Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Μικρού Ενυδρείου Μου


Recommended Posts

μου αρεσει το πλανο σου :thumbup:

πωπω καθομαι και βλεπω παρουσιασεις μικρων ενυδρειων και θελω να φτιαξω ενα.

μαλλον πρεπει σιγα σιγα να μην ξαναπατησω σε τετοια θεματα :P

xexexe και που να το δεις από κοντά, πιστεύω το μυστικό του είναι το ροζ χρώμα της λάμπας (θέλω να πιστεύω ότι με μια "κοινή λευκή" δε θα ενθουσίαζε τόσο) σε συνδυασμό με το ανοιχτόχρωμο χαλίκι (γι αυτό εγώ δεν ήθελα με τίποτα μαύρο αλλά λευκό και με μικρή ποσότητα άλλου γήϊνου χρώματος) :)

το μαύρο χαρτόνι για φόντο, πέρα από το ότι τονίζει το ίδιο το ενυδρείο, κρύβει και το πολύπριζο με όλα τα καλώδια!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάνουνε όμως για ενυδρειακή χρήση? εσένα πως τις βλέπεις στο ενυδρείο σου?? έχεις κάποιο δικό σου link να τις δω???

Εννοείται σε αυτό έχω πλάτανο....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78841&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστείτε να με λιθοβολήσετε :P διότι τα πλέκο θα είναι του γνωστού ιδιωτικού νηπιαγωγείου-εκτροφείου "Klipitiklopos", μεγέθους μόλις 1-1,5cm και μόνο 3 σε πληθυσμό!

Πρώτα ο Κύριος να είμαστε καλά, όταν μεγαλώσουν σε κανα χρόνο στο περίπου, θα τους φτιάξω ένα μεγαλύτερο σπίτι μεταξύ 60 και 80 λίτρων, στα πρότυπα του φίλου και κάπτεν των πλεκόστομων Σάββα Klipitiklopou (http://www.aquazone....showtopic=75887)

Αναμένω σχόλια / εντυπώσεις / κριτικές / συμβουλές !!

Δυστυχως κι εγω θα σε απογοητευσω.

Το ενυδρειο και ο βυθος δεν ειναι καταλληλα, κατα την αποψη μου, ακομα και για μικρης ηλικιας τετοια ψαρια.

(ο βυθος δεν νομιζω να ειναι καταλληλος για οποιοδηποτε ειδος)

Μονο για προσωρινη (μερικων μημερων) διαμονη θα τα εβαζα σε τετοιο ενυδρειο.

Η αναπτυξη των ψαριων δεν θα ειναι σωστη, ετσι "οταν μεγαλωσουν" να πανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Η αποψη αυτη διαμορφωθηκε μετα απο διατηρησης/μεγαλωματος, δυο ιδιας ηλικας και φυλου (αρσενικα) ψαριων ancistrus dolichopterus (οχι sp3 αλλα ιδιας οκογενειας) , σε μικροτερο και μεγαλυτερο ενυδρειο. Φωτο παρακατω.

Αν ετυχε στα συγκεκριμενα ψαρια δεν το ξερω, αλλα τεινω να πιστευω οτι αυτο ηταν η αιτια γιατι η διατροφη, οι αλλαγες νερου κλπ, ηταν ιδιες.

Τα ψαρια αγοραστηκαν ταυτοχρονα και στη φωτο ειναι ηλικιας 9 μηνων.

Το πανω εχει φτασει σχεδον τελικο μεγεθος, το κατω ..... το βλεπεις και μονος σου.

IMAG0040edited.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται σοβαρό πρόβλημα... :( νανισμός δε λέγεται αυτό σωστά? (άλλο να στο περιγράφουν κι άλλο να το βλέπεις έστω και σε εικόνα...)

