Jump to content

Βοήθεια Για Δισκο


htsiakanikas

Recommended Posts

διαβασες τα ποστ 23 και 25? αν ναι τις θεωριες σου καλυτερα να μην τις χαρακτηρισω, αν οχι, τοτε βιαζεσε πολυ να ερθεις σε αντιπαραθεση και πιανεσε ofsite.rebelos η παραπληροφορηση ειναι μονο απο το ιντερνετ? ολοι οι μαγαζατορες που εχουν δισκους εχουν τις ιδιες γνωσεις? να τους κανουμε 5 ερωτησεις π.χ. λιτρα, φιλτρανση, αρσενικο θυλικο ή οτι αλλο θελεις εσυ και πες μου ποσες διαφορετικες απαντησεις θα παρεις? παραπληροφορουνε δηλαδη?τελειωνοντας τα πετ δεν ειναι κτηνιατρεια (βεβαια καποιοι εχουν περισσοτερες γνωσεις στο ειδος απο κτηνιατρους) και καποια λαθος συμβουλη τους, που μπορει να αποφερει ακομα και θανατο δεν μπορει να κριθει νομικα.η υποχρεωση του πετ ειναι να πουλαει σωστο προιον και μεσα στις ημερομηνιες τους οσα ληγουν, υπευθυνοι δεν ειναι για την μη γνωση του πελατη.

Καλυτερα Ηλια να μην χαρακτηρισω εγω τις θεωριες σου...Ο καθε καταστηματαρχης ειναι υποχρεωμενος να σε ενημερωνει για τις συνθηκες και τους συγκατοικους αλλα και τα λιτρα που χρειαζεται το καθε ψαρι.....Ειναι ζωντανα και οχι τσουβαλι με πατατες....

Οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι και σε ρωτανε πως "μπορω να εξυπυρετησω" τοτε σου παρεχουν και υπηρεσια μαζι με το προιον που σου πουλανε.....

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθεις να βγαλεις τοσα ατομα λαθος μεσα στο ιδιο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλυτερα Ηλια να μην χαρακτηρισω εγω τις θεωριες σου...Ο καθε καταστηματαρχης ειναι υποχρεωμενος να σε ενημερωνει για τις συνθηκες και τους συγκατοικους αλλα και τα λιτρα που χρειαζεται το καθε ψαρι.....Ειναι ζωντανα και οχι τσουβαλι με πατατες....

Οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι και σε ρωτανε πως "μπορω να εξυπυρετησω" τοτε σου παρεχουν και υπηρεσια μαζι με το προιον που σου πουλανε.....

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθεις να βγαλεις τοσα ατομα λαθος μεσα στο ιδιο θεμα...

τα μισα διαβασες παλι? ή τα μισα καταλαβες? πες μου ph για εκτροφης, πες μου λιτρα ανα ψαρι.

και πες μου κατι που δεν εχω βρει απαντηση, ο αρσενικος δισκος σε καποιες ειδικες περιπτωσεις και συνθηκες μπορει να κανει αυγα?

Έγινε επεξεργασία - ελιοτ
Link to comment
Share on other sites

rebelos η παραπληροφορηση ειναι μονο απο το ιντερνετ?

Βρισκεται οπουδηποτε υπαρχουν ανθρωποι καθετοι και που σε μικρο χρονικο διαστημα θεωρουν οτι εμαθαν τα παντα και αντι να ακουν δινουν συμβουλες. Ειναι και αυτο μερος του χομπυ δυστηχως...

ολοι οι μαγαζατορες που εχουν δισκους εχουν τις ιδιες γνωσεις?

Φυσικα και οχι. Δεν μπορει ομως να μην κατεχουν τα βασικα στο να βοηθησουν καποιον ειτε να ξεκινησει ειτε να επιλεξει...

να τους κανουμε 5 ερωτησεις π.χ. λιτρα, φιλτρανση, αρσενικο θυλικο ή οτι αλλο θελεις εσυ και πες μου ποσες διαφορετικες απαντησεις θα παρεις? παραπληροφορουνε δηλαδη?

Αναλογα τι θα ρωτησεις θα παρεις και τις αναλογες απαντησεις. Δυστηχως δεν ειμαι στο μυαλο του καθε καταστηματαρχη για να σου πω τι ξερει και τι θα πει ο καθενας.

Αν σου πει για παραδειγμα οτι θελει ο δισκος 30 λιτρα ενυδρειο τοτε ναι ειναι παραπληροφορηση και δολοφονια πρωτα για το ψαρι που θα παρεις και μετα για την τσεπη σου.

