Jump to content

180L Με Δίσκους.!


IliasZL

Recommended Posts

Καλημέρα! Μετα από πολύ σκέψη αποφάσισα να βάλω δίσκους στο νέο μου ενυδρείο... Θέλω λοιπόν να μου πείτε πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε ένα ενυδρείο Juwel 180l με εξωτερικό φίλτρο 680l/h (fluva 205, υαλοβαμβακας σφουγγάρια, siporax μαζί με μακαρόνι και τύρφη) φυτεμένο, με μερικές ρίζες, λίγες πέτρες σύστημα diy με διπλή φιάλη για CO2.

Έγινε επεξεργασία - IliasZL
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αν και λιγο ασχετος με δισκους,νομιζω οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο για να βαλεις αυτα τα ψαρια.

Περιμενε ομως να σου απαντησουν και οι δισκαδες του φορουμ μας.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μετα από πολύ σκέψη αποφάσισα να βάλω δίσκους στο νέο μου ενυδρείο... Θέλω λοιπόν να μου πείτε πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε ένα ενυδρείο Juwel 180l με εξωτερικό φίλτρο 680l/h (fluva 205, υαλοβαμβακας σφουγγάρια, siporax μαζί με μακαρόνι και τύρφη) φυτεμένο, με μερικές ρίζες, λίγες πέτρες σύστημα diy με διπλή φιάλη για CO2.

φίλε μου καλημέρα και καλή χρονιά. Δες τα παρακάτω link σύμφωνα με το site γνωστού εκτροφείου λέει 10-12 ψάρια στα 180 Lt

συγκεκριμένα λέει

Our recommendation for the population in an aquarium with a tank size 100 cm x 40 cm x

45 cm (c. 180 litres)

10-12 discus fish (8-10 cm in size). Fish of this size are very robust and are relatively moderately

priced. This size of aquarium is sufficiently large for the fish when they are mature (they can

reach a size of 20 cm in diameter). Since discus fish can live up to 15 years and are fully grown

at 1 ½ years old, you can be sure that your purchase will be worthwhile. You can have any

combination of colours in your discus group, e.g. a discus group of 2 fish each in six different

colours, or you can stay with one colour

http://www.diskuszucht-stendker.de/gb/322,0,downloads,index,0.html

http://www.diskuszucht-stendker.de/gb/BasicInformation/4.Besatzdichte.pdf

βέβαια επειδή και εγώ τώρα ξεκινάω με δίσκους ,είχα reef μέχρι και πριν 1 μήνα, ας μας πουν και οι πιο έμπειροι. Πάντως αυτή την ενημέρωσή είχα και από γνωστό μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εγώ το ίδιο είχα ακούσει ότι μπορώ να βάλω 8-10 άτομα και είχα μείνει λίγο! :-Ρ btw μπορώ να βάλω με δίσκους ramirezi? Έχω ακούσει πολλά και δεν ξέρω τι να πιστέψω!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 χρονια εχω 5 δισκους σε 190 λιτρα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Τους πηρα 6-7cm και τωρα ειναι περιπου 15cm.

Να ξερεις ομως πως θα χρειαζεται τουλαχιστον αλλαγη νερου τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα και πολυ καλη φιλτρανση.

Μη παρεις λιγοτερους απο 4 μιας και οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μετα από πολύ σκέψη αποφάσισα να βάλω δίσκους στο νέο μου ενυδρείο... Θέλω λοιπόν να μου πείτε πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε ένα ενυδρείο Juwel 180l με εξωτερικό φίλτρο 680l/h (fluva 205, υαλοβαμβακας σφουγγάρια, siporax μαζί με μακαρόνι και τύρφη) φυτεμένο, με μερικές ρίζες, λίγες πέτρες σύστημα diy με διπλή φιάλη για CO2.

Καλημερα και καλη χρονια....

