Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Μικρού Ενυδρείου Μου


Recommended Posts

Πολυκαλησπέρα και πάλι! :D

Αυτή είναι η προ-παρουσίαση του δεύτερου μικρού μου φυτεμένου παραδείσου, αυτό - σε αντίθεση με το μεγάλο - δίνει ζωή και χρώμα στο δωμάτιο μου (η αλήθεια είναι ότι το δωμάτιο, μόλις δύσει ο ήλιος τις απογευματινές ώρες μετά τις 17:00, φωτίζεται ροζ από τη λάμπα φυτών της Arcadia ;):P .....φαίνεται "ξεχωριστό" prive το δωμάτιο ή σε κάποιους μπορεί να θυμίζει φωτισμό κρεοπωλείου :lol: xaxaxa!!). Όπως και να μοιάζει είναι το μικρό μου φυσικό στολίδι και πιστεύω ότι είναι πιο κομψό και κλέβει περισσότερο την παράσταση από το μεγάλο, εσείς θα μου πείτε!!...

Οσο για τους κατοίκους του, ξέρω ότι ενυδρείο με αυτές τις διαστάσεις και λίτρα προορίζεται για μονομάχο, αλλά δε μπορούσα να αντισταθώ στην πρώτη μου αγάπη του ενυδρειακού βασιλείου που δεν είναι άλλη από το Ancistrus Cf. Cirrhosus, το δημοφιλές σε όλους μας πλέκο SP3 :wub:

Μη βιαστείτε να με λιθοβολήσετε :P διότι τα πλέκο θα είναι του γνωστού ιδιωτικού νηπιαγωγείου-εκτροφείου "Klipitiklopos", μεγέθους μόλις 1-1,5cm και μόνο 3 σε πληθυσμό!

Πρώτα ο Κύριος να είμαστε καλά, όταν μεγαλώσουν σε κανα χρόνο στο περίπου, θα τους φτιάξω ένα μεγαλύτερο σπίτι μεταξύ 60 και 80 λίτρων, στα πρότυπα του φίλου και κάπτεν των πλεκόστομων Σάββα Klipitiklopou (http://www.aquazone....showtopic=75887)

Αναμένω σχόλια / εντυπώσεις / κριτικές / συμβουλές !!

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ancistrάδικο - Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου: 37x19x24

Συνολικά Λίτρα: 16 μεικτά (≈ 13 καθαρά)

Sump (λίτρα): Όχι

Οργανισμοί

Φυτά (ταξινόμηση βάση ευκολίας): Hygrophila Polysperma Rosanervig, Polygonum/Persicaria Sp. Sao Paolo, Ludwigia Repens Rubin

Ψάρια: 3 x Ancistrus Cf. Cirrhosus/SP3 (νεογέννητα 1-1,5cm | προσθήκη σε 1-2 μέρες μόλις ολοκληρωθεί το στρώσιμο)

Άλλα είδη: Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: Όχι

Ξύλα: Όχι

Άλλα διακοσμητικά: Καρύδα, Βραχάκι με σπηλιά

Υπόστρωμα: Όχι

Βυθός: Λευκό φυσικό χαλίκι 1-2mm ανακατεμένο με πολύ μικρή ποσότητα 3-4mm φυσικό χαλίκι γήϊνων κόκκινων αποχρώσεων

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Arcadia ARC-POD 11W Pink Plant http://www.arcadia-u...an=en⊂=&id=4

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες (12:00-22:00)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim Pickup 45 με βιολογικό υλικό Cirax ανακατεμένο με Siporax

Θέρμανση / Ψύξη: Eheim Jager 25W / Όχι

Λίπανση: Όχι

Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι (διαδικασία στρωσίματος ενυδρείου σε εξέλιξη...)

pH: 7.5

Γενική σκληρότητα (GH): 9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5

Αμμωνία (ΝΗ3): 1

Νιτρώδη (ΝΟ2): ≈ 0,5

Νιτρικά (ΝΟ3): ≈ 25

Φωσφορικά (PΟ4): Δεν έχουν μετρηθεί ακόμα...

