Jump to content

Σχετικά Με Νέο Ενυδρείο Με Γκάπυ.


GeoVad

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα του aquazone.gr,μόλις προχθές έγινα κάτοχος ενός ενυδρείου(15 λίτρων περίπου) με δυο μικρά γκάπυ(ένα αρσενικό,ένα θηλυκό) όπου στο μέλλον θα προσθέσω ακόμα ένα μάλλον αρσενικό.Έχω μερικές απορίες.Μπορώ να προσθέσω μερικά κοχύλια στο ενυδρείο τα οποία έχω μαζέψει από την θάλασσα ή θα υπάρχει πρόβλημα.Επίσης διακρίνω πως λόγο του ότι έχω βάλει το φίλτρο να ταρακουνάει το νερό(μου είπαν ότι είναι καλό)τα ψαράκια δεν μπορούν να σταθούν ακίνητα σχεδόν καθόλου γιατί τα παρασέρνει το ρεύμα.Είναι καλό αυτό?Και κάτι τελευταίο,θα μπορώ να προσθέσω ένα σαλιγκάρι golden apple snail σωστά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

υ.γ νομίζω πως σε λίγο καιρό θα έχουμε γεννητούρια καθώς η κοιλίτσα τις θηλυκιάς γέμισε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι αυτα τα ψαρακια και πολυ συντομα θα εχεις προβλημα υπερφορτωσης μιας και αυτα τα ψαρια γεννανε σαν κουνελια.

Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο?Μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα καλα 8α ηταν να βαλεισ μερικεσ θυληκιεσ ακομι γτ 8α κουραστει η θυληκια απο τον αρσενικο( συμβουλη) ....οσον αφορα τα κοχιλια μπορεισ να τα βρασεισ κ να τ προστηεσεισ μετα στο ενθδρειο σου....και γενικοτερα τα guppies ειναι πολυ πολυ παιχνιδιαρικα ψαρακια...νομιζw πως 8α επρεπε να ανυσηχουσεσ αν δεν κινοντουσαν συνεχωσ,,,:P με τα σαλιγκαρακια δεν υπαρχει καποιο προβλημα.... :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα καλα 8α ηταν να βαλεισ μερικεσ θυληκιεσ ακομι γτ 8α κουραστει η θυληκια απο τον αρσενικο( συμβουλη) ....οσον αφορα τα κοχιλια μπορεισ να τα βρασεισ κ να τ προστηεσεισ μετα στο ενθδρειο σου....και γενικοτερα τα guppies ειναι πολυ πολυ παιχνιδιαρικα ψαρακια...νομιζw πως 8α επρεπε να ανυσηχουσεσ αν δεν κινοντουσαν συνεχωσ,,, :P με τα σαλιγκαρακια δεν υπαρχει καποιο προβλημα.... :)

Πιστευεις οτι σε ενα ενυδρειο 15 μεικτων λιτρων θα ειναι καλο να βαλει και αλλες θηλυκες ο φιλοες μας?:)

Link to comment
Share on other sites

δεν προσεξα οτι ηταν 15 λιτρα,,,:P sorry

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αμα ειναι οντως 15 λιτρα,τοσο υπολογιζω βασικα δειτε και φωτογραφιες http://i1072.photobu...zps0a3f32a5.jpg http://i1072.photobu...zps415a6b41.jpg και πειτε μου και εσεις ποσο πιστευετε οτι ειναι(δεν θυμαμαι ποσο μου ειχαν πει οταν το αγόρασα).Το συγκεκριμενο ενυδρειο(γιαυτο που μιλαμε) το ειχα οταν ειμουν πιο μικρος για χρυσοψαρα.Μαζι με εναν φιλο μου ετοιμαζουμε τωρα ενα χειροποιητο αρκετα μεγαλο οπου μαλλον θα τα βαλουμε μετα μεσα.Απλως μεχρι να το τελιωσουμε ειπα ας τα βαλω εκει λιγο να τα χαζευω :P παντως ζωη αυτο με τα κοχυλια που λες θα το κανω.Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Έγινε επεξεργασία - GeoVad
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις διαστασεις του ενυδρειου,μετρηση με το ματι δεν γινετε φιλε μου.

Στην ερωτηση μου αν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου και αν εχεις μετρησεις δεν απαντησες....

Link to comment
Share on other sites

Θελουμε μηκος χ πλατος χ υψος για να βγαλουμε τα λιτρα.

Αφου το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο τα ψαρια σου κινδυνευουν απο την αμμωνια και θα τα χασεις.Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου.

Γνωμη μου ειναι να βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα γιατι θα εχεις προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι 13 λιτρα μεικτα,οπωτε μιλαμε για ενα ενυδρειο που δεν ειναι ουτε 10 λιτρα καθαρα.Απαγορευτικο για τα ψαρια σου..

