Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Έτοιμος εγώ!

ΚΑΛΛΙΈΡΓΕΙΑ ΜΟSS EMERSED ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ BUTTERMILK

Υλικά

-Moss ποσότητας περίπου όσο 3 μπαλάκια του πινγκ πονγκ

-1 κούπα νερό ενυδρείου

-1 κούπα ξινόγαλο

- 1/2 κουταλάκι του τσαγιού ζάχαρη

-Μίξερ

-Ένα πλαστικό δοχείο

-Ένα πινέλο

-Ξύλο ή πέτρα για να βάλουμε πάνω το μείγμα

-Σύριγγα

-Δοκιμαστική Χρήση κάποιων υγρών λιπασμάτων

-Φωτισμός τις περισσότερες ώρες του 24ωρου

Φώτος:

Τα υλικά:

post-39178-0-81823900-1359206154_thumb.jpg

Όλα τα υλικά μέσα στο μίξερ:

post-39178-0-33668900-1359206270_thumb.jpg

Χρήση πινέλου για να απλώσω το μείγμα στην επιφάνεια:

post-39178-0-57611500-1359206331_thumb.jpg

Τελικό αποτέλεσμα 1ης μέρας του πειράματος στις 26/1/13:

post-39178-0-97854500-1359206392_thumb.jpg

Καλυμμένο με σελοφάν:

post-39178-0-03527200-1359206430_thumb.jpg

ΥΓ Λέτε να προσθέσω κι άλλο από το μείγμα ξινόγαλο-νερό-ζαχαρη?(δεν το έχω βάλει όλο)

Αυτά από μένα............ :bigemo_harabe_net-134:

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλη ισως εβαλες πολυ ξινογαλα και νερο η λιγο μοςς.

Αστο να δουμε πως θα παει ομως,πειραμα κανεις,αν δεν πιασει δεν πειραζει,ισως να πιασει ομως..:)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα από όλες τις φώτο που έχω δει στο νετ υπάρχει πολύ ξινόγαλο.Moss δεν ήθελα να βάλω πολύ για να μην χαραμιστεί αν δεν πετύχει.Οι αναλογίες που έβαλα είναι αυτές που βρήκα στο νετ. Ανοίγω και νεο θεμα για να μην χαθουν ιο πληροφοριες οπως ειπες

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε ... :bigemo_harabe_net-88:
Για να παρετε μοςς φτιαχτε γαριδαδικα, καθε εβδομαδα πεταω αρκετη....

Ειχα δοκιμασει παλιοτερα με την Fissidens fontanus σε ένα κορμο, σε 2 - 3 εβδομάδες ειχε ριζωσει επάνω , μονο νερακι ψεκαζα δεν χρειαζετε μπυρα ή γάλα... :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Από ρυθμούς ανάπτυξης πως πήγαινε ;

ΥΓ Την moss μην την πετάς δίνει την σε εμάς ! :Ρ

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε ... :bigemo_harabe_net-88:

Για να παρετε μοςς φτιαχτε γαριδαδικα, καθε εβδομαδα πεταω αρκετη....

Ειχα δοκιμασει παλιοτερα με την Fissidens fontanus σε ένα κορμο, σε 2 - 3 εβδομάδες ειχε ριζωσει επάνω , μονο νερακι ψεκαζα δεν χρειαζετε μπυρα ή γάλα... :bigemo_harabe_net-75:

Φίλε μου το θέμα συνεχίζεται

εδώ

Link to comment
Share on other sites

Nicpapa πραγματικα αμα βγαζει μος μοιραζε την, το μικρο ταπερακι με 200 γραμαρια μος κανει 12-14 ευρο(τοσο το ειχα πληρωσει)...

Βαλε εστω μια συμβολικη τιμη :-)

Link to comment
Share on other sites

Nicpapa πραγματικα αμα βγαζει μος μοιραζε την, το μικρο ταπερακι με 200 γραμαρια μος κανει 12-14 ευρο(τοσο το ειχα πληρωσει)...

Βαλε εστω μια συμβολικη τιμη :-)

+2

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Asplenium cf

106-a001-asplenium-cf.-normale.jpg

Είναι ένα σχετικά νέο φυτό της οικογένειας Asplenium τα γράμματα cf σημαίνουν ότι το φυτό δεν έχει ακόμη ταυτοποιηθει 100%. Κατάγετε από την νοτιοανατολική Ασία και η εταιρεία Dennerle φρόντισε να το φέρει στην αγορά (δεν ξέρω αν είναι η πρώτη που το έφερε)

Εύκολο φυτό με λίγες απαιτήσεις στο φως και στην λίπανση, μεγαλώνει αργά σε θερμοκρασία από 22-28 και φτάνει τα 20-30 εκ. σε ύψος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησταρα το ειχαμε ξεχασει το θεμα :P

Ωραιο φυτο φαινεται,φυτευεται η δενετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή ψιλοξεχάστηκε το θέμα σας παρουσιάζω το φυτό με της ποιο λίγες πληροφορίες που θα βρείτε στο ίντερνετ.

