Jump to content

Steliost Wannabe Light Reef


steliost

Recommended Posts

Επιτέλους έφτασε η στιγμή να παρουσιάσω κι εγώ το φτωχικό μου wannabe light reef, το οποίο είναι η αναβαθμισμένη συνέχεια από εδώ ... Είναι αρχή βέβαια ακόμη αλλά σιγά σιγά πιστεύω να τα καταφέρω...

Επίσης να ευχαριστήσω τον φίλο Aiolo (Βαγγέλη) για την απίστευτη συσκευασία του φωτιστικού που μου έστειλε, όπως επίσης και τον φίλο Βαλεντίνο για τις επαφές για αγορά skimmer...

Ευκαιρία λοιπόν να ξεσκονίσω την dslr και να σας συστήσω τους κάτοικους του ενυδρείου μου...

panoramiki2.jpg

panoramiki.jpg

bubblecoral.jpg

eyphiliafrogspog.jpg

korali.jpg

bicolor2.jpg

bicolor.jpg

τσα!!

bicolor3.jpg

desjardini.jpg

clounfish.jpg

redwrasse.jpg

Τα νιτρικά μου έχουν πέσει γύρω στο 10, ο αραγωνίτης μου είναι γεμάτος διατομική (χάλια μαύρα), παρόλο που έχω χαμηλά νιτρικά και μη ανιχνεύσιμο po4, ένα χνούδι καφέ αλγης έχει αρχίζει να καλύπτει τον βράχο, ελπίζω τα 5 trochous (τα οποία δουλεύουν όταν κλείνουν οι λάμπες??) και το ένα tektous να κάνουν δουλειά, έχω και δύο nassarious για την άμμο... Οι φωτό είναι τραβηγμένες με pentax K5, οι κοντινές macro με (tamron 90 f2.8), οι ευρυγώνιες με τον κιτ 18-55...

Ελπίζω να σας αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όμορφο είναι!!Να το χαιρεσε.

Αλήθεια το αγγελοψαρο πως πάει με τα κοράλλια;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλος.

Και τα ζωντανα σου επισης.

Οσο για τις φωτογραφιες σου,απλα respect :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο είναι!!Να το χαιρεσε.

Αλήθεια το αγγελοψαρο πως πάει με τα κοράλλια;

Ευχαριστώ maik, είναι ανύσηχο τυπάκι, όλο γυρωφέρνει την clavoularia αλλά μάλλον τσιμπάει κοπίποδα από το βραχάκι της, γενικά δεν αφήνει ίχνος στο ενυδρείο που να μην το εξερευνήσει, αλλά ο άτιμος έχει πολύ ωραία πλεύση, προκαλεί μια ηρεμία στο ενυδρείο...

@ Διας, ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ταΐζεις καλά δεν θα σου τσιμπήσει τίποτα από κοράλλια, ωραίο το ενυδρειο σου και το στήσιμο του βράχου σου όπως και οι κάτοικοι του, να το χαίρεσαι και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ταΐζεις καλά δεν θα σου τσιμπήσει τίποτα από κοράλλια, ωραίο το ενυδρειο σου και το στήσιμο του βράχου σου όπως και οι κάτοικοι του, να το χαίρεσαι και καλή συνέχεια.

Πανέμορφο φίλος! Μπράβο! Το πάς για σκληρά ή όχι?

Ευχαριστώ παιδιά, Παναγιώτη σήμερα μπήκαν 2 φραγκάκια άκρο αν πάνε καλά γιατί όχι... Πάντως το ενυδρείο θα τσουλίσει με αυστηρά οικονομικά κριτήρια (όσο μπορώ)...

Link to comment
Share on other sites

Και οι φωτογραφίες και το ενυδρειο ειναι σούπερ !!!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι... και το ενυδρείο, και το skimmer και το φωτιστικό !!!χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

Πoλυ ωραιo στησιμo βραχoυ, δυνατoς εξoπλισμoς, εξαιρετικoι κατoικoι. Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι... και το ενυδρείο, και το skimmer και το φωτιστικό !!!χι χι χι

Γελάς ε, όταν αλάξω λάμπες θα σε φέρω Αθήνα να τις στρώσουμε παρέα... :P

Πoλυ ωραιo στησιμo βραχoυ, δυνατoς εξoπλισμoς, εξαιρετικoι κατoικoι. Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια !

