Jump to content

«Φοβισμένο ενυδρείο»


Recommended Posts

Όλοι μας και αν όχι όλοι μας, οι περισσότεροι από εμάς έχουμε γίνει μάρτυρες σε «φοβισμένο ενυδρείο». Τι εννοώ με αυτό. Ψάρια που δείχνουν τρομαγμένα, που συνεχώς αναζητούν κρυψώνα, που αρνούνται πεισματικά να φάνε (επειδή φοβούνται) και άλλες τέτοιες παρόμοιες αντιδράσεις. Την τελευταία εβδομάδα λοιπόν, είμαι θεατής σε αυτή την «κωμωδία»!!! Το Desjardin που απέκτησα την περασμένη εβδομάδα αν και χαίρει άκρας υγείας, αρνήται να βγει από το βράχο όσο παραμένω στο δωμάτιο. Κατά συνέπεια δεν τρέφεται από την προςφερόμενη τροφή παρά μόνο από το βράχο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα ψάρια που έχουμε αιχμαλωτίσει στο ενυδρείο μας υπόκεινται σε stress. Το φαινόμενο αυτό (της αιχμαλωσίας) γίνετε αποδεκτό από τους οργανισμούς που εκτρέφουμε και περνά στο μακροχρόνιο stress. Έτσι τα ψάρια μας μαθαίνουν και συνυπάρχουν μαζί μας. Βέβαια όταν ένα ψάρι δεν έχει ακόμα προσαρμοστεί στο ενυδρειακό περιβάλλον που του προσφέρουμε, έχει άσχημη συμπεριφορά και υπόβάλεται σε συνεχή ξεσπάσματα στιγμιαίου stress με αποτέλεσμα την συμπεριφορά που περιέγραψα παραπάνω.

Το θέμα είναι, τι μπορούμε εμείς να κάνουμε προκειμένου να κάνουμε το ψάρι να συνηθίσει την ανθρώπινη παρουσία και δραστηριότητα; Αν το υποβάλουμε σε συνεχιζόμενο stress; Θα καταφέρουμε να δημιουργήσουμε το μακροχρόνιο stress και να κάνουμε το ψάρι συνηθίσει την ανθρώπινη παρουσία;

Από σήμερα λοιπόν θα αρχίσω μία διαδικασία «φασαρίας» στο χώρο του ενυδρείου. Τι εννοώ; Τηλεόραση μπροστά στο ενυδρείο, δυνατή μουσική (εντός ορίων), φώτα αναμμένα στο δωμάτιο, συνεχή κίνηση…και ότι άλλο σκεφτώ. Για να δούμε…

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στους ψάρηδές σου!!! :) Άστα να προσαρμοστούν, βάλε κανένα φάρμακο για το stress και ρίχνε και λίγες βιταμινούλες για να μπορέσει να ζήσει έως ώτου προσαρμοστεί. :excl:

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου.

Αν τα ψάρια βρίσκονται σε ένα ιδιαίτερο δωμάτιο, πχ σε ένα fish room, όπου επικρατεί γενική ησυχία και τη μόνη κίνηση που αντιλαμβάνονται, είναι η δική μας, την ώρα που τα ταΐζουμε, είναι απολύτως φυσιολογικό, να μην εξοικειώνονται με το νέο τους περιβάλλον.

Αντίθετα, όταν το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι ή στο κοινόχρηστο χώρο ενός καταστήματος ή ξενοδοχείου, τότε τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.

Η γνώμη μου είναι, ότι πρέπει να συμπεριφερόμαστε απολύτως φυσιολογικά, όταν βρισκόμαστε στο χώρο του ενυδρείου και όχι σαν να πρόκειται για το μωρό μας, που πρέπει να κάνουμε ησυχία για να μη το ξυπνήσουμε.

Βέβαια υπάρχουν και όρια....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikos193 πίστεψέ με ότι το stress που περνούν αυτή τη στιγμή είναι χειρότερο.

κ.Νίκο, το δωμάτιο που υπάρχει το ενυδρείο δεν είναι fish room αλλά δεδομένου ότι είμαι φοιτητής και μένω μόνος, στο συγκεκριμένο χώρο η κίνηση είναι περιορισμένη. Σίγουρα δεν πρόκειται να προβώ σε ακρότητες… δεν έχω σκοπό να τα αρρωστήσω! Πιστεύω πάντως ότι θα δω αποτελέσματα σύντομα…

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα Νικο.... εχω παρατηρησει το ιδιο συγκρινοντας την καραντινα μου (που ειναι σε ησυχο δωματιο) με το κυριως ενυδρειο (που ειναι στο σαλονι). Φυσικα και λαμβανω υποψη μου πολλες αλλες παραμετρους που βοηθανε το να μη κρυβονται στο μεγαλο ενυδρειο (καλυτερες συνθηκες, βραχος, περισσοτερα ψαρια που παρασυρουν τα νεα κτλ) αλλα ειναι γεγονος οτι σε ελαχιστες μερες τα ψαρια μολις μεταφερθουν απο την καραντινα ειναι διαρκως εξω εν αντιθεση με τη προυγουμενη συμπεριφορα τους!

Ολα ειναι θεμα συνηθειας τελικα...αλλα παντα με μετρο :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikos193 πίστεψέ με ότι το stress που περνούν αυτή τη στιγμή είναι χειρότερο.

κ.Νίκο, το δωμάτιο που υπάρχει το ενυδρείο δεν είναι fish room αλλά δεδομένου ότι είμαι φοιτητής και μένω μόνος, στο συγκεκριμένο χώρο η κίνηση είναι περιορισμένη. Σίγουρα δεν πρόκειται να προβώ σε ακρότητες… δεν έχω σκοπό να τα αρρωστήσω! Πιστεύω πάντως ότι θα δω αποτελέσματα σύντομα…

Να ξερεις Νικο πως απο την εμπειρια μου αυτα τα χρονια, οταν εχεις ψαρακια σε ησυχο δωματιο, με το που θα δουν κινηση πανικος.. Εαν ομως τα εχεις σε χωρο που υπαρχει κινηση, ξεψαρωνουν και στην τελικη ειναι πολυ ποιο ανετα απο το να τα εχεις απομονωμενα... Περιεργο αλλα αληθινο. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πείραμα πάει καλά! Βλέπω μία εντονότερη κινητικότητα στο ενυδρείο!!! Νιώθω μία καλύτερη αντιμετώπιση από τα ψάρια μου προς εμένα! Βέβαια η τηλεόραση και το στερεοφωνικό τα χουν παίξει αλλά πραγματικά δεν με νοιάζει!!! Το Desjardin έφαγε και όλα βαίνουν καλύτερα!!! Θα σας ενημερώσω για τα νέα…

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πείραμα πάει καλά! Βλέπω μία εντονότερη κινητικότητα στο ενυδρείο!!! Νιώθω μία καλύτερη αντιμετώπιση από τα ψάρια μου προς εμένα! Βέβαια η τηλεόραση και το στερεοφωνικό τα χουν παίξει αλλά πραγματικά δεν με νοιάζει!!! Το Desjardin έφαγε και όλα βαίνουν καλύτερα!!! Θα σας ενημερώσω για τα νέα…

Ωραιος!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...