Jump to content

Aptaisia


Panagiotis Halaris

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Ηρθε η ωρα να ζητησω βοηθεια στο προβλημα μου. Πριν καιρο πηρα εναν κυβο περιπου 70 λιτρα ο οποιος ετρεχε ηδη αρκετο καιρο και το συνεχισα οπως ηταν με δυο κλοουνακια που ηδη ειχε μεσα. Ο τυπος μου ειχε δωσει μαζι με την υπολοιπη πρικα και το aptaisia-x το οποιο τοτε δεν ηξερα τι ηταν. Οταν παρατηρησα τις πρωτες απταισιες καταλαβα τι ηταν και το χρησιμοποιησα "σκοτωνοντας" οσες εβλεπα. Μετα οπως ηταν λογικο πολλαπλασιαστηκαν. Το ξανα χρησιμοποιησα ωστε να φαω τις μεγαλυτερες ππυ ειχαν βγει. Καποιες μερες μετα πηρα μια peppermint. Απο οταν την εβαλα η αληθεια ειναι οτι δεν την εχω ξανα δει ουτε με σβηστα φωτα. Απλα σημερα που μιλαμε οι απταισιες που βλεπω ειναι καμια 20αρια περιπου και καποιες ειναι αρκετα μεγαλες. Διοτι δεν μπορω να ξεστησω ψαχνω να βρω μια λυση ωστε να μπορεσω να τις ξεφορτωθω εστω σε ενα βαθμο διοτι φλερταρουν με τα κοραλλια μου. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,  για το θέμα απταισια θα βρεις και θα ακούσεις πάρα πολλά. Σε γενικές γραμμές από την στιγμή που πλέον έχουν απλώσει στο ενυδρείο σου θα πρέπει να προσπαθήσεις να τις αντιμετωπισεις με φυσικούς θηρευτές.  Αυτό πιθανόν συνεπάγεται με ένα κόστος σε κάποια κοράλλια αλλά μπορεί και όχι, είναι και λίγο θέμα τύχης και επιλογής του ζωντανού. 

Στον όγκο σου εγώ θα δοκίμαζα περισσότερες γαρίδες (4-5), Bergia, filefish που μπορεί να βγει εύκολα αν κάνει ζημιές η δεν κάνει δουλειά. 

 

Καλή συνέχεια! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φιλε μου, 

 

όπως είπε και ο @salamander.  Μπορείς να βάλεις 2-3 γαρίδες και να οπλιστείς με τεράστια υπομονή καθώς οι γαρίδες θα δείξουν την δουλειά τους μετά απο μήνες. 

 

Επίσης μπορείς και εσυ manually όσες μπορείς να καταπολεμάς (της μεγάλες πχ) με κάποιο σκεύασμα για να βοηθήσεις στο έργο των γαρίδων. 

 

Και να προσθέσω οτι καλό θα ηταν οι γαρίδες να ειναι πεινασμένες για να ασχοληθούν με τις απταίσιες. Κατι που σημαίνει οτι θα πρέπει να ταίζεις με προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και τα παιδιά,  φυσικοί θηρευτές και ..... υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τα bergia εκτος απο το οτι τα βρισκεις μονο στο reef town και οχι στην ελλαδα και σε τρελες τιμες φοβαμαι μην ερθουν νεκρα. Εχω δοκιμασει 2 φορες aptaisia-x αλλα πολλαπλασιαστηκαν αντι να μειωθουν. Για filefish το σκεφτομαι καιρο αλλα με κοβουν τα λιτρα μου. Πιστευετε οτι δεν θα εχω θεμα;

Link to comment
Share on other sites

το Filefish παίζει να σου χτυπήσει κοράλλια αν εχεις μέσα. Αν δεν εχεις κοράλλοα μεσα, μπορείς να το βάλεις να στις φάει (αν στις φάει) και μετά να το δώσεις. 

Bergia φέρνουν και Ελληνικά μαγαζιά και μάλιστα ειχα πάρει και εγω ενα γύρω στα 25 ευρώ αν θυμαμαι καλα. 

Το έβαλα στο ενυδρειο αλλα δεν ξερω αν ζει και τι απέγινε. Ηταν πάρα πολύ μικρό και θα πρέπει να εισαι πολύ τυχερός με καλό μάτι για να το εντοπίσεις μέσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Panagiotis Halaris έγραψε:

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τα bergia εκτος απο το οτι τα βρισκεις μονο στο reef town και οχι στην ελλαδα και σε τρελες τιμες φοβαμαι μην ερθουν νεκρα. Εχω δοκιμασει 2 φορες aptaisia-x αλλα πολλαπλασιαστηκαν αντι να μειωθουν. Για filefish το σκεφτομαι καιρο αλλα με κοβουν τα λιτρα μου. Πιστευετε οτι δεν θα εχω θεμα;

 

Επίσης με τις aptaisia μην δοκιμάσεις σε καμία περίπτωση να τις καταστρέψεις χειροκίνητα, πχ να βγάλεις ένα κομμάτι βράχου και να κάψεις το σημείο που είναι η ανεμώνα με αναπτήρα....Υπομονή θέλει όπως σου είπαν τα παιδιά.

 

Σε οτι αφορά το Bergia, δεν σημαίνει οτι επειδή το βρίσκουμε googlαροντας στο εξωτερικό δεν έρχεται και Ελλάδα σε κάποιο μαγαζί..Θα μπορούσες να καλέσεις σε κάποιο απο τα εξειδικευμένα να τους πείς τι ψάχνεις και να σου πουν πως και πότε μπορείς να το έχεις, δεν πιστεύω να πούνε όχι. Απο οτι θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια είχα δει στο 1 απο τα 2 πολύ εξειδικευμένα καταστήματα που παίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για bergia εχω ρωτησει σε ολα τα μαγαζια της Αττικης και οχι μια φορα μονο. Επισης εχω αρκετα κοραλλια μεσα οποτε φανταζομαι ειναι μεγαλο ρισκο το filefish. Η peppermint που εβαλα μεσα μια που την εβαλα και μια που δεν την ξανα ειδα οπως επισης δεν ειδα και καμια διαφορα στο να μειωθουν οι απταισιες ισα ισα πολλαπλασιαζονται σαν τρελες

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 4:51 ΜΜ, το μέλος Panagiotis Halaris έγραψε:

Παιδια για bergia εχω ρωτησει σε ολα τα μαγαζια της Αττικης και οχι μια φορα μονο. Επισης εχω αρκετα κοραλλια μεσα οποτε φανταζομαι ειναι μεγαλο ρισκο το filefish. Η peppermint που εβαλα μεσα μια που την εβαλα και μια που δεν την ξανα ειδα οπως επισης δεν ειδα και καμια διαφορα στο να μειωθουν οι απταισιες ισα ισα πολλαπλασιαζονται σαν τρελες

Πόσες έβαλες γαρίδες? Και πόσο καιρό? Τι κοραλια έχεις μέσα? 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια η αληθεια ειναι. Απο κοραλλια εχω αρκετους ζωανθους εχω ρικορντιες φαβια μανιταρια εφυλλια και gloves. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...