Jump to content

Ειναι Συμβατα Τα Παρακατω Led Με Τον Driver?


odis

Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα!!!

μια ερωτησουλα σας εχω μιας που ψαχνω για diy led κατασκευη και λογο των καιρων φθηνη οσο γηνεται

βρηκα αυτα στο e-bay

http://www.ebay.co.u...=item2a1e9aaa16

http://www.ebay.co.u...=item3378757065

http://www.ebay.co.u...=item2ec25d5d78

ισως και απ αυτα

http://www.ebay.co.u...=item4ab03211da

τι λετε θα δουλεψει? η διαφορα στα ma με τον driver τα κανει ακαταληλα? αν δουλευουν σωθηκα πανρος ειναι παρα πολυ οικονομικα!!!! φισικα δεν περημενω να εχει αποδοση cree η αντηστηχη αλλα αν κανουν δουλεια για tank με μ****α κοραλακια και κανα μικοψαρο.....θα τα βαλω

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα μια χαρά φαίνονται, θα ανάψει... τώρα από αποτέλεσμα στο ενυδρείο θα μας πεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτου του τύπου εχω σε φυτεμένο και πάνε πολύ καλά και αυτο είναι το driver που θέλουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι για να έχεις να ασχοληθείς,και ταιριάζει γάντι ο μετασχηματιστής και είναι πολύ εύκολος στην τοποθέτηση αν και καλύτερα να αγόραζες έναν dimmable... να ξέρεις οτι αυτά τα λέντ δεν έχουν κανένα ποιοτικό έλεγχο και μακροχρόνια ίσως σου στοιχίσουν πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquastyleonline.com/

Mπες εδω και λυσε το προβλημα σου.

αυτα ειχα στο νου μου και ειναι τελια σε σχεση τυμη ποιοτητα αλλα 1ον μου βγαινουν πολυ πιο φθηνα απο e bayκαι 2ο και σημαντηκοτερο επηδη δεν εχω την εμπιρια να τα κολησω θα ειναι η πρωτη φορα αν τα καψω ειναι αμαρτια να εχω δωσει μια περιουσια...

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι για να έχεις να ασχοληθείς,και ταιριάζει γάντι ο μετασχηματιστής και είναι πολύ εύκολος στην τοποθέτηση αν και καλύτερα να αγόραζες έναν dimmable... να ξέρεις οτι αυτά τα λέντ δεν έχουν κανένα ποιοτικό έλεγχο και μακροχρόνια ίσως σου στοιχίσουν πιο ακριβά.

αλεξ δικιο εχεις αλλα λεω να αρχισω απο αυτα γιατι φοβαμε μην τα καψω για φακουσ εχετε να μου προτηνεται καπιον να τεριαζει?

Link to comment
Share on other sites

Πές λίγα πράματα για το ενυδρείο όπως διαστάσεις λίτρα κτλ να σου πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πές λίγα πράματα για το ενυδρείο όπως διαστάσεις λίτρα κτλ να σου πούμε...

ειναι 100 λητρα διαστασεις: μηκος 1m x 27cm πλατος x 50cm υψος και η σταθμη νερου σταματαει στα 40 cm

Link to comment
Share on other sites

λιπον γιατρε μου κανα φακο να μου προτεινεις?

μπωρω να μην βαλω και καθολου? τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ύψος απο την στάθμη νερού θα το βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο ύψος δεν χρειάζονται έξτρα φακοί.

Όλα τα λέντ έχουν 120 μοίρες γωνία.Απλά βάλτα κοντά το ένα στο άλλο για να πάρεις περισσότερα lumen.Εκεί αυτά τα φτηνά λέντ υστερούν απο τα ακριβότερα Cree.

Επίσης άκουσε και κάτι ακόμα...

