Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Μικρού Ενυδρείου Μου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!! :D

Μακάρι να μπορούσα να τον βγάλω καλύτερες φώτος... αλλά δυστυχώς με δυσκολεύει και η λάμπα η οποία έχει ροζ φωτισμό για φυτά, στο μεγάλο τα κατάφερνα κάπως καλύτερα...

Ο μονομάχος πάντως φαινόταν στο μαγαζί ότι έχει αποχρώσεις του μπλε και του γαλάζιου ενώ με το που τον είδα καλύτερα στο ενυδρείο είναι μισός γαλάζιος/μπλε και μισός σκούρο ροζ

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα τελικά έκανα τον πρώτο καθαρισμό των τζαμιών από την ελάχιστη άλγη σποτ που είχε κάνει την εμφάνισή της δειλά-δειλά τις τελευταίες μέρες...

Ποιός καλός άνεμος άραγε να την προσκάλεσε??...

Καλα καλα συνεχισε να λες τετοια εσυ για την αλγη νεαρε και θα σου ερθει!Μετα να δω τι θα κανεις. :P

γκουχου, γκούχου, γκούχου!! :P :P :P

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιστευες οτι θα την γλιτωνες αγαπητε μου?

Δεν υπηρχε περιπτωση φυτεμενο ενυδρειο να μην ειχε αλγες,θα δεις ακομα πολλες!:P

Link to comment
Share on other sites

Πάνο επειδή είσαι καλό παιδί και θέλω να προωθήσω της γνώσεις και την εμπειρία σου λέω να σου στείλω λίγες αλγες από της δικές μου έτσι για να έχεις ποικιλία και αν θες και λίγο-όχι πολύ- κυανο.

Ξέρης τη πολλά καλά έχουν οι αγλης…., που να στα λέω

Θα γίνεις φυσικός, χημικός, βιολόγος, βοτανολόγος, θα αποκτήσεις τεράστια υπομονή, θα μπορείς να παίζεις τον τρελό άκρος πειστικά (χρειάζεται αυτό στις δημόσιες υπηρεσίες), δεν θα κάνεις τίποτα θα βλέπεις το ενυδρείο με της αλγες και τσουπ θα τρελαίνεσαι, όπως είσαι μετά πάνε σε μια δημόσια υπηρεσία και θα γίνει η δουλειά σου αμέσως.

Έχει και άλλα πολλά καλά αλλά δεν θέλω να στα πω όλα μαζί γιατί θα κατουρηθείς από την χαρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο επειδή είσαι καλό παιδί και θέλω να προωθήσω της γνώσεις και την εμπειρία σου λέω να σου στείλω λίγες αλγες από της δικές μου έτσι για να έχεις ποικιλία και αν θες και λίγο-όχι πολύ- κυανο.

Ξέρης τη πολλά καλά έχουν οι αγλης…., που να στα λέω

Θα γίνεις φυσικός, χημικός, βιολόγος, βοτανολόγος, θα αποκτήσεις τεράστια υπομονή, θα μπορείς να παίζεις τον τρελό άκρος πειστικά (χρειάζεται αυτό στις δημόσιες υπηρεσίες), δεν θα κάνεις τίποτα θα βλέπεις το ενυδρείο με της αλγες και τσουπ θα τρελαίνεσαι, όπως είσαι μετά πάνε σε μια δημόσια υπηρεσία και θα γίνει η δουλειά σου αμέσως.

Έχει και άλλα πολλά καλά αλλά δεν θέλω να στα πω όλα μαζί γιατί θα κατουρηθείς από την χαρά σου.

αχαχαχαχααχαχαχααχαχ :hysterical: :hysterical:

Ειναι νεος ακομα Χρηστο,δεν ξερει!:P

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa :hysterical: :hysterical: :hysterical:

πάντως παιδιά με τη συγκεκριμένη λάμπα της Arcadia έχω μείνει πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος :thumbup: και τώρα καταλαβαίνω που λέγατε όλοι ότι συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες λάμπες για φυτεμένο!! Σκεφτείτε ότι το ενυδρείο τρέχει καθαρά ένα μήνα και πρώτα πήρανε μπρος τα φυτά και μετά μου εμφάνισε άλγη, και αυτή σε πάρα πολύ μικρή ποσότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τελειο στησιμο και πολυ ωρεος ο μονομαχος σου ;) πολυ ωρεα χροματα εχει το ενυδρειο σου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τελειο στησιμο και πολυ ωρεος ο μονομαχος σου ;) πολυ ωρεα χροματα εχει το ενυδρειο σου :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστώ φίλοι μου!!

