Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Το πιστεύω αφού γίνετε με την κοινή μόος γιατί να μην γίνει και με τις ενυδρειακες μοος.

Για την μοος δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για την φισιντες έχω λίγες επιφυλάξεις αλλά δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω.

Εγώ πάντως μπλεντερ έχω όποιος έχει μερικά φύλα φησιντες ας σφυρίξει. :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον,ετοιμαστητε να σας κουφανω τωρα! :P

Ξερετε ποιος ειναι ο καλητερος τροπος για να καλλιεργησετε μοςς σε emersed μορφη (εκτος νερου)?

Παιρνουμε την μοςς,την βαζουμε μεσα στο μπλεντερ,ριχνουμε λιγο νερο και λιγο buttermilk (βουτυρογαλα) και την χτυπαμαι μεχρι να γινει σαν μιλκσεικ.

Μετα περνουμε το μειγμα και το ριχνουμε πανω σε ξυλο η πετρα χωρις βεβαια να το δεσουμε,το μονο που χρειαζεται ειναι φωτισμος και καθημερινο ψευκασμα με νερο.Σε 2 εβδομαδες θα εχει μεγαλωσει πολυ και ομοιομορφα! :)

Κώστα θέλω να το κάνω αύριο κιόλας!Στείλε κανα λινκ που βρήκες τις πληροφορίες αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη τωρα σωθικες φιλε...ετυχε να το διαβαζω σε ενα θεμα ενος ξενου φορουμ..αν το ξαναπετυχω θα στο στειλω.

Πειραματισου ρε συ,το πολυ πολυ να χαλασεις λιγο μοςς:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα την προσπαθήσω την moss emersed με το buttermilk(ξινόγαλο) σήμερα και θα σας πω.

Η συνταγή θα είναι:

Moss λίγη , μια μικρή χουφτίτσα (μην την χαλάσω και όλη)

2 κούπες ξινόγαλο

2 κούπες νεράκι (από το ενυδρείο)

1/2 κουταλάκι του τσαγιού ζάχαρη

Το μείγμα θα το βάλω πάνω σε μία πέτρα, μέσα σε ένα τάπερ.

Θα ψεκάζω συχνά πυκνά με νερό από το ενυδρείο και ίσως καμια σταγόνα λίπασμα(εγώ θέλω να μου πείτε αν πιστεύετε ότι θα βοηθήσει).

Link to comment
Share on other sites

Την ζαχαρη γιατι την βαζεις?

Το λιπασμα θα βοηθησει πιστεω αλλα θελει και φωτισμο Βασιλη.

Link to comment
Share on other sites

Τη ζάχαρη θα την βάλω για να κάνω μοσσπουτίγκα ( :bigemo_harabe_net-126: )

Το διάβασα σε πολλά φόρουμ Κώστα και λέω να το κάνω.

Φως θα έχει σχεδον 24/7

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πετυχει θα μπορεσεις να το φας κιολας! αχαχχαχαχχαχχ :P

Περα απο την πλακα,δοκμασε το, δεν χανεις τιποτα και περιμενουμε εξεληξεις και φωτογραφικο υλικο!:)

Link to comment
Share on other sites


Εγώ έχω λίγο μοος με κλαδοφόρα λες αν το περάσω στο μπλέντερ να βγει μαζί και η κλαδοφόρα;;;


Στης περισσότερες συνταγές που βλέπω χρησιμοποιούν μπύρα όπως και το βίντεο που έστειλα ποιο πάνω λέει την συνταγή.



Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν εχω διαβασει για μπυρα φιλε οπωτε δεν μπορω να σου απαντησω 100%,εχω διαβασει για buttermilk (βουτυρογαλα)

Πιστευω οτι αν το περασεις απο τι μπλεντερ και το κανεις emersed η κλαδοφορα θα παει απο κει που ηρθε.:P

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν εχω διαβασει για μπυρα φιλε οπωτε δεν μπορω να σου απαντησω 100%,εχω διαβασει για buttermilk (βουτυρογαλα)

Πιστευω οτι αν το περασεις απο τι μπλεντερ και το κανεις emersed η κλαδοφορα θα παει απο κει που ηρθε. :P

αχ ας παει απο εκει που ηρθε να ξεμπερδευω και γω.....

ΥΓ Πάω να πάρω ξινογαλο και επανερχομαι

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω με γιαούρτη και μπύρα να δούμε τη θα γίνει.



Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολα να φάω την λαβα πέτρα όπου σκοπεύω να το κάνω. Ειλικρινά δεν έχω αμφιβολίες επιτυχίας με την μόος, αλλά αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι με την Fissidens fontanus.



Link to comment
Share on other sites

Διαβασα παντως οτι πιανει και με fiissidens,πρεπει ομως να ο δοκιμασουμε και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα Χρήστο!Έτσι θα παρουσιάσουμε και οι 2 την πρόοδο μας για να δούμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος.

Κώστα αν δεν πετύχει θα στο στείλω με το ΚΤΕΛ να το φας εσύ!:P

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ειναι, γίνεται.Εχω δει ενυδρείο μονο με φισιντενς με αυτη την μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Βουτυρογαλα ή κυνηγάμε ρε παιδιά;;;δεν ξέρω πια είναι η διάφορα γιατί δεν πινω γάλα.....τώρα η συνταγή με την μπύρα είναι πιο κοντά στα γούστα μου....

Χρήστο πες μια την συνταγή με την μπύρα να δοκιμάσω με spike moss(νομίζω έτσι λέγεται,κολησα τώρα).....

Link to comment
Share on other sites

Βουτυρογαλα ή κυνηγάμε ρε παιδιά;;;δεν ξέρω πια είναι η διάφορα γιατί δεν πινω γάλα.....τώρα η συνταγή με την μπύρα είναι πιο κοντά στα γούστα μου....

Χρήστο πες μια την συνταγή με την μπύρα να δοκιμάσω με spike moss(νομίζω έτσι λέγεται,κολησα τώρα).....

Αυτο τι ειναι παλι?

Link to comment
Share on other sites

Spiky moss μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Δημήτρη πως γίνεται όταν κάνω λάθος να είσαι παρόν :-Ρ

Ξινογαλα εννοώ Κωστα...

Ναι spiky moss venom....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καντε πειραματα,μην περιμενετε ακριβης συνταγες,το πολυ πολυ να χαλασετε λιγο μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολυ τις αναλογίες γιατί μπορει να πιω τις μπύρες και να ξεχάσω γιατί έβγαλα το γιαούρτι απ το ψυγείο και την επόμενη να ρωτάω αν κάνει το ξινογιαουρτο γιατί μπύρα γιοκ! :-Ρ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...