Λέτε τελικά να το γυρίσω σε φουλ φυτεμένο μονομαχοενυδρείο?.. :unsure: και είχα σταμπάρει τις προάλλες έναν πανέμορφο σε αποχρώσεις του μπλε ήταν απίστευτος και "τσουμπουκαλής" οπως τον ήθελα από συμπεριφορά!! θα υπάρχει αλλοίωση των χρωμάτων του λόγω της συγκεκριμένης ροζ λάμπας που έχω http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=46&mid=10&lan=en⊂=&id=4 ??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτηνα γαριδες ή με καποια επιφυλαξη red claw crabs...αλλα νομιζω οτι θελεις οντως λιγα "κοντα" φυτα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

+1 στο μονομαχοενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται σε μονομαχοενυδρείο καταλήγω...

Για δώστε μου ιδέες για φυτά που θα καλύψουν το μπροστινό κενό... ?? (θα φύγει η καρύδα)

Link to comment
Share on other sites

λομπελια,κρυπτοκορινες καμια moss ball....

Link to comment
Share on other sites

λομπελια,κρυπτοκορινες καμια moss ball....

Κρυπτοκορίνα θα ήθελα να αποφύγω για το φόβο της τεράστιας εξάπλωσης, για τον ίδιο λόγο εξάλλου δε θα βάλω ούτε Sagittaria Subulata (φαντάσου ότι κοντεύει να κυριαρχήσει στην αριστερή πτέρυγα του μεγάλου μου ενυδρείου, μέτρησα 3 συνολικά πραφυάδες με τελικό αριθμό 9 νέες ρίζες :o φαντάσου τι έχει να κάνει στο μικρό). Για να καταλάβεις δε θέλω φυτά που πετάνε παραφυάδες, κάτι σε μορφή χαμηλής βλάστησης (όχι Stargrass) αλλά όχι και γρασίδι (θέλω κάτι εύκολο χωρίς πολλές ιδιαιτερότητες και απαιτήσεις σε ρουτίνες)

Moss ball θα μου άρεσε να σου πω την αλήθεια.. :unsure: η λομπέλια ποιά είναι?? στείλε μου κάποιο link αν έχεις εύκαιρο...

Link to comment
Share on other sites

Νανισμο δεν θα το ελεγα, γιατι το ψαρι δεν εμεινε στασιμο.

Αμεσως μετα την εισοδο του στο μεγαλο ενυδρειο αρχισε να παιρνει μποι.

Το εφτασε το μεγαλο σχεδον.

Δεν ξερω αν αργουσε η μετακομιση τι θα γινοταν.

Νανισμος λοιπον δεν ηταν (μονικη κατασταση), ελλειπεστατη αναπτυξη ομως ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο είναι και με τα ψαράκια ακόμη περισότερο

Link to comment
Share on other sites

Προτηνω μαρσιλεα που εβαλα και ειναι ομορφη,μπολικη μος να γουστασης πρασιναδα σε πετρα και ξυλο και κλασικα ανουμπιες νανα και αν βρεις πετιτ γιατι ειναι σταθερες αξιες...ψαξε και κανα κοκκινο κοντο τυπου θαμνου....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η marsilea δεν θα τα καταφερει καλα χωρις co2 προτεινω αν βρεις καπου να παρεις cryptocryne parva.Μη σε τρομαζει που ειναι κρυπτοκορινα,αυτη μενει κοντη και θα σου φτιαξει ενα ομορφο χαλακι στο μπροστινο μερος και επειδη ειναι κρυπτοκορινα ειναι και ευκολη!

Link to comment
Share on other sites

http://www.plantedtank.net/forums/myPlants.php?do=view&p=75&n=Cardinal_Flower_Lobelia_cardinalis

Αυτό είναι το φυτό αλλά είναι δύσκολο....θα συμφωνήσω με τον ανωπόστερ η παρβα θα είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Άρα προς το παρών είμαστε σε Cryptocoryne Parva...

Moss και Anubia να σου πω την αλήθεια δε θα τις προτιμούσα φίλε Ακρίδα... εξάλλου θα πωληθεί η καρύδα για να κερδίσω χώρο καθώς μην ξεχνάμε ότι είναι μικούλι το ενυδρείο και ακόμα και κάθε τετραγωνικό εκατοστό έχει σημασία σε τέτοια μικρά μεγέθη ;)

Θέλω κι άλλες προτάσεις όπως και θα σας πω κι εγώ τι σκέφτομαι μόλις καταλήξω...