καλυτερα να το ξανασκεφτεις διοτι η φιλτρανση σου ειναι ελαχιστη για δισκους...επισης για να λες για μπουκαλες ριζες και πετρες παει να πει πως πας για ενα ενυδρειο πολυ "φορτωμενο" πραγμα που δεν αφησει ελευθερο χωρο για τα ψαρια....

και το 9-10 ατομα θα ελεγα καλυτερα να το ξεχασεις....

στο 205 πως εβαλες υαλοβαμβακα και που????????????????????????????

εγω δεν θα στο προτεινα να βαλεις δισκους παντως.....

αν τελικα το κανεις ξεχνα συγκατοικους οπιοι και αν ειναι αυτοι....

δικη μου αποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εγώ το ίδιο είχα ακούσει ότι μπορώ να βάλω 8-10 άτομα και είχα μείνει λίγο! :-Ρ btw μπορώ να βάλω με δίσκους ramirezi? Έχω ακούσει πολλά και δεν ξέρω τι να πιστέψω!

καλά είναι να βάλεις μόνο δίσκους μέσα και συχνές αλλαγές εγώ αυτή τη στιγμή έχω μέσα 3 δίσκους και κάνω αλλαγή 15-20% κάθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

καλά είναι να βάλεις μόνο δίσκους μέσα και συχνές αλλαγές εγώ αυτή τη στιγμή έχω μέσα 3 δίσκους και κάνω αλλαγή 15-20% κάθε βδομαδα

με τι φιλτρανση φιλε μου?και ποσα λιτρα?

Έγινε επεξεργασία - lamb-angelo
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για δισκους φιλε μου.

Θελεις 400 λιτρα το λιγοτερο και οχι κατω απο 6 δισκους

Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου

Καλη συνεχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου γυρίζει το νερό γύρω στις 4 φορές ανά ώρα. Δεν ειναι αρκετή αυτή η φιλτρανση? Να βάλω και το εσωτερικό να δουλεύει ? Τον υαλοβαμβακας τον έχω βάλει στην είσοδο του νερού στο φιλτρο και δεν εείχα κανένα θέμα τόσο καιρό... Όταν λέω ρίζες εννοώ ξύλα ρίζες 2 στον αριθμό και όχι ιδιαίτερα ογκώδης. Όσων αφορά τα φυτά έχω βάλει σε μια πλευρά κάποια φυτά αλλά υπάρχει άπλετος χώρος για τα ψάρια! Θα σας ανεβάσω σύντομα φωτος! :-)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου γυρίζει το νερό γύρω στις 4 φορές ανά ώρα. Δεν ειναι αρκετή αυτή η φιλτρανση? Να βάλω και το εσωτερικό να δουλεύει ? Τον υαλοβαμβακας τον έχω βάλει στην είσοδο του νερού στο φιλτρο και δεν εείχα κανένα θέμα τόσο καιρό... Όταν λέω ρίζες εννοώ ξύλα ρίζες 2 στον αριθμό και όχι ιδιαίτερα ογκώδης. Όσων αφορά τα φυτά έχω βάλει σε μια πλευρά κάποια φυτά αλλά υπάρχει άπλετος χώρος για τα ψάρια! Θα σας ανεβάσω σύντομα φωτος! :-)

ουτε για πλακα δεν ειναι αρκετη......

ο χωρος εσενα σου φαινεται απλετος αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ελαχιστος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου δική άποψη άλλο 1 εξωτερικό φίλτρο(όλο κ κάποιο θα βρείς στο forum) γεμάτο βιολογικό, ελάχιστα πράγματα από διακόσμηση και πόλλες και συχνές αλλάγές νερού..Δισκάκια όχι κάτω από 5 και μόνους τους..

Link to comment
Share on other sites

με τι φιλτρανση φιλε μου?και ποσα λιτρα?

