Jump to content

Καφε Αλγη


olumpiakos759

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συχνες και μικρες αλλαγες νερου και να αφαιρεις οσο μπορεις....ποσες ωρες αναβεις τα φωτ,ειναι νεο το ενυδρειο σου,και τι ρουτινες ,αλλαγες νερου κλπ κανεις?

Link to comment
Share on other sites

**** προς συντονιστες.

μεταφερτε το παρακαλω στην σωστη κατηγορια....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα μια φορα την εβδομαδα κανω αλαγη νερου βγαζω γυρω στα 25 με 30 λιτρα νερο τρεχει εναν χρονο και βεβααι εκανα ενα setup πριν ενα μηνα περιπου αλλα κ πριν το ειχα αυτο το προβλημα η λαμπα αναβει απο της 5 εως της 12 κ μετα αναβει ενα μπλε led φωτακη μεχρι της 3 παρα.για πες μου τι να κανω γιατι δεν μου αρεσει ετσι ο βυθος μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

ποσα νιτρικα και φωσφορικα εχεις?τι μαρκα τροφες ταιζεις?

γενικως καφε αλγη δεν ειναι κατι το τρομερο.οπως σου ειπα και πριν μικρες και συχνες αλλαγες νερου μεσα στη βδομαδα και αφαιρεις παραλληλα μηχανικα εσυ οση αλγη μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το nitrate (no3) 0 το nitrate (no2) 0-02 gh 300 (17,0) kh 180(10) ph 7.8 tropiacal και ocean nutrtion και ποσο νερο να βγαζω και ποσες αλαγες να κανω την βδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μμ...εαν εχεις No2 0.02 πολυ πιθανων να εχεις και λιγη αμμωνια που μπορει αποτομα να γινει πολυ αν δεν ειναι σωστα στρωμενο το ενυδρειο σου...τι ψαρακια εχεις μεσα;;ποσο ταιζεις(πολυ/λιγο,ποσες φορες στην μερα);;φυτα;;το σωστο ειναι να βρεις τον λογο που βγαινει η αλγη και ετσι θα την καταπολεμισεις....

Link to comment
Share on other sites

λαθος φιλε μου το no2 ειναι 7 με 8 εχω 5 multi ταιζω 2 φορες την μερα απο λιγο φυτα εχο vasilneria χτες την εβαλα το ενυδρειο τρεχει κοντα στον ενα χρονο εκανα set up τον βηθο αλλα το νερο το ειχα κρατησει.αυτο θελω να δουμε τη φταιει μηπως και φυγει :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο που ξέχασα να πω ειναι οτι εχω την λάμπα γύρω στα 3 χρόνι που εχ ω το ενυδρείο παίζει κάποιο ρόλο?γιατί διαβασα οτι παίζει ρόλο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

λαθος φιλε μου το no2 ειναι 7 με 8 εχω 5 multi ταιζω 2 φορες την μερα απο λιγο φυτα εχο vasilneria χτες την εβαλα το ενυδρειο τρεχει κοντα στον ενα χρονο εκανα set up τον βηθο αλλα το νερο το ειχα κρατησει.αυτο θελω να δουμε τη φταιει μηπως και φυγει :bigemo_harabe_net-86:

no 7 με 8 είναι πολλά , σε τι κλίμακα μετράς ; Μήπως έκανες λάθος στις μετρήσεις ; :)

Η καφέ άλγη από όσο ξέρω ταλαιπωρεί τα νέα ενυδρεία. Δεν ξέρω αν έκανες αλλαγή το βυθό σου εντελώς. Μπορεί να φταίει αυτό.

Και κατι άλλο που ξέχασα να πω ειναι οτι εχω την λάμπα γύρω στα 3 χρόνι που εχ ω το ενυδρείο παίζει κάποιο ρόλο?γιατί διαβασα οτι παίζει ρόλο και αυτό.

3 χρόνια είναι πάρα πολλά. Η λάμπα έχει χάσει τη "δύναμή" της. Καλό είναι να την αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ στικάκια μετραω θα ξαναμετρησω το πρωι κ θα σου πω δεν πιστεύω να εχει τόσα πολλα γιατι τα ψαράκια ειναι μια χαρά .μπορείς να μου προτηνεις λάμπα να μην ειναι λευκή εχω δει κάποιες που βγάζουν πολύ ωραίο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις με μια ροζ. Γενικά μια λάμπα 6.000 με 6.500 κέλβιν θα κάνει δουλειά. Αν έχεις τη δυνατότητα για υγρά τεστ, στο προτείνω. :)

Link to comment
Share on other sites

ποσα νιτρικα και φωσφορικα εχεις?τι μαρκα τροφες ταιζεις?

γενικως καφε αλγη δεν ειναι κατι το τρομερο.οπως σου ειπα και πριν μικρες και συχνες αλλαγες νερου μεσα στη βδομαδα και αφαιρεις παραλληλα μηχανικα εσυ οση αλγη μπορεις.

