Jump to content

Θολωμενο Ματι Σε Rhombeus


ΒΑΓΓΕΛΗΣ13

Recommended Posts

γεια σας παιδια..εχω ενα πιρανι 13-15 εκατοστα σε 180 λιτρα ενυδριο...με φιλτρο eheim 2217 με φουλ βιολογια και αεραντλια eheim 200 και θερμοκρασια 26 βαθμους..το ψαρι το ταϊζω γαριδες και φιλετο γλωσσα καθε 2-3 μερες...αλλαγες κανω καθε εβδομαδα το 30%...σημερα ειδα το πιρανι μου που πηγα να το κανω αλλαγη νερου ειχε θολωμενο ματι(σαν συννεφακι στην μεσα απο το ενα του ματι)..φωτογραφια δεν μπορω να βαλω γιατι δεν εχω καμερα και δεν εχω καλο κινητο...τι φαρμακο να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

Οξέωση είναι πολυ πιθανον... Δηλαδή ph κατω απο 3!!!! παρε τα μέτρα σ!!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μετρα τις τιμες του νερου σου και βαλτεις εδω σε παρακαλω :)

Θολομενο ματι μπορει να σημαινει πολλα πραγματα , αλλα συνηθως , για πιρανια , παει να πει πολλη αμμωνια στο νερο . Πριν προσθεσεις το ψαρι αφησες των κυκλο του αζωτου να ολοκληρωθει?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδριο τρεχει 3 μηνες....1 μηνα χωρις το ψαρι και 2 μηνες με το ψαρι μεσα....να κανω χρησει melafix??τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και τα τεστ μου τελειωσαν...τα ειχε μετρησει ο αδερφος μου και μου ολα καλα ειναι....το ph στην πολη μου ειναι 7.3...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καμιά αλλαγή νερού πρέπει να έχεις ανεβάσει αμμωνία.....αυτό που είπε και ο φίλος ολυμπιακάκιας.

Κάτι έκανες στο ενυδρείο?>>πείραξες κανένα φίλτρο ή έχεις καιρό να κάνεις αλλαγή ή ξέχασες μέσα τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε Νικο...τιποτα δεν πειραξα...ουτε το φιλτρο ουτε τροφη...την τροφη στο 10λεπτο την βγαζω αμα δεν την εχει φαει....στο μονο που πειραζω ειναι η διακοσμηση που προσπαθω να δω αμα βουλιαζουν οι ριζες που αγορασα....δεν ξερω αμα παιζει ρολο...να αγορασω melafix Νικο και να κανω χρηση??

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι συνέχεια με την διακόσμηση στρεσάρεις το ψάρι και στο τέλος θα το ψοφήσεις...

Κάνε μία καλή αλλαγή νερού και μην το πειράξεις μέχρι να ξεθολώσουν τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι Νικο με το που βαλω μεσα το λαστιχο για να βγαλω νερο στρεσσαρετε και κολυμπαει οπως να ναι...τις ριζες δεν τις δοκιμαζω στο ενυδριο με το πιρανι..τις δοκιμαζω στο 140 λιτρα ενυδριο τραπεζι που εχω..μονο μια φορα δοκιμασα την μια αλλα καταλαβα οτι εκανα μ*****α και οτι τρομαξα το ψαρι και απο τοτε τις δοκιμαζω στο 140 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

ελαφρυ θολωμα στο ματι σε πιρανχα πιο πιθανο να ειναι καταρακτηςαπο "πειραγμενα" νεφρα.

συμβαινει συχνα στα πιρανχα λογο κακης διατροφης κ ελειψη βιταμινων κ καμια φορα κ απο κακες συνθηκες νερου.

δεν θα φυγει γρηγορα αλλα μην αγχωνεσαι, δεν ειναι κατι σοβαρο αρκει να διορθωσεις τα παραπανω.

κανε χρηση melafix pimafix σε χαλαρους ρυθμους κ με πολυ υπομονη θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα απο κανένα χρόνο θα στρώσει και δεν θα τρομάζει αλλά όπως σου είπα άστο να ηρεμήσει και να συνηθίσει τον χώρο του....όλα τα μικρά είναι ντροπαλά και δεν θέλουν πολλά πολλά......ηρεμία!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα παιδια αυριο αγοραζω melafix-pimafix και ξεκιναω την θεραπεια...οταν τελειωσει η πρωτη εβδομαδα θεραπειας μετα απο ποσο καιρο(αμα δεν εχει φυγει) να τον ξανα κανω θεραπεια??θα τον αρχισω παλι μου φαινετε τις αλλαγες νερου καθε 2 μερες οπως τον εκανα παλια....

