Jump to content

Νέο Θαλασσινό Ενυδρείο


kostas3

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

ασχολούμαι με το χόμπι αρκετό καιρό , ήμουν κάτοχος ενός 80λιτρου και ενός 120λιτρου ενυδρείου , γλυκού νερού, επειδή τώρα θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι έχω χώρο για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. αποφάσισα να ασχοληθώ με θαλασσινό αυτή τη φορά. Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω εμπειρία με θαλασσινά (πέρα του διαβάσματος) και θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας.

μπορείτε να μου προτείνεται τι είδος ενυδρείου μπορώ να φτιάξω? μου αρέσουν πολύ τα reef ενυδρεία αλλά φοβάμαι μήπως είναι πολύ δύσκολο για αρχή, (θα μου άρεσε να ασχοληθώ πάντως) . μου αρέσουν επίσης τα clownfish και θα θελα να φιλοξενήσω τουλάχιστον ένα .

Το ενυδρείο θα πάει σε συγκεκριμένο χώρο (φυσικά μακριά από σώματα θέρμανσης παράθυρα κλπ. ) σκεφτόμουν για 300 έως 350 λίτρα. θα κάνω μια αγορά και θα είναι και τελική (πιστεύω το 120αρι θα αρκέσει για γκαραντινα κλπ) γιαυτό σας παρακαλώ μην προτείνετε κάτι μικρότερο , προτιμώ να έχω λίγα ψάρια σε μεγαλύτερο ενυδρείο και βλέποντας πως πάει να προσθέτω σιγά σιγά.

έχω διάφορες ερωτήσεις να κάνω όπως για παράδειγμα αν συμφέρει η αντίστροφη ώσμωση και αν είναι εφικτή (πάντα είχα κλασσικά φίλτρα) . τι κόστος να περιμένω για ένα 350 λίτρα . τι εταιρία να προτιμήσω ( σε ενυδρείο και εξοπλισμό) τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω με clownfish κλπ.

περιμένω απάντηση σας και θα ρωτήσω και τα υπόλοιπα . :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειμαι απολυτοσ οσο αφορα το κοστολογιο αλλα αν πας για ριφ και θεκεις να το εξοπλισεις με καλα μηχανηματα χωρις να μπλεξεις με διαφορα φτηνα εργαλεια,θα ελεγα περίπου 10 ευρω ανα λιτρο.μπορεις σαφως και με λιγοτερα,αλλα καποια στιγμη θα φτασεις η ακομη και θα ξεπερασεις αυτο το νουμερο.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Reef = διάβασμα + συνεχής ενασχόληση. Αν θέλεις να ασχοληθείς ξεκινα, δεν είναι δύσκολο και θα σε ανταμείψει.

Η Α/Ο είναι μονόδρομος στο θαλλασινο γιατί σε γλιτώνει από πολλά.

Ενυδρειο φτιάξε στις διαστάσεις για το χώρο σου εφόσον για εκεί το σκέφτεσαι. Τι σε παίρνει να βάλεις:

Από εξοπλισμό υπάρχουν αρκετές και καλές μάρκες, αν διαβάσεις εδώ μέσα θα βρεις αρκετά ανά κατηγορία, ιδιαιτέρως σε skimmer, φωτισμο, κυκλοφορία.:D

Τα κλόουν ταιριάζουν με τα περισσότερα, δεν θα έχεις θέμα από αυτά

Welcome :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορίς να μου παραθέσεις κάποιο link για Α/Ο γιατί χάθηκα..

έχω 1.56 μέτρα μήκος και όσο ύψος-πλάτος θέλω. μπορώ να φτιάξω κάτι από αυτά μόνος μου για να μειώσω το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Άκου να σου πω τι να κάνεις, ώστε να ξεκινήσεις σωστά και όχι με "χύμα" ερωτήσεις..

Θα το ρίξεις στο διάβασμα σε όλα τα άρθρα που έχουν σχέση με το θαλασσινό.... ότι δεν καταλαβαίνεις θα το σημειώνεις και μετά άρχισε να μας "βομβαρδίζεις" με ερωτήσεις που θα είναι πιο οργανωμένες και πιο ουσιαστικές...

Έτσι έκανα εγώ και είχε επιτυχία ο τρόπος..

Link to comment
Share on other sites

Άκου να σου πω τι να κάνεις, ώστε να ξεκινήσεις σωστά και όχι με "χύμα" ερωτήσεις..

Θα το ρίξεις στο διάβασμα σε όλα τα άρθρα που έχουν σχέση με το θαλασσινό.... ότι δεν καταλαβαίνεις θα το σημειώνεις και μετά άρχισε να μας "βομβαρδίζεις" με ερωτήσεις που θα είναι πιο οργανωμένες και πιο ουσιαστικές...