Αν σου πει οτι ειναι θυληκος ενας αρσενικος τοτε ειναι λαθος προβλεψη. Δεν θα παθεις κανενα κακο στην τελικη. Πιστεψε με δεν ξεχωριζεις τοσο ευκολα το φυλο ενος δισκου...

Για την φιλτρανση δεν νομιζω ανθρωπος που πουλα δισκους να μην ξερει οτι θελουν καλη φιλτρανση αυτα τα ψαρια. Και οχι μονο αυτα....

Αλλο παραπληροφορηση αλλο αγνοια αλλο λεω λεω λεω για να εντυπωσιασω τον πελατη και αλλο προσπαθω να βοηθησω τον πελατη.

Σε καθε περιπτωση ο αγοραστης δεν ειναι ρομποτ και θεωρω οτι μπορει να ξεχωρισει τα παραπανω.

τελειωνοντας τα πετ δεν ειναι κτηνιατρεια (βεβαια καποιοι εχουν περισσοτερες γνωσεις στο ειδος απο κτηνιατρους) και καποια λαθος συμβουλη τους, που μπορει να αποφερει ακομα και θανατο δεν μπορει να κριθει νομικα.η υποχρεωση του πετ ειναι να πουλαει σωστο προιον και μεσα στις ημερομηνιες τους οσα ληγουν, υπευθυνοι δεν ειναι για την μη γνωση του πελατη.

Το ιδιο μπορει να συμβει και απο τις απειρες λαθος προγνωσεις ασθενιων, λαθος απαντησεις, κινησεις εντυπωσιασμου κτλ κτλ μεσα απο ενα διαδικτυακο τοπο.

Επισης για να πουλας σωστο προιον οπως λες και στην συγκεκριμενη περιπτωση φαρμακα πρεπει να γνωριζεις και το τι κανουν και για τι πραγμα αναφερονται.

Δυστηχως η ευτυχως δεν ειναι φαρμακεια τα πετ σοπ που πας με την συνταγη ουτε υπαρχει κτηνιατρος δισκων για να σου δωσει συνταγη.

Εσυ μπορει να εισαι φοβερος γνωστης και να ζητας απλα το φαρμακακι για τα ψαρια σου ξεροντας τι εχουν. Ελα ομως στην θεση ενος ανθρωπου που αντιμετωπιζει ασθενεια για πρωτη φορα.

Τελος παντων οι αποψεις μου δεν αλλαζουν για κανεναν λογο και δεν θα ηθελα να μπω σε περαιτερω συζητηση γιατι πραγματικα το βλεπετε καποιοι εντελως λαθος και τσουβαλιαζετε τα παντα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα Ηλια να μην χαρακτηρισω εγω τις θεωριες σου...Ο καθε καταστηματαρχης ειναι υποχρεωμενος να σε ενημερωνει για τις συνθηκες και τους συγκατοικους αλλα και τα λιτρα που χρειαζεται το καθε ψαρι.....Ειναι ζωντανα και οχι τσουβαλι με πατατες....

Οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι και σε ρωτανε πως "μπορω να εξυπυρετησω" τοτε σου παρεχουν και υπηρεσια μαζι με το προιον που σου πουλανε.....

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθεις να βγαλεις τοσα ατομα λαθος μεσα στο ιδιο θεμα...

Σωστος εισαι φιλε μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα μισα διαβασες παλι? ή τα μισα καταλαβες? πες μου ph για εκτροφης, πες μου λιτρα ανα ψαρι.

και πες μου κατι που δεν εχω βρει απαντηση, ο αρσενικος δισκος σε καποιες ειδικες περιπτωσεις και συνθηκες μπορει να κανει αυγα?

Το παιχνιδι το εχεις χασει μαλλον....Δεν προκειται να σου απαντησω εγω γι αυτα μιας και δεν ειναι αυτο το θεμα μας και εσυ το πας αλλου.....Εγω σου λεω οτι ο καταστηματαρχης πρεπει να σου πει τα βασικα για να ζουν τα ψαρια σου σωα και αβλαβη....Τωρα αυτα που λες περι εκφυλισμου δεν με απασχολουν καν....

