Jump to content

Βοήθεια Για Δισκο


htsiakanikas

Recommended Posts

Κακά τα ψέματα παιδιά. Εάν ένας καταστηματάρχης δεν ενημερώσει σωστά τον πελάτη του ...αυτός θα χάσει.Εάν του ψοφήσουν τα ψάρια που αγόρασε (του κάθε ενός πελάτη) θα απογοητευτεί και δεν θα συνεχίσει το χόμπι του. Απο όταν αρχίσαμε να ασχολούμαστε με δίσκους ...δεν χρειάζεται να αναφέρω τι λεφτά αφήνουμε στα μαγαζιά αυτά ...και καλά κάνουμε. Απλά χρειάζεται έστω μία ελάχιστη ενημέρωση γιατι ...ένας ευχαρηστημένος πελάτης είναι σχεδόν .... μόνιμος πελάτης.

Να μην πώ για την ζωντανή διαφήμιση που γίνεται μετά και θα πάει και ένας φίλος ακόμα κι άλλος ένας που θα το πεί σε άλλους φίλους και πάει λέγοντας.

Λέω απλά την γνώμη μου και χωρίς να έχω να κερδίσω τίποτε απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και οι δύο φίλοι έχετε δίκιο...απλά η σωστή στάση του μαγαζάτορα ειναι κάπου στην μέση.

Στην περιοχή μου όσοι έδιναν ψάρια έτσι "...στο βρόντο" ....το έκλεισαν το μαγαζί. Όσοι έδιναν συμβουλές για τα ψάρια και τα ενυδρεία (αναλογα με τον χρόνο που διαθέτη ο πελάτης , την όρεξη και την οικονομική του δυνατότητα) ακόμα ζούν και βασιλεύουν ακόμα και στις τωρινές ημέρες οικονομικής κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Σας μιλάω ειληκρινά ...εάν δεν έμπαινα στο φόρουμ που είμαστε τώρα ...ούτε θα είχα ξαναβάλει δίσκους στο ενυδρείο μου ούτε θα είχα απο που να πάρω γνώμες. Μπορείς τουλάχιστον να μάθεις και πέντε πράγματα παραπάνω βρε αδερφέ. Είχα δίσκους τόσα χρόνια και απο την "λαιμαργία" μου ....βάλε και τούτον που πήρα απο εδώ ...βάλε και τούτον που πήρα απο εκεί ....κι άλλον κι άλλον ...κι άλλον ....ένας βγήκε άρρωστος και φύγαν όλα το ένα μετά το άλλοχωρίς να ξέρω που να απευθυνθώ.Έκανα Δύο χρόνια για να συνέλθω και να πάρω απόφαση να ξαναβάλω δίσκους .

Άκου τις συμβουλές φίλε μου και πράξε ανάλογα με τό κέφι και την όρεξη που έχεις ....είναι πανέμορφα ψάρια όπως κανένα άλλο (προσωπική μου γνώμη) αλλά θέλει μεράκι και πολύ αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα παιδιά. Εάν ένας καταστηματάρχης δεν ενημερώσει σωστά τον πελάτη του ...αυτός θα χάσει.Εάν του ψοφήσουν τα ψάρια που αγόρασε (του κάθε ενός πελάτη) θα απογοητευτεί και δεν θα συνεχίσει το χόμπι του. Απο όταν αρχίσαμε να ασχολούμαστε με δίσκους ...δεν χρειάζεται να αναφέρω τι λεφτά αφήνουμε στα μαγαζιά αυτά ...και καλά κάνουμε. Απλά χρειάζεται έστω μία ελάχιστη ενημέρωση γιατι ...ένας ευχαρηστημένος πελάτης είναι σχεδόν .... μόνιμος πελάτης.

Να μην πώ για την ζωντανή διαφήμιση που γίνεται μετά και θα πάει και ένας φίλος ακόμα κι άλλος ένας που θα το πεί σε άλλους φίλους και πάει λέγοντας.

Λέω απλά την γνώμη μου και χωρίς να έχω να κερδίσω τίποτε απο αυτό.

ο καλος πελατης για το καθε μαγαζι, ειναι ο καταναλωτης πελατης και αυτος ειναι ο αρχαριος, απο τον γνωστη το κερδος ειναι πολυ μικρο. σκεψου τι χαλαγες σαν αρχαριος και τι οταν ανεβηκες επιπεδο, τα εξοδα σου τωρα ειναι τροφες και μονο τροφες.

