Jump to content

Σχετικά Με Νέο Ενυδρείο Με Γκάπυ.


GeoVad

Recommended Posts

Δεν ήθελα να πάρω θέση, αλλά το ''παντωσ το κυριο προβλημα δεν ειναι η αμωνια'' είναι αυτό που με έκανε. Zoi9 με όλη την καλή μου διάθεση ,δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να με κλείσουν σε ένα δωμάτιο στο οποίο θα με βομβαρδίζουν με χημικά και να μη μπορώ να αναπνεύσω και να φουσκώνουν τα πνευμόνια μου μέχρι να σκάσω. Εν ολίγης και μέσα στο ενυδρείο όταν υπάρχει ΑΜΜΩΝΙΑ είναι ακριβώς αυτό που σου περιγράφω. Χημικά τα οποία σκάνε τα ψάρια. Αν παρατηρήσεις κοκκινίζουν τα βράγχια τους μέχρι να σκάσουν. Δεν έχω ποιο απλά λόγια να το περιγράψω.

Καταλαβαίνω πως όλοι ενθουσιαζόμαστε. Αλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο και μπορεί από εκεί να κάνουμε λάθη, όμως δεν μπορούμε να λέμε ότι η ΑΜΜΩΝΙΑ δεν είναι πρόβλημα. Είναι και μάλιστα το μεγαλύτερο. Ας σκεφτούμε λίγο και τις ψυχές που όλοι ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να φιλοξενίσουμε και επειδή κανείς δεν μπορεί να τα ξέρει όλα και να τα κάνει όλα τέλεια ( αν και το τέλειο δεν ισχύει κατ' εμε), τουλάχιστον μη τα βασανίζουμε.

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η αμωνια κ οι μετρισεισ καθωσ αυτα ελεγχονται . ..αυτο ειπα βασικα ..:P δεν ειπα οτι δεν πειραζει αν υπαρχει ... ειπα οτι δεν αποτελει βασικο προβλημα γιατι μπορει να ελεγχθει...σορρυ αν δεν ηταν ξεκα8αρο ...φιλικα:)

Link to comment
Share on other sites

Το κάναμε παιχνίδι λέξεων... Προφανέστατα δεν θες να μάθεις και να ακούσεις. Το να λες οτι κυνδινολογούμε και το ότι η αμμωνία δεν αποτελεί βασικό πρόβλημα και δεν ανεβαίνει εύκολα σε 10 λίτρα με 3guppie....... Ποιος κυνδινολογεί δεν ξέρω....

GeoVag καλώς ήρθες και καλή διαμονή. Ελπίζω να μη σου χαλάσαμε το post και να πήρες αυτά που ήθελες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλος σας βρηκα παιδια και οχι δεν μου χαλατε το ποστ,ισα ισα που μαθαινω απο αυτα που λετε γιατι ειμαι τελειως αρχαριος.Τελος παντων για να μην λογομαχειτε :P σε περιπου τρεις μερες το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο,αλλα με το στρωσιμο θα παρει πολυ περισσοτερο.Οταν μπουνε τα ψαρια τοτε με το καλο θα γινουν ολες οι μετρησεις και ελπιζω να προσαρμοστουν γρηγορα.Ελπιζω να αντεξουν μεχρι τοτε :)

Έγινε επεξεργασία - GeoVad
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις πρεπει να γινουν πριν μπουν τα ψαρια στο νεο ενυδρειο για να δεις αν εχει στρωσει και αν ειναι ετοιμο να δεχτει τα ψαρια.

Διαβασε καλα τα λινκ που σου εχουν δωθει εδω και δωσε προσοχη στον κυκλο του αζωτου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συμφωνω και εγω....τα πολλα λιτρα τα θελουμε για ανεση..αν τα προσεχεις ιδιετερα 2 γκαπυ και σε 2 λιτρα ζουνε μην τρελαθουμε....αλλα τονιζω οτι ζουνε με πολυ περιποιηση...δεν ειναι ευτυχισμενα αυτα και φυσικα ουτε και εσυ, μια και απο τοσο τρεξιμο για αυτο το ενυδρειο θα βαρεθεις συντομα και τοτε φυσικα η συνθηκες θα αλλαξουν στο ενυδρειο (αφου δεν εχει απο μονο του βιολογια αλλα βασιζετε σε εσενα και το ενδιαφερον σου)..και τα ψαρακια θα χαθουνε αδικα..

ο λογος που οσοι αγαπουν το ενυδρειο εχουν οσο μεγαλυτερα ενυδρεια τους επιτρεπει ο χορος και η τσεπη τους ειναι απλα και μονο οτι με λιγο κοπο χαιρεσαι το χομπυ σου..και μπορεις να φυγεις ενα 3ημερο απο το σπιτι χωρις να φοβασαι τι θα συμβει στο ενυδρειο σου.....καθως τα πολλα λιτρα θελουν και πολυ χρονο για να αλλαξουν οι συνθηκες.

αρα φροντισε οσο μπορεις τα 2 ψαρακια σου τωρα και οταν αλλαξεις ενυδρειο παρε μερικα θυλικα.1 αρσενικο με 3 θυλικα ειναι το συνηθες χαρεμι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...