Jump to content

180L Με Δίσκους.!


IliasZL

Recommended Posts

αν ειναι ηδη ζευγαρι νομιζω θα εισαι οκ....απλα βαλε αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο κ προσεχε μετρησεις....

αν δεν ειναι ζευγαρι κ στα δωσουν ετσι,,,,ενα κ ενα μην το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μίλησα για 12 ψάρια αλλά τουλάχιστον 4-5 μπορεί να βάλει ο φίλος Αλλα ας αγνοησουμε τον εμπειρο εκτροφεα που η δισκοι του πωλούνται σε όλα τα καταστήματα.

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

H photo ειναι τραβηγμενη πριν απο 3 μηνες.

Ειχα 6 αλλα ο ενας παρουσιασε ασθενεια και επειδη ημουν εκτος για σ/κ τον εχασα.

Τριων χρονων ειναι οι δισκοι?

Ο red turquise τι εχει?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μίλησα για 12 ψάρια αλλά τουλάχιστον 4-5 μπορεί να βάλει ο φίλος Αλλα ας αγνοησουμε τον εμπειρο εκτροφεα που η δισκοι του πωλούνται σε όλα τα καταστήματα.

Μαλλον κανεις καποιο λαθος???Τα ολα πια ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ας αγνοησουμε τον εμπειρο εκτροφεα που η δισκοι του πωλούνται σε όλα τα καταστήματα.

Να τον αγνοησει δεν μπορει κανεις.

Να τον καταννοησει ομως μπορουν ολοι?

Μονο οσοι ξερουν τα βασικα περι βιολογιας και χημειας, ή εχουν δοκιμασει να το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανεις καποιο λαθος???Τα ολα πια ειναι?????

θες νας να μου πεις οτι δισκους stendker δεν εχεις δει πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Να τον αγνοησει δεν μπορει κανεις.

Να τον καταννοησει ομως μπορουν ολοι?

Μονο οσοι ξερουν τα βασικα περι βιολογιας και χημειας, ή εχουν δοκιμασει να το κανουν.

οκ δεν ξέρω τη σημαίνει ούτε βιολογία ούτε χημεία άρα ήμουνα τυχερός 4 χρόνια που συντηρούσα δίσκους και μετά παααααααααααρα πολύ τυχερός που συντηρούσα για 4 χρόνια reef και ελπίζω να είμαι πάλι τυχερός που ξεκινάω πάλι με δίσκους.

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχω δει.....ελαχιστους....

Κανεις δεν αμφισβιτει την εμπειρια και την ποιοτιτα του....

Ολα αυτα τα link ομως που ποσταρεις θεωρω οτι δεν ειναι για αρχαριους στους δισκους.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχω δει.....ελαχιστους....

Κανεις δεν αμφισβιτει την εμπειρια και την ποιοτιτα του....

Ολα αυτα τα link ομως που ποσταρεις θεωρω οτι δεν ειναι για αρχαριους στους δισκους.....

ευτυχώς εγώ εχω δει πολλούς και είναι πολύ όμορφοι εάν θες μπορώ να σου δώσω τις διευθύνσεις από τα μαγαζιά να τους δεις και εσυ

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς εγώ εχω δει πολλούς και είναι πολύ όμορφοι εάν θες μπορώ να σου δώσω τις διευθύνσεις από τα μαγαζιά να τους δεις και εσυ

Μα δεν ειπα οτι θελω να τους δω....Αλλωστε εγω ειμαι full αυτη τη στιγμη....σε ευχαριστω παντως :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι θελω να τους δω....Αλλωστε εγω ειμαι full αυτη τη στιγμη....σε ευχαριστω παντως :bigemo_harabe_net-64:

παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν ξέρω τη σημαίνει ούτε βιολογία ούτε χημεία άρα ήμουνα τυχερός 4 χρόνια που συντηρούσα δίσκους και μετά παααααααααααρα πολύ τυχερός που συντηρούσα για 2,5 χρόνια reef και ελπίζω να είμαι πάλι τυχερός που ξεκινάω πάλι με δίσκους.

Μη το παιρνεις επι προσωπικου.

Γενικα γραφω.

Εχουν γινει ατελειωτες συζητησεις επι των λιτρων και κανενας δεν καταλαβαινει οτι τα συνιστωμενα λιτρα πανε αναλογα και με τους παραγωμενους ρυπους. Οχι μονο με το μεγεθος των ψαριων, με τις συμπεριφορες κλπ.

Οποιος δεν κατανοει τα βασικα απο βιολογια και χημεια, μπορει να δοκιμασει να ακολουθησει τις οδηγιες του Στενκερ.

Η τυχη παντως δεν εχει να κανει σε τιποτα, με την ιχθυοφορτωση και τους παραγομενους ρυπους της.

Οσο και τυχερος να ειναι καποιος, οι δισκοι δεν βουλωσουν το στομα τους και τον "κ@λο" τους.

