Jump to content

Τα Κουλά Του Κυανοβακτήριου


Χρήστος

Recommended Posts

Το κυανοβατήριο δεν είναι άλγη αλλά εμείς οι χομπιστες το εντάξαμε στην κατηγορία των άλγεων για λόγους πρακτικής.

Έχω παρατηρήσει πολλά κουλά για αυτόν τον διάολο και σε πρώτη φάση αναφέρω το παρακάτω.

Όσες φορές και να είχα κυανο και αμελούσα ή το άφηνα να αναπτυχτεί ποτέ δεν εμφανίζονταν πάνω στην cryptocoryne wendtii, αναρωτιέμαι λοιπόν αν έχει αυτό το φυτό κάτι που να εμποδίζει την ανάπτυξη του κυάνο και πως θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε, πχ να βάλουμε cryptocoryne wendtii στο μπλέντερ και να ραντίσουμε το ενυδρείο μας :bigemo_harabe_net-134:

Έχετε παρατηρήσει τίποτα ανάλογα περίεργα πράγματα και εσείς; Γενικά θα με ενδιέφερε κάθε είδους πληροφορίας εμφάνισης και καταπολέμησης του κυάνο πέρα από τα γνωστά που γράφονται στο αρθρακι για το κυανο.

Link to comment
Share on other sites

Να φτιαξουμε κρυπτοκορινοζουμο? αχαχαχαχαχχχαχ φανταζεσαι να πιανει?

Εγω μια φορα μονο ειχα και με μια απλη συσκοτηαη 4 ημερων το σκοτωσα! :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το Οξυζενέ H202 αυστηρά σε τοπική χρήση !

Link to comment
Share on other sites

Συσκότιση και καλή κυκλοφορία στο σημείο πιστεύω ότι είναι ο πιο φυσικός τρόπος καταπολέμησης του!

Link to comment
Share on other sites

Το κυανοβατήριο δεν είναι άλγη αλλά εμείς οι χομπιστες το εντάξαμε στην κατηγορία των άλγεων για λόγους πρακτικής.

Έχω παρατηρήσει πολλά κουλά για αυτόν τον διάολο και σε πρώτη φάση αναφέρω το παρακάτω.

Όσες φορές και να είχα κυανο και αμελούσα ή το άφηνα να αναπτυχτεί ποτέ δεν εμφανίζονταν πάνω στην cryptocoryne wendtii, αναρωτιέμαι λοιπόν αν έχει αυτό το φυτό κάτι που να εμποδίζει την ανάπτυξη του κυάνο και πως θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε, πχ να βάλουμε cryptocoryne wendtii στο μπλέντερ και να ραντίσουμε το ενυδρείο μας :bigemo_harabe_net-134:

Έχετε παρατηρήσει τίποτα ανάλογα περίεργα πράγματα και εσείς; Γενικά θα με ενδιέφερε κάθε είδους πληροφορίας εμφάνισης και καταπολέμησης του κυάνο πέρα από τα γνωστά που γράφονται στο αρθρακι για το κυανο.

Χρηστάρα, γράψε περιληπτικά αυτά που μου έλεγες στο τηλέφωνο για τη δική σου εκδοχή κυανοβακτηρίου, τις ρουτίνες που εφάρμοζες, που εξαφανιζόταν και σου ξαναεμφανιζόταν, κλπ.... για να το δουν περισσότεροι και να το συζητήσουμε

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεσκονίσω και γω τις σημειώσεις μου ώστε να διαφωτίσουμε λίγο παραπάνω το τι είναι πια αυτό το "καταραμένο" κυανοβακτήριο.

Όταν ακούμε τα ονόματα: Cyanophyta, Cyanobacteria, Oxyphotobacteria, Cyanoprokaryota, ελληνιστή Κυανοφύκη, Κυανοβακτήρια, Οξυφωτοβακτήρια, Κυανοπροκαρυωτικά στην ουσία αναφερόμαστε στην ίδια ομάδα οργανισμών:

δηλαδή προκαρυωτικούς οργανισμούς (το κύτταρο δεν έχει πυρήνα και άλλα διακριτά οργανίδια), από τους οποίους απουσιάζουν τα μαστίγια (θυμηθείτε π.χ. το μαστίγιο του σπερματοζωαρίου), έχουν χρωματισμό πράσινο έως ιώδες, έχουν κύρια φωτοσυνθετική χρωστική τη χλωροφύλλη α (την οποία έχουν και όλα τα ανώτερα φυτά, καθώς τα υπόλοιπα φύκη) που βρίσκεται περιφερειακά του κυττάρου στα θυλακοειδή (μεμβρανώδεις δομές), καθώς και δευτερεύουσες χρωστικές (φυκοκυανίνη, φυκοερυθρίνη, αλλοφυκοκυανίνη) οι οποίες συγκεντρώνονται σε ειδικές δομές, τα φυκοβιλισώματα.

Ανάλογα με το ποια χρωστική επικρατεί, το είδος παίρνει και το χαρακτηριστικό του χρώμα.

Το κυτταρικό τοίχωμά τους είναι πολύστιβο και είναι παρόμοιο με αυτό των Gram αρνητικών βακτηρίων.

Ακριβώς επειδή το φωτοσυνθετικό τους σύστημα είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα ανώτερα φυτά, εξετάζουμε τα Κυανοφύκη μαζί με τα υπόλοιπα (ευκαρυωτικά) φύκη.