Link to comment
Share on other sites

αναμενεται λιαν συντομως...

Το νεο ενυδρειο που φτιαχνεις θελει στρωσιμο πριν μπουν τα ψαρια μεσα..μεχρι τοτε ισως να ειναι αργα για τα ψαρια σου..

Link to comment
Share on other sites

μην υπερβαλετε φιλοι μου...μια χαρα 8α πανε τα ψαρακια....:) δεν ανεβαινει τοσο εθκολα η αμωνια...κανε μετρισεισ...αλλαζε συχνα νερο φροντιζε ν ειναι καθαρα κ κανε οσο πιο γρhγορα μπορεισ με τ καινουριο...;)

Link to comment
Share on other sites

μην υπερβαλετε φιλοι μου...μια χαρα 8α πανε τα ψαρακια.... :) δεν ανεβαινει τοσο εθκολα η αμωνια...κανε μετρισεισ...αλλαζε συχνα νερο φροντιζε ν ειναι καθαρα κ κανε οσο πιο γρhγορα μπορεισ με τ καινουριο... ;)

Ζωή , σε 10 λίτρα η αμμωνία ανεβαίνει "για πλάκα" αν δεν προσέξεις. Και ειδικά όταν μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει μεγάλη εμπειρία με τα ενυδρεία. :)

Link to comment
Share on other sites

μην υπερβαλετε φιλοι μου...μια χαρα 8α πανε τα ψαρακια.... :) δεν ανεβαινει τοσο εθκολα η αμωνια...κανε μετρισεισ...αλλαζε συχνα νερο φροντιζε ν ειναι καθαρα κ κανε οσο πιο γρhγορα μπορεισ με τ καινουριο... ;)

Δεν υπερβαλουμε καθολου φιλη μου..σε 10 λιτρα ολα αλλαζουν γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

οπως ολοι εχω κανει κ εγω λα8η κ ξερω...:P το πρωτο μου ενιδρειο ηταν ενα 15 λιτρο το οποιο απο την απληστια μου για τα συγκεκριμενα ψαρακια γεμισα με 10 guppies... (enhlika) αρχικα ηταν ολα πολυ καλα κα8ως το νερακι ηταν κα8αρο ... ομως τα παρακολου8ουσα συνεχεια μεχρι που βαρε8ικα να αλλαζω νερο κ πηγα σε κατι μεγαλυτερο .... κ λογο χωρου φυσικα....δεν μοθ πε8ανε κανενα... ομως αυτο δεν ισχυει για ολα τα ενυδρειακια γτ εγω τα ειχα πεντακα8αρα κα8αριζα με σκουπα βι8ου κ τα ειχα βασιλειαδεσ....ωστοσο οσο ποιο μεγαλο ειναι το ενιδρειο σου τοσο λιγοτερο κα8αρισμα 8ελει κ γι αυτο πηγα σε 30 αρι κ τωρα εχω 80 λτ με τα ιδια πσαρακια ...το σιγουρο ειναι οτι μεχρι να πασ σε μεγαλυτερο τα ψαρια σου 8α τα πανε μια χαρα αρκει να τ προσεχεισ...ασ μην κυνδινολογουμε....φιλε μου που λεσ οτι τα ψαρακια 8α ψοφισουν....απλα τονιζω οτι στα pet shop τα κρατανε πολυ καιρο σε μικροτερα ενιδρεια με περισσοτερα ψαρια...απαραδεκτο μεν ...δεν παθαινουν τιποτα δε... το καινουριο ενυδρειο πωσ σκεφτεσαι να το κανεισ?

Link to comment
Share on other sites

οπως ολοι εχω κανει κ εγω λα8η κ ξερω... :P το πρωτο μου ενιδρειο ηταν ενα 15 λιτρο το οποιο απο την απληστια μου για τα συγκεκριμενα ψαρακια γεμισα με 10 guppies... (enhlika) αρχικα ηταν ολα πολυ καλα κα8ως το νερακι ηταν κα8αρο ... ομως τα παρακολου8ουσα συνεχεια μεχρι που βαρε8ικα να αλλαζω νερο κ πηγα σε κατι μεγαλυτερο .... κ λογο χωρου φυσικα....δεν μοθ πε8ανε κανενα... ομως αυτο δεν ισχυει για ολα τα ενυδρειακια γτ εγω τα ειχα πεντακα8αρα κα8αριζα με σκουπα βι8ου κ τα ειχα βασιλειαδεσ....ωστοσο οσο ποιο μεγαλο ειναι το ενιδρειο σου τοσο λιγοτερο κα8αρισμα 8ελει κ γι αυτο πηγα σε 30 αρι κ τωρα εχω 80 λτ με τα ιδια πσαρακια ...το σιγουρο ειναι οτι μεχρι να πασ σε μεγαλυτερο τα ψαρια σου 8α τα πανε μια χαρα αρκει να τ προσεχεισ...ασ μην κυνδινολογουμε....φιλε μου που λεσ οτι τα ψαρακια 8α ψοφισουν....απλα τονιζω οτι στα pet shop τα κρατανε πολυ καιρο σε μικροτερα ενιδρεια με περισσοτερα ψαρια...απαραδεκτο μεν ...δεν παθαινουν τιποτα δε... το καινουριο ενυδρειο πωσ σκεφτεσαι να το κανεισ?