Τα διαβασα ολα πολυ καλα...Μαλλον εσυ δεν διαβαζεις και δεν μου απαντας γιατι προσπαθεις να βγαλεις τοσα ατομα λαθος εδω μεσα????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,,,πολυ λυπαμαι για τα ψαρακια,,,θα σου προτεινα τον εναν αν ειναι στα τελευταια του να τον βγαλεις να μην τυρρανιεται,,,,ειναι κριμα να παιδευεται μερες ετσι,,,,,καταρχην αμμωνια μετρησες????δεν ειδα στις μετρησεις σου να γραφεις ...το μονο σιγουρο ειναι οτι η μια αλλαγη 100 λιτρων τον μηνα ειναι απαγορευτικη,,,,

αν δεν μπορεις να στησεις ενυδρειακι καραντικα χωρις αλλα ψαρια μεσα για να κανεις θεραπεια,,,,χαρισε το ψαρακι σε ενα εμπειρο παιδι μπας και την γλιτωσει,,,,,αλλιως,,,,,δεν

το φταιξιμο ειναι στα μαγαζια που πουλανε βλεποντας μονο το κερδος,,,,,μη δινοντας σημασια στην ενημερωση του υποψηφιου κατοχου,,,,,τι να πεις,,,,

τα μαγαζια ειναι για να πουλανε γιατι απο αυτο ζουνε, αυτος που αγοραζει δεν φταιει ? αν το pet shop πουλαγε και οπλα, αυτο θα εφταιγε που θα τα αγοραζαμε ? η ευθυνη παντα στους αλλους και ποτε σε εμας ετσι mod ?

ΝΟ2 0,1 ΝΟ3 0.25 αν αυτες οι μετρησεις ειναι σωστες, με τις αλλαγες που κανει καθε μηνα, εχει στρωμενο φιλτρο ? δεν ειναι τιγκα στην αμμωνια ?

φιλε βρες υγρα τεστ για να μετρησεις ΝΟ2 ΝΟ3 και αμμωνια. ζητα απο καποιον κοντα σου μπολι γιατι ολα τα ψαρια σου θα εχουν προβλημα στο μελλον, αν δεν εχουν ειδη.

η διαφωνια ειναι αυτη, κοιτα που πηγες την κουβεντα. επιμενω οτι δεν το καταλαβες.

δεν με ενδιαφερει να πεισω κανεναν, τις αποψεις μου παραθετω μονο, μπορω αραγε?

Link to comment
Share on other sites

η διαφωνια ειναι αυτη, κοιτα που πηγες την κουβεντα. επιμενω οτι δεν το καταλαβες.

δεν με ενδιαφερει να πεισω κανεναν, τις αποψεις μου παραθετω μονο, μπορω αραγε?

Εγω δηλαδη που νομιζεις οτι απανταω???

Αντε να στο ξαναπω γιατι μαλλον δεν τα πιανεις....ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΠΛΩΣ......

Εχω μαγαζι και ξερω.....

Εσυ κοιτα που το πηγες που εφτασες να μου μπλεξεις μεχρι και εκφυλισμο δισκου.......

Επιμενω οτι δεν καταλαβαινεις λοιπον.....

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να πέσουν οι τόνοι και να λείπουν οι μπηχτές και τα ειρωνικά σχόλια! Όποιος θέλει να παραμείνει στην συζήτηση να επικεντρωθεί στο πρόβλημα του φίλου μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα Ηλια να μην χαρακτηρισω εγω τις θεωριες σου...Ο καθε καταστηματαρχης ειναι υποχρεωμενος να σε ενημερωνει για τις συνθηκες και τους συγκατοικους αλλα και τα λιτρα που χρειαζεται το καθε ψαρι.....Ειναι ζωντανα και οχι τσουβαλι με πατατες....

Οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι και σε ρωτανε πως "μπορω να εξυπυρετησω" τοτε σου παρεχουν και υπηρεσια μαζι με το προιον που σου πουλανε.....

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθεις να βγαλεις τοσα ατομα λαθος μεσα στο ιδιο θεμα...

Προσωπικά πιστεύω πως ο κάθε καταστηματάρχης, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να γνωρίζει για το είδος που πουλάει. Ανεξάρτητα τί είναι αυτό... Μπαίνεις σε μαγάζι με ηλεκτρονικά, και δεν ξέρουν ούτε κάν τί είναι. Μπαίνεις με ζώα.. και σου λέει.. "άσε 3-4 μήνες μήπως δεν τη βγάλει.. μή ξοδεύεσαι άδικα" (μα βρε φίλε.. αν δεν το έχω απο την αρχή (μικρό) στο περιβάλλον που ΠΡΕΠΕΙ, πως θα βγάλει τους.. 3-4 ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ μήνες;) κτλ κτλ κτλ

Σχετικά με το internet... συγνώμη μα σαν αγοραστής δεν θεωρώ υποχρέωσή μου ούτε να γνωρίζω από internet... ούτε να το χρησιμοποιώ "προτού αγοράσω". Όποτε το κάνω.. το κάνω διότι "εγώ γουστάρω" να ψάξω το κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να επανερχομαστε στο θέμα μας πήρα υγρά τεστ sera παει το (πενηνταρικο)