το φυτό έρχεται από το Borneo και αναπτύσσεται παρόμοια όπως η Bucephalandra

έξω από το νερό το φυτό είναι σκούρο πράσινο ενώ τα νέα φύλα είναι ανοιχτό πράσινο, μέσα στο νερό το φυτό ιριδίζει μπλε εξού και το όνομα.

Είναι ένα νέο εμφανιζόμενο φυτό στο χώρο των ενυδρείων.

περισσότερες πληροφορίες μάλον στο μέλον

liveplantsr1370965042.jpg

Link to comment
Share on other sites

Acmella repens

Είναι ένα νέο φυτό που σιγά σιγα μπαίνει στα ενυδρεία μας

Θεωρείτε μέτριας δυσκολίας και προέρχεται από την νοτιοανατολική Αμερική στην Ευρώπη το φυτό πρώτο εμφανίστηκε το 2012 και αυτό κατόπιν παραγγελίας από την Αμέρικα.

Εως τώρα δεν έχει εμφανιστή στα πετ σοπ της Ευρώπης κάτι που μπορεί να αλλάξει αν και κομμάτι δύσκολο γιατί δεν έχει κάτι το ιδιέτερο και μοιάζει με άλλα φυτά που τα βρίσκουμε σχετικά εύκολα, είναι ένα φυτό για αυτούς που έχουν την συλλεκτική τρέλα

.Acmellaamericana.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

το θέμα το είχα ανίξη το 2012 και το τελευταίο ποστ έγινε το 2013, είπα να το επαναφέρω μιας και νομίζω πως είχαν υποθή αρκέτα χρήσιμα ποστ και νέα που τώρα είναι παλιά.

 

Σήμερα θέλω να σας γνωρίσω ένα νέο φυτό που δίνει την μάχη του να ενταχθεί ή όχι στα ενυδρεία μας είναι το Schismatoglottis prietoi  

μιαζει με ανουμπια αλλά δεν είναι και μπορεί να φυτευτή χωρίς πρόβλημα το φυτό ανακαλύφτηκε νομίζω 2013 αλλά μέχρι να ταξινομηθεί κτλ φτάσαμε στο 2016, στην Γερμανία το φυτό έγινε γνωστό για τα ενυδρεία στις αρχές του 2016 μέσω ενός περιοδικού για ενυδρεία.

Schismatoglottis_prietoi-fit-999x756.jpg

 

Cryptocoryne_thwaitesii-fit-999x633.jpg

 

Cryptocoryne_beckettii-fit-666x1000.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λέω να αρχίσω να παρουσιάζω κάποιες άλγες που είναι από λίγο έως πολύ σπάνιες.

 

Bangia

Αν έχετε αυτήν την άλγη παίξτε άμεσα τζόκερ :)

Όλο και όλο περιλαμβάνει μόνο 8 είδη και από αυτά μόνο το ένα ζει σε γλυκά νερά-ενυδρεία, η Bangia atropurpurea οπότε καταλαβαίνεται την σπανιότατα της.

Ανοίκη στην οικογένεια των ροδόφυτων δηλαδή στης κόκκινες αλγες και η ανάπτυξή της είναι ποιο γρήγορη σε σχέση με της άλλες αλγες των ροδόφυτών.

 

Για να την αποκτήσεις θέλει ενυδρείο με πολλά περίσσια θρεπτικά συστατικά και μεγάλη ροή νερού.

Για να την αναγνωρίζεται με σιγουριά από την φωτογραφία που στέλνω δεν γίνετε γιατί περιλαμβάνει 11 υποείδη και το κάθε ένα μεγαλώνει λίγο διαφορετικά.

 

ΥΓ

Η φωτογραφίες δεν είναι δικές μου.

Bangia1.jpg

Bangia 2.jpg

Bangia 3.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έκατσα και διαβάζω όλο το θέμα απο την αρχή μιας και έλειπα εκείνο τον καιρό και πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον!

 

πολλά μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες!

Link to comment
Share on other sites

Aν και ανακοίνωσα ότι θα ασχολίθω με σπάνιες αλγες παρόλο αυτα με ξύνη να κάνω μια παρένθεση και να σας παρουσιάσω ενα όμορφο φυτό ή καλύτερα μια όμορφη μος.