κανενας δεν εχει να κερδισει κατι, δεν εχω ουτε και δουλευω σε pet shop, απλα την αποψη μου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση όχι ότι θέλω να αποφύγω το διάβασμα και να τα βρω όλα έτοιμα αλλα μπορεί να μου πει κάποιος αυτά που δεν είπε το πετ σοπ δηλαδή απο την αρχή σαν να ξεκιναω τώρα τι χρειάζεται να κάνω για να έχω δίσκους βήματα και εξοπλισμό δηλαδή; Δεν είναι εύκολη ερώτηση αλά σίγουρα ένας δισκας μπορεί να απάντηση για να δω τι μου λείπει να τα καταγγείλω και να συνεχίσω

Link to comment
Share on other sites

μια ιδεα μπορεις να παρεις απο εδω , ειναι ενας μπουσουλας , τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι νομος ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46283

οτιδηποτε αλλο θες το συζηταμε .

Link to comment
Share on other sites

καθαρο νερο δηλαδη καλο φιλτραρισμα 0 αμμωνια και ΝΟ2, τακτικες αλλαγες νερου, αναλογα με τις μετρησεις ΝΟ3.

καλο φαι, αρκετες τροφες και ταιζματα αναλογα με την ηλικια τους.

κοπαδι τουλαχιστον απο 7 ατομα.

φτου με προλαβε ο geosid

Link to comment
Share on other sites

δεν θα συνεχισω,,,ο καθενας εχει την αποψη του,,,,σου ειπα ενα απλο παραδειγμα,,,η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση αλλα σου τονισα οτι φταιει και ο αγοραστης αλλα και ο πωλητης,,,,εσυ υποστηριζεις οτι ο καταστηματαρχης δεν φταει καθολου,,,,εχω πολλους γνωστους καταστηματαρχες,,,δεν θελω να θιξω κανεναν,,,αλλα οσα χρονια ειμαι στον χωρο αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι να σου παρουν τα λεφτα θελουν,,,,,δεν τους νοιαζει αν σε μια ωρα χασεις το ψαρακι,,,,,λιγες ειναι οι εξαιρεσεις,,,αυτοι για μενα δεν ειναι καταστηματαρχες,,,,για σενα παλι ειναι,,,

αποψη σου, και ειναι σεβαστη,,,

οσο για τους δισκους,,,οτι σου ειπαν τα παιδια απο πανω,,,,,και η φιλτρανση σε συνδοιασμο με τα λιτρα,,,οσο πιο πολλα τα λιτρα τοσο πιο ευκολα για σενα θα ειναι,,,,οσο πιο λιγα λιτρα τοσο πιο πολυ προσοχη!καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Καλα Χρηστουγεννα. Θα συμφωνησο με οσα σου ειπαν οι προλαλησαντες. Πρωτα ενα βαρελι για της αλλαγες σου και εναν

θερμοστατη για να φερεις την θερμοκρασεια περιπου σε αυτην του ενυδρειου.ΟΧΙ νερο απο το θερμοσυφωνο.

Εαν δεν κανω λαθος παραπανω γραφεις οτι το ενυδρειο σου τρεχει δυο μηνες,δεν εχει στρωσει ακομα για τοσα ψαρια.

Ακολουθεισε τις συμβουλες των υπολοιπων που σου ειπαν και φυσικα του νινταλ για τους δισκους.

Φιλικα Δημητρης και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ο καλος πελατης για το καθε μαγαζι, ειναι ο καταναλωτης πελατης και αυτος ειναι ο αρχαριος, απο τον γνωστη το κερδος ειναι πολυ μικρο. σκεψου τι χαλαγες σαν αρχαριος και τι οταν ανεβηκες επιπεδο, τα εξοδα σου τωρα ειναι τροφες και μονο τροφες.

κανενας δεν εχει να κερδισει κατι, δεν εχω ουτε και δουλευω σε pet shop, απλα την αποψη μου λεω.

Σωστό κι αυτό :thumbup: :thumbup: αλλά τώρα χαλάω περισσότερα γιατι τους κάνω όλα τα τερτίπια και προσπαθώ να τους περέχω τα καλύτερα..

Όταν τους έχασα , όταν πρωτοασχολήθηκα "έκοψα λάσπη" που λέει και ο λαός και έβαλα σε 370 λίτρα φτηνά ψαράκια γιατι αγχώθηκα.

Εμαθα και δεν το ξαναπαθαίνω (εκτός και δεν μπορέσω να το αποφύγω). :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

μια ιδεα μπορεις να παρεις απο εδω , ειναι ενας μπουσουλας , τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι νομος ..

http://www.aquazone....showtopic=46283

οτιδηποτε αλλο θες το συζηταμε .

