Jump to content

Rsm 130 Mixed Reef


kikos7

Recommended Posts

ελπιζω να τα καταφερουν τα φραγκακια!

τα υπολοιπα κοραλια πως ειναι?

Η βότκα κόπηκε χθες και σίγουρα θα είναι για καιρό. Τα υπόλοιπα κοράλλια παραδόξως είναι μια χαρά. Έβγαλα τα 2 νεκρά κοράλλια και το ενυδρείο (ευτυχώς) είναι σαν να μην τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελος παντων .....

ελα οποτε θες να παρεις οτι θες .....

Ευχαριστώ Σταύρο!!

Θα περάσω να τα πούμε και από κοντά. Τώρα για ζωντανά... κάτσε να δούμε που θα σταματήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες του reefkeeping http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/index.php

Κάθε σύστημα είναι μοναδικό, σύμφωνα με το άρθρο, δεν υπάρχει δόση συντήρησης ανάλογα τα λίτρα

Αυτή ήταν η δικιά μου δόση συντήρησης. Έκανα 2-3 προσπάθειες να τη μειώσω και πάντα αυξάνονταν τα νιτρικά και το πράσινο φιλμ άλγης στα τζάμια.

Και εγω συμφωνα με αυτο το αρθρο εχω την δοσολογια που εχω.Kατι δεν καταλαβες μαλλον σωστα...Η δοση που εριχνες ηταν υπερβολικη κατα την γνωμη μου.Να ρωτησω κατι?:To skimer που εχεις πιστευεις πως κανει την δουλεια που πρεπει στο συστημα σου.Στο λεω αυτο γιατι σε τετοιες μεθοδους το skimer ειναι το βασικοτερο.Αν δηλαδη εσυ εριχνες βοτκα σαν πηγη ανθρακα για τα βακτηρια,αλλα αυτα δεν εξαγονταν απο το ενυδρειο σου,πολυ απλα αφηναν τα θρεπτικα που δεσμευαν παλι πισω σε αυτο.Ετσι εσυ τιγκαριζες το ενυδρειο σου με οργανικο ανθρακα πιστευοντας πως αυτο χρειαζεται περισσοτερο για να πεσουν τα NO3 με αποτελεσμα η περισσια οργανικου ανθρακα να οδηγησει στην μολυνση του συστηματος σου.Αυτο ειναι που λεμε ενω πηγαινε σουπερ στην αρχη το ενυδρειο,εκατσε στην συνεχεια.

ΥΓ Αυτη ειναι η γνωμη μου ,αλλα η αληθεια μπορει τελικα να ειναι και καποια αλλη :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Skimmer έχω το deltec mc500, Νομίζω πως κάνει καλή δουλειά.

Για τη βότκα έφτασα τη μέγιστη δόση που μου μηδένισε τα νιτρικά, την μείωσα στο μισό και τα νιτρικά πήραν την ανηφόρα. Αύξανα σταδιακά και στην ουσία έφτασα στην αρχική δόση που για μήνες κράταγε τα νιτρικά στο 0,2-0,5. Προφανώς κάπου έγινε κάποιο λάθος.

Τώρα θα το αφήσω μόνο με το skimmer και να δω που θα πάνε τα νιτρικά. Το θέμα είναι αν αρχίσουν και γίνονται 2ψήφια βάζω ξανά άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Έλα εδώ γιατρέ μου να σου κάνω μαθήματα...

KH πόσο είχες?αυστηρά με led φωτισμό θέλεις 7-8dKh max...και αυτό έκανε τις αλλαγές νερού πολύ δύσκολες...

pH μετρούσες?Με τα βακτήρια δυστυχώς πέφτει απότομα τη νύχτα...πχ απο 8,2 την ημέρα αν πέσει κάτω απο 7,6 την νύχτα καταλαβαίνεις οτι το στρές είναι τεράστιο και μερικά κοράλλια δεν το αντέχουν...

εγώ στο ταπεινό μου ριφάκι είχα καθημερινή δοσολογία smirnoff 4,2 και είχα φτάσει στα 6ml παρακαλώ...απλά η ατέλεια της μεθόδου είναι οτι πρέπει τα ταΐσματα και το φορτίο να είναι τα ίδια καθημερινά...σε σταθερή αλκαλικότητα...και καλό pH την νύχτα...(που το πετυχαίνεις με καλό αερισμό την ημέρα ρίψη βακτηρίων όταν είσαι στην κορυφή του pH και λίγο kalk την νύχτα για να κρατήσει το CO2 σε λογικά επίπεδα).