220 λίτρα και έχω ένα rena xp3. Συμφωνα με αυτο http://www.diskuszucht-stendker.de/gb/BasicInformation/4.Besatzdichte.pdf ειμαι οκ.και αποτι μου ειπανε απο το γνωστότατο μαγαζι που ψωνίζω παλι ειμαι οκ (ονοματα δεν λεμε)

Link to comment
Share on other sites

220 λίτρα και έχω ένα rena xp3. Συμφωνα με αυτο http://www.diskuszucht-stendker.de/gb/BasicInformation/4.Besatzdichte.pdf ειμαι οκ.και αποτι μου ειπανε απο το γνωστότατο μαγαζι που ψωνίζω παλι ειμαι οκ (ονοματα δεν λεμε)

Αφου στο ειπαν στο μαγαζι τοτε παω πασσο...

Link to comment
Share on other sites

Αφου στο ειπαν στο μαγαζι τοτε παω πασσο...

ρίξε μια ματιά στο λινκ πιο πάνω είναι από γνωστό εκτροφείο δίσκων απ την στιγμή που ξέρεις από δίσκους δεν νομίζω να μην ξέρεις το συγκεκριμένο εκτροφείο

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στο λινκ πιο πάνω είναι από γνωστό εκτροφείο δίσκων απ την στιγμή που ξέρεις από δίσκους δεν νομίζω να μην ξέρεις το συγκεκριμένο εκτροφείο

Ωραια...μιλαει για διακοσμιμενα ενυδρεια ή οχι; Λεει καπου για ογκο βιολογιας;;;λεει καπου για συχνοτητα αλλαγων νερου;;;λεει καπου για ταισματα;;;

Ναι ας βαλει...με αλλαγες μερα παρα μερα το 50% σε ενα ενυδρειο μονο τζαμια....

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...μιλαει για διακοσμιμενα ενυδρεια ή οχι; Λεει καπου για ογκο βιολογιας;;;λεει καπου για συχνοτητα αλλαγων νερου;;;λεει καπου για ταισματα;;;

Ναι ας βαλει...με αλλαγες μερα παρα μερα το 50% σε ενα ενυδρειο μονο τζαμια....

διαβασε τα pdf μιλανε για τα παντα διακοσμηση λιτρα αλλαγες τροφη βιολογια ειναι ο πιο εγκυρος και καλυτερος εκτροφεας που υπαρχει

http://www.diskuszucht-stendker.de/gb/322,0,downloads,index,0.html

Link to comment
Share on other sites

διαβασε τα pdf μιλανε για τα παντα διακοσμηση λιτρα αλλαγες τροφη βιολογια ειναι ο πιο εγκυρος και καλυτερος εκτροφεας που υπαρχει

http://www.diskuszuc...ds,index,0.html

Αυτο παλι ποιος το λεει??????????

Ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81924 να δεις τι λενε και τα αλλα παιδια επι του θεματος.....

Ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για τα ψαρια του....αν τωρα εσεις θελετε βαλτε τα και σε ποτηρι.....εγω στους δικους μου δεν το κανω...

Ο φιλος εχει ανοιξει κι αλλο θεμα για το ιδιο ενυδρειο και του προτινουν ενα ζευγαρι ανσιστρους και εδω συζηταμε για 12 ψαρια τελικο μεγεθος σε ενυδρειο με ξυλα,πετρες και φυτα.....Οι δισκοι που ακριβως θα ειναι?Παρκαρισμενοι στην γωνια και θα κοιτανε τα τζαμια?πιστευεις δηλαδη οτι υπαρχει χωρος για κολυμπι?γιατι εγω εχω 500 λιτρα χωρις να ειναι ολοι τελικο μεγεθος και οταν ξεκινανε οι μαπες φοβαμαι μην γκρεμιστουν ολα εκει μεσα.....

Και κατι αλλο...οταν εκει μεσα δημιουργηθει ζευγαρι και κανει γεννα (πραγμα που θα γινει σιγουρα)τοτε για πες μου τι πανικος θα επικρατισει εκει μεσα?????