:thaman: !!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - ramsis68
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι περιληπτικα οπως τα γραφεις.

χωρις να θιξω καποιον. παει ο φιλος μας που ανοιξε το θεμα, να παρει 2 δισκους, μετραμε θεματα.

1. γιατι υγρα τεστ και οχι στικ.

2. στρωσιμο.

3. 2ο φιλτρο με βιολογικα υλικα.

4. κοπαδι ψαριων.

5. σωστες αλλαγες νερου.

6. σωστη προετοιμασια νερου, δηλ. βαρελι, θερμαντηρα, αντλια.

7. τι ειναι δισκος και τι χρειαζεται.

8. συγκατοικοι.

τα βλεπεις λιγοτερο απο 1 ωρα μαζι με καποιες αποριες που θα εχει ο πελατης?

εχει παει το κοστος στα υψη για αυτα τα εξαρτηματα?

νομιζεις οτι ο φιλος μας θα ψωνιζε τελικα απο αυτο το μαγαζι ή θα νομιζε οτι παει να του φορτωσει πραγματα και θα ψωνιζε απο καποιο αλλο?

το μαγαζι πρεπει να πουλησει, απο αυτο ζει και οχι απο κατι αλλο.

η προθεση μου δεν ειναι να θιξω τον φιλο μας, απλα ο φιλος μας θα επρεπε να ξερει τι ειναι αυτο που θελει και τι απαιτησεις εχει, ειδικα σημερα με το διαδυκτιο οι πληροφοριες ειναι πολλες, γρηγορες και ανεξοδες.

Συμφωνώ απόλυτα ότι το μαγαζί πρέπει να πουλήσει, μα μην προσπερνάμε ότι η ελλειπή ενημέρωση στην προκειμένη, θα κοστίσει μία ή περισσότερες ζωές. Δεν πουλάνε καρέκλες........

Αλλά απο όσο πρόσεξα όσο έψαχνα για δίσκους, το pet shop που είχε γενικώς... "ζώα".. η υπάλληλος δεν ήξερε την τύφλα της. Σε αντίθεση με τον άλλον που ασχολιόταν αποκλειστικά με δίσκους (που μου παρείχε ενημέρωση χωρίς καν να χρειαστεί να του τη ζητήσω - σαφώς είχα και δικές μου περαιτέρω απορίες, κι ακόμη στο τηλ. είμαστε για ότι χρειαστεί).

Φυσικά... καμία σχέση το κόστος στο "κοινό pet shop" με το άλλο μαγαζί... αλλά...... δεν αξίζει αν μπορέσεις να το κρατήσεις ζωντανό; (αυτός είναι κι ο σκοπός άλλωστε)

Όσο αφορά για τις πληροφορίες στο διαδίκτυο, συγνώμη αλλά πολλές φορές βλέπεις διάφορες απόψεις οι οποίες συνήθως βασίζονται στου καθενός την εμπειρία. Φτάνεις τότε σε ένα σημείο να μην ξέρεις σε ποιά απο όλων να σταθείς :)

(πάντα φιλικά)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι το μαγαζί πρέπει να πουλήσει, μα μην προσπερνάμε ότι η ελλειπή ενημέρωση στην προκειμένη, θα κοστίσει μία ή περισσότερες ζωές. Δεν πουλάνε καρέκλες........

Αλλά απο όσο πρόσεξα όσο έψαχνα για δίσκους, το pet shop που είχε γενικώς... "ζώα".. η υπάλληλος δεν ήξερε την τύφλα της. Σε αντίθεση με τον άλλον που ασχολιόταν αποκλειστικά με δίσκους (που μου παρείχε ενημέρωση χωρίς καν να χρειαστεί να του τη ζητήσω - σαφώς είχα και δικές μου περαιτέρω απορίες, κι ακόμη στο τηλ. είμαστε για ότι χρειαστεί).

Φυσικά... καμία σχέση το κόστος στο "κοινό pet shop" με το άλλο μαγαζί... αλλά...... δεν αξίζει αν μπορέσεις να το κρατήσεις ζωντανό; (αυτός είναι κι ο σκοπός άλλωστε)

Όσο αφορά για τις πληροφορίες στο διαδίκτυο, συγνώμη αλλά πολλές φορές βλέπεις διάφορες απόψεις οι οποίες συνήθως βασίζονται στου καθενός την εμπειρία. Φτάνεις τότε σε ένα σημείο να μην ξέρεις σε ποιά απο όλων να σταθείς :)

(πάντα φιλικά)

το ιδιο λεμε

Link to comment
Share on other sites

τα καταστηματα φταινε και παραφταινε οταν δεν βοηθανε καθολου...μια μικρη βοηθεια δεν βλαπτει κανεναν...οταν πουλανε ομως τα οσκαρ και σου λενε μια χαρα ζει στη γυαλα τοτε καλυτερα να τα κλεισουν....

