Jump to content

Steliost Wannabe Light Reef


steliost

Recommended Posts

Οκ, Βαγγέλη γράψε ποιόν αντιφως βάζεις, όταν τελειώσουν τα υλικά θα τα δουλέψω έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από άνθρακα δουλεύω ή τον Matrix ή της Korallen-Zucht και από αντιφώσφορο της AquaLight (τον χοντρόκκοκο)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι τα ξηλωσα ολα....

Link to comment
Share on other sites

καθε ενυδρειο εχει τον δικο του χαρακτηρα.

αυτο που θα γραψω δεν σου το προτεινω.ειναι κατι που εφαρμοζω εγω στο δικο μου μετα απο την δικη μου μελετη και παρακολουθηση...

φωσφορικα ακομη δεν εχω μετρησει.δεν γνωριζω καν αν εχω.νιτρικα με τεστ μη μετρησιμα.αλγες κλπ εχω να δω αρκετους μηνες.

η χαετο που εχω βαλει εδω και κανα 1,5 μηνα,δουλευει αψογα.

αφου λοιπον δεν.....και εγω ξου τους ριακτορες.δεν γινεται να το πλακωσεις ενα συστημα να τα βαλεις ολα μαζι και να περιμενεις αποτελεσματα...αλυσιδα ειναι.κατι δεν θα παει καλα.

αυτα τα ολιγα.

ολα θελουν την προσοχη σου,ο καθενας μας εδω μεσα φτιαχνει τους χρυσους κανονες ππυ δουλευει το ενυδρειο του.μεχρι να τους βρεις και εσυ θα πηγαινεις βασισμενος στην εμπειρια που αποκτας και τις ιδεες που θα παιρνεις απο εδω μεσα.ετσι καποια στιγμη θα ξερεις τι χρειαζεται το ενυδρειο σου,απλως με μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

καθε ενυδρειο εχει τον δικο του χαρακτηρα.

ολα θελουν την προσοχη σου,ο καθενας μας εδω μεσα φτιαχνει τους χρυσους κανονες ππυ δουλευει το ενυδρειο του.μεχρι να τους βρεις και εσυ θα πηγαινεις βασισμενος στην εμπειρια που αποκτας και τις ιδεες που θα παιρνεις απο εδω μεσα.ετσι καποια στιγμη θα ξερεις τι χρειαζεται το ενυδρειο σου,απλως με μια ματια.

Έτσι ακριβώς !!!!

Σε 2-3 γραμμές τα είπες όλα

Link to comment
Share on other sites

αι λαβ αιολος..χεχε

Link to comment
Share on other sites

Άρα Κώστα, το άλφα και το ωμέγα για όλα αυτά που είπες είναι το ότι πήρες άλλο σκίμερ και κάνει τόση καλή δουλειά που δεν χρειάζονται τσιμπράγκαλα και ματζούνια?

Link to comment
Share on other sites

...ολα θελουν την προσοχη σου,ο καθενας μας εδω μεσα φτιαχνει τους χρυσους κανονες ππυ δουλευει το ενυδρειο του.μεχρι να τους βρεις και εσυ θα πηγαινεις βασισμενος στην εμπειρια που αποκτας και τις ιδεες που θα παιρνεις απο εδω μεσα.ετσι καποια στιγμη θα ξερεις τι χρειαζεται το ενυδρειο σου,απλως με μια ματια.

Και μένα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Μαλισταααα....πολυ ομορφο και παλι(φτου φτου)....και εις ανωτερα Πο εμενα.....:-)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια και περιποιημενη δουλεια! Φωτογραφιες επαγγελματικες! Καλος εξοπλισμος... Ολα ειναι με το μερος σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο με καλες φωτο....

Ακου τον Κλαζ ...επαθε αλλα εμαθε.

1 ερωτηση ...ο βραχος ειναι κολλημενος ή απλα τον εχεις ακουμπησει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, κάποια κομμάτια είναι κολλημένα, αυτά που δεν είναι, είναι στερεωμένα καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στέλιο έχουμε κάποιο update? Για πές εντυπωσεις γενικές.

Να σε ρωτήσω. Ο αντιφώσφορος της waterwaves επειδή είναι ψιλόκοκος δεν σου φεύγει? Θα με ενδιέφερε πολύ η αποψη σου. Πριν τα βάλεις στο σκίμερ τα ξεπλενεις πρώτα?(παρατήρησα στον αντιφώσφορο ότι βγάζει μια κοκκινίλα στην αρχή της λειτουργίας του.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, με τον αντιφώσφορο της waterwaves δεν τα πήγα και τόσο καλά, δεν κάνει για απλά φίλτρα (ακόμα και με λεπτή κάλτσα) το υλικό όπως λες βγάζει μια κοκκινίλα και το νερό δεν περνάει μέσα από το υλικό για να δουλέψει σωστά... Είναι όμως πολύ καλός σε ριάκτορα...