Link to comment
Share on other sites

Οκ Νικο καταλαβα...αλλα τωρα τελευταια δεν τον πειραζα...ειχα να τον δω 3 μερες(να παω κοντα στο ενυδριο του)ειχα δουλειες και δεν προλαβενα....τελος παντων χρηση melafix-pimafix και αλλαγες καθε 2 μερες και βλεπουμε αποτελεσματα....ευχαριστω παιδια...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας κανω μια ερωτηση κρισεως...εγω τις αλλαγες νερου τις κανω με ενα μπετονακι 16 λιτρα...πειραζει που στις αλλαγες νερου βαζω 1/3 βραστο νερο(αλλα το νερο το βραζω στο βραστηρα και οχι στην κουζινα στο ματι με μπρηκι και το κανω αυτο γιατι εκει που τα εχω τα ψαρια εχει μονο κρυο νερο και πιανει τους 17 βαθμους...δεν τα εχω στο σπιτι μου...τα εχω σε ενα δωματιακι που εχω φτιαξει για να πηγαινω να καθομαι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδια...σημερα τελειωσε η θεραπεια με το μελαφιξ..αλλα σημερα το ψαρι εβγαλε κατι ασπρο κατω απο το πανω πτερυγιο του....θα ανεβασω φοτο αλλα μην περιμενετε πολυ καλη αναλυση...αλλα φαινεται.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...σημερα τελειωσε η θεραπεια με το μελαφιξ..αλλα σημερα το ψαρι εβγαλε κατι ασπρο κατω απο το πανω πτερυγιο του....θα ανεβασω φοτο αλλα μην περιμενετε πολυ καλη αναλυση...αλλα φαινεται.....

Φίλε καλησπέρα,

Κανε μετρήσεις στο νερό του ενυδρείου αμμωνια,νιτρικα,νιτριτη,ph (σκληρότητα νερού) και στείλε μας τα αποτελέσματα.

Σε κάθε αλλαγή νερού βάζεις τπτ για το χλώριο του νερού?

Απο την μέρα που στρώθηκε το ενυδρείο έχεις ξαναβάλει βακτήρια και αν ναι κάθε πότε?

Απαντώντας στα παραπάνω θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα

επίσης καλό θα είναι να βάλεις μια πλάτη έστω και αφίσα στο πίσω μέρος του ενυδρείου για να μην στρεσάρετε συνέχεια το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου...οι μετρησεις ηταν ολες καλες(μεχρι πριν 2-3 εβδομαδες...τις ειχε κανει ο αδερφος μου....οσο για τις αλλαγες...κανω καθε 7 μερες και χρησιμοποιω το αντιχλωριο seachem prime...στην πισω μερια του ενυδριου εχω βαλει ενα μαυρο χαρτονι για να μην στρεσσαρεται...μονο απο μπροστα βλεπει...και απο το πλαϊ εχω βαλει χαρτονι....εχθες εβγαλα την αριστερη ριζα γιατι τραυματιζοταν (πηγαινε χτυπουσε πανω στο ξυλο) και εβαλα φυτα...απο εχθες μεχρι σημερα μπορω να πω οτι εχω δει διαφορια στο ψαρι..κολυμπαει με αναμμενο το φως και οταν πηγαινω κοντα στο ενυδριο δεν πηγαινει να κρυφτει καθετε και με κοιταει...θα ανεβασω φοτο να το δειτε..οσο αφορα το ματι του εχει καλυτερεψη...εχει φυγει η πολυ η θολουρα..ειναι παρα πολυ λιγο θολο αλλα κανω χρησει MELAFIX τωρα και θα δουμε αποτελεσματα....απλα εχω θελω να ρωτησω..οταν τελειωσει η θεραπεια να βαλω στο φιλτρο ανθρακα για 1-2 μερες και μετα να το βγαλω??και αμα ναι ποσο ανθρακα να βαλω??και κατι ακομα...αμα δεν γινει καλα το ψαρι μετα απο ποσες μερες να τον ξανα κανω χρησει MELAFIX??ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη αν βλέπω καλά , την εξαγωγη του φιλτρου την εχεις στη μεση του ενυδρείου ? δλδ φυσαει στο κεντρο ? αυτο κανει το ψαρι να δυσανασχετει αδερφε . βαλε τη φλογερα πανω στη επιφανεια να κανει κυματακι και βγαλε τις αεραντλίες . δυο εχεις απ οτι βλεπω.

φαντασου τωρα μεσα που εχεις το 2217 με το παει να κολυμπησει το ψαρι το περνει το κύμα με αποτελεσμα να στρεσαρετε και να φοβαται να κολυμπησει στο μεσον του ενυδρείου . για δες το λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...