Jump to content

Νέο Θαλασσινό Ενυδρείο


kostas3

Recommended Posts

Οντως φιλε μου αυτες οι διαστασεις που λενε τα παιδια ειναι σουπερ,αν δεν εχεις θεμα με το χωρο

Δωσε οσο πιο μεγαλο πλατος μπορεις

Link to comment
Share on other sites

επειδή το ενυδρείο θα είναι σε χώρο γραφείου θα θελα να μάθω αν το sump κάνει πολύ θόρυβο σε σχέση με ένα συμβατικό εξωτερικό φίλτρο. αν στα εσωτερικά τοιχώματα του επίπλου κολλούσα ηχομονωτικό θα βοηθούσε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν θα είναι το εσωτερικό φίλτρο που θα κάνει θόρυβο αλλα το skimmer.

Οπότε καλύτερα να βάλεις sump, άσε που θα κρύψεις και όλο τον εξωπλιζμό μέσα στο ντουλάπι και δεν θα φαίνεται τίποτα.

Νομίζω ότι το sump είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα τελικά. 120χ70χ60 τελικό. άρα να παραγγείλω 2 70αρια η 2 68αρια τζάμια για πλαϊνά? κολλάνε ανάμεσα από τα 120αρια η στο πλάι?

επίσης δεν έχω ιδέα ακόμα για το τι θα κάνω με το sump ... τι μετατροπές μπορώ να κάνω στο 120αρι μου για να το κάνω sump? επίσης που πρέπει να τρυπηθεί το ενυδρείο για να πάει ο σωλήνας του sump?

τελικά θα βοηθήσει κάποιο ηχομονωτικό υλικό στο εσωτερικό του επίπλου?

αισθάνομαι σαν πεντάχρονο που ρωτάει για τα πάντα . σορυ αν γίνομαι βαρετός αλλά θέλω να κάνω προσεκτικά βήματα

θα παραθέσω αύριο ένα σχέδιο ..

Link to comment
Share on other sites

θα το κολλησεις μονος σου?εχεις ξανακολλησει?ρωταω γιατι αν οχι,καλυτερα πανε σε καποιον που να το ξερει το αντικειμενο.ειναι αρκετα τα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

θα μου το κολλήσουν στο μαγαζί που θα πάρω τα τζάμια, μήπως να το κάνω με γυαλί ασφαλείας ? η είναι άχρηστο ?

Link to comment
Share on other sites

έχει πάει 3 το πρωί και ακόμα διαβάζω χαχα

λοιπόν. πριν σας πρήξω ξανά αύριο με ερωτήσεις κάνω μια σούμα για να μην διαβάζετε όλο το ποστ.

1) οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι. 120χ70χ60 . με 10μμ γυαλί.

2) δεν ξέρω πως να φτιάξω το sump και τι εξοπλισμό χρειάζεται

3) πως κολλάμε τις κόντρες( αν γίνεται να μου πείτε πως λέγονται στα αγγλικά μήπως και βρω κανένα βιντεακι στο youtube) και πόσες θα χρειαστώ

4) μήπως να βάλω ψημένο γυαλί στον πάτο ?

5)που χρειάζεται κόψιμο το τζάμι για τον σωλήνα του sump και αν πρέπει να κόψω και γωνίες πίσω για καλώδια κλπ..(σε cm παρακαλώ)

6) το ενυδρείο θα βρίσκεται σε χώρο εργασίας γιαυτό παρακαλώ αν πιστεύετε ότι θα κάνει πολύ θόρυβο βοηθήστε με να τον μειώσω.

7) να έχω υπόψιν μου τον φωτισμό πριν αγοράσω τα τζάμια? η να ασχοληθώ αργότερα?

ελπίζω βγάζοντας άκρη με όλα αυτά να προβώ στην παραγγελία τζαμιών. αν πιστεύεται ότι παραμέλησα κάτι παρακαλώ πείτε μου

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Τζάμι θα βάλεις 12ρι(μην πω 15ρι) και όχι 10ρι. Υπάρχει κίνδυνος να ανοίξει με 10ρι.

Δές αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74280

Link to comment
Share on other sites

έχει πάει 3 το πρωί και ακόμα διαβάζω χαχα

λοιπόν. πριν σας πρήξω ξανά αύριο με ερωτήσεις κάνω μια σούμα για να μην διαβάζετε όλο το ποστ.

1) οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι. 120χ70χ60 . με 10μμ γυαλί. Ναι μια χαρα θα ειναι.Εγω με διαστασεις 2,00x0,52x0,70 με δεκαρι το εχω

2) δεν ξέρω πως να φτιάξω το sump και τι εξοπλισμό χρειάζεται.Σαμπ μπορεις να κανεις και χωρις χωρισματα στο 120αρι σου.Υπαρχουν ομως κατασκευες στα DIY

3) πως κολλάμε τις κόντρες( αν γίνεται να μου πείτε πως λέγονται στα αγγλικά μήπως και βρω κανένα βιντεακι στο youtube) και πόσες θα χρειαστώ Αυτος που θα το κολλησει ξερει(μην το κολλησεις μονος σου!)