Ευχαριστώ Road και το δικό σου reefaki είναι πανέμορφο...

Α με τα πολλά ξέχασα τον νούμερο ένα απατεώνα του ενυδρείου...

sixLine.jpg

Τρώει σαν τρελός, πειράζει τα πάντα, έχει γίνει ο διπλός από τότε που τον πήρα, μέχρι που μου τσίμπησε λίγο το ένα φραγκ από άκρο που μπήκε σήμερα... Αρχίζει να μ' εκνευρίζει... :angry:

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατο στησιμο...μη το πειραξεις καθολου :bigemo_harabe_net-64:

οντως απο εξοπλισμο εισαι πολυ καλα,εχεις πολυ καλες βασεις

κ με καλους δασκαλους... :bigemo_harabe_net-64:

ειμαι σιγουρος οτι θα παει πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

με γεια φιλε,, μου το bicolor να προσεχεις ,ωραιο το στησιμο,τα nasarius καντα σιγα σιγα καμια 20αρια,υπεροχες φωτο, και φυσικα υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Τελειο!πες καμια πληροφορια παραπανω(λιτρα-φωτισμο-εξοπλησμο-ρουτινες),δεν τα κρατανε κρυφα αυτα....καλη συνεχεια στο ολο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Γελάς ε, όταν αλάξω λάμπες θα σε φέρω Αθήνα να τις στρώσουμε παρέα... :P

Ευχαριστώ Road και το δικό σου reefaki είναι πανέμορφο...

Α με τα πολλά ξέχασα τον νούμερο ένα απατεώνα του ενυδρείου...

sixLine.jpg

Τρώει σαν τρελός, πειράζει τα πάντα, έχει γίνει ο διπλός από τότε που τον πήρα, μέχρι που μου τσίμπησε λίγο το ένα φραγκ από άκρο που μπήκε σήμερα... Αρχίζει να μ' εκνευρίζει... :angry:

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Το κυριο πανω, για τα κοραλια μην τον φοβασε γουσταρει περισσοτερο ασπονδυλα και να βαραει αλλα ψαρια.Τον αλλον με την καλη πλευση,τον περιεργο να εχεις απο κοντα,γιατι φοβαμαι πως θα σου την κανει καποια στιγμη την ζημια :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο και ο εξοπλισμος,Respect στις φωτογραφιες..πηρα κ γω dslr και δεν μπορω να βγαλω μια σωστη.. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο και ο εξοπλισμος,Respect στις φωτογραφιες..πηρα κ γω dslr και δεν μπορω να βγαλω μια σωστη.. :bigemo_harabe_net-88:

Δωσε πληροφοριες στο αναλογο θεμα ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=246 ) μπας και μπορουμε να βοηθησουμε καπου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πληροφοριες στο αναλογο θεμα ( http://www.aquazone....p?showforum=246 ) μπας και μπορουμε να βοηθησουμε καπου :bigemo_harabe_net-64:

Σωστα πως μου ειχε ξεφυγει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια...

Τελειο!πες καμια πληροφορια παραπανω(λιτρα-φωτισμο-εξοπλησμο-ρουτινες),δεν τα κρατανε κρυφα αυτα....καλη συνεχεια στο ολο θεμα!

Λοιπόν, το ενυδρείο είναι το Rio180

Ζωντανός βράχος 17-18 κιλά

Θερμοκρασια 26 με μάξιμουμ 27,5 πριν κλείσουν τα φώτα

elliwell controller

Skimmer κλώνος Deltec MCE600 (σίγουρα ποιοτικότερο από το μαμά) με mediabox και αντλία της μαμας deltec, εκείνη η ωραία η λευκή (καταπληκτικό και ΑΘΟΡΥΒΟ).

Στο φίλτρο του juwel υπάρχει άνθρακας, αντιφώσφορος water waves, purigen και πολύ υαλοβάμβακας, ο οποίος αλλάζει κάθε βδομάδα.

Μετά τις πολλές αλαγές νερού λόγω νιτρικών, τώρα αλλάζω 10 λίτρα την εβδομάδα, με βολεύει μιας και χρησιμοποιώ μέθοδο balling χωρίς περισταλτικές.

Φωτισμος 6x39w ATI Sunpower με dimmcomputer προσομοιωση ανατολης-δυσης,συνολικη διαρκεια φωτισμου 8 ωρες.

