Jump to content

Βοήθεια Βρεθηκα Με Χελωνα !!


Recommended Posts

ipa na min mpo se leptomeries alla tha sas po pos tin pira , piga sta iwannina kai ixan enidrio gia psaria kai ixan gia decor mesa xelones , tis opies tis vgalane apo to potami twn iwanninon , kai zitisa mia gia na tin valw sto enidrio mou , alla otan irtha thessaloniki siniditopihsa oti to enidrio mou einai poli mikro gia tin xelona , i xelona mou dn exi katholou portokali , einai prasino kitrino kai einai megaloutsika , dn kserw ti eidos einai , telika tha tin kratisoume apla prepi na ftiakso ena megalitero enudrio , sigoura tha tou prosfero pio polla apo oti eixai se ekino to meros , apla tha xriasto tin voithia sas gia na tou dwso oti kalitero tou xriazete mias kai eseis kserete logika perisotera apo mena , gi auto kai bika se forum na rwtiso gt dn eimai asiniditi ,, exete kamia idea na mou prosferete gia to enudrio ? kai ti tha xriasti na agoraso gia na tin sintiro sosta , tha ftiakso to enidrio moni mou --> apla xriazome idees gia to tha xriasti na exi mesa to enudrio gia na zisi kalitera i xelona .

Link to comment
Share on other sites

ipa na min mpo se leptomeries alla tha sas po pos tin pira , piga sta iwannina kai ixan enidrio gia psaria kai ixan gia decor mesa xelones , tis opies tis vgalane apo to potami twn iwanninon , kai zitisa mia gia na tin valw sto enidrio mou , alla otan irtha thessaloniki siniditopihsa oti to enidrio mou einai poli mikro gia tin xelona , i xelona mou dn exi katholou portokali , einai prasino kitrino kai einai megaloutsika , dn kserw ti eidos einai , telika tha tin kratisoume apla prepi na ftiakso ena megalitero enudrio , sigoura tha tou prosfero pio polla apo oti eixai se ekino to meros , apla tha xriasto tin voithia sas gia na tou dwso oti kalitero tou xriazete mias kai eseis kserete logika perisotera apo mena , gi auto kai bika se forum na rwtiso gt dn eimai asiniditi ,, exete kamia idea na mou prosferete gia to enudrio ? kai ti tha xriasti na agoraso gia na tin sintiro sosta , tha ftiakso to enidrio moni mou --> apla xriazome idees gia to tha xriasti na exi mesa to enudrio gia na zisi kalitera i xelona .

Ξαναγραψτα ολα με πεζους Ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

την πήρα από τα Ιωάννινα , είχαν ενυδρείο για ψάρια και είχαν μεσα χελώνες για ντεκόρ , τις οποίες τις έβγαλαν από το ποτάμι των Ιωαννίνων , και ζήτησα μια για να την βάλω στο ενυδρείο μου , αλλά το ενυδρείο μου είναι πολύ μικρό για την χελώνα , η χελώνα μου δεν έχει καθόλου πορτοκαλί χρώμα , είναι πράσινο με κίτρινο και είναι μεγαλούτσικο , δεν ξέρω τη είδος είναι , τελικά θα την κρατήσω αλλά πρέπει να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο ,σίγουρα θα του προσφέρω περισσότερα από ότι είχε σε εκείνο το μέρος . απλά θα χρειαστώ την βοήθεια σας μιας και εσείς ξέρετε καλύτερα από μένα , γι αυτό και μπήκα στο φόρουμ σας να μου δώσετε συμβουλές για το τη να έχει το ενυδρείο για να ζήσει καλύτερα. σας ευχαριστώ εκ των πρότερων για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε φωτογραφια της χελωνας για αναγνωριση ειδους. Αν το ειδος ειναι ελληνικο θα πρεπει να την παραδωσεις σε κεντρο αγριων ζωων για απελευθερωση. Επισης θα πρεπει να μας πεις που ΑΚΡΙΒΩΣ την βρηκες για να πεσουν καταγγελιες... Το θεμα αιχμαλωτισης αγριων ζωων ειναι νομικο, αλλα κυριως ηθικο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεαμα με τα ψαρια και τα βατραχια σε πολυ μικρα ενυδρεια το ενα πανω στο αλλο και τραυματισμενα ακομα και νεκρα μου ραγισαν την καρδια μολις ρωτησα γιατι τα εχουν ετσι μου ειπαν πως ειναι για φαγητο και δεν χρειαζονται χωρο να βλεπεις ψαρια τις λιμνης με χρυσοψαρα το ενα πανω στο αλλο με κανει να μην ξαναπατησω σε αυτην την πολη τωρα και παρανομες χελωνες δλδ που θα φτασουμε<?