Έτσι έκανα εγώ και είχε επιτυχία ο τρόπος..

+1,2 :D Απλως να εχεις στο νου και για samp(μπορεις να κανεις και το 120αρι σου).Στο λεω αυτο για να σε προλαβω.Μην πας δηλαδη και το αγωρασεις και μετα αρχισεις τις ερωτησεις.Θα σου προτεινα να πας σε DIY ενυδρειο για να το κανεις οπως σου ακριβως αρεσει :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :thumbup:

Οπως σου ειπαν τα παιδια πολυ διαβασμα στα αρθρα θαλασσινου

Για οσμωση κοιτα εδω

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=190

Αν μπορεις φτιαξτο μονος σου η σε καποιον που ξερει

Μια ωραια διασταση ειναι 120x60x60

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

λόγο του ότι έχω πρόσβαση σε ο'τι ξύλο θέλω (έχουμε εμπόριο ξυλείας) αποφάσισα να φτιάξω την βάση μόνος μου. μια βάση απο μελαμίνη με ανησυχεί για ένα ενυδρείο 350 λίτρων .. μήπως θα πρέπει να αγοράσω ένα μεταλλικό σκελετό και να τον ''ντύσω'' με μελαμίνη?

ο σκελετός αυτός θα πρέπει να έχει επιφάνεια για να πατήσει πάνω το ενυδρείο? ή μόνο το πλαίσιο? έψαξα στα diy αλλά δεν είμαι σίγουρος..

επίσης το απογευματάκι θα πάω σε ενα κατάστημα με γυαλιά-κρυσταλα κλπ. έχω παραγγείλει κάτι τζάμια για ένα έπιπλο..

μπορείτε να μου πείτε λοιπών τι πάχος και τι είδος τζαμιού θα χρειαστώ για να πάρω και μια προσφορά?

το ενυδρείο θα είναι 110x50x65 (358 λίτρα περίπου)

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να δώσεις περισσότερο βάθος παρά ύψος..

110χ60χ55 είναι ωραίο...

345 λίτρα με 10αρι τζαμι.

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Όσο για βάση καλό θα ήταν μεταλλικος σκελετός αν κ δε το κρίνω απαραίτητο για τα λίτρα σου μιας και είχα 300 αρι πάνω σε ξύλινο έπιπλο απλό χωρίς πρόβλημα. Σίγουρα όμως καλύτερα μεταλλικος σκελετός βαμμενος και ντυμένος με ότι ξύλο θες..

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να δώσεις περισσότερο βάθος παρά ύψος..

110χ60χ55 είναι ωραίο...

345 λίτρα με 10αρι τζαμι.

Όσο για βάση καλό θα ήταν μεταλλικος σκελετός αν κ δε το κρίνω απαραίτητο για τα λίτρα σου μιας και είχα 300 αρι πάνω σε ξύλινο έπιπλο απλό χωρίς πρόβλημα. Σίγουρα όμως καλύτερα μεταλλικος σκελετός βαμμενος και ντυμένος με ότι ξύλο θες..

+1000

Αλλά κατά την γνώμη μου να ντύσεις την βάση με κόντρα πλακέ θαλάσσης(αν όχι όλη τουλάχιστον το πάνω μέρος που ακουμπάει το ενυδρείο).

Επίσης δεν μας έχεις πεί αν θα βάλεις sump και αν ναι, θα είναι το 120lt που έχεις ή θα φτιάξεις καινούργιο;

πρέπει να έχεις αποφασίσει για να πάρεις μια ολοκληρωμένη προσφορά.

Τέλος και επειδή πρόσφατα και εγώ ασχολήθηκα με το στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου θα σου πω να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και να ρωτάς για τα πάντα πριν κάνεις την αγορά, για να μην μπεις σε τσάμπα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτείνω σαν διάσταση 120χ80χ55(50 καθαρό). Κάνεις παπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα προσφορά για τζάμια, 110χ55χ60 1εκ πάχος , 140ευρω είναι καλά,? και κόλλημα στο ίδιο το μαγαζί, έχουν κάνει αρκετά ενυδρεία και σε εστιατόρια που ξέρω και η δουλειά τους είναι πολύ καλη . μήπως να το κολλήσω εγώ? χρειάζεται κάποιο ίδικο τζάμι για αυτή τη δουλειά ή ένα απλό είναι αρκετό

τώρα πιο είναι το επόμενο βήμα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα προσφορά για τζάμια, 110χ55χ60 1εκ πάχος , 140ευρω είναι καλά,? και κόλλημα στο ίδιο το μαγαζί, έχουν κάνει αρκετά ενυδρεία και σε εστιατόρια που ξέρω και η δουλειά τους είναι πολύ καλη . μήπως να το κολλήσω εγώ? χρειάζεται κάποιο ίδικο τζάμι για αυτή τη δουλειά ή ένα απλό είναι αρκετό

τώρα πιο είναι το επόμενο βήμα?