Εδώ και περίπου μήνα δουλεύω τον αντιφώς της aqualight aquaphos τοποθετημενο στο media box του σκίμμερ μαζί με τον άνθρακα χωρίς κάλτσα, σφουγγάρι κάτω, αναμιγμένο το υλικο άνθρακας με αντιφως (αφου πρώτα τα ξεπλένω και τα δυο με νερό όσμωσης) άλλο ένα σφουγγάρι από πάνω, έτσι το υλικό έχει άμεση επαφή με το νερό και κάνει σωστή δουλειά... Ας είναι καλά ο Βαγγέλης (Αίολος) για τις συμβουλές του...

Σε γενικές γραμμές το ενυδρείο πάει σφαίρα, θα ενημερώσω μόλις βρω χρόνο με φωτογραφικό υλικό...

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

Και τον αντιφώσφορο τον βάζεις χωρίς κάλτσα? Αν ναι, δεν φεύγει απο το σφουγγάρι? Εδώ καμιά φορα φεύγει απο την κάλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιφώσφορος έχει κοκκομετρία 2-4 χιλιοστά είναι αρκετά χοντρός για να φύγει από το σφουγγάρι...

Link to comment
Share on other sites

Της waterwaves? Eίσαι σίγουρος? Επειδή τον δουλεύω γι'αυτό σου λέω. Αυτός που έχει πάντως έχει κοκομετρία απο μισό χιλιοστό μέχρι 3 χιλιοστά το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Στελιο.και οταν θες να τα αλλαξεις πως βγαζεις τα χυμα υλικα?και κατι αλλο.αυτος ο αντιφ. οταν ειναι καινουργιος δεν απορροφαει αμεσως αλλα μετα απο λιγες μερες.για αυτο το βαζεις σε δυο ξεχωριστα δυχτακια και δεν τον αλλαζεις τον παλιο μονομιας,αλλα κρατας το ενα παλιο 3-4 μερες και μετα βαζεις και το δευτερο καινουργιο στη θεση του παλιου.

εσυ που το χρησιμοποιεις ετσι εχεις δει καποια διαφορα?

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Στελιο.και οταν θες να τα αλλαξεις πως βγαζεις τα χυμα υλικα?και κατι αλλο.αυτος ο αντιφ. οταν ειναι καινουργιος δεν απορροφαει αμεσως αλλα μετα απο λιγες μερες.για αυτο το βαζεις σε δυο ξεχωριστα δυχτακια και δεν τον αλλαζεις τον παλιο μονομιας,αλλα κρατας το ενα παλιο 3-4 μερες και μετα βαζεις και το δευτερο καινουργιο στη θεση του παλιου.

εσυ που το χρησιμοποιεις ετσι εχεις δει καποια διαφορα?

Κώστα, αντιθέτως αυτός ο αντιφ. έχει άμεση απορρόφηση, όταν τον ξέπλυνα με ΑΟ ακουγόταν και το χαρακτηριστικό τσιτσίρισμα σαν ανθρακικό σε κοκκα-κολα (όπως της sachem που είναι αλουμινίου)... Στην αλλαγή αλλάζω και τα δύο υλικά μαζί (χωρίς να είναι και απαραίτητα σωστό) πάντως δεν παρατήρησα κάποιο στρεσάρισμα στα κοράλλια... Επίσης κάθε 3-4 μέρες κάνω μια ανάδευση στο μίγμα...

Στέλιο, γνωρίζεις τις δοσολογίες του aqualight? Aπο που τον προμηθεύεσαι αν επιτρέπεται?

Η δοσολογία πάει ανάλογα με τα λίτρα σου Παναγιώτη, εγώ βάζω 2,5 κουταλιές της σούπας... Τον παραγγέλνω από http://www.azores.gr/ είναι ο κεντρικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και είναι στη Θεσσαλονίκη...

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αντιφώσφορος είναι.Αν δεν είχα ριάκτορα και ήθελα χοντρόκοκκο αντιφώσφορο αυτόν θα αγόραζα.Ο κορυφαίος για μένα.

Τον άνθρακα πολύ καλό πλύσιμο...εγώ τον αφήνω μια μέρα σε οσμωτικό νερό αφού τον ξεπλύνω καλά πρώτα και μετά τον χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα υπέρ του Αλεξ, καταρχάς δεν βγάζει τη γνωστή μπίχλα (χρώμα, με όλους τους άλλους σιδήρου ο νιπτήρας της τουαλέτας ήθελε χλωρίνη για να φύγει η κοκκινίλα), έχει σχεδόν άμεσα αποτελέσματα και το βασικο είναι ότι μπορεί να δουλευτεί από φίλτρο λόγο κοκκομετρίας... Επίσης είναι η πρώτη φορά που άκουσα τσιτσίρισμα στο πλύσιμο από αντιφώς σιδήρου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...