Jump to content

Rsm 130 Mixed Reef


kikos7

Recommended Posts

Χαίρομαι που από την ατυχία μου βγαίνει κάτι καλό. Έχουμε μια ωραία συζήτηση- ανταλλαγή απόψεων που όλοι τελικά θα βγούμε κερδισμένοι :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μην ξεχναμε πως τα περισσοτερα κοραλια ειναι φωτοσυνθετικα.Και οταν εμεις στερευουμε τα διαθεσιμα θρεπτικα στην στηλη του νερου τοτε αρχιζει το κοραλλι να βασιζεται πιο πολυ στην παραγωγη ενεργειας δια μεσω της συμβιωτικη σχεσης(ζοοξανθελλα).Τα κοραλλια το οτι εχουν προεκταμενους τους πολυποδες και πολυ εντονα χρωματα συμαινει πως δεν βασιζονται πλεων και παρα πολυ στην φωτοσυνθεση αλλά στην θρεψη τους απο την στηλη του νερου.Προσπαθουν απεγνωσμενα δηλαδη να βρουν τροφη απο την στηλη και ειναι στην τσιτα. Σ'εμενα δεν υπαρχει μεγαλη προεκταση στους πολυποδες περαν της νυχτας που ειναι και το φυσιολογικο κατα την γνωμη μου.Διοτι η φωτοσυνθεση γινεται στον ιστο των κοραλλιων και οχι στους πολυποδες.Και εγω ταιζω τουλαχιστο τρεις φορες την ημερα και την βοτκα που τελευταια προσθεσα στις ρουτινες μου,την βαζω για να μου κραταει σταθερα χαμηλα,μετρησιμες ομως τιμες :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε γενικές γραμμές είναι απίστευτο το αποτέλεσμα του βακτηριοπλανκτόν σε μερικά κοράλλια που έχουν συνηθίσει τέτοιες τροφές.

Άλλα κοράλλια δεν πάνε και τόσο καλά αλλά μερικά αποκτούν εντελώς εξωγήινα χρώματα.

Απο κρέμ γίνονται κοκκινο-γαλαζοπράσσινα....βέβαια συμβαίνει και το αντίθετο και απο γαλαζοπράσσινα γίνονται εντελώς λευκά...

Κάποιος σοφός είχε πεί οτι όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Aλεξ συμφωνω με αυτα που λες

εγω ταιζω 2-3 φορες τα ψαρια

Τροφη για κοραλια ριχνω

Ενα συστημα που εχει σταθεροτητα(παλιο) εαν δεν το παρακανεις και δεν αρχησεις τα πειραματα δεν θα σε προδωσει!

Αντιθετως θα συγχωρησει καποια λάθη σου!

Αν αρχησεις ομως βαλε αυτο βαλε και εκεινο τοτε εχασες το παιχνηδι

Απλοτητα παιδια οσο μπορειτε!

Αλλαγες νερου και σταθερες τιμες!τιποτα αλλο ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ !!!! ΜΑΛΛΙΑΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ!!!

Φυσικα και εμπειρια χρεαιζεται,αυτο ειναι αυτονοητο!

Οποια βοηθεια μπορουμε να προσφερουμε την παρεχουμε!

Link to comment
Share on other sites

ολες οι αποψεις ειναι σωστες και ολα τα ενυδρεια ειναι διαφορετικα...αλλοι εξοπλισμοι,αλλα ζωνατανα και αλλοι "ιδιοκτητες".

οτι δουλευει για καποιον μπορει να μη δουλεψει για καποιον αλλο και αντιστοιχα μπορει κατι που δεν θα εχει αποτελεσματα σε μενα

σε καποιον αλλο να του αλλαξει το ενυδρειο τελειως και προς το καλυτερο

το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε και ο σταυρος...σταθεροτητα και οτι αλλαγες η πειραματα κανουμε να γινονται σταδιακα .

ολες οι μεθοδοι εχουν εχουν τα καλα τους και τα κακα τους το θεμα αν θα μας κανουν ειναι να ειναι και καταλληλος πρωτα ο χομπυστας και μετα

και το ιδιο το ενυδρειο.