4) μήπως να βάλω ψημένο γυαλί στον πάτο ? Θα σου προτεινα να βαλεις διπλο πατο...Ειναι πολυ ποιο ασφαλες ετσι

5)που χρειάζεται κόψιμο το τζάμι για τον σωλήνα του sump και αν πρέπει να κόψω και γωνίες πίσω για καλώδια κλπ..(σε cm παρακαλώ) Θα σου ελεγα δυο τρυπες στην πλατη του ενυδρειου(δεξια και αριστερα,υπερχειληση και επιστροφη) και η υπερχειληση να καταληγει αριστερα...Ετσι θα εχεις τον λιγοτερο θορυβο

6) το ενυδρείο θα βρίσκεται σε χώρο εργασίας γιαυτό παρακαλώ αν πιστεύετε ότι θα κάνει πολύ θόρυβο βοηθήστε με να τον μειώσω.Γενικως τα σαμπ ειναι ποιο θορυβωδης,Αν κανεις το παραπανω θα γλυτωσεις τον θορυβο της υπερχειλησης(τον ποιο σημαντικο δηλαδη)

7) να έχω υπόψιν μου τον φωτισμό πριν αγοράσω τα τζάμια? η να ασχοληθώ αργότερα?

ελπίζω βγάζοντας άκρη με όλα αυτά να προβώ στην παραγγελία τζαμιών. αν πιστεύεται ότι παραμέλησα κάτι παρακαλώ πείτε μου Στις διαστασεις αυτες,βρισκεις οτι θελεις

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθειά σας

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα σχεδιακι , έχω βάλει τις διαστάσεις που ξέρω και σχεδίασα τις κόντρες ( δεν ξέρω αν είναι αρκετές )

μπορείτε να μου συμπληρώσετε τις διαστάσεις που πρέπει να είναι οι κόντρες και επίσης τι διάμετρο τρύπες κάνω και σε τι απόσταση από τα πλαϊνά και κορυφή του ενυδρείου?

επίσης αν βλέπετε κάποιο λάθος στον σχεδιασμό του ενυδρείου παρακαλώ πείτε μου. η μήπως λείπει κάτι? (η υπερχείλιση ας πούμε, λείπει? η την βάζω μετά?)

για ευκολία βάζω τις άγνωστες διαστάσεις εδώ.

A:

B:

C:

D:

E:

F:

το τζάμι τελικά θα το κάνω 12αρι για σιγουριά, πάτο να κάνω διπλό τζάμι. ψημένο η μήπως απλό μονό .

post-7493-0-14433600-1357432611_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το σχεδιο! α)Την μεσαια κοντρα κολλησε την πανω στην περιμετρικη κοντρα(ποιο χαμηλα δηλ)αλλα στο ιδιο σημειο με 12αρι τζαμι β)Στον πατο αν τον κανεις διπλο δεν χρειαζεσαι κοντρες γ)Τις τρυπες θα τις κανεις σε διαμετρο αναλογα με το νερο που θα θελεις να κατεβασεις,κατα την γνωμη μου Φ 50 το πολυ την υπερχειληση και Φ 32 την επιστροφη.Στην υπερχειληση θα βαλεις γωνια για να αποφυγεις τον στοβιλισμο του νερου και ετσι βαση της γωνιας θα ορισεις και το υψος της σταθμης στο ενυδρειο και κατεπεκταση και το σημειο που θα κανεις την τρυπα

ΥΓ Ολα αυτα,αυτος που θα κανει την κολληση θα πρεπει να τα γνωριζει αν εχει ξανακολλησει ενυδρειο....

ΥΓ Μην το κολλησεις μονος σου αν δεν το εχεις ξανακανει!....

Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα 2 τρύπες για υπερχείλιση(αριστερά/δεξιά) και μια επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα 2 τρύπες για υπερχείλιση(αριστερά/δεξιά) και μια επιστροφή.

+1 ακομη καλυτερα ετσι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

οι τρύπες πάνε στο πίσω τζάμι όπως είναι στο σχέδιο ή στα πλαϊνά?

όταν λες να βάλω γωνία στην υπερχείλιση τι ενώνεις? υπάρχει καμιά φωτογραφία για να καταλάβω?

οι τρύπες πάνε στην πλάτη του ενυδρείου όπως είναι στο σχέδιο ή στα πλαϊνά τζάμια?

σημειώστε ότι ακόμα δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα για το πως γίνονται όλα αυτά. μπορεί να μιλάω για εξοπλισμό και τρύπες και κόντρες αλλά στην ουσία νιώθω ακόμα χαμένος.(αν δεν έχω μια πλήρη εικόνα δεν κολλάω τίποτα :) ). ειδικά για το σαμπ και την υπερχείλιση. γιαυτό είμαι λίγο σχολαστικός. όπου και να πάω για τα τζάμια δεν εμπιστεύομαι απόλυτα .. θα είμαι εκεί στο κώλυμα και θέλω να ξέρω πως και τι. Αν κολληθεί κάτι λάθος και δεν ξέρω τι μου γίνεται θα την πληρώσω μετά ...

μήπως υπάρχει κάποιο βιντεακι που εξηγεί με λεπτομερια και μεθοδικά την δημιουργία ενός σαμπ?t

τελος

Σαμπ= αντίστροφη ώσμωση?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα

Σαμπ = αλλη μια γυάλα κάτω απο το κυρίως ενυδρείο, που αυξάνεις τα λίτρα σου αλλά κρύβεις και όλο τον εξοπλισμό. Που στο θαλασσινό δεν είναι και λίγος.

Α/Ο = Σύστημα καθαρισμού νερού.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτά...

να ακολουθήσω τις οδηγίες?

ο τυπάς βάζει κόλλα logo σε κάποια φάση....είναι ασφαλές?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...