Συν Αθηνά και χείρα κίνει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το οτι κρατησες το νερο δεν λεει κατι..αν εχεις No3 7-8 συγουρα εχεις 1-1.2 αμμωνια για τι δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου η εμεινε αρκετες ωρες χωρις νερο και ψωφισε η βιολογια σου...απ οτι ξερω αν η λαμπα χασει την δυναμη της μπορει να φερει αλγες λογω αστοχου φωτισμου...εαν το μπλε λεντ(η φωτακι) το εχεις για φεγγαροφως(moonlight) πρεπει να αναβει μιση ωρα πριν σβησουν τα φωτα και μιση ωρα εφοσον σβησουν(αντε μαξ μια μετα το σβησημο) γιατι το μπλε φερνει αλγες και σε συνδηασμο με την εξασθενημενη λαμπα αστα να πανε...επισης αμμωνια και νιτρωδη μπορει να εχεις ανεβαση λογο οτι η αλγη ψοφαει(καποιο μερος της)...προτηνω να παρει υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα γιατι ειναι 95% αποτελεσματικα...απο μαρκα διαλεξε εσυ (υπαρχουν αρκετες)τι σου κανει στην τσεπη.....τι ψαρια εχεις;;;αμα ξεκινησει να φυγη(με το καλο)θα φυγη μονη τηα αλλα θελει πολυ προσοχη και αρκετες μικρες αλλαγες νερου καθε 1-2 μερες...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Υπό την προϋπόθεση ότι όντος έχεις καφέ άλγη τότε:

Καφέ άλγη = Νέο ενυδρείο

ή

Καφέ άλγη = ανεπαρκής φωτισμός*

ή

Καφέ άλγη = λάθος φάσμα φωτός*

Ψάξε τι από τα παραπάνω έχεις και θα βρεις την λύση στην αντιμετώπιση της άλγης.

*Είναι στην φύση των λαμπτήρων να χάνουν σε απόδοση όσο περνά ο καιρός, η πτώση της απόδοσης μπορεί να φτάσει και το 50% ανάλογα με την ποιότητα της λάμπας, εκτός αυτού σε αρκετές παλιές λάμπες μετατοπίζεται το φάσμα τους (εξαίρεση η λάμπες πλήρους φάσματος) η μετατόπιση αυτή δεν είναι ορατή με το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα λοιπον εκανα παλι τεστ no3 εχω 0 no2 εχω 0 με 0,1 εχω 5 multi αφρικανικο ειναι.καπιοια στιγμη θα παρω υγρα τεστ αλλα οχι ακομα:) μηπως ξερεις καποια σιγκεκριμενη λαμπα να μου δειξεις και απο ποιο μαγαζι?γιατι δεν ξερω καθολου :bigemo_harabe_net-74: το μεγεθος ειναι 52cm και αν γινεται να μην ειναι λευκη καποιο αλλο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Φιλε μου συμπληρωσε αυτη τη φορμα και βαλε και φωτογραφιες για να δουμε τι αλγη εχεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69926

Link to comment
Share on other sites

- Ενυδρειο: 80 λιτρα

- Φωτισμος: την λαμπα που ειχε το ενυδρειο κ ενα led

- Βυθος και Υποστρωμα: ασπρη χαλαζιακη αμμος

- Διοξειδιο του Ανθρακα: ( Μπουκαλες, DIY CO2, οργανικος ανθρακας, κλπ.)

- Οξυγωνο: (Αναταραξη επιφανειας, χαμηλη, μετρια, υψιλη, αεραντλια)

- Φίλτρανση: 2213 eheim

- Φυτα: 1 vasilneria

- Ψάρια: 5 neolambrologus multifaciatus

- Ρουτίνες: 1 φορα την βομαδα γυρω στα 30 λιτρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,8 8

- KH: 11

- GH: 17

- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμωνιο):

- ΝΟ2: 0 0.1

- ΝΟ3:0

- PO4: (Φωσφορικά)

- Fe: (Σιδηρος)

- CO2: (Δυαλιμενο Διοξειδιο του Ανθρακα στο νερο)

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:με στικακια

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού:

- Ιστορικό Φυτού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

φωτογραφιες θα βαλω καποια στιγμη δεν θυμαμαι που εχω την φοτογραφικη

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το φυτο ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες ή καποιας καινουργιας προσθηκης σκευασματος, φυτου, ζωντανου ή διακοσμιτικου).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του φυτου και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ:

Κατάλογος διάγνωσης ασθενειών ΦΥΤΩΝ

Άλγη

Κατάλογος φυτών της Tropica

Υδρόφιλα (και όχι υδρόβια) φυτά

Βιολογία του ενυδρείου.(Ο Φυτεμένος βυθός)

Φως και Φυτά

Διοξείδιο του άνθρακα και απαραίτητος εξοπλισμός

Link to comment
Share on other sites

Καλες σε σχεση τιμης αποσοσης ειναι η sylvania..σε καταστηματα ηλεκτρηκου υληκου,παρε την παλια μαζι σου για δειγμα...αστην να κρυωση πρωτα μην καεις!!

Link to comment
Share on other sites

Με υπομονή όλα γίνονται ! Καλό κουράγιο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...