τοποθέτησε τα με αναλογία 2Royal Blue:1λευκό και ότι έξτρα μπορείς σε χαμηλότερό μήκος κύματος UV.αλλά όχι αυτά τα 405nm είναι λίγο μάπα...Θέλεις 420-425nm τουλάχιστον.Εξάλλου από εκεί αρχίζει η φωτοσύνθεση στα περισσότερα κοράλλια...το πού θα τα βρεις είναι αίνιγμα όμως...

Αργότερα μπορείς να προσθέσεις και κάνα 2 deep red να γίνεις disco...

Αλλά όπως σου είπα και παραπάνω αυτά τα κινέζικα no-name led δεν περνάνε κανένα ποιοτικό έλεγχο και θα παίξεις λίγο λόττο με τις προδιαγραφές τους.

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιας παρτιδας έχουν ίδιες προδιαγραφές.. Και απο παρτιδα σε παρτίδα μπορεί να έχουν ενα 5% απόκλιση..

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν εχω βρει γενικα καπιουσ φακουσ να τεριαζουν εσι εχεις βαλει στο φιτεμενο ? και αν ναι εχεις κανα λινκ ?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι φακοί που είναι για τριβατα λεντ ταιριάζουν, τι απόσταση θες να έχεις απο την επιφάνεια του νερού γιατί ανάλογα με αυτήν πάνε και οι μοίρες των φακών που θα επιλέξεις..

Link to comment
Share on other sites

α οκ γυρο στουσ 15 με 20 ποντους οποτε τι μηρεςπρωτεινεις

?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

90 με max 80.. Όσο πιο ψιλά πάς μειώνεις και μοίρες.. Ποσά λεντ θα βάλεις;

Οι αναλογίες στα χρώματα που έγραψε ο Άλεξ σου καθορίζουν ποσα μπλε και λευκά θα βάλεις..

Άποψη μου, αφού θα ειναι 2:1 roual μπορείς να βάλεις και πιο ζεστά λευκά δλδ 6500 κ για να έχεις πιο γεμάτο φάσμα στο πράσινο-κόκκινο κομμάτι..

Link to comment
Share on other sites

Για ύψος εως 5cm. Απο την επιφάνεια του νερού ναι όντως δεν χρειαζεσαι φακούς..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες όμως πόσαλεντ θα βάλεις.. Παίζει ρόλο και η απόσταση που θα έχεις απο λεντ σε λεντ αλλα και η διάταξη που θα επιλέξεις..

Link to comment
Share on other sites

λιπον λεω να βαλω 20 μπλε και 10 ασπρα για αρχη ισως και 5 -6 μοβ πιο μετα οποτε δεν βαζω φακους τα αφεινω ως εχει θα ψαξω και για μπλε με 420 nm αλλα δυσκολο να βρω μαλον θα το ρησκαρω γιατρε μου

οποτε 3 σηρες των 10 λεντ στο ενα μετρο αποσταση που ειναι το φωτηστικο ειναι καλα ?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σκουρο πας να το βγαλεις και θα εχεις θεμα με την αναπτυξη.Εγω θα εβαζα και περισσοτερα στην θεση σου

Link to comment
Share on other sites

τι χρωμμα θα εβαζες περησοτερα?

θελω να εχω περησοτερο χρωμμα παρα αναπτηξη να σου πω την αληθεια φηλε κλοουν

με τρελενει αυτο το φωσφοριζε που βγαζουν τα κοραλια και προκημενου να το βλεπω θα θυσιασω αναπτηξη ασε που σε 100 λητρα θα γεμησει στο μπαμ και δεν θα θελω να πνηγουν εκει μεσα το θεμα ειναι τι να βαλω για ακομα καλητερο χρωμμα?

πχ κατι σαν αυτο

θα ηταν το τελειο για μενα οσο μπωρω να πλησιασω
Link to comment
Share on other sites

α εννοεις οτι θα ειναι λιγα τα λεντ? δεν νομιζω ρε σι 100λητρακια ειναι το ενηδριο ππωσα ακομα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...