Jump to content

γίναμε δυο χρονών!


salTasos

Recommended Posts

.. δανείστικα καλύτερη μηχανή από τη δική μου για αυτό το σκοπό ..

άλλο ένα σημαντικό γεγονός είναι ότι σήμερα αντικατέστησα τις λάμπες arcadia με Hamilton .. υποτίθεται στα 14000Κ και οι δυο .. αλλά οι Hamilton μοιάζουν 20000Κ σε σχέση με τις arcadia ..

αυτή η αλλαγή μ αρέσει αισθητικά .. αλλά ανησυχώ ότι δεν θα έχω μόνο αλλαγές προς το καλύτερο .. αλλά ο χρόνος θα δείξει..

τα περσινά μας γενέθλια μπορείτε να τα δείτε εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2288

η αριστερή πλευρά

IMGP0237.jpg

κεντρικό πλάνο

IMGP0249.jpg

άλλο ένα κεντρικό

IMGP0250.jpg

και δεξιά πλευρά ..

IMGP0246.jpg

IMGP0255.jpg

μερικά ψαράκια ..

IMGP0228.jpg

IMGP0047.jpg

IMGP0219.jpg

IMGP0046.jpg

IMGP0229.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τα εκατοστίσει το ενυδρείο σου αγαπητέ Φίλε Τάσο!!!

Συγκριτικά με την πρώτη παρουσίαση, διακρίνεται τεράστια διαφορά, τόσο στα κοράλλια σου, όσο και στην ωρίμανση του συστήματος.

Το χρώμα του καινούργιου φωτισμού, δείχνει θαυμάσιο στις φωτογραφίες. Την πραγματικότητα, όμως τη γνωρίζεις εσύ, αν είναι πολύ μπλε ή όχι.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να τα εκατοστίσει το ενυδρείο σου αγαπητέ Φίλε Τάσο!!!

Συγκριτικά με την πρώτη παρουσίαση, διακρίνεται τεράστια διαφορά, τόσο στα κοράλλια σου, όσο και στην ωρίμανση του συστήματος.

Το χρώμα του καινούργιου φωτισμού, δείχνει θαυμάσιο στις φωτογραφίες. Την πραγματικότητα, όμως τη γνωρίζεις εσύ, αν είναι πολύ μπλε ή όχι.

Καλή συνέχεια.

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις ..

Νίκο με τις νέες λάμπες το ενυδρείο έχει γίνει πιο μπλε…

… είναι πολύ κοντά στο χρώμα των φωτογραφιών..

.. η γενική φωτεινότητα έχει μειωθεί αλλά τα κοράλλια μοιάζουν πιο όμορφα .. τα περισσότερα από αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν Τασο!!! Η διαφορα ειναι τεραστια οποτε...τα καλυτερα ερχονται!!!!!

Πολυ ωραια κοραλλια και ψαρια γεματα υγεια :)

Οι λαμπες που επελεξες ειναι αυτες που χρησιμοποιω και εγω και μου αρεσουν παρα πολυ...δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα... :excl:

Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά φίλε.. :)

σε τι υψος από το νερό τις έχεις?

Το πανω μερος του καπακιου ειναι στα 30 εκ. πανω απο την επιφανεια του νερου... αρα στην πραγματικοτητα οι λαμπες βρισκονται περιπου στα 25 εκ πανω απο την επιφανεια...

Να προσθεσω οτι επειδη τωρα αλλαξα λαμπες (μετα απο 1 χρονο) παλι τις ιδιες εβαλα :excl::thumbup:

Εδω θα δεις μια Photo για να καταλαβεις ακριβως πως τις εχω...(ειναι απο το θεμα για την κατασκευη οποτε οι λαμπες δεν ειχαν μπει)...

post-60-1169311844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..πολύ όμορφο έγινε το reefaki σου..