Έκανα πάλι αλαγη σήμερα και καμία ώρα μετα την αλαγη δοκίμασα τα καινουρια τεστ και έχουμε και λέμε:

GH : 11

KH : 10

NH4/NH3 : 1

NO2 : 0

NO3 : 0

Έγραψα τις μετρήσεις στο site της sera και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με την αμμωνία τα δισκακια ειναι λίγο ποιο ευδιαθετα και καμία φορά επανέρχονται και στο ανοιχτό χρωμα τους αν και συνήθως ειναι κατα μαύρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να επανερχομαστε στο θέμα μας πήρα υγρά τεστ sera παει το (πενηνταρικο)

Έκανα πάλι αλαγη σήμερα και καμία ώρα μετα την αλαγη δοκίμασα τα καινουρια τεστ και έχουμε και λέμε:

GH : 11

KH : 10

NH4/NH3 : 1

NO2 : 0

NO3 : 0

Έγραψα τις μετρήσεις στο site της sera και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με την αμμωνία τα δισκακια ειναι λίγο ποιο ευδιαθετα και καμία φορά επανέρχονται και στο ανοιχτό χρωμα τους αν και συνήθως ειναι κατα μαύρα

Φιλε μου να σου κανω μια ερωτηση...εγραψες σε προηγουμενο ποστ οτι το φιλτρο εχει τα υλικα μεσα αυτα που στο εστειλαν....αν θελεις πες μας ακριβως τι περιεχει το φιλτρο σου γιατι τα περισσοτερα δεν περιεχουν στην συσκευασια βιολογικο υλικο οποτε παιζει να μην εχεις καθολου μεσα.....εχει μεσα μονο σφουγγαρια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μόνο σφουγγάρι έχει κι αλλα

http://www.allpondsolutions.co.uk/media/pdf/EF-PDF.pdf κοιτα λίγο εδώ αν μπορείς να δεις ακριβώς τι έχει

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει. το καλυτερο ειναι να βρεις μπολι. αν δεν μπορεις ριξε 3η δοση απο prime και περιορισε το ταιζμα καθε 3 μερες και με ελαχιστη ποσοτητα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο. πιστευω οτι τα ετοιμα βακτηρια θα βοηθουσαν αρκετα την κατασταση. αν δεις την αμμωνια ή τα ΝΟ2 πολυ ψηλα, κανε μικρες αλλαγες νερου 15-20% καθε 2-3 μερες, με νερο στην ιδια θερμοκρασια και οσο γινετε στις ιδιες συνθηκες με το νερο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

τα σκαφακια που βλεπω οτι εχει το φιλτρο σου ειναι γεματα απο τα υλικα αυτα?

οντως η αμμωνια σου ειναι αρκετη αρα το ενυδρειο σου δεν εχει στρωθει σωστα.....

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το prime? όταν είχα ξεκινήσει το στρωσιμο μου είχε δώσει ο πέτυχε απο ενα μπουκαλακι με βακτηρια και έριξα μια φορά βέβαια οι οδηγίες στο μπουκαλακι έλεγαν να ρίχνω και απο μια ποσότητα για τρεις μέρες αλά μου είπε δεν χρειάζεται

Όταν λέμε μπόλι ενοουμε νερό απο ενα ενυδρειο που τρέχει; Αν τι ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα σκαφακια έχουν και τα υλικά που φαίνονται μέσα σε ενα δίχτυ δεν τα έβγαλα απο το δίχτυ όταν τα παρέλαβα ήταν μαζι με το δίχτυ και σε ναυλον έβγαλα το ναυλον και τα άφησα μέσα στα σκαφακια μαζι με το διχτυ

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το prime? όταν είχα ξεκινήσει το στρωσιμο μου είχε δώσει ο πέτυχε απο ενα μπουκαλακι με βακτηρια και έριξα μια φορά βέβαια οι οδηγίες στο μπουκαλακι έλεγαν να ρίχνω και απο μια ποσότητα για τρεις μέρες αλά μου είπε δεν χρειάζεται

Όταν λέμε μπόλι ενοουμε νερό απο ενα ενυδρειο που τρέχει; Αν τι ποσότητα;

prime της seahem, ειναι αντιχλωριο και εχει την δυνατοτητα να κανει μη τοξικη την αμμωνια και τα νιτρωδη, ενω παραλληλα δεν τα κατεργει ετσι ωστε να υπαρχουν οι καταλληλοι ρυποι, για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.

μπολι ειναι το βιολογικο υλικο που εχει το φιλτρο απο στρωμενο ενυδρειο, το τοποθετεις μεσα στο δικο σου φιλτρο, προσοχη απο το ενυδρειο που θα παρεις το μπολι, να μην εχει περασει ασθενειες.

