνες αλλα αυτη με παρακαλαει να τις παρω εβαλε αγγελια για την χελωνα ως και σε πετ σοπ πηγε αλλα κανεις δεν την ηθελε δεν θελω να καταλληξουν σε ποταμι γτ ποτε δεν ξερεις σε 100λ μπορω να τις εχω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποτάμι δεν πρέπει να αφεθούν για κανένα λόγο.... Στην 1% των πιθανοτήτων που θα ζήσουν, θα προκαλέσουν σταδιακά πρόβλημα.... Έχει αναφερθεί και άλλες φορές πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί από απελευθέρωση χελωνών σε Ελληνικούς βιοτόπους, και στην Θεσσαλονίκη, αλλά και στην Λευκάδα που έχω παρατηρήσει...

Τώρα αν δεν τις θέλει πορεί να τις βάλει σε αγγελία να τις χαρίσει, ή να τις χαρίσει σε κάποιο πετ σοπ


Στο 100 λίτρων αν τις πάρεις εσύ, μπορείς να τις βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αμα τις παρω θα πεθανουν δεν εχω ιδεα πως να τις φροντισω ποτε μου δεν ειχα χελωνα...το ποταμι ειναι και μολυσμενο δεν νομιζω να επιβιωσουν τωρα αν σε ενα μηνα δεν εχουν δωθει η θα αναγκαστω να παρω την μια μιας και που δικια μου ηταν η θα τις εγκαταληψει...

Link to comment
Share on other sites

Ας τις χαρισει τις χελωνες δεν μπορει καποιος θα βρεθει να τις θελει! Βαλτε μια αγγελια! Πως θα τις εγκαταληψει δηλαδη;

Δεν υπαρχει εστω καποιο μερος στον δημο ή γενικα στην περιοχη σας να εχει καποια λιμνη (τεχνητη) με χελωνες να συννενοηθει με καποιον υπευθυνο μηπως μπορει να τις αφησει εκει , αν δεν τις παρει καποιος;

Δεν εχω ιδεα απο χελωνες αλλα αυτο το 'θα τις εγκαταληψει' που ηρθε καπως...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οχι δεν υπαρχουν νεροχελωνες σε λιμνη στην περιοχη της αλλα νομιζω οτι βρηκαν καινουριο ιδιωκτητη αμα τις παρει δηλδ!

Link to comment
Share on other sites

Ατζελίνα, συγνώμη αν φανώ κάπως απότομος, αλλά είναι η αλήθεια. Το ότι θα πεθάνουν οι χελώνες, αν τις πάρεις εσύ, γιατί δεν ξέρεις τίποτα και δεν ξανά είχες πρίν, δεν είναι δικαιολογία που πέιθει.... Κανείς από εμάς που είχε ερπετό δεν ξέραμε από πριν τα πάντα... Το πήραμε, και κάτσαμε να μάθουμε πράματα πάνω σε αυτό για την σωστή διαβίωση του... Στο φόρουμ εδώ, υπάρχουν όλα όσα χρειάζεσαι για να τα κάνεις να ζήσουν άνετα, και υπάρχουν δεκάδες αξιόλογα μέλη, που θα σε βοηθήσου σε ότι χρειαστεί....

Τώρα το να τα εγκαταλείψει, όπως λες, δεν πρέπει (να τα εγκαταλείψει σε κάποιο Ελληνικό ποτάμι για τους λόγους που είπαμε παραπάνω), και η κίνηση της εγκατάλειψης είναι η μόνη φυγόπονη διαδικασία....

Το να βάλεις αγγελία, με χρηματικό αντίτιμο, σαφώς και δεν θα βρεθεί εύκολα ανταπόκριση... Από την άλλη, την στιγμή που θέλει διακαώς να τις αποχωριστεί, μπορεί απλά να τις χαρίσει

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω αλλα εγω λογο χρονου και συχνα ταξιαδια δεν μπορω να τις παρεχω καλη φροντιδα οταν ειχα ψαρια συχνα μου τα φροντιζαν αλλοι και συνεχεια ειχα απωλιες οι χελωνες βρηκαν εναν προσορινο ιδιωκτητη στο ποταμι δεν θα αφεθουν για κανενα λογο ειναι για χαρισμα οχι πουλημα απλα στην πολη που μενει δεν βρισκεται καποιος που να τις θελει και μαλλον απο οτι φενεται εγω θα τις παρω στο τελος...εχω να ριξω διαβασμα..επισης εχω μια απορια ποσο μεγαλες θα γινουν και το ενυδρειο ηταν για ψαρια μπορω να τις βαλω εκει η δεν κανει... λαμπα εχω uv αλλα ειναι στο καπακι πιραζει να ειναι το φως σε ολο το ενυδρειο? η δεν θελουν πολυ φως?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα θελει στρωσιμο το ενυδρειο σαν τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει και το αττικο παρκο

Που εχει μια τεραστια λιμνη γεματη με νεροχελωνες

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω αλλα εγω λογο χρονου και συχνα ταξιαδια δεν μπορω να τις παρεχω καλη φροντιδα οταν ειχα ψαρια συχνα μου τα φροντιζαν αλλοι και συνεχεια ειχα απωλιες οι χελωνες βρηκαν εναν προσορινο ιδιωκτητη στο ποταμι δεν θα αφεθουν για κανενα λογο ειναι για χαρισμα οχι πουλημα απλα στην πολη που μενει δεν βρισκεται καποιος που να τις θελει και μαλλον απο οτι φενεται εγω θα τις παρω στο τελος...εχω να ριξω διαβασμα..επισης εχω μια απορια ποσο μεγαλες θα γινουν και το ενυδρειο ηταν για ψαρια μπορω να τις βαλω εκει η δεν κανει... λαμπα εχω uv αλλα ειναι στο καπακι πιραζει να ειναι το φως σε ολο το ενυδρειο? η δεν θελουν πολυ φως?

η uvb ειναι για να χτυπαει στην στερια...να βγαινουν και να λιαζονται ...δεν ειναι αναγκη να χτυπαει σε ολο το νερο... οχι πρεπει να ειναι λαμπα uvb ;/

Link to comment
Share on other sites

δεν την εχω τελικα την χελωνα ειναι σε εναν προσωρινο ιδιωκτητη μεχρι να βρει καινουριο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πηρα μια χελωνα απο ποταμι, και την εχω σε ενα πολυ μικρο ενυδρειο και την ταλαιπορω , θα ηθελα να μαθω, αν το φραγμα τις Θερμης ειναι καταλληλο για να την αφησω .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το εκανες αυτο? Ειναι ελληνικο ειδος η ξενικο που απλα βρεθηκε εκει?

Να ξερεις πως ΟΛΑ τα ελληνικα ερπετα και αμφιβια προστατευονται βασει νομου και της συνθηκης της Βερνης.

Αν ειναι οντως ελληνικο ειδος, να το αφησεις εκει απ οπου το βρηκες.

Αν ειναι res, χαρισε την, η διαβασε και προσφερε της τις καλυτερες συνθηκες...

Link to comment
Share on other sites

πηρα μια χελωνα απο ποταμι, και την εχω σε ενα πολυ μικρο ενυδρειο και την ταλαιπορω , θα ηθελα να μαθω, αν το φραγμα τις Θερμης ειναι καταλληλο για να την αφησω .

λαθος ποτε δεν παιρνουμε ζωα απο το περιβαλλον τους να την αφησεις εκει που την βρηκες ειναι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...