..να τα εκατοστήσει.. :)

γέμισε χρώμα..και άλγη στα τζάμια που είναι πολύ γοητευτική! :excl:

..το Flame Angel πολύ όμορφο..

Link to comment
Share on other sites

..πολύ όμορφο έγινε το reefaki σου..

..να τα εκατοστήσει.. :)

γέμισε χρώμα..και άλγη στα τζάμια που είναι πολύ γοητευτική! :wub:

..το Flame Angel πολύ όμορφο..

ευχαριστώ Αγγελική..

.. έχω μια ιδέα για ένα από τα ενυδρεία σου … θέλεις να την ακούσεις?.... :excl: .....

Τάσο να τα εκατοστήσετε και εσύ και το ενυδρείο σου :thumbup:

Γιώργο σε εκατό χρόνια εμείς θα είμαστε χούφταλα και αυτά στο άνθος τις νιότη τους… το φαντάζεσαι ??? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Το πανω μερος του καπακιου ειναι στα 30 εκ. πανω απο την επιφανεια του νερου... αρα στην πραγματικοτητα οι λαμπες βρισκονται περιπου στα 25 εκ πανω απο την επιφανεια...

Να προσθεσω οτι επειδη τωρα αλλαξα λαμπες (μετα απο 1 χρονο) παλι τις ιδιες εβαλα :):excl:

Εδω θα δεις μια Photo για να καταλαβεις ακριβως πως τις εχω...(ειναι απο το θεμα για την κατασκευη οποτε οι λαμπες δεν ειχαν μπει)...

post-60-1169311844_thumb.jpg

στο ίδιο ύψος είναι και οι δικές μου με τη διαφορά ότι είναι διπλής επαφής και ενσωματωμένες σε τυποποιημένο φωτιστικό ..

.. έχουν μεγάλη διαφορά στο χρώμα με τις προηγούμενες και ανησυχώ … πιστεύω σε μερικές εβδομάδες θα ξερώ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Αγγελική..

.. έχω μια ιδέα για ένα από τα ενυδρεία σου … θέλεις να την ακούσεις?.... :) .....

..άκου λέει!!

φυσικά.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τασο ελπιζω να μην εχεις προβλημα...δεν γνωριζω της HQI (διπλης επαφης) αλλα φανταζομαι οτι το φωτιστικο εχει την απαραιτητη προστασια απο την UV των συγκεκριμενων λαμπων (δεν χρειαζεται στις δικες μου).

Το μονο που φοβαμαι δεν ειναι το χρωμα αλλα το αν τις αλλαξες ολες μαζι...μηπως αυτο σοκαρει τα κοραλλια?...εγω της αλλαξα μια καθε εβδομαδα για καλο και για κακο!

Αγγελικη την ιδια ιδεα εχουμε ολοι...Nano reef :):excl:

Link to comment
Share on other sites

..άκου λέει!!

φυσικά.. :wub:

ωραία . :) . λοιπόν άκου…. :wub:

διαλέγεις ένα στα 80-120 λίτρα .. μεταφέρεις ότι ζωντανό έχει τώρα μέσα σε άλλα ενυδρεία … το κάνεις <κούπα> …

αγοράζεις μια αντίστροφη όσμωση , ένα refractometer , ένα skimmer και δύο – τρεις μικρούς κυκλοφοριτες .. μην ξεχάσουμε το αλάτι …

φτιάχνεις το νερό στο 1025 .. το ζεσταίνεις στους 26 βαθμούς ..

.. μετά πηγαίνεις σε ένα μαγαζί που έχει φέρει καλό βράχο αγοράζεις 8-15 κιλά .. το ρίχνεις μέσα .. και τον κουράρεις σιγά σιγά .. μετά από ένα τετράμηνο θα είσαι έτοιμη για το επόμενο βήμα..

πως σου φαίνεται?

Τασο ελπιζω να μην εχεις προβλημα...δεν γνωριζω της HQI (διπλης επαφης) αλλα φανταζομαι οτι το φωτιστικο εχει την απαραιτητη προστασια απο την UV των συγκεκριμενων λαμπων (δεν χρειαζεται στις δικες μου).