Mια χαρά τιμή. Αφού στο κολλάνε κιόλας είσαι άρχοντας! Να τους πεις να σου βάλλουν κόντρες πάνω κάτω γιατί με τόσα λίτρα δεν παίζουν. Θα το κάνεις 120χ60χ60 καλύτερα, γιατί σε 110 μήκος δεν βρίσκεις λάμπες και φωτιστικό. Βγαίνουν για μήκη 60,80,100,120,150 και 180.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κόντρες εννοείς κομμάτια γυαλί τα οποία ενώνουν τις απέναντι βιτρίνες έτσι? ένα μεταλλικό πλαίσιο στο κάτω μέρος του ενυδρείου θα βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

120χ80χ55 πάνω από 500 λίτρα, δεν είναι λίγο μεγάλο?

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου και ειδικότερα με το βάθος 80, καντο. Θα με θυμηθείς πολύ αργότερα.

Στο reef το βάθος σε βοηθάει πάρα πολύ.

Οσο για τα λίτρα μην σε φοβίζουν. Τι 350 τι 500. Μην είναι και καλύτερα.

Επίσης 120χ80χ50/1000=480 λίτρα μικτά. Σκέψου δλδ το ύψος που θα χάσεις από τις κόντρες και την υπερχείλιση, το ύψος του αραγωνίτη κτλ κτλ και μετα θα σου βγουν τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κόντρες εννοείς κομμάτια γυαλί τα οποία ενώνουν τις απέναντι βιτρίνες έτσι? ένα μεταλλικό πλαίσιο στο κάτω μέρος του ενυδρείου θα βοηθήσει?

Ναι κόντρες αυτό εννοώ. Κόντρες βάζεις και πάνω και κάτω. Μεταλικό πλαίσιο τι εννοείς? Μέσα στο ενυδρείο δεν βάζεις μεταλικά. Ίσως να εννοείς αλουμινογωνιές. Αν εννοείς αυτό, ναι μπορείς, κάτι θα κάνουν, αλλά σαν τις κόντρες δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

όχι εννοώ μεταλλικό πλαίσιο στο εξωτερικό του ενυδρείου, στην βάση δηλαδή .για να δένουν τα τζάμια καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά μπορείς να βάλεις, απλά θα βάλεις αλουμινογωνίες καλύτερα. Αν βάλεις στην βάση μόνο όμως, θα πρέπει να βάλεις σε όλη την βάση και όχι περιμετρικά της βάσης καθώς θα κάνει κοιλιά το τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

120χ80χ50 μου φαίνεται λίγο μεγάλο. μήπως 120χ60χ60 θα είναι αρκετό? κάτι ενδιάμεσο δηλαδή..

μόλις καταλήξω σε μέγεθος. να ασχοληθώ με το sump ?

σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το παλιό 120αρι μου, έχω και ένα 90αρι πάντως. μήπως κάνει και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

κάτι πολύ σημαντικό που ξέχασα. πάνω από την μελλοντική θέση του ενυδρείου υπάρχει ένα aircondition. πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

τι να πειράζει.. εγώ με τέτοιο τρόπο το κρατούσα δροσερό επί 3 καλοκαίρια !!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ακου 130χ070 χ060 η 120χ080 χ060 ειναι super.με κοντρες πανω κατω.,και sub to 120 που εχεις εκτος αν θες μπορεις να πας σε 200 η 250,οσο ποιο μεγαλο τοσο καλυτερο,υψος ντουλαπιου τουλαχιστον 090 ποντουςγια να εισαι ανετα ,καλη χρονια και καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

αχαχχα εννοώ δεν θα πάθει κάτι το aircondition ε? ξέρω γω? μήπως μαζεύει υγρασία πάνω του,,, ή η εξάτμιση από το ενυδρείο είναι αμελητέα ?

Τώρα ψάχνομαι για να δω αν αξίζει το sump η η συμβατική φιλτρανση. κατάλαβα κάποια πράγματα αλλά δεν καταλαβαίνω πως στο καλό το sump φιλτράρει-καθαρίζει το νερό.. εννοώ το φίλτρο έχει σφουγγαράκια κλπ μέσα αλλά τα sump που βλέπω στο ιντερνετ δεν έχουν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...