Συμφωνώ με το reefkeeping ότι δεν υπάρχει δοσολογία ανάλογα τα λίτρα και ότι κάθε σύστημα θα παίξει με την βότκα σιγά-σιγά και με πολύ υπομονή...αν αυξάνεις από 0,5ml την εβδομάδα δεν μπορείς να πείς οτι είναι κάτι που βλέπεις γρήγορα διαφορά γιατί μπορεί να κάνεις και 2-3 μήνες να δεις αποτελέσματα...

Στα έγραψα για τα ΚΖ την πάτησες...+ να προσθέσω οτι στα λίγα λίτρα ότι @@#!#@#$@#@### κάνεις την πληρώνεις και το βλέπεις αμέσως...

Μην στεναχωριέσαι για τα κοράλλια γιατί πλησιάζει το frag swap...

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τα tips Alex, θα τα ακολουθήσω!

Τα φραγκ για την ώρα είναι εντάξει. (με τον ρυθμό που προχωρούσε η νέκρωση τη νύχτα, έπρεπε να μας είχαν αφήσει).

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα. Κόβω την προβιοτική; και πότε ξεκινώ ξανά; να δώσω στη ΚΖ και στα zeobac δεύτερη ευκαιρία ή να επιστρέψω στα special blend;

Link to comment
Share on other sites

Το τεστάκι της salifert φεύγει 0,2 μονάδες dKh...δλδ έχεις 8,2 μετράς 8...κράτα το και αυτό στις σημειώσεις.

Βγάλε τον ζεόλιθο ίσως και αυτός σου δημιούργησε το πρόβλημα. Σταδιακά&όχι απότομα φυσικά....

Συνέχισε τα αμινοξέα σου και βάλε ενεργό άνθρακα με μέτρο.... να τραβήξει την περίσσεια άνθρακα μέχρι να πάρει τα πάνω του.

Τα βακτήρια είδες οτι είναι power...ρίξε την δοσολογία στο ελάχιστο 1 φορά την εβδομάδα ή κόψτα όλα...δουλεύει χαλαρά ένα ρίφ και χωρίς αυτά...

Βάλε κάποια μακροάλγη σε σακουλάκι αν μπορείς για γρήγορα αποτελέσματα....

και φυσικά το πιο βασικό...αλλαγές νερού...

καλός αερισμός...

το vitalizer 1drop 2-3 φορές την εβδομάδα και πολύ είναι...

το ότι έχασες μερικά κοράλλια δεν σημαίνει ότι θα τα χάσεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστάκι της salifert φεύγει 0,2 μονάδες dKh...δλδ έχεις 8,2 μετράς 8...κράτα το και αυτό στις σημειώσεις.

Βγάλε τον ζεόλιθο ίσως και αυτός σου δημιούργησε το πρόβλημα. Σταδιακά&όχι απότομα φυσικά....

Συνέχισε τα αμινοξέα σου και βάλε ενεργό άνθρακα με μέτρο.... να τραβήξει την περίσσεια άνθρακα μέχρι να πάρει τα πάνω του.

Τα βακτήρια είδες οτι είναι power...ρίξε την δοσολογία στο ελάχιστο 1 φορά την εβδομάδα ή κόψτα όλα...δουλεύει χαλαρά ένα ρίφ και χωρίς αυτά...

Βάλε κάποια μακροάλγη σε σακουλάκι αν μπορείς για γρήγορα αποτελέσματα....

και φυσικά το πιο βασικό...αλλαγές νερού...

καλός αερισμός...

το vitalizer 1drop 2-3 φορές την εβδομάδα και πολύ είναι...

το ότι έχασες μερικά κοράλλια δεν σημαίνει ότι θα τα χάσεις όλα.

Αυτο παλι απο που βγαινει?Ποιος το ανακαλυψε!?! Δωσε πληροφοριες!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα φωτόμετρο και θα το δεις&εσύ....

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ειναι σιγουρο οτι με την συριγγα δεν μπορεις να εχει απολυτη μετρηση..δεν εχεις κ αδικο..

Link to comment
Share on other sites

Όχι Γιάννη αυτό που μετράς σαν dKh με το τέστ έχει άμεση σχέση με το επίπεδο του pH μέσα στο νερό και μεταβάλετε όταν το pH έχει διακυμάνσεις.Το φωτόμετρο μετράει κατευθείαν διττανθρακικά και είναι πιο ακριβής η μέτρηση.

Αυτός είναι ένας λόγος να κρατάμε το dKh 7-7,5 για να έχουμε ασφάλεια...