Και που να το δεις από κοντά.. σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο η λάμπα η οποία είναι ροζ και τονίζει την ποικιλλία χρωμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος ! Και με τη φωλιά του και με τα όλα του. Να προσέχεις αν φουσκώνει η κοιλιά του μετά το τάισμα γιατί δεν κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος ! Και με τη φωλιά του και με τα όλα του. Να προσέχεις αν φουσκώνει η κοιλιά του μετά το τάισμα γιατί δεν κάνει. :)

ελπίζω να μην εννοείς τις φυσσαλίδες σαν αφρός που φαίνεται.... :P είναι βιοφίλμ

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην εννοείς τις φυσσαλίδες σαν αφρός που φαίνεται.... :P είναι βιοφίλμ

Είσαι σίγουρος ;

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφος Πανο μπραβο φιλε!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ;

θεωρώ πως ναι... χωρίς φυσικά να υπάρχει σε υπερβολικό βαθμό, απειροελάχιστο.

έχω προσθέσει εδώ και μέρες φυτά επιφάνειας και θα ρουφάνε πλέον ό,τι θρεπτικό κυκλοφορεί ελεύθερο στην επιφάνεια... όλο λέω να κάνω την απορρόφηση αυτή με το φύλο χαρτί http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879&p=731615 και όλο το ξεχνάω :P

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως ναι... χωρίς φυσικά να υπάρχει σε υπερβολικό βαθμό, απειροελάχιστο.

έχω προσθέσει εδώ και μέρες φυτά επιφάνειας και θα ρουφάνε πλέον ό,τι θρεπτικό κυκλοφορεί ελεύθερο στην επιφάνεια... όλο λέω να κάνω την απορρόφηση αυτή με το φύλο χαρτί http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879&p=731615 και όλο το ξεχνάω :P

Δεν φαίνεται στο βίντεο βιοφίλμ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Άρχοντας ο μικρός!!!!

Να τον χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο ωραίος ο ψαρής σου και αυτό που φαίνεται πρέπει να είναι διαλυμένη φωλιά.

Τάιζε λιγότερη ποσότητα και αρκετές φορές την μέρα. Επίσης από το βίντεο που βλέπω μου φαίνεται ότι έχεις ψεύτικο ξύλο.Προτείνω αντικατάσταση με αληθινό θα το εκτιμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πανο,πιστευω οτι εκανες λαθος που εβαλες τα 2 σαλιγκαρια...το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ μικρο γι αυτα,τα οποια ειναι και αρκετα ρυπογοννα..προτεινω να τα απομακρυνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πανο,πιστευω οτι εκανες λαθος που εβαλες τα 2 σαλιγκαρια...το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ μικρο γι αυτα,τα οποια ειναι και αρκετα ρυπογοννα..προτεινω να τα απομακρυνεις.

τα έβαλα για την άλγη.... να τα πάω κι αυτά στο μεγάλο (7 θα είναι μετά στο σύνολο εκεί)? είναι πολύ μικρά πάντως, μου τα έδωσε συμφορουμίτης που είχε γέννα

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στο βίντεο βιοφίλμ πάντως.

Πάνο ωραίος ο ψαρής σου και αυτό που φαίνεται πρέπει να είναι διαλυμένη φωλιά.

Τάιζε λιγότερη ποσότητα και αρκετές φορές την μέρα. Επίσης από το βίντεο που βλέπω μου φαίνεται ότι έχεις ψεύτικο ξύλο.Προτείνω αντικατάσταση με αληθινό θα το εκτιμήσει.

παίδες, αυτές τις φουσκάλες και τις μπουρμπουλήθρες τις παρατηρούσα και στο μεγάλο ενυδρείο στην αρχή μόνο που δεν είχα φυτά ή όταν αυτά ήταν λίγα, τώρα δεν έχω ούτε δείγμα :P

επίσης, τώρα που παρατήρησα το μικρό ενυδρειάκι δεν είχε ούτε μία.... :o

έχω μια "υπόνοια" ότι αυτές οι φυσαλλίδες δημιουργούνται από το συγκεκριμένο αντιχλώριο που χρησιμοποιώ, γιατί τις βλέπω μετά από κάθε αλλαγή/προσθήκη νερού για 2-3 μέρες και μετά εξαφανίζεται... χρησιμοποιώ το Biotopol της JBL, λέτε αυτό να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια να τα βγαλεις απο το μικρο ενυδρειο,το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι αυτα.Μη βαζεις τιποτα αλλο,το μπουκωνεις πολυ,ασε τον μονομαχο μεσα και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...