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βγαλω φωτογραφιες αλλα δεν με αφησαν...

Link to comment
Share on other sites

κακως δεν σε αφησαν, εαν υπηρχε εστω και ενα ελληνικο ειδος της ερπετοπανιδας θα μπορουσαν να φανε χοντρο προστιμο... Απλα πειτε μου σε ποιο μερος ηταν (ονομα ταβερνας πχ) και αναλαμβανω τα υπολοιπα... Παντως πριν καιρο περασε απο εκει ενας γνωστος και εκανε "ξεκαθαρισμα", οι επιτειδιοι ομως δεν εχουν τελος...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να ανεβασω την φωτογραφια αλλα για καποιο λογο δεν ανεβαινει..Μου γραφει ''ανεβαστε skipped''.Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεη..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο... Δες αν μοιαζει με καποια απο τα παρακατω ειδη.

trachemys scripta elegans

Emys orbicularis

********* Οι σύνδεσμοι αντικαταστάθηκαν ***************

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να ανεβασω την φωτογραφια αλλα για καποιο λογο δεν ανεβαινει..Μου γραφει ''ανεβαστε skipped''.Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεη..

Κατ αρχάς, άνοιξε ένα δικό σου θέμα για να κρατήσουμε το θέμα της φίλης Angelinas καθαρό.

Εδώ θα βρεις πλήρης κατατοπηστικές οδηγίες για το πως ανεβάζουμε φωτό

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεαμα με τα ψαρια και τα βατραχια σε πολυ μικρα ενυδρεια το ενα πανω στο αλλο και τραυματισμενα ακομα και νεκρα μου ραγισαν την καρδια μολις ρωτησα γιατι τα εχουν ετσι μου ειπαν πως ειναι για φαγητο και δεν χρειαζονται χωρο να βλεπεις ψαρια τις λιμνης με χρυσοψαρα το ενα πανω στο αλλο με κανει να μην ξαναπατησω σε αυτην την πολη τωρα και παρανομες χελωνες δλδ που θα φτασουμε<?

Η πόλη μας ειναι πανέμορφη και πολυ φιλόξενη. Έχει πολλα ωραία μέρη να επισκεφθείς και πολλές δραστηριότητες που θα σου μείνουν αξέχαστες αν σε κάποιες λάβεις μέρος. Τα αργυροχρυσοχοεία στο δρόμο προς το μώλο ειναι μοναδικά στο είδος τους και με μια βολτα θα καταλάβεις τι εννοω. Φθάνοντας μετα στον παραλίμνιο θα σε συνεπάρει η ομορφια του φυσικού τοπίου όπου το βουνό δένει αρμονικά, υπέροχα με το υγρό στοιχείο, την Παμβώτιδα. Δε δουλεύω σε τουριστικό γραφειο, απλα θέλω να σου πω ότι 5-6 τρισάθλιοι ταβερνιάρηδες (μιας κι εγω θα συμφωνήσω μαζί σου για τον τροπο με τον οποίο συμπεριφέρονται σ' αυτα τα ζωντανά) δεν ειναι ικανοί να χαλάσουν όλα αυτα που σου περιέγραψα και να κάνουν εναν επισκέπτη να πουν αυτο που είπες κι εσυ "....να μη ξαναπατήσω σ' αυτή την πόλη". Εμείς σε περιμένουμε πάλι για να δεις ότι είμαστε και φιλόζωοι και φιλόξενοι :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα στην αρχή νόμιζα ότι δουλεύεις σε τουριστικό γραφείο ! Έχω πάει και ειναι πολύ όμορφα Είναι πολύ όμορφη πόλη αλλά αυτό δεν μου άρεσε πολύ αλλά σίγουρα θα ξαναερθω!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μιας και εισαι απο τα μερη, σε παρακαλω να μου στειλεις σε πμ τα μαγαζια που κρατουν ελληνικα ειδη της ερπετοπανιδας, για να φανε προστιμα! Εχω κανει διακοπες εκει, ειναι ομορφη πολη, αλλα και γω αντικρισα το ιδιο ασχημο θεαμα...