Θα τρωνε και θα χεζουν παντα. (μεταφορικα ολα αυτα, αφου η βασικη ρυπανση γινεται απο τα βραγχια)

Κι αν θελει καποιος καλη αναπτυξη, πρεπει να ταιζει καλα και σωστα, αλλά μετα και να "καθαριζει".

Κι οσο πιο μικρος ο χωρος, τοσο πιο πολυ συσσωρευεται το σκ@το.

Ο στενκερ καλα κανει και λεει οτι μπορει να βαλει καποιος 12 δισκους σε 180 λιτρα.

Και δεν λεει τιποτα λαθος.

Γινεται.

Απλα "ξεχναει" για προφανεις λογους, να πει, υπο ποιες προυποθεσεις.

πχ ποσες αλλαγες νερου την εβδομαδα? με ποσο ταισμα? με ποσα φιλτρα?

Τι επιπτωσεις θα υπαρχουν στα ψαρια αν δεν τηρουνται τα παραπανω?

Κι εγω λεω οτι μπορεις να βαλει και 25 δισκους (νεαρους) σε 200 λιτρα.

Οσο πιο πολλοι δισκοι, τοσο πιο καλα.

Κοπαδοψαρα ειναι.

4 και 5 ψαρια δεν ειναι κοπαδι.

(Μη ρωτησεις ομως πως γινεται, θα κουραστεις και μονο να το διαβασεις)

-----------------------------------------------------

Αν

α) ενα ψαρι που ειναι κοπαδοψαρο και μια μινιμουμ ομαδα θεωρειται (βαση παρατηρησεων συμπεριφορων) 8-10 ψαρια,

β) χαμηλη ιχθυοφορτωση για το συγκεκριμενο ψαρι, (παντα με καλο ταισμα για σωστη αναπτυξη και παραλληλα να μενει καθαρο το νερο, πχ ψηλα νιτρικα, ισον μειωμενη αναπτυξη, καρκινοι κλπ, πτωση redox κι αλλα προβληματα κλπ κλπ), οταν αναλογουν 50-60 λιτρα για καθε ενηλικο ψαρι.

Κανε τα μαθηματικα και βγαλε τα απαιτουμενα λιτρα.

Αυτα, οταν δινουμε βαση στο ζητουμενο, "υγειη ψαρια", "καλη αναπτυξη", "σωστες συμπεριφορες" "νορμαλ συντηρηση ενυδρειου".

Αλλιως κανουμε οτι θελουμε.

Αν καποιος δεν θελει να γινει σκλαβος και καθαριστρια των ψαριων του, ή να τα ακουμπησει χοντρα για αυτοματισμους, εξοπλισμο, συντηρηση κλπ, ας κραταει χαμηλη ιχθυοφορτωση .... θα ελεγε καποιος που δεν πουλαει δισκους αλλα ειναι χομπιστας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μη το παιρνεις επι προσωπικου.

Γενικα γραφω.

Εχουν γινει ατελειωτες συζητησεις επι των λιτρων και κανενας δεν καταλαβαινει οτι τα συνιστωμενα λιτρα πανε αναλογα και με τους παραγωμενους ρυπους. Οχι μονο με το μεγεθος των ψαριων, με τις συμπεριφορες κλπ.

Οποιος δεν κατανοει τα βασικα απο βιολογια και χημεια, μπορει να δοκιμασει να ακολουθησει τις οδηγιες του Στενκερ.

Η τυχη παντως δεν εχει να κανει σε τιποτα, με την ιχθυοφορτωση και τους παραγομενους ρυπους της.

Οσο και τυχερος να ειναι καποιος, οι δισκοι δεν βουλωσουν το στομα τους και τον "κ@λο" τους.

Θα τρωνε και θα χεζουν παντα. (μεταφορικα ολα αυτα, αφου η βασικη ρυπανση γινεται απο τα βραγχια)

Κι αν θελει καποιος καλη αναπτυξη, πρεπει να ταιζει καλα και σωστα, αλλά μετα και να "καθαριζει".

Κι οσο πιο μικρος ο χωρος, τοσο πιο πολυ συσσωρευεται το σκ@το.

Ο στενκερ καλα κανει και λεει οτι μπορει να βαλει καποιος 12 δισκους σε 180 λιτρα.

Και δεν λεει τιποτα λαθος.

Γινεται.

Απλα "ξεχναει" για προφανεις λογους, να πει, υπο ποιες προυποθεσεις.

πχ ποσες αλλαγες νερου την εβδομαδα? με ποσο ταισμα? με ποσα φιλτρα?

Τι επιπτωσεις θα υπαρχουν στα ψαρια αν δεν τηρουνται τα παραπανω?

Κι εγω λεω οτι μπορεις να βαλει και 25 δισκους (νεαρους) σε 200 λιτρα.

Οσο πιο πολλοι δισκοι, τοσο πιο καλα.

Κοπαδοψαρα ειναι.