δηλαδη Ηλια να σε ρωτησω.οταν ερθω στο συνεργειο σου και σου πω θελω να βαλω αυτο το μοτερ απο φεραρι μες το σεατ δεν θα μου πεις οτι δεν μπαινει?θα κοιταξεις να μου το πουλησεις??γιατι και να το παρω μετα δεν θα ξαναπατησω....

συγνωμη αλλα εγω στο δικο μου μαγαζι δεν κανω ετσι...και ας μην εχει να κανει με ζωντανα....

Link to comment
Share on other sites

τα καταστηματα φταινε και παραφταινε οταν δεν βοηθανε καθολου...μια μικρη βοηθεια δεν βλαπτει κανεναν...οταν πουλανε ομως τα οσκαρ και σου λενε μια χαρα ζει στη γυαλα τοτε καλυτερα να τα κλεισουν....

δηλαδη Ηλια να σε ρωτησω.οταν ερθω στο συνεργειο σου και σου πω θελω να βαλω αυτο το μοτερ απο φεραρι μες το σεατ δεν θα μου πεις οτι δεν μπαινει?θα κοιταξεις να μου το πουλησεις??γιατι και να το παρω μετα δεν θα ξαναπατησω....

συγνωμη αλλα εγω στο δικο μου μαγαζι δεν κανω ετσι...και ας μην εχει να κανει με ζωντανα....

κιμωνα το μαγαζι μου, ειναι παροχη υπηρεσιας, και μεσα σε καθε τιμη που δινω, οχι για να πουλησω, εχει υπολογιστει και ο χρονος (κατα προσεγγιση παντα) που θα φαω με τον καθε πελατη, για να του λυσω τις αποριες του.

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδη το pet shop δεν ειναι παροχη υπηρεσιας??Δηλαδη καποιος που δεν χρεισιμοποιει ιντερνετ πως θα μαθει?

Εγω πριν το αζ πως εμαθα?

Απο τον γνωστο καταστημαρχη και απο συνχομπιστες τα εμαθα ολα....

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδη το pet shop δεν ειναι παροχη υπηρεσιας??Δηλαδη καποιος που δεν χρεισιμοποιει ιντερνετ πως θα μαθει?

Εγω πριν το αζ πως εμαθα?

Απο τον γνωστο καταστημαρχη και απο συνχομπιστες τα εμαθα ολα....

οχι κιμωνα το pet shop αμα το βλεπεις σαν παροχη, τοτε βλεπεις σαν παροχη και το μαγαζι με τα παπουτσια, το pet ειτε σου αρεσει ειτε οχι, και βαση νομου ειναι εμπορικο καταστημα, μην κανεις το ασπρο μαυρο, το οτι καποια παιδια απο τα pet δινουν και πληροφοριες ειναι προς τιμη τους, αλλα αυτο δεν ειναι το δεδομενο, ειναι η εξαιρεση, δεν ειναι δινατον το 2012 να αγοραζεις οτιδηποτε χωρις να εισαι ενημερωμενος και την ευθυνη να την ριχνεις αλλου. αλλο καποια μικρη ενημερωση, αλλο ολοκληρο σεμιναριο.

το πριν το αζ πως εμαθες το γνωριζεις εσυ και οχι εγω, το 1970 οντως δεν υπηρχε ιντερνετ, τωρα εχουμε 2012 και το ιντερνετ τουλαχιστον οι νεοι εως και τους πενηνταριδες, το παιζουν στα δαχτυλα.

Link to comment
Share on other sites

το καλο προιον(product) το βρισκουμε οπου θελουμε σημερα!!!!......την καλη εξυπηρετηση πελατων(customer service)???

νομιζω οτι ο κερδισμενος ειναι αυτος που τα συνδυαζει κ τα δυο!!!

αποψη μου ως marketing manager!!

Link to comment
Share on other sites

το καλο προιον(product) το βρισκουμε οπου θελουμε σημερα!!!!......την καλη εξυπηρετηση πελατων(customer service)???

νομιζω οτι ο κερδισμενος ειναι αυτος που τα συνδυαζει κ τα δυο!!!