Αν βαρεθήκατε της πράσινες μος καιρός είναι να αποκτήσετε μια κόκκινη για να σπάσετε την μονοτονία, και το όνομα αυτής είναι caloglossa cf. beccarii

απολαύστε μερικές φωτογραφίες απο το google.

https://www.google.gr/search?q=caloglossa+cf.+beccarii&biw=1360&bih=638&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjljJLTkvbQAhXHbhQKHRedB-0QsAQIFw

 

ΥΓ.

κάπου στα γραφόμενα μου έχω ένα λαθάκι :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Aν και ανακοίνωσα ότι θα ασχολίθω με σπάνιες αλγες παρόλο αυτα με ξύνη να κάνω μια παρένθεση και να σας παρουσιάσω ενα όμορφο φυτό ή καλύτερα μια όμορφη μος.

Αν βαρεθήκατε της πράσινες μος καιρός είναι να αποκτήσετε μια κόκκινη για να σπάσετε την μονοτονία, και το όνομα αυτής είναι caloglossa cf. beccarii

απολαύστε μερικές φωτογραφίες απο το google.

https://www.google.gr/search?q=caloglossa+cf.+beccarii&biw=1360&bih=638&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjljJLTkvbQAhXHbhQKHRedB-0QsAQIFw

 

ΥΓ.

κάπου στα γραφόμενα μου έχω ένα λαθάκι :)

 

 

 

Έπαθα πλάκα!

Αυτή είναι πανέμορφη!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό φυτό Χρήστο αλλά που να το βρούμε άραγε?

Και όσο σκέφτομαι ότι σε κάποια μέρη μπορεί να θεωρείται και ζιζάνιο.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τρομερό φυτό Χρήστο αλλά που να το βρούμε άραγε?

Και όσο σκέφτομαι ότι σε κάποια μέρη μπορεί να θεωρείται και ζιζάνιο.:)

 

Ειναι ζιζανιο , οσοι την εχουν βαλει δεν μπορουν να την ξεφορτωθουν....

Δεν ειναι καινουριο ειδος .... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Ειναι ζιζανιο , οσοι την εχουν βαλει δεν μπορουν να την ξεφορτωθουν....

Δεν ειναι καινουριο ειδος .... :)

Πες μου ότι το έχεις.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ΥΓ.

κάπου στα γραφόμενα μου έχω ένα λαθάκι :)

 

 

το επί τούτο λάθος που έκανα είναι ότι λανθασμένα την αναφέρω ώς μός αλλά αν και φαίνεται όμορφη και την πουλούν σαν μόος είναι απλά μια αλγη και μάλιστα απο της πιο σκληροτράχηλες ούτε η συσκότιση για εβδομάδες δεν την ξεκάνει.

@nicpapa σίγουρα δεν είναι νέο είδος και δεν το αναφέρω ως νέο αλλά ώς παρένθεση, αύριο θα αναφέρω μια ακόμη αλγη που είναι σπάνια για τα ενυδρεία μας αλλά όχι νέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πες μου ότι το έχεις.:D

 

Oχι δεν την εχω... :P

Την εχω δει χρονια πριν σε ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

Thoreaceae

μια ακόμη σπάνια άλγη στο ενυδρείο μας που μπορούμε εύκολα να την αναγνωρίσουμε αφού η ίνες της έχουν πάχος από μισό έως ένα χιλιοστό και καμιά φορά ανάλογα με το είδος διακλαδίζονται σαν μίνι κοράλλια. Αν την αποκτήσουμε σηνήθος αποκτάμε την Thorea ramosissima ή αλλιοςThorea hispida και σπανιότερα τα υπόλοιπα είδη (Thorea okaida, Thorea riekei,Thorea gaudichaudii,Thorea hispida, Thorea ramosissima Bory).

Κάποιους μπορεί να τους αρέσει μια και η αλγη αυτή δεν είναι επικίνδυνη απαντήσετε αργά και τοπικά και είναι άκρος ευαίσθητη στην έλλειψη θρεπτικών συστατικών, με λίγα λόγια εύκολα την ξεφορτωνόμαστε.

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες και δυο βίντεάκια.

 


Thorea 1.jpgThorea 2.jpgThorea 3.jpg


Thorea violacea

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλείνω το θέμα με της αγλες κάνοντας αναφορά στην τελευταία σπάνια εμφανιζόμενη άλγη την Batrachospermum sp.  Μια άλγη που ευδοκιμή σε κρύα και πολύ καθαρά νερά εξέπληξε κάποιους επιστήμονες πως μπόρεσε και εισχώρησε σε κάποια τροπικά ενυδρεία. Φαίνεται πως αν και ευδοκιμή σε κρύα νερά παρόλο αυτά μπορεί να προσαρμοστεί και επιβιώσει και σε ζεστά νερά.

 

https://www.google.gr/search?q=batrachospermum+sp&biw=1097&bih=548&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi9m7373vrQAhXDsxQKHQvRDBEQsAQIFw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...