Jump to content

Punisher


Punisher

Recommended Posts

Πολύ ωραίο δείχνει το reef σου!!!

Δώσε μας και μερικές πληροφορίες, για το ενυδρείο και το σετάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το reef σου!!!

Δώσε μας και μερικές πληροφορίες, για το ενυδρείο και το σετάρισμα.

Λοιπόν......ξεκίνησα πρίν απο δυόμισι χρόνια περίπου κοράροντας 60κιλά βράχο μέσα στο ενυδρείο κ συμπλήρωσα μετά ζωντανό αραγονίτη γύρω στα 70κ,μετά πρόσθεσα πέτρες matrix της seachem σε ένα serafil1300 κ έφτιαξα κ ένα άμμου της red sea με προφίλτρο serafil900,το σκίμμερ είναι το prizm pro {red sea}.Στην συνέχεια αφού είχα αγόρασασει τρείς κυκλοφορητές κ ένα wave maker της aquarium systems άφησα δύο να χτυπάνε πίσω κ πρόσθεσα έναν turbelle stream 6060!!! ca 400ppm, mg1290, Alkalinity10dkh :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και πολυ ομορφο! Οι μετρησεις σου καλες οποτε παμε για την αναβαθμιση τωρα (βλεπε sump :) )

(Μετεφερα το θεμα στην παρουσιαση reef ενυδρειων...)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου και με πολυ μελλον μπροστα του για να γινει ακομα καλυτερο. Το σκιμμερ σε καλυπτει? :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό!..

πες μας αυτό το διάστημα που λειτουργεί το ενυδρείο τι προβλήματα αντιμετώπισες ?

Τάσο thanks για τα καλά σου λόγια, τά προβλήματα που αντιμετώπισα θεωρώ ότι ήταν μικρής έκτασης όπως τριχωειδή άλγη και cyanobacteria!!!έβγαλα πρίν λίγο καίρο όλη τη βιολογία απο τα φίλτρα κ άλλαξα σταδιακά και τις δύο τ5 που τις είχα 13μήνες με αποτέλεσμα να εμφανιστούν πάλι cyanobacteria!!!!έχω antired της aquamedic αλλά δέν προτείθομαι να επιβαρύνω το νερό μου όσο ασφαλές κ αν είναι αυτό το προιόν!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου και με πολυ μελλον μπροστα του για να γινει ακομα καλυτερο. Το σκιμμερ σε καλυπτει? :)

Μάριε thanks a lot για τα καλλά σου λόγια!!!το σκίμμερ που χρεισημοποιώ ομολογώ πως με κάλυψε έως τώρα, αφού η red sea το δίνει για 1200lt k εγώ το δούλεψα σε 300lt σκάρτα!!!

Link to comment
Share on other sites

από νιτρικά , φωσφορικά πως πάμε? :)

υπάρχει κίνηση νερού κοντά στην άμμο ?

.. πως ταΐζεις συνήθως?

.. το νερό σου είναι από αντίστροφη όσμωση?

Link to comment
Share on other sites

από νιτρικά , φωσφορικά πως πάμε? :bowdown:

υπάρχει κίνηση νερού κοντά στην άμμο ?

.. πως ταΐζεις συνήθως?

.. το νερό σου είναι από αντίστροφη όσμωση?

νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω επίσης και φωσφορικά!κάνω καθε μήνα αλλαγή 60lt απο όσμοση(prodac36)και χρησιμοποιώ phosguard της seachem(τώρα πήρα silphos920 της Tunze).Ταιζω 3-4 φορές την ήμερα flakes και pellet της ocean nutrition κ δύο φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη mysid και artemia!!!! :bowdown::):lol: Έγινε επεξεργασία - Punisher
Link to comment
Share on other sites

νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω επίσης και φωσφορικά!κάνω καθε μήνα αλλαγή 60lt απο όσμοση(prodac36)και χρησιμοποιώ phosguard της seachem(τώρα πήρα silphos920 της Tunze).Ταιζω 3-4 φορές την ήμερα flakes και pellet της ocean nutrition κ δύο φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη mysid και artemia!!!! :bowdown::bowdown::lol:

Καλο θα ηταν να μετρησεις διοτι σε καποιο περισευμα νιτρικων και φωσφωρικων οφειλεται το κυανοβακτηριδιο. Βεβαια τωρα δεν εχει νοημα τα φωσφωρικα αφου εβαλες το silphos920 της Tunze αλλα πρεπει ανα καποια τακτα διαστηματα να μετραμε διοτι οι εκπληξεις ειναι πολλες ακομα και για τους ποιο εμπειρους! B)

Τι ψαρακια εχεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μετρησεις διοτι σε καποιο περισευμα νιτρικων και φωσφωρικων οφειλεται το κυανοβακτηριδιο. Βεβαια τωρα δεν εχει νοημα τα φωσφωρικα αφου εβαλες το silphos920 της Tunze αλλα πρεπει ανα καποια τακτα διαστηματα να μετραμε διοτι οι εκπληξεις ειναι πολλες ακομα και για τους ποιο εμπειρους! B)

Τι ψαρακια εχεις? :)

Λοιπόν έχω: Coral Beauty Angelfish

(Centropyge bispinosus),Red Stripe Angelfish

(Centropyge eibli), τέσσερα Spotted Cardinalfish

(Sphaeramia nematoptera), Golden Neon Goby

(Elacatinus sp.), Scopas Tang

(Zebrasoma scopas), κ απο κοράλλια: Thin Finger Leather Coral

(Sinularia spp.),Cauliflower Colt Coral

(Cladiella sp.), Colony Polyp, Yellow

(Undescribed zoanthid),

Colony Polyp, Super Colored

(Zoanthus sp.),Green Striped Mushroom

(Actinodiscus sp.),

και σκληρά ναρκωντικά 2 Acropora Coral, Brown

(Acropora sp.), Pavona Coral

(Pavona decussatus), Bubble Coral, White

(Plerogyra sinuosa), Torch Coral

(Euphyllia glabrescens), Frogspawn Coral - Branched

(Euphyllia paradivisa)!!!!

:lol::bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Punisher
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αγορίνα μου Postαρες και κάποιες photo για να μπορέσουμε να θαυμάσουμε το όμορφο reef σου. :lol::bowdown:

Μου αρέσει πολύ και τα κοράλλια σου δείχνουν υγιέστατα. Ξέρεις ότι έχεις χώρο για κάποια ακόμα… :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...