Τωρα εγω τι να απαντησω σ αυτα που λες? Δυστοιχος κανεις τραγικο λαθος!Το ενυδρειο του φιλου ειναι απαγορευτικο γι αυτα τα ψαρια αλλα και για οποιοδηποτε ψαρι,ειναι παρα πολυ μικρο! Δεν κυνδινολογω καθολου,εχεις διαβασει το προφιλ των γκαπυ?

Εσυ που λες οτι τα ψαρια σου ηταν μια χαρα ειχες κανει ποτε μετρησεις στο ενυδρειο σου?

Παρακαλω πολυ να προσεχουμε λιγο τι λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μιλάμε λιγότερο και να ακούμε + να διαβάζουμε περισσότερο :) και ειδικά όταν μας το λέει κάποιος πιο έμπειρος (δεν αναφέρομαι σε 'μενα)

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

2) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80403

(καλοπροαίρετα τα γράφω και τελείως φιλικά)

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολα τα αρ8ρα που αφορουν τα guppies κ ελληνικα κ ξενα αρ8ρα...εχω επισησ ασχολη8ει με την γενετικη στα guppies ...εεε δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ειναι καλα τα λιτρα για τα συγκεκριμενα ψαρια εκτοσ αν καποιοσ δεν 8ελει να καταλαβει αυτο που λεω... αυτο που ειπα ειναι οτι τα ψαρια δεν 8α πα8ουν τιποτα μα τιποτα αν μηνουν για λιγες μερεσ σε αυτο το ενυδρειο κ το λεω λογο πειρασ...δεν ξερω αν ειχεσ ποτε αναλογο ενυδρειακι παντωσ το κυριο προβλημα δεν ειναι η αμωνια κ οι μετρισεισ καθωσ αυτα ελεγχονται ... το προβλημα ειναι ο χωροσ το οτι τα ψαρια δεν μποροθν να κινιθουν αρκετα...κ δεν τα χαιρεσαι οσο στο μεγαλο ... εεε φιλε rastafarian προτινα στον φιλο με το καινουριο ενυδρειο να κανει μετρησεισ...προφανωσ κανω κ εγω...:) filika...

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολα τα αρ8ρα που αφορουν τα guppies κ ελληνικα κ ξενα αρ8ρα...εχω επισησ ασχολη8ει με την γενετικη στα guppies ...εεε δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ειναι καλα τα λιτρα για τα συγκεκριμενα ψαρια εκτοσ αν καποιοσ δεν 8ελει να καταλαβει αυτο που λεω... αυτο που ειπα ειναι οτι τα ψαρια δεν 8α πα8ουν τιποτα μα τιποτα αν μηνουν για λιγες μερεσ σε αυτο το ενυδρειο κ το λεω λογο πειρασ...δεν ξερω αν ειχεσ ποτε αναλογο ενυδρειακι παντωσ το κυριο προβλημα δεν ειναι η αμωνια κ οι μετρισεισ καθωσ αυτα ελεγχονται ... το προβλημα ειναι ο χωροσ το οτι τα ψαρια δεν μποροθν να κινιθουν αρκετα...κ δεν τα χαιρεσαι οσο στο μεγαλο ... εεε φιλε rastafarian προτινα στον φιλο με το καινουριο ενυδρειο να κανει μετρησεισ...προφανωσ κανω κ εγω... :) filika...

Ελεγχονται σε ενα ενυδρειο 10 λιτρων?Και δεν αλλαζουν γρηγορα θες να μου πεις?

Συγνωμη αλλα διαφωνω!Για να κρατησεις σταθερες συνθηκες σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο πρεπει να εχεις μεγαλη πειρα..τα μικρα δεν συχγωρουν λαθη..τα μεγαλα ομως ναι!

Link to comment
Share on other sites

εγω αν και απειρη αρχικα τα πηγα καλα ...δεν ειχα απωλειεσ.. μια φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου ...και συχνεσ μετρησεισ που ηταν παντα οκ... ολοι καπως ετσι ξεκινανε... το σημαντικο ειναι να πανε τα ψαρια σε μεγαλυτερο ενυδρειο ....:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...