Jump to content

Κατασκευή νέου ενυδρείου


venias

Recommended Posts

Γειά σας,

είμαι νέος στο forum αλλά βλέπω ότι κάνετε πολύ σοβαρή δουλειά.

Στο ψητό τώρα:

Εδώ και 4 χρόνια έχω ένα μικρό ενυδρείο 45lt και πάνω-κάτω έχω μιά σχετική άποψη για τον πληθυσμό μου. Το μικρό μου ενυδρείο έχει μόνο βιολογικό φίλτρο.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα νέο ενυδρείο γλυκού νερού. Οι διαστάσεις του θα είναι 65ΜΧ45ΠΧ65Υ.

Θα ήθέλα να έχω μέσα κάποια τροπικά μικρού μεγέθους και λίγα φυτά χαμηλών (ή και μεσαίων) απαιτήσεων.

Έχω ήδη πάρει κάποια προσφορά από κατάστημα για ενυδρείο-βάση-εξοπλισμό που ανέρχεται περίπου στα €1500.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε α) αν η τάξη μεγέθους τιμής είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και β) λίγα πράγματα για τον εξοπλισμό που θα πρέπει να έχει το νέο ενυδρείο ώστε να καλύψει τις παραπάνω απαιτήσεις μου (δηλαδή σχετικά αραιή συντήρηση από μέρους μου).

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες...

Καταρχήν οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι αρκετά περίεργες. Έχεις κάποιο συγκεκριμμένο λόγο για αυτό?

Τώρα δεν ξέρω τι εξοπλισμό περιλαμβάνει η προσφορά, αλλά εμένα 1500 ευρώ για ενυδρείο μόλις 190 λίτρων μου φαίνονται υπερβολικά. Προσωπική μου άποψη να το ψάξεις και άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα σωστές οι διαστάσεις που έγραψες?

Γιατί αφ' ενός μας δίνουν ένα παράξενο σχήμα ενυδρείου (?!) χωρητικότητας 190 λίτρων, αφ' ετέρου σημαίνει ότι για να σου ζητάει αυτός 1500 ευρώ, η βάση θα πρέπει να είναι από χυτό χρυσό 14 καρατίων και η λαβή στο καπάκι του ενυδρείου θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 6 μπριγιάν... (από τα λευκά S1, όχι τα άλλα τα φτηνά...) :thumbup:

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς και θέλεις να μάθεις, εάν διαβάσεις τα βασικά άρθρα της βιβλιοθήκης και μερικά θέματα από την κατηγορία των αρχάριων, θα τα βρεις όλα και με λεπτομέρειες.

Καλώς ήρθες στο χόμπι και στο Aquazone. :excl::)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις.

Οι διαστάσεις μου είναι θέμα μόνο διαθέσιμου χώρου και τίποτ'άλλο.

Σχετικά τώρα με το ότι φαίνονται περίεργες οι διαστάσεις ίσως να μην τις εξήγησα καλά. Είναι:

Μήκος 65cm

βάθος 45cm και

ύψος 65cm.

Το σκεπτικό μου (εκτός φυσικά από περιορισμούς που σας προανέφερα) είναι ότι οπτικά το μπροστινό του τμήμα θα είναι ένα τετράγωνο 65X65.

Η τιμή που σας έγραψα αφορά στο σύνολο του εξοπλισμού, δηλαδή:

Βάση, ενυδρείο (τρυπημένο), φιλτρο εξωτερικό τριών σταδίων, αντλία αέρα, θερμοστάτης εξωτερικός, θερμόμετρο, δύο λάμπες, χαλίκι-υπόστρωμα και φυσικά συναρομολόγηση.

Σας παρακαλώ αν νομίζετε ότι και μετά τις διευκρινήσεις μου είναι ακόμα ακριβό να μου πείτε.

Επειδή δεν γνωρίζω καλά την αγορά δεν ξέρω τα καταστήματα που φτιάχνουν ενυδρεία για να το ψάξω περισότερο.

Γιώργος Β.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου δώσεις εμένα τόσα, σου φτιάχνω δύο τέτοια! Και με τα ψάρια μαζί...

Τώρα κατάλαβα ότι είναι παραγγελία... Φίλε μου τα λεφτά που σου ζητάει είναι πολλά... Πάρα πολλά! Σε οποιοδήποτε μαγαζί όμως και να πας και να κάνεις παραγγελία, θα κάνουν το ίδιο (δηλαδή θα μπουν συνέταιροι στο πορτοφόλι σου). Γι' αυτό τα κάνουμε μόνοι μας τα ενυδρεία... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μου δώσεις εμένα τόσα, σου φτιάχνω δύο τέτοια! Και με τα ψάρια μαζί...

Τώρα κατάλαβα ότι είναι παραγγελία... Φίλε μου τα λεφτά που σου ζητάει είναι πολλά... Πάρα πολλά! Σε οποιοδήποτε μαγαζί όμως και να πας και να κάνεις παραγγελία, θα κάνουν το ίδιο (δηλαδή θα μπουν συνέταιροι στο πορτοφόλι σου). Γι' αυτό τα κάνουμε μόνοι μας τα ενυδρεία... :excl:

Παίζεις με τον πόνο μου ή μου κάνεις επαγγελματική πρόταση; :thumbup:

Ρωτάω γιατί τσίμπησα και αν φρεσκάρω και λίγο τα μαθηματικά μου 1500/2=750 :)

Σοβαρά τώρα, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το αναλάβει; PM me

Γιώργος Β.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε venias ... :)

Καλη διαμονη !!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε venias καλωσόρισες στο Aquazone και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

Όσο για τη τιμή που μας λες , υπάρχει στο Aquazone κατηγορία με καταστήματα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

που μπορείς να απευθυνθείς και να καταλήξεις σε όποιο σε βολεύει . :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...