Μέση Θερμοκρασία (°C): ≈ 25-26°C

Φωτογραφίες (part 1):

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου αρεσει αρκετα το ενυδρειο σου!Αλλα οχι πιο πολυ πο το μεγαλο σου!!

Σε αυτο το ενυδρειο το μονο που με "χαλαει" ειναι ο βυθος!Θεωρω οτι ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι πιο ωραιο με σκουρο βυθο!(προσωπικη μου γνωμη)

Link to comment
Share on other sites

Για δες ενθουσιασμό ο Πάνος!!!

Ρε μήπως τα φυτά τα ξεθώριασε ο ήλιος και δεν τα βλέπουμε; Παράδεισος με τόσα λίγα φυτά;;;

Και απ’ ότι διακρίνω το καφέ χαλικάκι σου αρρώστησε έπαθε αλμπινισμό και δεν του πάει. :)

Πέρα από την πλάκα εγώ θα έβαζα στο μικρό ποιο λεπτοφυλα φυτά και ποιο πολλά και σίγουρα κάποια μός. Και τώρα που είναι φρέσκο θα άλλαζα και το χαλίκι ιδιαίτερα αυτή η μύξη του καφέ με το άσπρο δείχνει αφύσικο. Αλλά αυτά είναι γούστα αν εσύ πωρώνεσαι έτσι τότε μην κάνεις καμιά μα καμιά αλλαγή.

Κατά τα άλλα τα μικρά ενυδρεία έχουν την δικιά τους μαγεία, εγώ το κατάλαβα τώρα πρόσφατα με την κρίση μαζί με την συρρίκνωση της οικονομίας συρρικνώθηκαν και τα ενυδρεία. Αυτήν την στιγμή το 50αλιτρο το αγαπώ περισσότερο από το 350αλιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ωραίος ο Πάνος. Για το χαλικάκι θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά αλλά γούστα είναι αυτά. Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να βυθίσεις τον θερμοστάτη στο νερό γιατί φαίνεται ότι η στάθμη είναι κάτω από το επιτρεπτό όριο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Aν θα βαλεις ancistrus, θα πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις και καποια ριζα μεσα, γιατι τους ειναι απαραιτητη για το πεπτικο τους συστημα.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω.Εγω προσωπικα θα το εκανα γαριδαδικο και οχι για ancistrus γιατι ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ωραίος ο Πάνος. Για το χαλικάκι θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά αλλά γούστα είναι αυτά. Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να βυθίσεις τον θερμοστάτη στο νερό γιατί φαίνεται ότι η στάθμη είναι κάτω από το επιτρεπτό όριο. ;)

Aν θα βαλεις ancistrus, θα πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις και καποια ριζα μεσα, γιατι τους ειναι απαραιτητη για το πεπτικο τους συστημα.

Θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω.Εγω προσωπικα θα το εκανα γαριδαδικο και οχι για ancistrus γιατι ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο.

Συμφωνώ και με τους τρεις!!!!! Αλλά η όρεξη σου θα φτιάξει πολυ καλό αποτέλεσμα είμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αρκετα το ενυδρειο σου!Αλλα οχι πιο πολυ πο το μεγαλο σου!!

Σε αυτο το ενυδρειο το μονο που με "χαλαει" ειναι ο βυθος!Θεωρω οτι ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι πιο ωραιο με σκουρο βυθο!(προσωπικη μου γνωμη)

Για δες ενθουσιασμό ο Πάνος!!!

Ρε μήπως τα φυτά τα ξεθώριασε ο ήλιος και δεν τα βλέπουμε; Παράδεισος με τόσα λίγα φυτά;;;

Και απ’ ότι διακρίνω το καφέ χαλικάκι σου αρρώστησε έπαθε αλμπινισμό και δεν του πάει. :)

Πέρα από την πλάκα εγώ θα έβαζα στο μικρό ποιο λεπτοφυλα φυτά και ποιο πολλά και σίγουρα κάποια μός. Και τώρα που είναι φρέσκο θα άλλαζα και το χαλίκι ιδιαίτερα αυτή η μύξη του καφέ με το άσπρο δείχνει αφύσικο. Αλλά αυτά είναι γούστα αν εσύ πωρώνεσαι έτσι τότε μην κάνεις καμιά μα καμιά αλλαγή.

