Jump to content

Ειναι Συμβατα Τα Παρακατω Led Με Τον Driver?


odis

Recommended Posts

α εννοεις οτι θα ειναι λιγα τα λεντ? δεν νομιζω ρε σι 100λητρακια ειναι το ενηδριο ππωσα ακομα να βαλω?

20b/15w/6uv και στο περιπου το εχεις αυτο που θελεις(σκοτεινο ομως).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες όμως πόσαλεντ θα βάλεις.. Παίζει ρόλο και η απόσταση που θα έχεις απο λεντ σε λεντ αλλα και η διάταξη που θα επιλέξεις..

η διαταξη σκευτομαι να ειναι αυτη η αυτη αν βαλω και μοβ

τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ενυδρείο μην το κοιτάς κάν....Το βίντεο είναι πειραγμένο πάρα πολύ.

Το έχω συζητήσει το θέμα με άτομο που έχει πολύ εμπειρία πάνω στην εικόνα και στα ειδικά εφέ.

Αγόρασε τα λέντ συναρμολόγησε το φωτιστικό και βλέπεις αν σου κάνει.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το ξερει, του το ξαναειπαμε και παλαιοτερα.Μιας και η δουλεια μου ειναι πολυ συναφη με την αποχρωση,πιστευω πως η επιλογη αυτη θα σε στηλει περιπου εκει. Η διαταξη δεν μου φαινεται και πολυ καλη,δουλεψε το λιγο

Link to comment
Share on other sites

ναι οντος το εχουμε ξανα πει απλα για να καταλαβεται περιπου που θελω να παω και τι ζηταω περιπου εβαλα το video

οκ θα κοιταξω ξανα την διαταξη

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

τοποθέτησε τα με αναλογία 2Royal Blue:1λευκό και ότι έξτρα μπορείς σε χαμηλότερό μήκος κύματος UV.αλλά όχι αυτά τα 405nm είναι λίγο μάπα...Θέλεις 420-425nm τουλάχιστον.Εξάλλου από εκεί αρχίζει η φωτοσύνθεση στα περισσότερα κοράλλια...το πού θα τα βρεις είναι αίνιγμα όμως...

Αργότερα μπορείς να προσθέσεις και κάνα 2 deep red να γίνεις disco...

φιλε αλεξ εδω λεει οτι ειναι 460 nm γιατι λες 405nm? γι αυτα αναφερεσαι?

http://www.ebay.co.u...=item2a1e9aaa16

Link to comment
Share on other sites

Όχι για τα μόβ...αλλά όπως ξαναέγραψα και πιο πάνω είναι σχετικές αυτές οι προδιαγραφές καθώς τα φτηνά λέντ απο το e-bay δεν περνάνε κανένα ποιοτικό έλεγχο..αν φτιάξεις ένα φωτιστικό με πολλά 405nm δεν θα μπορείς να μεγαλώσεις τίποτα καθώς στο φάσμα αυτό ελάχιστοι υποδοχείς ενεργοποιούνται πάνω στην επιφάνεια των κοραλλιών.

Σχετικά πάνω στα nm αλλά και σε πολλά άλλα έχω γράψει ένα καλό άρθρο μπορείς να το βρείς εδώ...ο σχεδιασμός ενός φωτιστικού είναι πολύπλοκη υπόθεση γιαυτό και πολλοί καταφεύγουν σε έτοιμες λύσεις.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

λιπον παιδες παραγκηλα τα μπλε πρωτα για δοκημη θα σας εχω ενημερους για την πορεια αν θελεται!!!

πηραματηστικα λιγο με την διαταξη και θελω την γνωμη σας για τις εξης νομιζω η τελεφταια ειναι καλητερη? τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα πρεπει να τα απλωσεις ωστε να μην εχεις τι κενο στην μεση.Τελικα θα βαλεις 10 λευκα,20 μπλε και 4 μοβ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...