Link to comment
Share on other sites

κακως δεν σε αφησαν, εαν υπηρχε εστω και ενα ελληνικο ειδος της ερπετοπανιδας θα μπορουσαν να φανε χοντρο προστιμο... Απλα πειτε μου σε ποιο μερος ηταν (ονομα ταβερνας πχ) και αναλαμβανω τα υπολοιπα... Παντως πριν καιρο περασε απο εκει ενας γνωστος και εκανε "ξεκαθαρισμα", οι επιτειδιοι ομως δεν εχουν τελος...

oλα απο την λιμνη ηταν τα βατραχια δεν ξερω αν αυτο ειναι παρανομο αλλα εμενα δεν μ αρεσε,,

Link to comment
Share on other sites

oλα απο την λιμνη ηταν τα βατραχια δεν ξερω αν αυτο ειναι παρανομο αλλα εμενα δεν μ αρεσε,,

Μη σε ενοχλεί που ήταν το ενα πανω στο άλλο.....σε λίγο θα σφαχτούν και θα φαγωθούν τα πόδια τους. Πίατεψέ με, αν ήξεραν τι τα περιμένει, θα ήταν ευτυχισμένα το ενα πανω στ' άλλο. Μη βιάσεις να μας χαρακτηρίσεις άγριους που τα τρώμε. Εσυ τρως αρνάκια και κατσικάκια. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μη σε ενοχλεί που ήταν το ενα πανω στο άλλο.....σε λίγο θα σφαχτούν και θα φαγωθούν τα πόδια τους. Πίατεψέ με, αν ήξεραν τι τα περιμένει, θα ήταν ευτυχισμένα το ενα πανω στ' άλλο. Μη βιάσεις να μας χαρακτηρίσεις άγριους που τα τρώμε. Εσυ τρως αρνάκια και κατσικάκια.

εγω δεν τρωω καθολου κρεας ειδικα κατσικακια και αρνακια ειμαι χορτοφαγος ξερω οτι θα φαγωθουν αλλα εστω πριν φαγωθουν να εχουν καθαρο νερακι και χωρο ...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν τρωω καθολου κρεας ειδικα κατσικακια και αρνακια ειμαι χορτοφαγος ξερω οτι θα φαγωθουν αλλα εστω πριν φαγωθουν να εχουν καθαρο νερακι και χωρο ...

Ειναι ας πούμε σαν το τελευταίο τσιγάρο του μελλοθάνατου; Χαχαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανενα προβλημα για το οτι τρωει ο αλλος ειναι θεμα δικο του ακομα και σκυλο η γατα απλα οταν το κρατας μεχρι ως οτου πρεπει δωστου τις καταλληλες συνθηκες και σκοτωσε το με τον πιο καλο τροπο και οχι να το βασανιζεις ...!

Link to comment
Share on other sites

Τα βατραχια θα πρεπε να ειναι εκτροφης. Αν ειναι αγρια πιασμενα φυσικα και ειναι παρανομο. Αρκετα off topic βγηκαμε ομως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...