4 και 5 ψαρια δεν ειναι κοπαδι.

(Μη ρωτησεις ομως πως γινεται, θα κουραστεις και μονο να το διαβασεις)

-----------------------------------------------------

Αν

α) ενα ψαρι που ειναι κοπαδοψαρο και μια μινιμουμ ομαδα θεωρειται (βαση παρατηρησεων συμπεριφορων) 8-10 ψαρια,

β) χαμηλη ιχθυοφορτωση για το συγκεκριμενο ψαρι, (παντα με καλο ταισμα για σωστη αναπτυξη και παραλληλα να μενει καθαρο το νερο, πχ ψηλα νιτρικα, ισον μειωμενη αναπτυξη, καρκινοι κλπ, πτωση redox κι αλλα προβληματα κλπ κλπ), οταν αναλογουν 50-60 λιτρα για καθε ενηλικο ψαρι.

Κανε τα μαθηματικα και βγαλε τα απαιτουμενα λιτρα.

Αυτα, οταν δινουμε βαση στο ζητουμενο, "υγειη ψαρια", "καλη αναπτυξη", "σωστες συμπεριφορες" "νορμαλ συντηρηση ενυδρειου".

Αλλιως κανουμε οτι θελουμε.

Αν καποιος δεν θελει να γινει σκλαβος και καθαριστρια των ψαριων του, ή να τα ακουμπησει χοντρα για αυτοματισμους, εξοπλισμο, συντηρηση κλπ, ας κραταει χαμηλη ιχθυοφορτωση .... θα ελεγε καποιος που δεν πουλαει δισκους αλλα ειναι χομπιστας.

σε όλα τα ενυδρεία που είχα μέχρι σήμερα έκανα εβδομαδιαίες αλλαγές νερού θεωρώ ότι έτσι πρέπει να γίνετε και δεν θεωρώ ότι αυτό με κάνει σκλάβο του ενυδρείου βέβαια καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει .Στα λινκ που έχω ποσταρει υπάρχουν πολλά pdf κάθε ένα αναφέρετε σε κάτι ξεχωριστώ filtretion feeding water changes κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο καθενας ας κανει οτι νομιζει καλυτερο για τα ψαρια του...Δεν υπαρχει λογος να χαλιομαστε σαββατοβραδο......

Καλη συνεχεια στο φιλο οτι και αν αποφασισει να κανει.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ποσταρω για να βγάλω την απόφαση για το ποιος είναι δισκας και ποιος όχι ούτε έχω σκοπό να υποβιβάσω κάποιον. όλοι χομπιστες είμαστε και όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ζωντανά μας.και όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δεν υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Τριων χρονων ειναι οι δισκοι?

Ο red turquise τι εχει?

Οι 2 red turquise γινονται 3 χρονων σε 1 μηνα. Ειναι απο γεννα φιλου. Ο ενας απο τους δυο δεν εχει αναπτυξει το ραχιαιο πτερυγιο εκ γεννετης. Κατα τα αλλα ειναι απολυτα υγιης.

Οι 3 marlboro red αγοραστηκαν πριν απο 1 1/2 χρονο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι νεος σε 450λιτρα εχω αφησει μονο 7 δισκους και τιποτα αλλο με τρεια φιλτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ένα διαπιστωμένο ζευγάρι είσαι οκ, εάν όχι, θα πρέπει να δημιουργήσεις κοπαδάκι οπότε στα λίτρα σου για να πετύχει θα χρειαστείς πολύ κόπο και χρόνο…

Θα ήθελα να προσθέσω ότι στην επιλογή φίλτρου για εμένα σημαντικό ρόλο παίζει πόση χωρητικότητα βιολογικού υλικού έχει και όχι πόσα λίτρα ανά ώρα γυρίζει το νερό.

Όσο αναφορά τους εκτροφείς δίσκων στην συντριπτική τους πλειοψηφία το νερό στις δεξαμενές τους αλλάζει 100% καθημερινά,( είναι συνεχείς ροής…)

αυτό μου είπαν και σε εξ ιδίαν συζητήσεις που είχα με μερικούς που επισκέφτηκαν την Ελλάδα.

Επίσης σε δισκοενυδρείο τη χρήση συσκευής αυτοσχέδιου διοξειδίου τι θεωρώ επικίνδυνη μιας και θέλουμε σταθερές συνθήκες.

Τελειώνοντας θέλω να τονίσω ότι είμαστε χομπίστες και καταθέτουμε την γνώμη και τις εμπειρίες μας

για να βοηθήσουμε και μόνο, άλλους χομπίστες

με σκοπό να περνάνε όσο δυνατον καλύτερα οι μικροί μας φίλοι και να αναπτυχτεί το αγαπημένο μας χόμπι :)

Link to comment
Share on other sites

Δίσκοι…(κοπαδοψαρα) (ομαδα8-10 ατόμων) σε λιγότερα από 400 λίτρα…απλά δεν! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...