Κατά τα άλλα τα μικρά ενυδρεία έχουν την δικιά τους μαγεία, εγώ το κατάλαβα τώρα πρόσφατα με την κρίση μαζί με την συρρίκνωση της οικονομίας συρρικνώθηκαν και τα ενυδρεία. Αυτήν την στιγμή το 50αλιτρο το αγαπώ περισσότερο από το 350αλιτρο.

Καλησπέρα παίδες!

Είναι αλήθεια ότι τα μικρά ενυδρεία θέλουν σκούρο βυθό, απλά εγώ το είχα φανταστεί έτσι ακριβώς όπως το έχω φτιάξει και λόγω χρώματος λάμπας μου ταίριαζε αυτός ο συνδυασμός χαλικιού αλλά και λόγω των ancistrus επειδή είναι μαυριδερά και ήθελα να τα βλέπω :wub:

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το χαλίκι, και κυρίως για να μη φωνάζει ο Rastafarian :P :P αυτή τη φορά δεν έκανα το λάθος που έκανα στο μεγάλο και το χαλίκι που βλέπετε εδώ είναι κοκκομετρίας 1-2mm και όσο για τα άλλα χαλίκια προσωπικά παιδιά μου φαίνονται πολύ όμορφα (πιστεύω ότι μόλις αρχίζουν να "βρωμίζουν" θα δείξουν πάρα πολύ φυσικά, που να βλέπατε στο μεγάλο ενυδρείο πόσο "ψεύτικα" φαινόταν τα χαλίκια στην αρχή και τώρα καμία μα καμία σχέση ;))

Υ.Γ. Ξέρω παρ' όλα αυτά ότι έχω κάνει τις "χειρότερες" δυνατές επιλογές στο χαλίκι και των δυο ενυδρείων και είναι το μόνο μάθημα στο οποίο μένω μεταεξεταστέος :lol: αλλά θα μάθω που θα πάει!!

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ωραίος ο Πάνος. Για το χαλικάκι θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά αλλά γούστα είναι αυτά. Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να βυθίσεις τον θερμοστάτη στο νερό γιατί φαίνεται ότι η στάθμη είναι κάτω από το επιτρεπτό όριο. ;)

Καλησπέρα φίλε μου!

Αν προσέξεις καλύτερα, η γραμμή για το κατώτερο επιτρεπτό όριο είναι κάτω από τη στάθμη του νερού κι εκείνη η γραμμή που βλέπεις είναι για το ανώτερο όριο νερού.

Δυστυχώς δε μπορώ να βυθίσω άλλο τον θερμοστάτη, ξέρω το ήθελα κι εγώ, αλλά ήδη είναι σε απόσταση λίγων χιλιοστών από τα χαλίκια... Εκτός αν μπορώ να το "θάψω" για ελάχιστα εκατοστά στο χαλίκι αλλά αυτό δε θα επηρεάσει αρνητικά τη λειτουργία του θερμοστάτη?? :( αν μου πείτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα τον βυθίσω

Link to comment
Share on other sites

Aν θα βαλεις ancistrus, θα πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις και καποια ριζα μεσα, γιατι τους ειναι απαραιτητη για το πεπτικο τους συστημα.

Φίλε Σάββα, δε βρήκα τόσο μικρών διαστάσεων ρίζα και στα μαγαζιά ούτε συζήτηση για να κοπεί ένα τμήμα κάποιας μεγάλης και να πωληθεί ξεχωριστά... :( είχα βρει και μια αγγελία εδώ για μια μικρή ρίζα και μου κάνει εντύπωση ότι το μέλος που την έχει δημοσιεύσει δεν απαντάει στα μηνύματα ενδιαφέροντός μου και ανανεώνει κανονικά την αγγελία και μάλιστα έχει δραστηριότητα στο φόρουμ....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω.Εγω προσωπικα θα το εκανα γαριδαδικο και οχι για ancistrus γιατι ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο.