τα χρωματα στα κοραλια ειναι μεγαλη συζητηση και ειναι και κατι προσωπικο,υποκειμενικο

Link to comment
Share on other sites

Και σχολαστικο ελεγχο να προσθεσω στα κοραλια που βαζουμε.

Ακομα κι αν μας τα εχει δωσει ο ιδιος ο Θεος!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσει η νέκρωση ή κόβεις το νεκρό κομμάτι και κρατάς μόνο υγιές ιστό που το τοποθετείς σε καινούργιο σημείο ή απλώνεις κυανοακριλική κόλα στο νεκρωθέν σημείο...και τα 2 είναι λύσεις βέβαια και δεν είναι 100% σίγουρο οτι θα ξεπεράσεις το πρόβλημα καθώς STN-RTN είναι αποτέλεσμα και όχι η αιτία που μπορεί να είναι πολύ πιο πολύπλοκη.

Καλό είναι να αποφεύγεις διαλύματα ιωδίου για μπανάκι σε sps κοράλλια.Μερικά είδη μάλιστα δεν το αντέχουν καθώς νεκρώνουν σε υψηλές συγκεντρώσεις...Μόνο για dip στα LPS έχει θέση νομίζω...ακόμα και zoanthous έχω χάσει με ιωδίτη.

Coral-RX,Coral-Revive,Fauna Marin Min αν και το το τελευταίο είναι πιο πολύ βιταμίνες κάνει πολύ καλή δουλειά σε ταλαιπωρημένα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσει η νέκρωση ή κόβεις το νεκρό κομμάτι και κρατάς μόνο υγιές ιστό που το τοποθετείς σε καινούργιο σημείο ή απλώνεις κυανοακριλική κόλα στο νεκρωθέν σημείο...και τα 2 είναι λύσεις βέβαια και δεν είναι 100% σίγουρο οτι θα ξεπεράσεις το πρόβλημα καθώς STN-RTN είναι αποτέλεσμα και όχι η αιτία που μπορεί να είναι πολύ πιο πολύπλοκη.

Καλό είναι να αποφεύγεις διαλύματα ιωδίου για μπανάκι σε sps κοράλλια.Μερικά είδη μάλιστα δεν το αντέχουν καθώς νεκρώνουν σε υψηλές συγκεντρώσεις...Μόνο για dip στα LPS έχει θέση νομίζω...ακόμα και zoanthous έχω χάσει με ιωδίτη.

Coral-RX,Coral-Revive,Fauna Marin Min αν και το το τελευταίο είναι πιο πολύ βιταμίνες κάνει πολύ καλή δουλειά σε ταλαιπωρημένα κοράλλια.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αλεξ γιατι το λες αυτο με το ιωδιο?

προσωπικα δεν εχω παρει dip εταιριας εδω και 3 χρονια.

ντιπαρω με ιωδιο σε κουβα με 3-4 λιτρα νερο και βαζω ιωδιο μεχρι να αρχισει να αλλαζει το νερο χρωμα και να γινεται προς το μπορντω.

βαζω και εναν μικρο κυκλοφορητη και αφηνω μεσα 2 λεπτα με το ρολοι η το παω με το ματι εαν δω οτι το κοραλι το αντεχει.

εχει βγαλει απο ακρο και καβουρια και σκουλικια και αλλους οργανισμους ανεπιθυμητους.

μετα μπαινουν απλα στο ενυδρειο χωρις να τα κολλησω και για να ειμαι σιγουρος επαναλαμβανω τη διαδικασια και τη δυτερη μερα.

σε μερικες περιπτωσεις κανω και ενα τριτο dip και μετα κολλημα.

πολλα απο αυτα τα αποπαρασιτικα εχουν βαση το ιωδιο,αφου μυριζουν κιολας

θεωρω δεδομενα...

-οτι ποτε δεν βαζω τα κοραλια με το βραχακι που ηρθαν.παντα τα κοβω και ας χασω το 30% της ακρο η του ζωντανου

-εαν ειναι καθαρο το βραχακι και φαινεται "φρεσκο" το αφηνω αλλα το βουρτσιζω πολλες πολλες πολλες φορες πριν να το βαλω μεσα

-το ιωδιο οπως και ολα σχεδον τα αποπαρασιτικα δεν σκοτωνουν τα αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το 95% των deep-water species αλλά και πολλά άλλα ευαίσθητα sps,δεν αντέχουν το ιώδιο και ξεκολλάει ο ιστός τους.Το έχω βιώσει και το έχω δει μπροστά μου να γίνεται ξανά και ξανά μέχρι που αγόρασα κάτι ανώτερο.