Link to comment
Share on other sites

η parva είναι το καλύτερο γρασίδι ever.

Μεγαλώνει αργά θέλει υπομονή δεν θέλει να το ενοχλείς αλλά αν μια φορά σου γεμίσει το ενυδρείο δεν θέλει σχεδόν ποτέ κούρεμα σε αντίθεση με τα άλλα γρασίδια που μερικές φορές αγανακτείς γιατί όταν τα κλαδεύεις όσο να είναι ασχημαίνει λίγο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τπτ αλλο να προτηνω...ειναι οντως μικιο και δεν εχεις επιλογες....για εμενα παντος η ανουμπια ειναι σταθερη αξια σε ολα τα ενυδρεια μμ....στην crab land που φτιαχνω τωρα μπορει να βαλω καμια για το "ετσι" της υποθεσης:-)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή όπου και να ρώτησα δεν την φέρνουν τη συγκεκριμένη κρυπτοκορίνα και δεν έχω βρει και αρκετούς χομπίστες που να την έχουν/δίνουν, πως θα σας φαινόταν η παρακάτω εναλλακτική λύση?= Echinodorus Kleiner Bar(υβρίδιο του Echinodorus Barthii)- Hygrophila Carymbosa Siamensis - Pogostemon Helferi

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο αυτα τα φυτα δεν σου κανει για το μπροστινο μερος εκρος απο το pogostemon το οποιο δεν νομιζω να τα καταφερει χωρις co2.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο αυτα τα φυτα δεν σου κανει για το μπροστινο μερος εκρος απο το pogostemon το οποιο δεν νομιζω να τα καταφερει χωρις co2.

Ωχ ναι, μου είχε διαφύγει ότι αυτό είναι μέτριας δυσκολίας :( με βλέπω να καταλήγω πάλι σε stargrass και δε θα το ήθελα...

Όσο για τα άλλα δυο φυτά, θα τα φυτέψω στις γωνίες για τον λόγο ακριβώς ότι μεγαλώνουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για μονομαχοενυδρείο το σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για μονομαχοενυδρείο το σκέφτεσαι?

Ναι φίλε μου, αφού δεν το είπαμε?! :D:P

Θα φυτέψω όσες επιφάνειες του χαλικιού είχα αφήσει κενές και έδιωξα και την καρύδα που μου έτρωγε χώρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Κάνω ένα update στο θέμα με νέες φωτογραφίες / τις πρώτες από τον μικρό βασιλιά του μικρού μου παραδείσου, ο οποίος δεν είναι άλλος από έναν Μονομάχο Crowntail :wootwoot:

Ο μπαγασάκος, όταν δεν κολυμπάει στο μέσο και στην επιφάνεια του ενυδρείου, τρελένεται να ξεγλυστάρει και να κολυμπάει ανάμεσα στα φυτά και ορισμένες φορές πάει και κρύβεται σε μια μικρή σπηλιά που έχει το διακοσμητικό βραχάκι που έχω βάλει, ή κάθεται ακριβώς από πίσω από το βράχο στο ελάχιστο κενό που σχηματίζεται με το πίσω τζάμι...

Από τροφές του έχω δώσει τις προηγούμενες μέρες δοκιμαστικά αυτές που χρησιμοποιώ στο μεγάλο ενυδρείο (φυλλαράκι TetraMin & TetraPro και Sera San τύπου astacolour για χρώμα) και τις έχει τσακίσει!! Εννοείται πως θα του δίνω και ειδική τροφή για μονομάχους Sera Bettagran (σε φακελάκι) που πήρα αποκλειστικά γι αυτόν, καθώς και κατεψυγμένα bloodworms με τα οποία τρελαίνονται τα Gouramies..

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες, ό,τι καλύτερο μπόρεσα να βγάλω... πραγματικά χάνει πάρα πολύ σε ποιότητα και χρώμα από την ανικανότητά μου να το φωτογραφήσω σωστά...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...