αποψη μου ως marketing manager!!

Σωστος......

Ηλια μαλλον εσυ εχεις δικιο και ολοι οι αλλοι που διαφονουμε εχουμε αδικο....εγω παντως εχω 15 χρονια μαγαζι και το κραταω ακομα μονο και μονο επειδη δεν κοροιδευω τους πελατες μου....

Αλλα εσυ θα ξερεις καλυτερα...και το αζ ανεβηκε 2005 και οχι 1970.....

Link to comment
Share on other sites

το καλο προιον(product) το βρισκουμε οπου θελουμε σημερα!!!!......την καλη εξυπηρετηση πελατων(customer service)???

νομιζω οτι ο κερδισμενος ειναι αυτος που τα συνδυαζει κ τα δυο!!!

αποψη μου ως marketing manager!!

συμφωνω μαζι σου, αλλα το θεμα εδω ειναι τι υποχρεωση εχει το καθε καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος......

Ηλια μαλλον εσυ εχεις δικιο και ολοι οι αλλοι που διαφονουμε εχουμε αδικο....εγω παντως εχω 15 χρονια μαγαζι και το κραταω ακομα μονο και μονο επειδη δεν κοροιδευω τους πελατες μου....

Αλλα εσυ θα ξερεις καλυτερα...και το αζ ανεβηκε 2005 και οχι 1970.....

σε ειχα για πιο εξυπνο, ποιος μιλησε για κοροιδια? ειδες πως κανεις το ασπρο μαυρο?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου, αλλα το θεμα εδω ειναι τι υποχρεωση εχει το καθε καταστημα.

για υποχρεωσεις μιλαω κ γω φιλε μου!!!!............σκεψου το λιγακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι εαν εχεις μαγαζι και ποσο μαλον με ζωντανα, πρεπει να εισαι διατεθιμενος να ενημερωσεις και να λυσεις οποιαδηποτε απορια καποιου νεου αγοραστη που ισως εντυπωσιαστει απο καποιο ειδος και θελει ντε και καλα να το φιλοξενησει.

Το ιντερνετ μιας και καποιοι αναφερθηκατε δεν ειναι πηγη γνωσης αλλα μια μεγαλη κοινοτητα που πρεπει αυτος που το διαβαζει να μην φοραει παρωπιδες και να ξερει να φιλτραρει αυτα που διαβαζει για να του παρεχει γνωση , γιατι η παραπληροφορηση (και δεν μιλω για τον εδω διαδικτυακο τοπο αλλα γενικοτερα) ειναι τεραστια.

...just my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω καθολου το ασπρο μαυρο....οταν εγω εχω αφρικανες και σε ρωτησω αυτο τι ειναι το στρογγυλο πολυχρωμο δισκος?μπανει στο ενυδρειο μου?και μου πεις ναι τοτε δεν ειναι μονο κοροιδια αλλα και παραπληροφορηση και οτι αλλο θες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω καθολου το ασπρο μαυρο....οταν εγω εχω αφρικανες και σε ρωτησω αυτο τι ειναι το στρογγυλο πολυχρωμο δισκος?μπανει στο ενυδρειο μου?και μου πεις ναι τοτε δεν ειναι μονο κοροιδια αλλα και παραπληροφορηση και οτι αλλο θες....

διαβασες τα ποστ 23 και 25? αν ναι τις θεωριες σου καλυτερα να μην τις χαρακτηρισω, αν οχι, τοτε βιαζεσε πολυ να ερθεις σε αντιπαραθεση και πιανεσε ofsite.rebelos η παραπληροφορηση ειναι μονο απο το ιντερνετ? ολοι οι μαγαζατορες που εχουν δισκους εχουν τις ιδιες γνωσεις? να τους κανουμε 5 ερωτησεις π.χ. λιτρα, φιλτρανση, αρσενικο θυλικο ή οτι αλλο θελεις εσυ και πες μου ποσες διαφορετικες απαντησεις θα παρεις? παραπληροφορουνε δηλαδη?τελειωνοντας τα πετ δεν ειναι κτηνιατρεια (βεβαια καποιοι εχουν περισσοτερες γνωσεις στο ειδος απο κτηνιατρους) και καποια λαθος συμβουλη τους, που μπορει να αποφερει ακομα και θανατο δεν μπορει να κριθει νομικα.η υποχρεωση του πετ ειναι να πουλαει σωστο προιον και μεσα στις ημερομηνιες τους οσα ληγουν, υπευθυνοι δεν ειναι για την μη γνωση του πελατη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...