Δεν νομίζω οτι είναι τραγικό το ποσοστό λάθους και υπάρχει σε όλα τα τέστ που έχουν αντιδραστήρια όχι μόνο τα ενυδρειακά. Νομίζω τα τέστ της salifert είναι αρκετά αξιόπιστα και πολύ πιο οικονομικά από ένα φωτόμετρο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Αλεξ!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όχι.με βότκα ξεκίνησα να πειραματίζομαι το 2008...

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι οτι το πόσο φορτίο έχεις και πόσο ταΐζεις προσδιορίζει τον οργανικό άνθρακα που θα χρειαστείς για να εξουδετερώσεις τα ποσοστά ΝΟ3ΡΟ4 που δημιουργούνται καθημερινά.

Το οτι το ρίχνεις χεράτα είναι μειονέκτημα αλλά και πλεονέκτημα γιατί μπορείς να αυξομειώσεις την δοσολογία αμέσως και όχι να ταΐζεις αναγκαστικά για να τα φέρεις βόλτα όπως τα bio-pellets.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε συ Αλεξ χρειαζονται ολα αυτα?

Εγω το μονο που κανω εκτος της balling, ειναι αλλαγες νερου καθε βδομαδα και προσθηκη special blend αραια κ που ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι.με βότκα ξεκίνησα να πειραματίζομαι το 2008...

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι οτι το πόσο φορτίο έχεις και πόσο ταΐζεις προσδιορίζει τον οργανικό άνθρακα που θα χρειαστείς για να εξουδετερώσεις τα ποσοστά ΝΟ3ΡΟ4 που δημιουργούνται καθημερινά.

Το οτι το ρίχνεις χεράτα είναι μειονέκτημα αλλά και πλεονέκτημα γιατί μπορείς να αυξομειώσεις την δοσολογία αμέσως και όχι να ταΐζεις αναγκαστικά για να τα φέρεις βόλτα όπως τα bio-pellets.

Το γνωριζω αυτο...Το θεμα ειναι για ποιο λογο να ταιζεις με κουταλες σε ενα κλειστο συστημα.Δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος όμως που τα αρχίζεις όλα αυτά είναι για να ταΐζεις πολύ και κοράλλια και ψάρια και παράλληλα να διατηρείς χαμηλές τιμές ΝΟ3ΡΟ4 Στάθη...εκτός και αν εσύ θέλεις να πετύχεις κάτι άλλο...

Τώρα έχω 10 ψαράκια σε 150 λίτρα μικτά και ταΐζω 2 κύβους κατεψυγμένα καθημερινά με μη-μετρήσιμα ΝΟ3ΡΟ4...αυτό δεν αρκεί?

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος όμως που τα αρχίζεις όλα αυτά είναι για να ταΐζεις πολύ και κοράλλια και ψάρια και παράλληλα να διατηρείς χαμηλές τιμές ΝΟ3ΡΟ4 Στάθη...εκτός και αν εσύ θέλεις να πετύχεις κάτι άλλο...

Τώρα έχω 10 ψαράκια σε 150 λίτρα μικτά και ταΐζω 2 κύβους κατεψυγμένα καθημερινά με μη-μετρήσιμα ΝΟ3ΡΟ4...αυτό δεν αρκεί?

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να φερω το ενυδρειο μου σε τιμες μη-μετρησιμες,γιατι καπου εκει πολυ συχνα ξεκιναει και το κλαμα. Το 106:16:1 C:N:P (carbon : nitrogen : phosphorus) ειναι αυτο που θελω και εχω σαν στοχο.Δεν με ενδιαφερει δηλαδη να φτασω στο αποκορυφωμα της εξαλυψης θρεπτικων.Γιατι να ταιζω δυο κυβους την ημερα?Θα ταισω οσο πρεπει...Μην χανουμε το μετρο...Για ενυδρεια μιλαμε...Κλειστα συστηματα...

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να φερω το ενυδρειο μου σε τιμες μη-μετρησιμες,γιατι καπου εκει πολυ συχνα ξεκιναει και το κλαμα. Το 106:16:1 C:N:P (carbon : nitrogen : phosphorus) ειναι αυτο που θελω και εχω σαν στοχο.Δεν με ενδιαφερει δηλαδη να φτασω στο αποκορυφωμα της εξαλυψης θρεπτικων.Γιατι να ταιζω δυο κυβους την ημερα?Θα ταισω οσο πρεπει...Μην χανουμε το μετρο...Για ενυδρεια μιλαμε...Κλειστα συστηματα...