Xaxaxa την περίμενα αυτή σου την απάντηση :P:D αλλά τα μικρά με του που μεγαλώσουν και δω ότι σκουντουφλάνε εκεί μέσα θα μετακομίσουν σε δικό τους μεγαλύτερο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση?.... είναι δυνατόν να μην έχει εμφανιστεί ούτε κόκκος άλγης ακόμη και τα φυτά να έχουν πάρει τόσο γρήγορα τα πάνω τους?? (ενδεικτικό παράδειγμα το Πολύσπερμα, το οποίο όταν μου το έδωσε ο φίλος συγχομπίστας Jimbit22 ήτανε πράσινο και αμέσως πέταξε νέα φυτά και γίνανε τίγκα στο ροζ)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλα καλα συνεχισε να λες τετοια εσυ για την αλγη νεαρε και θα σου ερθει!Μετα να δω τι θα κανεις.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλα καλα συνεχισε να λες τετοια εσυ για την αλγη νεαρε και θα σου ερθει!Μετα να δω τι θα κανεις. :P

Έλααα τι λες?! xaxaxa :P :P απλά το ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση επειδή στο μεγάλο εμφανίστηκε πρώτη πριν πα΄ρουν μπρος τα φυτά και την περίμενα και στο μικρό την άλγη σποτ αλλά το χαλίκι και όλες οι επιφάνειες είναι πεντακάθαρες ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Αν προσέξεις καλύτερα, η γραμμή για το κατώτερο επιτρεπτό όριο είναι κάτω από τη στάθμη του νερού κι εκείνη η γραμμή που βλέπεις είναι για το ανώτερο όριο νερού.

Δυστυχώς δε μπορώ να βυθίσω άλλο τον θερμοστάτη, ξέρω το ήθελα κι εγώ, αλλά ήδη είναι σε απόσταση λίγων χιλιοστών από τα χαλίκια... Εκτός αν μπορώ να το "θάψω" για ελάχιστα εκατοστά στο χαλίκι αλλά αυτό δε θα επηρεάσει αρνητικά τη λειτουργία του θερμοστάτη?? :( αν μου πείτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα τον βυθίσω

Βάλε λίγο νεράκι ακόμα αν δε παίρνει ή τοποθέτησέ τον πλαγίως. Το λέω μόνο για την περίπτωση που κατέβει η στάθμη μιας και φαίνεται να οριακά. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο νεράκι ακόμα αν δε παίρνει ή τοποθέτησέ τον πλαγίως. Το λέω μόνο για την περίπτωση που κατέβει η στάθμη μιας και φαίνεται να οριακά. :)

δε γίνεται να ανέβει άλλο η στάθμη του νερού διότι το ενυδρείο ήταν το παλιό της κοπέλας μου και είναι σπασμένο πάνω πίσω δεξιά (δε φαίνεται γιατί έχω βάλει μαύρο φόντο και γιατί το κόλλησα πολυ΄καλά με μονωτική ταινία για να μη φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάββα, δε βρήκα τόσο μικρών διαστάσεων ρίζα και στα μαγαζιά ούτε συζήτηση για να κοπεί ένα τμήμα κάποιας μεγάλης και να πωληθεί ξεχωριστά... :( είχα βρει και μια αγγελία εδώ για μια μικρή ρίζα και μου κάνει εντύπωση ότι το μέλος που την έχει δημοσιεύσει δεν απαντάει στα μηνύματα ενδιαφέροντός μου και ανανεώνει κανονικά την αγγελία και μάλιστα έχει δραστηριότητα στο φόρουμ....

Θα εχω και εγω το νου μου αν δω πουθενα θα σου πω να πας να την δεις, η θα την φωτογραφισωth_smiley-gen135.gifth_icon_biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει ένα σε στρογγυλό σχήμα περίπου 10-15 εκ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει ένα σε στρογγυλό σχήμα περίπου 10-15 εκ?

Ρίζα ξύλου? ναι φυσικά!..

Link to comment
Share on other sites

Είναι κομμάτι ρίζας ξύλου...είναι diy από χαρουπιά που τις φτιάχνω μόνος μου....στα ενυδρεία μου τέτοιες βάζω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κομμάτι ρίζας ξύλου...είναι diy από χαρουπιά που τις φτιάχνω μόνος μου....στα ενυδρεία μου τέτοιες βάζω...

