Jump to content

Νανοκιχλίδα, αλλά ποια??


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Μετά την απώλεια του θηλυκού μου σκαλαριού και βλέποντας την συμπεριφορά του αρσενικού μου αποφάσισα να μην προσθέσω κάποιο άλλο σκαλάρι γιατί πιθανότατα δεν θα την βγάλει καθαρή :) .

Οπότε σκέφτομαι να βάλω ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ποια ακριβώς :excl::thumbup::wub:

Ραμιρέζι, κριβένσις ή κάτι άλλο?? Θα βρεθεί ζευγάρι? Απότι ακούω τα θηλυκα ραμιρέζι είναι δυσεύρετα....

Τα δεδομένα του ενυδρείου: 120 λιτρα-100Χ30Χ40, full planted, pH=7, KH=6, GH=9.

Συγκάτοικοι: 1 αρσενικό σκαλάρι, 13 κάρδιναλς, 2 ζεμπρα ντανιο, 3 αμανο, 4 κόρυ, 1 κλόουν

Για δώστε καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ, το ξεχνάς.

Εάν βάλεις τέτοιο ζευγάρι με όλα αυτά τα ψάρια μέσα, θα γίνει χαμός μόλις ζευγαρώσουν και βγουν τα μικρά. Τότε να δεις προβλήματα...

Πάντως αν θέλεις ώριμο ζευγάρι kribensis, έχω να σου δώσω (όχι όμως γι' αυτό το ενυδρείο, έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο λες να υπάρξει τόσο μεγάλο πρόβλημα???

Πιστεύεις ότι έχω υπερπλυθησμό ή κάποια ασυμβατότητα? Ποια πιστεύεις ότι θα έχουν πρόβλημα? Τα κάρδιναλς??

Πάντως μέχρι πριν δεκα μέρες που το ζευγάρι τα σκαλάρια γένναγαν σε τακτά χρονικά διαστήμματα, δεν είχα προβλήματα.

Όταν έχεις χρόνο σε παρακαλώ, πες μου λίγο πιο αναλυτικά την σκέψη σου..

Φίλε ολυμπιακάκια, ένα ψάρι δεν θα βάλω με τίποτα, ανεξαρτήτως είδους...

Εκτός αν ήταν κανένα serasalmus σε δικό του ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε καποιο ειδος apistogramma ειναι οτι καλητερο ... απο τα πιο ομορφα ψαρια οτι και να διαλεξεις ...

Απο κει και περα ομως δε νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενεις αναπαραγωγη με τοσους συγκατοικους ....

Καλο ειναι να βαλεις ( αν βαλεις τελικα ) 1 αρσενικο με 2 θυληκα ....

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη δεν περιμένω να δώ μικρά. Αυτό που θέλω είναι να ζουν οσο μπορώ καλύτερα τα ψαράκια μου.

Τωρα αν θελήσω να ασχοληθώ με αναπαραγωγή, θα στήσω καμια γεννήστρα...

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο λες να υπάρξει τόσο μεγάλο πρόβλημα???

Πιστεύεις ότι έχω υπερπλυθησμό ή κάποια ασυμβατότητα? Ποια πιστεύεις ότι θα έχουν πρόβλημα? Τα κάρδιναλς??

Πάντως μέχρι πριν δεκα μέρες που το ζευγάρι τα σκαλάρια γένναγαν σε τακτά χρονικά διαστήμματα, δεν είχα προβλήματα.

Όταν έχεις χρόνο σε παρακαλώ, πες μου λίγο πιο αναλυτικά την σκέψη σου...

Από την εμπειρία μου με τα kribensis - 2 γέννες μέχρι στιγμής, η μία δημοσιευμένη - είμαι σε θέση να σου πω ότι όταν τα ψάρια ζευγαρώσουν, όλοι οι άλλοι κάτοικοι του ενυδρείου σου θα δεινοπαθήσουν (ανεξαρτήτως μεγέθους και είδους). Από το συνεχές στρες, τα κυνηγητά και τους καυγάδες, είναι πιθανό να έχεις τραυματισμούς, εκδήλωση ασθένειας ή απώλειες και δεν υπάρχει κανείς λόγος για κάτι τέτοιο...

Θεωρώ και πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να υπάρχουν άλλα ψάρια σε τόσα λίτρα (με ζευγάρι kribensis μέσα) και δεν πρέπει να ρισκάρεις την ηρεμία της ζωής του ενυδρείου αλλά και την υγεία των ψαριών. Τα παραδείγματα είναι πολλά απ' ότι έχω διαβάσει σε αναζητήσεις μου στο internet. Θα σου πω ακόμα ότι και σε ενυδρείο 130 λίτρων που διατηρώ μόνο 2 θηλυκιές μαζί με γκουράμι και πλέκο, έχω επίσης προβληματάκια από το συνεχή εδαφικό ανταγωνισμό μεταξύ τους, με αποτέλεσμα αυτό να μεταδίδεται και στα άλλα ψάρια και έτσι υπάρχει μια σχετική ανακατωσούρα μέσα...

Τώρα σχετικά με τα ραμιρέζι, από όσο ξέρω (δεν έχω ζευγάρι ακόμα, ψάχνω για θηλυκιές), μάλλον θα έχεις τα ίδια ακριβώς προβλήματα λόγω κοινής συμπεριφοράς με τα krib. Γενικά πάντως είμαι της γνώμης ότι τέτοια ζευγάρια θα πρέπει να κρατιούνται μόνα τους ώστε να μπορέσει ο χομπίστας (χωρίς κίνδυνο διαμάχης) να παρακολουθήσει, να καταγράψει και να θαυμάσει, την εκπληκτική διαδικασία της αναπαραγωγής τους και την ιδιαίτερη συμπεριφορά τους κατά τη διάρκειά της. Θα μπορούσε βέβαια αυτό να γίνει και σε κοινωνικά ενυδρεία χωρίς κίνδυνο, αλλά με πολλά λίτρα και αραιοκατοικημένα σχετικά από τα υπόλοιπα ψάρια. Και φυσικά με τις κατάλληλες προδιαγραφές από απόψεως "διακόσμησης" και διαρρύθμισης.

Προσωπικά είμαι σε φάση που αρχίζω να καταλήγω ότι τα κοινωνικά ενυδρεία με μεγάλες ποικιλίες ψαριών, μέσα, μάλλον είναι λάθος επιλογή και δεν μου ταιριάζουν καθόλου, προσανατολιζόμενος σε ενυδρεία μόνο με ένα είδος. Ετσι μπορείς και ελέγχεις τις συνθήκες καλύτερα προσαρμόζοντάς τις πιο καλά στις ανάγκες των ψαριών που διατηρείς. Αποφεύγεις τις ασυμβατότητες, μεγαλώνεις τις πιθανότητες αναπαραγωγής και απολαμβάνεις αποκλειστικά τις συμπεριφορές τους, που κατά τη γνώμη μου αγγίζουν πιο πολύ το φυσικό, προσφέροντας και στα ψάρια καλύτερη διαβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...