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

παιδια,τι προτιματε ενα ενυδρειο στα ορια της πεινας με φοβερα χρωματα και ασταθες η ενα ισσοροπημενο συστημα με ζωντανα χρωματα,υγιεστατο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Πειραματιστηκα αρκετα με περιπου ολες τις μεθοδους......

και αποφασησα οτι εκανα ενα ενυδρειο για την πληρη χαλαρωση και την ηρεμια που μου προσφερει

οταν παρατηρησα οτι εχουμε "ξεφυγ",τα σταματησα ολα!και το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπετε και που βλεπω!

Τα σχολια δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

παιδια,τι προτιματε ενα ενυδρειο στα ορια της πεινας με φοβερα χρωματα και ασταθες η ενα ισσοροπημενο συστημα με ζωντανα χρωματα,υγιεστατο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Πειραματιστηκα αρκετα με περιπου ολες τις μεθοδους......

και αποφασησα οτι εκανα ενα ενυδρειο για την πληρη χαλαρωση και την ηρεμια που μου προσφερει

οταν παρατηρησα οτι εχουμε "ξεφυγ",τα σταματησα ολα!και το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπετε και που βλεπω!

Τα σχολια δικα σας!

Larry....Απλα :thaman: για τον τροπο που σκεφτεσε και πρατεις...Και φυσικα για το τερας σου :D :D :D ....Φωτο??????

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο μόνο με SPS μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά στην πλειοψηφία μας θέλουμε και πολλά ψάρια,SPS,LPS,NPS και τα πάντα...

Δεν είναι υπερβολικό το να ταΐζεις τα ζωντανά σου.Μερικά ψαράκια απαιτούν 2-3 φορές καθημερινά τάισμα...πολλά LPS ζητάνε Target feeding,και φυσικά τα βακτήρια χρειάζονται τροφή για να δουλέψουν.Aυτή η μέθοδος που έχει βάση στην σχέση του Redfield απαιτεί βαρύ φορτίο και βαρύ χέρι.

Σε κάθε άλλη περίπτωση μάλιστα δεν μπορεί να αποδώσει σωστά και οδηγείτε σε ανισορροπία της σχέσης αυτής, προκαλώντας προβλήματα όπως κυάνο-νεκρώσεις ανεπιθύμητες άλγες κτλ..

Που είναι παράλογο με τα διάφορα ενυδρειακά τέστ να την κυνηγάμε(άνθρακα μετράει κανένας?)...όταν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα συστατικά στο νερό για να ολοκληρωθεί.

Όταν ταΐζεις με το σκεπτικό να μην ανεβάσεις νιτρικά και φωσφορικά είναι μεγάλος περιορισμός,ρίχνεις ελάχιστη τροφή δεν δίνεις την ενέργεια που χρειάζονται κάτι που το φυσικό τους περιβάλλον τους την προσφέρει απλόχερα.

Εκεί φυσικά λόγο όγκου νερού είναι αδύνατο να υπάρχουν θρεπτικά τα οποία κατακρημνίζονται στα βαθιά νερά και στα κοράλλια (ειδικά τα sps)φτάνουν μόνο τα λιγοστά αυτά θρεπτικά που χρειάζονται με τα θαλάσσια ρεύματα.

Αυτό προσπαθούμε να πετύχουμε και εμείς με την απομάκρυνση τους.Είτε με αλλαγές νερού ή με βακτηριακές εντατικές μεθόδους και φαίνεται να δουλεύει.

Με αυτές τις μεθόδους μπορείς να προσαρμόσεις το ενυδρείο σε μια κατάσταση ώστε ταΐζεις με τις χούφτες όπως λες και εσύ και να είσαι πολύ κοντά στις τιμές NSW.. κρατώντας το σε ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον.

Φυσικά αυτό απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις γιατί συχνά απο αυτό

καταλήγεις σε αυτό:

post-819-0-00957200-1362558214_thumb.jpg

Γιαυτό το λόγο καλό είναι να αφήνετε σε έμπειρους χομπίστες. Και σίγουρα απαιτεί δεσμεύσεις που καλό είναι να τα υπολογίζουμε όλα απο την αρχή...

Όπως λέτε και εσείς επιλογή του καθένα είναι να διαλέξει άλλες πιο φυσικές μεθόδους...

ΥΓ.Larry ακόμα σε περιμένω.....