τα βακτηρια που εχεις θα τα βαζεις ετσι οπως οριζει ο κατασκευαστης.

Έγινε επεξεργασία - ελιοτ
Link to comment
Share on other sites

της sera το toxivec δεσμευει την αμμωνια. αυτο δεν ειναι αντιχλωριο και δεν γνωριζω αν επηρεαζει το στρωσιμο. προσπαθησε να βρεις το prime. μιλα με κανενα μαγαζι, απο αυτα που εχουν βημα στο φορουμ, αν μπορει να σου κανει αποστολη.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι να βρείς "μπόλι" ....δηλαδή υλικό απο ήδη στρωμένο φίλτρο όπως λένε τα παιδιά και να κάνεις συχνές αλλαγές. Εάν έστιβες μέσα στο ενυδρείο σου (ή μέσα στο φίλτρο σου ) ένα σφουγγάρι απο φίλτρο δουλεμένο ...πάλι θα είχες κάμποση ποσότητα βιολογίας για να περάσει ....και .....στο δικό σου φίλτρο. Αλλά όπως σου είπαν τα παιδιά.....προσοχή απο τι ενυδρείο θα πάρεις υλικό.

Προσωπική μου άποψη δε ..... (και όχι ο κανόνας) ....τα bioballs (τα πλαστικά μπαλάκια) δέν έχουν αρκετό χώρο για αποικισμό και καταλαμβάνουν πολύ χώρο στο φίλτρο σου. Θα έλεγα να τα αλλάξεις με siporax η substrat pro τα οποία είναι βιολογικά υλικά με υψηλή δυνατότητα αποικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Το Toxivec δρα και σαν αντιχλωριο εκτος απο τα υπολοιπα που κανει.

http://www.sera.de/gr/pages/sera-produktwelt/in_category/1870/product/-1bd82e1e2d.html

Link to comment
Share on other sites

Το Toxivec δρα και σαν αντιχλωριο εκτος απο τα υπολοιπα που κανει.

http://www.sera.de/g...1bd82e1e2d.html

:thumbup: :thumbup: :thumbup: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα φιλε μου μιας και σε βλεπω πολυ μπερδεμενο παρε ενα σετακι αντιχλωριο και βακτηρια της sera η οποιας αλλης εταιριας μπορεις να βρεις πιο ευκολα στην περιοχη σου και ξεκινα αμεσα βαση των οδηγιων που γραφει ο κατασκευαστης των προιοντων, το στρωσιμο του ενυδρειου σου με συχνες αλλαγες οταν οι μετρησεις σου βλεπεις οτι πανε να τσιμπησουν προς τα πανω.

Προσωπικα παντα ημουν κατα της μεθοδου του μπολιασματος ενος φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονια να έχουμε

Λοιπόν έχω κάνει τα εξής μετα απο μια μεγάλη αλλαγή νερου περίπου 40% κάθε δεύτερη μέρα αλλάζω περίπου 10% απο αντίστροφη οσμωση έβγαλα τον άνθρακα απο το φιλτρο τον οποίο είχα περίπου δυο μήνες και στη θέση του έβαλα ενα λίτρο sera siporax πάνω στο οποι έριξα και sera filter biostart έριξα μέσα στο νερό sera toxivec και sera bio nitrivec

Το νερό του ενυδρειου έχει γίνει κρυσταλλινο αλλα στις μετρήσεις συνεχίζει να έχει 1 mg/l NH3/NH4 μετρησα και νερο βρύσης μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το τεστ και δείχνει μηδέν

Οι δίσκοι έχουν συνερθει αρκετά έχουν ξαναβρεί τα χρώματα τους αλλα όρεξη για φαγητο δεν βλέπω να έχουν επίσης ψοφησε και ενα απο τα σκαλαρια μου είχα πάρει έξι στην αρχή τα δυο έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλα δυο νομίζω ότι έχουν μικρινει αυτά είμαι αρκετά μπερδεμενος

Κάτι ακόμη το νερο που βγάζω απο τις αλλαγές μυρίζει άσχημα δεν ξέρω αυτό αν ειναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνεις πιό προσεκτικά το ενυδρείο σου και το φίλτρο σου μήπως έχεις χάσει κανένα ψάρι και είναι σφηνωμένο πουθενά.

Κάνε και έναν έλεγχο στους σωλήνες του φίλτρου σου καλού-κακού (και έναν καθαρισμό στους σωλήνες αυτούς). Κάτι με βάζει σε υποψίες για ψάρι σε αποσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...