κάνουνε όμως για ενυδρειακή χρήση? εσένα πως τις βλέπεις στο ενυδρείο σου?? έχεις κάποιο δικό σου link να τις δω???

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!

τα ματια οσων μπαινουν στο δωματιο θα πεφτουν κατευθειαν πανω του φανταζομαι!

προσωμικη μου αποψη:θα το προτιμουσα πιο φυτεμενο.επισης οπως εχουν αναφερει και αλλοι θα μπορουσε να γινει ενα ωραιο γαριδαδικο ή ενα ησυχο σπιτικο για μονομαχο.παρολαυτα αναμενω την εξελιξη του ενυδρειου σου γιατι απο οτι βλεπω καθημερινα στο φορουμ το ψαχνεις πολυ το χομπυ και προσπαθεις να βοηθησεις και αλλους αρχαριους στις αποριες που εχουν.συνεχισε ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!

τα ματια οσων μπαινουν στο δωματιο θα πεφτουν κατευθειαν πανω του φανταζομαι!

προσωμικη μου αποψη:θα το προτιμουσα πιο φυτεμενο.επισης οπως εχουν αναφερει και αλλοι θα μπορουσε να γινει ενα ωραιο γαριδαδικο ή ενα ησυχο σπιτικο για μονομαχο.παρολαυτα αναμενω την εξελιξη του ενυδρειου σου γιατι απο οτι βλεπω καθημερινα στο φορουμ το ψαχνεις πολυ το χομπυ και προσπαθεις να βοηθησεις και αλλους αρχαριους στις αποριες που εχουν.συνεχισε ετσι :)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλά σου λόγια! Ό,τι καλύτερο μπορούμε κάνουμε :thumbup:

Κι εγώ είναι η αλήθεια ότι το θέλω φουλ φυτεμένο, αλλά να έχει λίγο κενό βυθό μπροστά. Μπορούσα να προσθέσω κι άλλες ρίζες φυτών αλλά ο λόγος που δεν το έκανα είναι για να μεταφυτέψω τα υπάρχοντα όταν με το καλό κλαδευτούν και επειδή άκουσα ότι το πολύσπερμα μεγαλώνει με απίστευτα γρήγορους ρυθμούς ώντας ικανό να "πνίξει" τα υπόλοιπα φυτά... Γι αυτό προτίμησα να φυτέψω αραιά για αρχή και σιγά-σιγα θα γίνει πιο πυκνό με τα κλαδέματα και τα εκ νέου φυτέματα, εξάλλου σε αυτό το ενυδρείο μπορώ να κάνω πανεύκολα εργασίες και να βάζω χέρι μέσα πολύ πιο συχνά, σε αντίθεση με το μεγάλο που χρειάζεται ολόκληρη φασαρία...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλά σου λόγια! Ό,τι καλύτερο μπορούμε κάνουμε :thumbup:

Κι εγώ είναι η αλήθεια ότι το θέλω φουλ φυτεμένο, αλλά να έχει λίγο κενό βυθό μπροστά. Μπορούσα να προσθέσω κι άλλες ρίζες φυτών αλλά ο λόγος που δεν το έκανα είναι για να μεταφυτέψω τα υπάρχοντα όταν με το καλό κλαδευτούν και επειδή άκουσα ότι το πολύσπερμα μεγαλώνει με απίστευτα γρήγορους ρυθμούς ώντας ικανό να "πνίξει" τα υπόλοιπα φυτά... Γι αυτό προτίμησα να φυτέψω αραιά για αρχή και σιγά-σιγα θα γίνει πιο πυκνό με τα κλαδέματα και τα εκ νέου φυτέματα, εξάλλου σε αυτό το ενυδρείο μπορώ να κάνω πανεύκολα εργασίες και να βάζω χέρι μέσα πολύ πιο συχνά, σε αντίθεση με το μεγάλο που χρειάζεται ολόκληρη φασαρία...

μου αρεσει το πλανο σου :thumbup:

πωπω καθομαι και βλεπω παρουσιασεις μικρων ενυδρειων και θελω να φτιαξω ενα.

μαλλον πρεπει σιγα σιγα να μην ξαναπατησω σε τετοια θεματα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...