Link to comment
Share on other sites

12 ψαρια ειναι ειναι παρα μα παρα πολλα κατα τη γνωμη μου συγνωμη κιολας παιδια !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα και καλή χρονιά. Δες τα παρακάτω link σύμφωνα με το site γνωστού εκτροφείου λέει 10-12 ψάρια στα 180 Lt

συγκεκριμένα λέει

Our recommendation for the population in an aquarium with a tank size 100 cm x 40 cm x

45 cm (c. 180 litres)

10-12 discus fish (8-10 cm in size). Fish of this size are very robust and are relatively moderately

priced. This size of aquarium is sufficiently large for the fish when they are mature (they can

reach a size of 20 cm in diameter). Since discus fish can live up to 15 years and are fully grown

at 1 ½ years old, you can be sure that your purchase will be worthwhile. You can have any

combination of colours in your discus group, e.g. a discus group of 2 fish each in six different

colours, or you can stay with one colour

http://www.diskuszuc...ds,index,0.html

http://www.diskuszuc...esatzdichte.pdf

βέβαια επειδή και εγώ τώρα ξεκινάω με δίσκους ,είχα reef μέχρι και πριν 1 μήνα, ας μας πουν και οι πιο έμπειροι. Πάντως αυτή την ενημέρωσή είχα και από γνωστό μαγαζί

φιλε μου επειδη ξεκινας τωρα με τους δισκους κ ενημερωση εχεις μονο απο γνωστο μαγαζι προφανως..................... να σου πω οτι ο γνωστος αυτος εκτροφεας κανει 5 αλλαγες νερου την ημερα!!

τωρα οσον αφορα τα μαγαζια....πολλα γνωστα απο αυτα δινουν χρυσοψαρα σε γυαλες!!....σωστο ε?....κ πολλα αλλα κουλα!!

τωρα λιτρα κ δισκοι ειναι παντα το θεμα των δισκαδων!!........θα το ξαναπω αλλη μια φορα αλλο διαβιωση κ αλλο επιβιωση!!!

κανενας δεν ξεκιναει με 1 τοννο ενυδρειο αλλα καλο ειναι να αποφευγουμε τα λαθη αλλων!!

κ γω στο λεω γιατι ειχα ενα ριο 240 με 6 κ οταν ετασαν 18 εκ τους λυπομουν........... ασε οταν βγηκε το πρωτο ζευγαρι!!!

μετα αμεσως πηγα στα 600 λτ...διπλα εξοδα!!

τωρα σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσες να βαλεις ενα πιστοποιημενο ζευγαρι...ασχετο αν ασχοληθεις με αναπαραγωγες η οχι!!

η κανε ενα bare bottom με ενα κοπαδι μικρων δισκων μονο κ μεγαλωσε τους λιγακι με καθημερινες αλλαγες κ αγορασε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο οταν ειναι αναγκη............αλλα θα σε κουρασει αυτο!!

αποψη μου παντα ως δισκας κ γω!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 χρονια εχω 5 δισκους σε 190 λιτρα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Τους πηρα 6-7cm και τωρα ειναι περιπου 15cm.

Να ξερεις ομως πως θα χρειαζεται τουλαχιστον αλλαγη νερου τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα και πολυ καλη φιλτρανση.

Μη παρεις λιγοτερους απο 4 μιας και οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο.

Μπορεις να βαλεις καποια φωτο των δισκων σου?

Ειχες στην αρχη περισσοτερους απο 5?

Αν ναι, γιατι τους εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις καποια φωτο των δισκων σου?

Ειχες στην αρχη περισσοτερους απο 5?

Αν ναι, γιατι τους εβγαλες?

H photo ειναι τραβηγμενη πριν απο 3 μηνες.

Ειχα 6 αλλα ο ενας παρουσιασε ασθενεια και επειδη ημουν εκτος για σ/κ τον εχασα.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

post-17061-1357410392,644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία. Ας πούμε λοιπόν οτι εγώ παίρνω ένα αρσενικο και ένα θηλυκό δίσκο τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει;

Έγινε επεξεργασία - IliasZL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...