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο μόνο με SPS μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά στην πλειοψηφία μας θέλουμε και πολλά ψάρια,SPS,LPS,NPS και τα πάντα...

Δεν είναι υπερβολικό το να ταΐζεις τα ζωντανά σου.Μερικά ψαράκια απαιτούν 2-3 φορές καθημερινά τάισμα...πολλά LPS ζητάνε Target feeding,και φυσικά τα βακτήρια χρειάζονται τροφή για να δουλέψουν.Aυτή η μέθοδος που έχει βάση στην σχέση του Redfield απαιτεί βαρύ φορτίο και βαρύ χέρι.

Σε κάθε άλλη περίπτωση μάλιστα δεν μπορεί να αποδώσει σωστά και οδηγείτε σε ανισορροπία της σχέσης αυτής, προκαλώντας προβλήματα όπως κυάνο-νεκρώσεις ανεπιθύμητες άλγες κτλ..

Που είναι παράλογο με τα διάφορα ενυδρειακά τέστ να την κυνηγάμε(άνθρακα μετράει κανένας?)...όταν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα συστατικά στο νερό για να ολοκληρωθεί.

Όταν ταΐζεις με το σκεπτικό να μην ανεβάσεις νιτρικά και φωσφορικά είναι μεγάλος περιορισμός,ρίχνεις ελάχιστη τροφή δεν δίνεις την ενέργεια που χρειάζονται κάτι που το φυσικό τους περιβάλλον τους την προσφέρει απλόχερα.

Εκεί φυσικά λόγο όγκου νερού είναι αδύνατο να υπάρχουν θρεπτικά τα οποία κατακρημνίζονται στα βαθιά νερά και στα κοράλλια (ειδικά τα sps)φτάνουν μόνο τα λιγοστά αυτά θρεπτικά που χρειάζονται με τα θαλάσσια ρεύματα.

Αυτό προσπαθούμε να πετύχουμε και εμείς με την απομάκρυνση τους.Είτε με αλλαγές νερού ή με βακτηριακές εντατικές μεθόδους και φαίνεται να δουλεύει.

Με αυτές τις μεθόδους μπορείς να προσαρμόσεις το ενυδρείο σε μια κατάσταση ώστε ταΐζεις με τις χούφτες όπως λες και εσύ και να είσαι πολύ κοντά στις τιμές NSW.. κρατώντας το σε ένα ολιγοθρεπτικό περιβάλλον.

Φυσικά αυτό απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις γιατί συχνά καταλήγει σε αυτό:

attachicon.gifimg8827cc.jpg

Γιαυτό το λόγο καλό είναι να αφήνετε σε έμπειρους χομπίστες.

ΥΓ.Larry περιμένω.....

Aλεξ συμφωνω με αυτα που λες

εγω ταιζω 2-3 φορες τα ψαρια

Τροφη για κοραλια ριχνω

Ενα συστημα που εχει σταθεροτητα(παλιο) εαν δεν το παρακανεις και δεν αρχησεις τα πειραματα δεν θα σε προδωσει!

Αντιθετως θα συγχωρησει καποια λάθη σου!

Αν αρχησεις ομως βαλε αυτο βαλε και εκεινο τοτε εχασες το παιχνηδι

Απλοτητα παιδια οσο μπορειτε!

Αλλαγες νερου και σταθερες τιμες!τιποτα αλλο

Φυσικα και εμπειρια χρεαιζεται,αυτο ειναι αυτονοητο!

Οποια βοηθεια μπορουμε να προσφερουμε την παρεχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ποτε δεν ξεπερασα τα 1,8μλ Βοτκας.Αυτο ηταν το οριο μου σε 550λτ mix reef :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Η μορφές άνθρακα έχουν να κάνουν και με το ποσοστό φίλτρανσης/ωριμότητας ενός ενυδρείου.Αν αυτό είναι στρωμένο και δουλεύει πάνω απο 1 χρόνο είναι πιο εύκολο να πέσουν και τα θρεπτικά.

Αν είναι άστρωτο το ενυδρείο στο 3μηνο με 30ΝΟ3 3ΡΟ4 και καθημερινό τάισμα cyclops πχ θέλει το ντραμπούι του... αλλιώς δεν μπαίνουν σκληρά...και πάλι θέλει ένα 2-3μηνο μέχρι να βρεις την δοσολογία.

Και εκεί την κράτησα για περίπου 8-9 μήνες...χωρίς άλλα μέσα...μόνο βράχος και άνθρακας....

μετά δρόμο...ρεφιούτζιουμ και βακτήρια με το κιάλι...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...