Jump to content

Μεγάλο Πρόβλημα Με Aptaisia!!!!!!!!


Recommended Posts

Φίλοι μου,

Το ενυδρείο μου έχει γεμίσει με απταίσια!!!!! Προσπαθώ να τις καταπολεμίσω με το tropic marine και το salifert αλλά αυτές μου φαίνεται ότι πολλαπλασιάζονται συνέχεια και με μεγαλύτερο ρυθμό.

Έχουν εξαπλωθεί παντού!!!!.....

Έχετε καμιά γνώμη για να με βοηθήσετε?

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Εχεις πολυ βραχο μεσα;

Βαλε φωτο να ριξουμε μια ματια στο προβλημα......

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι ένα RIO300 και έχω sump 100άρι. Έχει αρκετό βράχο μέσα. Θα βάλω φωτό πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβασεις,να ριξουμε μια ματια στον πληθυσμο και την εξαπλωση που λες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα βγάλω φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω απόψε.

Ναι έχω μαλακά κοράλια μέσα στον ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα βγάλω φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω απόψε.

Ναι έχω μαλακά κοράλια μέσα στον ενυδρείο.

(1) Ένεση με ξυδάκι, ή αν σκαμπάζεις απο ηλεκτρισμό και γενικά απο πατέντες, (2) κάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή και καλή τεχνική για να τις σκοτώσεις,δεν αρκεί απλά να τις ψεκάσεις... τρύπημα θέλουν και πολύ προσοχή όταν εισάγουμε νέα κοράλλια ή βράχο στο ενυδρείο.

Απο θηρευτές έχεις γαρίδες pepermint

p-78505-shrimp.jpg

τις γνωστές πεταλούδες Chelmon Rostatus που τις κάνουν εδέσματα...

800px-Chelmon_rostratus_Luc_Viatour.jpg

αν δεν τα ταΐζει και τα 2 μπορούν να δοκιμάσουν και τίποτα ζωηρά κοράλλια.

Aπο άλλους οργανισμούς τα Nudibranch Bergia τρέφονται αποκλειστικά με τέτοιους οργανισμούς είναι όμως δυσεύρετα.

berghia.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι απταιζιες ειναι ανεμωνες και οι ανεμωνες οταν απειλουνται η νοιωθουν πως κινδυνευουν σπλιταρουν-χωριζονται-!

στραταρε μου εσυ που εισαι μαστερ των ανεμωνων κανω λαθος?

γι'αυτο πολλες φορες οταν προσπαθουμε με καποιο φαρμακο αντι να βλεπουμε βελτιωση βλεπουμε τα πραγματα να χειροτερευουν!

νομιζω πως ο καλυτερος τροπος να ησυχασεις ειναι ενας φυσικος θηρευτης.

αυτο βεβαια θελει και τυχη γιατι αλλοι εχουν αποτελεσμα αλλα οχι!

αν εχεις λιγες και σε ενα βραχακι μονο,βγαλε το βραχο και νεκρωσε τον.

αν εχεις παντου τοτε ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα και εξαρταται το τι θα κανεις

απο το ποσο βραχο εχεις και κοραλια ψαρια κτλ

ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο αλεξ!

τα 2 πρωτα βεβαια ειναι λιγο λοττο(μπορει να κανουν δουλεια-μπορει και οχι) αλλα η τριτη λυση ειναι η καλυτερη!!

το θεμα ειναι που τα βρισκουμε και ποιος τα φερνει!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και αυτό το ψάρι. Acreichthys Tomentosus

Από τα τρία που δοκίμασα κατά καιρούς, το τρίτο έκανε δουλεια.... και πολύ καλή μάλιστα, μέσα σε μια μέρα !!!

http://www.aquazone....showtopic=69712

Link to comment
Share on other sites

Τα σκευασματα πρεπει να τα χρησιμοποιησεις κι αυτα σωστα,γιατι αν καποιο κομματι ιστου "ξεφυγει",τοτε αυτοματως δημιουγειται αλλη-ες aptaisias.

Θα προτιμουσα λοιπον να δω την κατασταση,αφου ο φιλος μιλαει για πολλες και ραγδαια εξαπλωση,και μετα να προτεινω κατι.

Αν ο αριθμος ειναι υπερβολικος,μπορει να χρειαστει ακομα και νεκρωμα του βραχου,και ξανα μανα απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Πάντως πάω να τελειώσω το τρίτο μπουκαλάκι από φάρμακο. Τις μεγάλες τις έχω σκοτώσει όλες....τουλάχιστον αυτές που φαίνονται. Υπάρχουν πολλές μικρές όμως.

Προσπαθώ να βρω τις γαριδούλες που λέτε αλλά δεν έχω βρει σε καταστήματα. Θα κοιτάξω και το ψαράκι (όχι την πεταλούδα) μήπως γίνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις μια αναφορά στα καταστήματα του φόρουμ ίσως να έχουν ή να μπορούν να σου παραγγείλουν.

Πάντως για τις απτεσίες μην είσαι τόσο σίγουρος ότι σκοτώθηκαν, Μπορέι να ξανακάνουν την εμφάνιση τους μετα απο μέρες ακριβώς στην ίδια μεριά αν δεν τις έκανες καλά.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ να τις τρυπάω με την σύριγγα ή απλώς να τα απλώνω πάνω τους?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ να τις τρυπάω με την σύριγγα ή απλώς να τα απλώνω πάνω τους?

Οι κατασκευαστές τι λένε στις οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα αγοράσει την γαρίδα Lysmata Kuekenthali, σαν αρχάριος δεν ήξερα τι κάνει και παρατήρησα ότι σε μια μέρα είχε εξαφανίσει όλες τις Aiptasies και όταν ένα βραδύ εγκλωβίστηκε στην vortech και πέθανε, σε 2 βδομάδες είχα γεμίσει με Aiptasies, τώρα περιμένω να παραλάβω αύριο από τον Σπύρο δοκιμασμένη παρτίδα pepermint.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια πως τις καιμε dyi? εχει κανεις τα βηματα για να φτιαξω την πατεντα με το ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...