Το μονο που φοβαμαι δεν ειναι το χρωμα αλλα το αν τις αλλαξες ολες μαζι...μηπως αυτο σοκαρει τα κοραλλια?...εγω της αλλαξα μια καθε εβδομαδα για καλο και για κακο!

Αγγελικη την ιδια ιδεα εχουμε ολοι...Nano reef :excl::thumbup:

Μάνο τις άλλαξα όλες μαζί…

.. δεν ξέρω αν έκανα καλά … :wub:

τι εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν που θα κάλυπταν και αυτόν που στο ενυδρείο του έχει μόνο μια ΜΗ?

Link to comment
Share on other sites

Μάνο τις άλλαξα όλες μαζί…

.. δεν ξέρω αν έκανα καλά … :excl:

τι εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν που θα κάλυπταν και αυτόν που στο ενυδρείο του έχει μόνο μια ΜΗ?

Μειωση φωτοπεριοδου ειναι η μια λυση...

η αλλη λυση ειναι για οσους εχουν κρεμαστο φωτιστικο να το βαλουν λιγο πιο ψηλα και μετα να το κατεβαζουν σταδιακα ωστε να προσαρμοστουν τα κοραλλια...

Ελπιζω να μην εχεις προβλημα...σιγουρα δεν πρεπει να αλλαξεις τον ανθρακα αυτες τις μερες (αφου η διαυγεια του νερου θα αυξηθει και περισσοτερο φως θα φτανει στα κοραλλια) και αν δεις τιποτα περιεργο ισως πρεπει να μειωσεις την φωτοπεριοδο...

Ελπιζω να μην σε αγχωνω :)

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ..

δεν θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι αφού πήγαμε σε πιο ψηλά Kelvin ..

.. το θεωρώ δεδομένο βάση οπτικής παρατήρησης ..

.. το φως είναι τώρα πιο <γλυκό> με λιγότερη φωτεινότητα και τελικά πιο ήπιο για τα κοράλλια..

οπότε πρέπει να ανησυχώ για αυτά που θα τους λείψει φως ..

πως το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ..

δεν θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι αφού πήγαμε σε πιο ψηλά Kelvin ..

.. το θεωρώ δεδομένο βάση οπτικής παρατήρησης ..

.. το φως είναι τώρα πιο <γλυκό> με λιγότερη φωτεινότητα και τελικά πιο ήπιο για τα κοράλλια..

οπότε πρέπει να ανησυχώ για αυτά που θα τους λείψει φως ..

πως το βλέπεις?

Τασο δεν ξερω αν ισχυει το οτι επειδη μια λαμπα ειναι περισσοτερα Kelvin αυτο σημαινει και λιγοτερη φωτεινοτητα! Πραγματικα δεν πιστευω να λειψει το φως απο τα κοραλλια σου....

Αν καποιος το εχει ψαξει περισσοτερο το συγκεκριμενο ας μας διαφωτισει λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου χαίρομαι πραγματικά για αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες σου.Δηλ ένα υπέροχο ενυδρείο με υγειές κοράλλια και ευτυχισμένα ψάρια. :):thumbup::excl:

Μην σε προβληματίζει η αλλαγή τον Kelvin στις λάμπες σου.Δεν επηρεάζουν σε τίποτα αρνητικά τα κοράλλια σου.Ειναι καθαρά θέμα οπτικό στα δικά μας μάτια. Πρόβλημα θα υπήρχε αν άλλαζες απότομα τις λάμπες σου σε περισσότερα watt.