Οπότε δεν συστήνω σε κανέναν τη χρήση ιωδίου.

Και γιατί να παίζεις εξάλλου με δοσολογίες ενώ υπάρχουν έτοιμα εμπορικά διαλύματα που η συνταγή τους παραμένει μυστική...και σίγουρα δεν περιέχουν ιώδιο...κορυφή θεωρώ το coral rx που είναι ασφαλές ακόμα και με διπλάσια δοσολογία...αλλά και της fauna το Min ειναι ότι πρέπει για ταλαιπωρημένα κοράλλια.

Άλλα γνωστά ιερά τέρατα του χώρου(το όνομα D.Saxby νομίζω το γνωρίζετε όλοι)συστήνουν μέχρι και dip με νερό βρύσης για 15 δευτερόλεπτα...Απλά δεν εμπιστεύομαι ακριβές ακρόπορες ούτε στο ιώδιο αλλά ούτε και σε κάτι άλλο πλέον.

Furan2 ίσως...δεν το έχω δοκιμάσει σε ακρόπορες αλλά σε zoanthous κάνει παπάδες και το προτείνω για το φαρμακείο κάθε σοβαρού keeper.

Για τους βράχους που έρχονται μαζί με τις ακρόπορες συμφωνώ μαζί σου Μιχάλη.

Link to comment
Share on other sites

Το Furan2 δεν αντιμετωπιζει παρασιτα Αλεξ αλλα βακτηριακες λοιμωξεις

Link to comment
Share on other sites

Το Furan2 δεν αντιμετωπιζει παρασιτα Αλεξ αλλα βακτηριακες λοιμωξεις

Και όμως Στράτο δοκίμασε το σε ζοάνθους και θα τρομάξεις με αυτά που θα δεις.Εγώ ότι παίρνω απο ζώα τα ντιπάρω πλέων και με furan-2...ούτε zoa-pox ούτε τίποτα δεν έχω ξαναδεί.

Σε sps δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι τι εισαι διατεθειμενος να χασεις αλεξ

ενα ολοκληρο ενυδρειο η ενα κοραλι?

προσωπικα επειδη εχω καει 2 φορες πλεον προτιμαω να χασω ενα κοραλι που δεν θα τα καταφερει απο το dip με ιωδιο η' με οποιοδηποτε

αποπαρασιτικο.

παρα ολοκληρο το ενυδρειο.

παντα προσεχω και πως θα αντιδρασει και το κοραλι

το ιωδιο το θεωρω το δυνατοτερο dip μεχρι στιγμης απλα ταυτοχρονα πρεπει να μπορεις να καταλαβεις και τα ορια του κοραλιου με το ματι.

αυτα τα 3 χρονια που ντιπαρω με ιωδιο εχω χασει μονο μια ακρο γιατι ταυτοχρονα εκανα κατι αλλο και το αφησα σχεδον 10 λεπτα!

απλα μετα μαζεψα το "δερμα" του κοραλιου απο το κουβα και το σκελετο αναμνηστικο. :bigemo_harabe_net-134:

αυτο με το νερο βρυσης το εχω κανει.

ενα υγειες κοραλι θα το αντεξει μια χαρα,ενα ομως που ειναι στρεσαρισμενο(καποιο pest καποια αποτομη αλλαγη κτλ) δεν θα το αντεξει.

σε αυτα τα 15 δευτερολεπτα το γλυκο νερο δεν θα σκοτωσει καποιο pest η εναν hitchicker απλα θα τα σοκαρει τοσο πολυ που θα ειναι ευκολο με

μια αντλια,με το χερι η ενα βουρτσακι να φυγουν απο το κοραλι

μετα απο αυτο επαψα να ανησυχω για το λιγο νερο απο τη βρυση που μπορει να μου πεσει οταν ξεπλενω την κολα απο ενα κοραλι η απο το βουρτσακι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...