Jump to content

Αναγνώριση Μεσογειακής Ανεμώνης


grigoros

Recommended Posts

Ο νιτρογενής μας φίλος έθεσε πολύ καλό ερώτημα...μπράβο.

Ας μην ξεχνάμε την περιβόητη άλγη που έφυγε απο το ενυδρείο του Βερολίνου και απο τότε πνίγει την μεσόγειο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο φίλος αφού τα επιχειρήματα του και κυρίως αφού το έχει σπουδάσει το αντικείμενο δεν υπάρχει αμφιβολία αν έχει δίκιο αλλά για απαντήστε μου σε κάτι, όλα αυτά τα νερά του ενυδρείου απο τις αλλαγές που πηγαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο φίλε nitrogenase πολύ σωστό σε βρίσκω!Θα ήθελα κ εγώ να τονίσω ενα παράδειγμα....Διάβασα πρόσφατα σε ένα άρθρο για καταστροφή τεράστιων εκτάσεων υφάλων λόγω εισβολής CAULERPAS!!!Η συγκεκριμένη άλγη μπορεί να μεταφερθεί πολύ εύκολα στη θάλασσα μέσω της σακούλας της ανεμώνης που θα γυρίσει ο χομπίστας στο φυσικό της περιβάλλον.Είναι πολυ εύκολο κάποιος να κάνει ζημιά σε ένα οικοσύστημα...Δείτε αυτό το βίντεο

και διαβάστε αυτό το άρθρο http://www.reportage...-silent-killer/ διαβάστε για να δείτε τι μπορεί να γίνει απο μία απερισκεψία ενός χομπίστα.

Όσο για τις αλλαγές νερού που καταλήγουν στους υπονόμους δεν πιστεύω να μένει τίποτα ζωντανό στο τέλος της γραμμής :bigemo_harabe_net-75:

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τοσα που διαβασα φοβαμαι να ξανακανω αλαγη απο την θαλασσα :bigemo_harabe_net-111:

Όπως είπα κ σε φίλο για τις αλλαγές απο την θάλασσα,θα πρέπει το νερό που μαζεύετε να περνάει τουλάχιστον απο UV!

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ νομίζεις ότι με την UV έλυσες το πρόβλημα.....χαχαχαχχ μόνο αυτό μπορώ να πως και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.

Το μόνο πιστεύω που χρειάζεται είναι ευσυνηδεισία και καλή γνώση, που αποκτάται όμως μέσα από εμβάθυνση στην ενασχόληση και πολύ - πολύ διάβασμα...όχι να γίνεται επιστήμονες αλλά σωστοί παρατηρητές.

Τώρα για την caulerpa, άστα να πάνε. Την βλέπω όλο και περισσότερο μπροστά μου τα τελευταία χρόνια και ιδιαίτερα όπου αγκυροβολούν σκάφη αναψυχής.

Είναι μεγάλο πρόβλημα και μάλλον χωρίς λύση, προς το παρόν.

Για υφάλους δεν νομίζω να φτάνει σε τόσο βάθος που μπορεί να τους πειράξει....αλλά τα λιβάδια ποσειδωνίας μέχρι 15 μέτρα περίπου τα τσακίζει...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους φίλτατους «Andreas kika» και «Samian»

Γενικά να πούμε ότι με λίγες εξαιρέσεις οι μικροοργανισμοί που ζουν στο γλυκό νερό δεν μπορούν να επιζήσουν σε αλμυρό και το αντίθετο. Επίσης πολύ γενικά, το νερό που καταλήγει σε ένα καλά οργανωμένο και συντηρημένο βιολογικό σταθμό απαλλάσσεται από τα περισσότερα παθογόνα πριν καταλήξει στο περιβάλλον (μην ξεχνάτε ότι μια από τις μεθόδους που διενεργούμε, για να εντοπίσουμε την ανθρωπογενή ρύπανση στα νερά είναι η ύπαρξη και η ποσότητα των κολοβακτηρίων που εμπεριέχονται σε αυτό) . Τέλος είναι χρήσιμο να πούμε ότι ο νομοθέτης ορίζει ότι τα ιχθυοτροφία για παράδειγμα, που βρίσκονται στην στεριά και επιστέφουν νερό στο περιβάλλον (θάλασσα , λιμνες,ποτάμια) θα πρέπει πρώτα να το «επεξεργάζονται καταλλήλως» ώστε να μην επιβαρύνεται το οικοσύστημα. Η διαδικασία του σωστού νομοθετικού πλαισίου είναι μια συνεχώς εξελισσόμενη διαδικασία και εξαρτάται από τις τεχνολογίες και τον τρόπο που τα ψάρια εκτρέφονται (πχ κλειστό σύστημα όπως τα ενυδρεία μας η ανοιχτό κα). Η σωστή τήρηση του νομού τώρα, πιστεύω ότι εξαρτάται από τους μηχανισμούς του κράτους αλλά και από την ευαισθητοποίηση των κατοίκων που την απαρτίζουν. Και εδώ βοηθά η περιβαλλοντική παιδία και οι γνώσεις που μπορούμε να αποκτήσουμε με το ενδιαφέρον μας για το αντικείμενο. Και προσωπικά πιστεύω ότι εμείς έχουμε και κάποιο πλεονέκτημα να κατανοήσουμε τέτοιου είδους προβλήματα που δημιουργούνται στον τόπο μας (στο χωριό , το νόμο η στην χώρα μας)

φιλικα ...

Link to comment
Share on other sites

Ένας γείτονας μου τρώει ότι υπάρχει στη θάλλασα, μια φορά έπιασσε με τα χέρια του ανεμόνη και μετά το μάτι του, πρίστηκε τόσο όσο δεν έβλεπε καθόλου.

Η άγνοια και ελειπής πληροφόρηση, είναι επικύνδινη !

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ νομίζεις ότι με την UV έλυσες το πρόβλημα.....χαχαχαχχ μόνο αυτό μπορώ να πως και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.

Απο το τιποτα κατι ειναι κ η uv.Κανονικα πρεπει να υπαρχει μαυρη δεξαμενη μεγαλη να μενει το νερο που μαζευουμε κ μετα απο ενα χ διαστημα να μαζευουμε το νερο της επιφανειας....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nitrogenase, μπραβο σου.

Θα ηθελα να μαθω περισσότερα πανω σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...