Jump to content

Αναγνώριση Μεσογειακής Ανεμώνης


grigoros

Recommended Posts

Χτες το μεσημέρι ένας φίλος μου που κάνει καταδύσεις μου έφερε δωράκι μια '' δικιά '' μας ανεμώνη καφέ με μωβ άκρες, αφού την έκανα πολύ καλή προσαρμογή την είχα στην καραντίνα μέχρι και σήμερα το πρωί όπου και την τοποθέτησα επάνω σε ένα βράχο μέσα στο ενυδρείο, θέλω να μάθω όσα περισσότερα γίνεται για την συγκεκριμένη, τι ιδιαιτερότητες έχει και τι διατροφικές συνήθειες, έχω και μια bubble tip η οποία είναι στην άλλη άκρη του ενυδρείου, παραθέτω φωτό post-41420-0-84706100-1357461313_thumb.jpgpost-41420-0-90451300-1357461324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχω δει και εγω τετοιες πολλες οταν πηγαινα για ψαροντουφεκο το καλοκαιρι αλλα ποτε δεν τολμησα να παρω..Ο λογος ηταν η ελειπεις γνωση μου για αυτην.

Αναμενω κ εγω να δω τι θα πουν οι γκουρου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια Condylactis aurantiaca ή Anemonia sulcata ή Anemonia viridis...όλες αυτές μοιάζουν και δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω...απο την φωτογραφία σου...

Είναι ιδιαίτερα τοξικές όλες αυτές οι μεσογειακές...περιέχουν πάνω απο 4 διαφορετικές τοξίνες...

Δες πώς θα πάει και ενημέρωσε μας.

Μπορείς να δείς και την εγκυκλοπαίδεια της μεσογείου εδώ.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ωχ την έπιασα με τα χέρια γυμνά για να την βάλω στο ενυρείο, λέτε να πάθω καμμιά ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Και αυτός που μου την έφερε την έπιασε με γυμνά χέρια!!

Link to comment
Share on other sites

Την είχα στο ενυδρείο μου πάνω από χρόνο.... τρώει ότι περάσει και ακουμπήσει τα πλοκάμια της και είναι πολύ ισχυρά και άκρως τοξικά.

Αν και δεν μετακινούνται πολύ (σχετικό αυτό) έχε την όσο πιο απομονωμένη μπορείς.

Παλιότερα είχα ανεβάσει και βίντεο με το τάισμα που την έκανα και κόντεψε να φάει και την τσιμπίδα. !!! (και την γαρίδα που την πλησίασε)

Να ακόμη μια σχετική αναφορά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66900&st=0&p=592733&hl=+%EC%E5%F3%EF%E3%E5%E9%E1%EA%DE%20+%E1%ED%E5%EC%FE%ED%E7&fromsearch=1entry592733

Link to comment
Share on other sites

Που την έπιασα με τα χέρια θα έχω θέμα; Τα έπλυνα αμέσως μετά με σαπούνι και ξύδι, την έχω σε σημείο που δεν έχει γύρω της τίποτα, κάτω πολύ κοντά στην άμμο, απο κυκλοφορία και φωτισμό τι θέλει; Απο τροφή ότι ταίζω και την άλλη, γαρίδες και κομμάτια ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα .ανεμωνες που κινουνται και σκληρα δεν ταιριαζουν.το ξαναλεω

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Τι ναι σε όλα; Βουλευτής που ψηφίζεις κανένα νομοσχέδιο χωρίς να το διαβάσεις μου ακούγεσαι, ανεμώνη ( bubble tip ) την έχω εδώ και ένα χρόνο απομονωμένη στην άκρη του ενυδρείου και είναι μια χαρά, έχουν και σπίτι τα κλοουνάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την χτεσινή μου την έφερε το φιλαράκι εντελώς απροειδοποίητα και ψάχνομαι, αν είναι έτσι όπως λένε οι έμπειροι καλύτερα να την δώσω σε κανένα παιδί που έχει μεσογειακό ή να την δώσω πίσω σε αυτόν που μου την έφερε να την στείλει πισω στα λημέρια της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με καίει τώρα είναι μην πάθω καμμιά ζημιά που την έπιασα με γυμνά χέρια και είναι τόσο τοξική όσο λένε.

Link to comment
Share on other sites

Για τροφη οτι ηδη δινεις 1 χαρα.λογα πραματα σε κυκλοφορια και μπολικο φως.οι ατιμες στο θεμα κινησης καμμια εμπιστοσυνη δεν εχουν.την @@@@@ θα την κανουν σε ανυποπτη στιγμη.εαν αρχισεις να γεμιζεις με σκληρα βγαλτες.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Μη μασας ρε.θα ειχες αμεσο προβλημα ηδη αν ηταν.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Θα την παρατηρώ συνέχεια Κώστα να δω πως συμπεριφέρεται!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μασάω, πεθαίνωωωωωω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να πάθεις κάτι θα το πάθαινες... φουσκάλες και κοκκινίλες στα χέρια, τσούξιμο και πρήξιμο.

...(τετράγωνα σπυριά, μακριά μαλλιά με ξανθιες μπούκλες, τριχοφυΐα στα δάχτυλα.. και διάφορα τέτοια χα χα χα)

Link to comment
Share on other sites

Αντι να σου φερει κανα πυθαρι,κανα χρυσο δουβλονι.κανα αρχαιο,ανεμωνες σου κουβαλαει ο βουτηχτης ο φιλος σου;;απαραδεκτος

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Έπιασε Κώστα και δυο μεγάλα χταπόδια αλλά ούτε ένα δεν άφησε ο άτιμος, την επόμενη φορά μου λέει θα σου φέρω ένα ζωντανό, μπας να το γυρίσω σε μεσογειακό; Τροφοδότη θα έχω, Βαγγέλη αν είναι να βγάλω μαλλιά και μάλιστα ξανθά με μπούκλες να πάω να την ξαναπιάσω!!

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασία μέχρι πόσο αντέχειη συγκεκριμένη;

Link to comment
Share on other sites

Το χταποδι μακρια απο σχαρα και καρβουνια δεν μπορω να το φανταστω.νομιζω πως αυτο ειναι κΑι το φυσικο του περιβαλλον,ακριβως διπλα στο λαδοξυδο..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Τι αρπάχτρα είναι αυτή η ανεμώνη, την τάισα ένα κομμάτι ψάρι και εκτός ότι το άρπαξε και το κατάπιε με πολύ γοργό ρυθμό μια cleaner shrimp που πήγε για μερίδιο μαθημένη απο την bubble tip όταν την ταίζω την τραβούσε με τα πλοκάμια και αυτή, τελικά κατάλαβε η γαρίδα ότι πάει για μεζές και έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα επιθετικη αλλα και τοξικη οπως ηδη σου ειπαν.Προσοχη αν εχεις μικροψαρα.

Ειναι παντως πανεμορφη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τι αρπάχτρα είναι αυτή η ανεμώνη, την τάισα ένα κομμάτι ψάρι και εκτός ότι το άρπαξε και το κατάπιε με πολύ γοργό ρυθμό μια cleaner shrimp που πήγε για μερίδιο μαθημένη απο την bubble tip όταν την ταίζω την τραβούσε με τα πλοκάμια και αυτή, τελικά κατάλαβε η γαρίδα ότι πάει για μεζές και έφυγε.

Αυτό ακριβώς το βίντεο έχω ανεβασμένο κάπου αλλά δεν μπόρεσα να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Να....το το βρήκα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...