Λαμπες: 2 Aquablue Special / 2 Blue Plus / 1 Actinic / 1 Purple Plus

κυκλοφορία, 1 κινέζος (έχει βγει παλικάρι) 6000 λίτρα και μια κοράλια πρέπει να είναι 1500-2000

Αλάτι, χρησιμοποιούσα το tropicMarin pro (δεν έμεινα ικανοποιημενος), τώρα βάζω grotech αλλά θα καταλήξω στο redSea...

Αλατότητα 1025

Ph 8.2

dKh 8.0-9.0 salifert

No2 0 salifert

No3 10 sera

Mag 1350 salifert

Ca 430 salifert

Po4 0.03 salifert

Nh3/Nh4 0

Ζωντανα:

1 clown

1 desjardini

1 sixline wrasse

1 Lubbock's Fairy Wrasse (red)

1 Bicolor Angelfish

Ασπόνδυλα:

1 lysmata cleaner

5 trochus snails

1 Tectus snail

2 nasarius snail

Κοραλια:

1 euphyllia frogspog

1 βραχάκι με πολλά είδη μανιταριών (red, blue, green)

1 clavoularia

1 chaoulastrea frag

1 Bubble coral

2 Acro frags

Τροφές, ocean nutrition, κατεψυγμενη αρτεμια, mysis και krill. M' αυτό το σκίμμερ, πλέον ταίζω 2-3 φορές από λίγο, μέρα παραμένα κατεψυγμένη τόσο όσο καταναλώνεται... Τα κοράλια 1 φορά την εβδομάδα, όταν κλείσουν τα φώτα τους δίνω λίγο krill...

Προσθετα: το μόνο που ρίχνω είναι nitout (βακτηρίδια) ένα καπάκι σε κάθε αλλαγή των 10 λίτρων...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Το κυριο πανω, για τα κοραλια μην τον φοβασε γουσταρει περισσοτερο ασπονδυλα και να βαραει αλλα ψαρια.Τον αλλον με την καλη πλευση,τον περιεργο να εχεις απο κοντα,γιατι φοβαμαι πως θα σου την κανει καποια στιγμη την ζημια :bigemo_harabe_net-134:

Τον έχω υπο στενή παρακολούθηση... :ninja:

Πολυ ωραιο το στησιμο και ο εξοπλισμος,Respect στις φωτογραφιες..πηρα κ γω dslr και δεν μπορω να βγαλω μια σωστη.. :bigemo_harabe_net-88:

Όπως σου λέει και ο geosid, θα βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Skimmer κλώνος Deltec MCE600 (σίγουρα ποιοτικότερο από το μαμά) με mediabox και αντλία της μαμας deltec, εκείνη η ωραία η λευκή (καταπληκτικό και ΑΘΟΡΥΒΟ).

Στο φίλτρο του juwel υπάρχει άνθρακας, αντιφώσφορος water waves, purigen και πολύ υαλοβάμβακας, ο οποίος αλλάζει κάθε βδομάδα.

Αφού έχεις το skimmer με το media box, το φίλτρο τι το θέλεις?

Μέσα στο κουτάκι του skimmer θα βάλεις άνθρακα και αντιφώσφορο (να προσέξεις όμως τα υλικά να είναι χονδρόκοκκα), και καθάρισες !!!, και πιο πρακτικό είναι στο καθάρισμα και μια συσκευή λιγότερη στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, επειδή τα υλικά είναι λεπτόκοκκα και θέλω όσο το δυνατόν χαμηλή ροή (ειδικά για τον αντιφώσφωρο) γι αυτό με βολεύει μέχρι ώρας το φίλτρο της juwel... Ασε που φοβάμαι κανένα μπούκωμα στο σκιμμερ...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λεπτόκοκκα, "στουμπώνουν" εύκολα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μπουκώσει το skimmer ώστε να πληροφορήσεις απλά θα φεύγει κάποια ποσότητα νερού πάνω από τα υλικά.

Με την πρώτη ευκαιρία βάλε χοντρόκκοκα και μάλιστα μπορείς να τα βάλεις χωρίς "κάλτσα", με την προϋπόθεση στο κάτω και στο επάνω μέρος του mediabox να τοποθετήσεις χοντρόκκοκο σφουγγάρι.... σάντουιτς τα υλικά δηλαδή !!!

Το δουλεύω έτσι πάνω από μήνα και δουλεύει καλύτερα σε σχέση με τις "κάλτσες"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...