Link to comment
Share on other sites

Τασο πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!! Η κοραλλινη σου τελεια!! Και τα ζωντανα σου με υγεια, ομορφια και χαρη!! Αντε και χιλιοχρονο!! Μην ξεχνας πως ολο και καποιο παιδι μας μπορει να παρει την τρελα μας και ...να το συνεχιση!! Ασε που ετσι οπως παμε, σε 50-100 χρονια κοραλια παιζει να βλεπουμε μονο σε ενυδρεια... :wub:

Προχωρα και θελουμε και αλλες φωτο. Απο τα σκληρα ναρκωτικα, ξερεις εσυ... :):thumbup:

Οσο για τις λαμπες προβλημα κανενα. Μια πολυ απλη λυση ειναι στην αλλαγη για καποιο διαστημα να ριξεις την φωτοπεριοδο περιπου 1-2 ωρες και μετα να ανεβαζεις μια ωρα ανα βδομαδα. Αυτο στην περιπτωση σου που δεν αλλαξες τα watt σου, απλα εβαλες καινουργιες λαμπες. Εαν εβλεπες κατι κακο θα το ειχες παρατηρησει εως τωρα. Οποτε...ολα καλα! Εγω με τα ιδια φωτιστικα με τους δυο σας ποια(Τασος και Μανος. Εβαλα και τριτη λαμπα.. :wub: ) ειμαι στους 17 ποντους απο την επιφανεια. Εχω δει διαφορες μεγαλες οσο ανεβαινουμε σε υψος αλλα και απο την φωτοπεριοδο. :excl:

Μην ξεχναμε, τις φωτο... :thumbup:

..πολύ όμορφο έγινε το reefaki σου..

..να τα εκατοστήσει..

γέμισε χρώμα..και άλγη στα τζάμια που είναι πολύ γοητευτική!

..το Flame Angel πολύ όμορφο..

Αντε προχωρα, τι το αργεις? :wub::wub:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

..τι να πω βρε παιδια!!

ευχαριστω για την παροτρυνση..τι παροτρυνση δηλαδη,πληση εγκεφαλου θα ελεγα!! :)

η αληθεια ειναι πως αρχικη προτεραιοτητα για την ωρα ειναι η κατασκευη ενος μεγαλυτερου fish only..

αλλα επειδη fish only χωρις reefaki παρεουλα δεν παει..θα γινει και το reef!

ενα μικρο βεβαια στα 120λτ..να μπει λιγο χρωμα στο σπιτι και κανενα κοραλλακι αθανατο!..

κι επειδη μια ιδεα δεν ειναι υπευθυνη γι'αυτους που την πιστευουν αλλα αυτοι που

την πιστευουν ειναι υπευθυνοι για την υλοποιηση της, ευχαριστω SalΤasos για τις συμβουλες/πληροφοριες.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

σαν πρώτο βήμα στο θαλασσινό ….θα σου πρότεινα την αγορά αντιστροφής όσμωσης .. να μάθεις να τη χειρίζεσαι και να τη συντηρείς .. κόστος μαζί με ένα σετ ανταλλακτικά και tds meter περίπου 230 ευρώ … θα σου είναι χρήσιμη και στα ενυδρεία γλυκού νερού και στο σίδερο ατμού..

ένα refractometer περίπου 60 ευρώ

ο discos θα πρέπει να περιμένει λίγο να ξαναβρώ μηχανή για κοντινά πλάνα..

IMGP0233.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τάσο για το πολύ όμορφο ενυδρείο σου άν και εγώ σου τα λέω από κοντά... :bowdown::lol:

Link to comment
Share on other sites

IMGP0233.jpg

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το συμβιωτικό acro-crab, στη βάση του κοραλλιού της φωτογραφίας.

Άλλος ένας "αφανής" οργανισμός, που δουλεύει μοναχικά, για την διατήρηση της ισορροπίας, του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

αν μοιάζει σαν αυτό που ψάρεψα σήμερα από νεοαποκτηθέν κοράλλι …

… παίρνει πόδι …

01270001.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως έχεις δίκιο.

Αν δεν το θέλεις στείλτο μου Αθήνα.

Τη διαδικασία τη γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...