Αναπτύσσονται ιδιαίτερα σε ρηχά, θερμά, πλούσια σε θρεπτικά συστατικά ή και μολυσμένα νερά πτωχά σε οξυγόνο. Γενικά μπορούν να βρεθούν όπου υπάρχει υγρασία, ακόμα και σε περιβάλλοντα με αρκετά δυσμενείς συνθήκες, όπως χιόνι, θερμοπηγές κα., αλλά και σε συμβίωση με μύκητες, όπου έχουμε τη δημιουργία του λειχήνα.

Τα είδη τα οποία οργανώνονται σε νηματοειδείς «αποικίες» παρουσιάζουν στο τρίχωμά τους (τη σειρά κυττάρων που εμείς τη βλέπουμε ως νήμα) ειδικά κύτταρα, τις ετεροκύστεις, τα οποία δεσμεύουν απ’ ευθείας άζωτο από το νερό (ως μοριακό άζωτο Ν2 ).

Αναπαράγονται κυρίως με κυτταροδιαίρεση (τα μονοκύτταρα), τεμαχισμό (οι νηματοειδείς μορφές) αλλά και με δημιουργία «ακινήτων», ειδικών μεγάλων κυττάρων που βρίσκονται σε λήθαργο, σε κάποιο σημείο του νήματος.

Όταν βρεθούν σε αφθονία ορισμένα είδη μπορούν να παράξουν τοξίνες (νευρομυϊκά δηλητήρια, ηπατοτοξίνες κα.).

Χωρίζονται σε 4 τάξεις:

1)Chroococcales (Cyanothece, Microcystis) κυρίως μονοκύτταρα

2) Oscillatoriales (Oscillatoria, Lyngbya) τριχώματα με ψευδείς διακλαδώσεις (αν υπάρχουν)

3) Nostocales (Nostoc, Anabaena) αποκλειστικά νηματοειδή με ετεροκύστεις

4) Stigonematales (Stigonema) νήματα με γνήσιες διακλαδώσεις

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα πολύ!! Νομίζω ότι τα έγραψα όσο πιο απλά μπορούσα. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα έχει ιδιαιτερότητες, γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετά είδη κυανοβακτήριων, συνήθως το ενυδρείο μας το επισκέπτονται δυο διαφορετικά είδη και σπάνια αντιμετωπίζουμε άλλα είδη.

Εγώ πρέπει να έχω ένα σπάνιο είδος που εδώ και μήνες δεν μπορώ να απαλλαγώ. Το καταπολεμώ με συσκότιση, φροντίδα του ενυδρείου, ακόμα και με ερυθρομικήνη. Το βακτήριο εξαφανίζεται και μετά από δέκα μέρες περίπου ξανά εμφανίζεται. Έχω την υποψία ότι τα σπόρια του έχουν ριζώσει βαθιά μέσα στην άμμο όπου σε μερικά σημεία του ενυδρείου είναι πολύ παχιά, περίπου 15 εκατοστά. Η ερυθρομικήνη μάλλον λόγο της χαμηλής διάχυσης που έχει η άμμο δεν προλαβαίνει να δράση σε όλο το βάθος του βυθού και σε κάποια φάση το κυανοβακτίριο επανέρχεται ανεξαρτήτως αν η συνθήκες νερού είναι καλές ή κακές, έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά αυτό δεν φεύγει. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο αίτιο αλλά ακόμη δεν το βρήκα, έως ότου βρω κάτι το νέο θα συνεχίζω να πιστεύω πως το πρόβλημα οφείλετε στο μεγάλο ύψος του βυθού.

Να σημειώσω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που πιάνω κυανο, συνήθως όποτε έπιανα οφείλονταν σε δικά μου λάθη και με της ανάλογες φροντίδες το βακτήριο εξαφανίζονταν αυτήν την φορά όμως εμφανίζεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα πρόσφατα ότι η άμμος σε πάχος (βάθος) μεγαλύτερο από 4-5cm δημιουργεί αναερόβιες περιοχές, οι οποίες είναι επιβλαβείς και επικίνδυνες για το ενυδρείο μας...

Ο φίλος Χρήστος φρόντισε να με ενημερώσει ότι οι αναερόβιες περιοχές είναι απαραίτητες για τον κύκλο ζωής της άμμου και τη διατήρηση της υγείας της ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ !

Κι εγώ πιστεύω ότι σπόρια έχουνε φωλιάσει μέσα στην άμμο και με το που βρίσκουν την ευκαιρία τσουπ ξαναεμφανίζονται...

Έβαλες σε εφαρμογή φίλε τη λάμπα UV που μου έλεγες ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση έβαλα UV χωρίς να κάνω κάποια άλλη θεραπεία, αλλά δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα μείωσης, θα περιμένω και άλλο για να δω αν η UV επιβραδύνει την ανάπτυξη της ή όχι.

Στην επόμενη φάση θα κάνω μια πλούσια θεραπεία με ερυθρομηκίνη, μετά από την ερυθρομηκινη αμέσως θα ξανά συνδέσω την UV να δω αν βοηθά στο να μην εμφανιστή.

Όσο για της αναερόβιες περιοχές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο που θα το συζητήσουμε σε άλλο θέμα, εκτός και αν πιστεύεις πως έχουν άμεση σχέση με το κυανο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας πω ενα πραγμα,αν και ξερω οτι ο Χρηστος το γνωριζει,οταν εχουμε κυανο και το καταπολεμαμε με ενα τροπο,οταν θα ξαναερθει ξαχαστε τον προηγουμε τροπο γιατι τα επομενα σπορια ειναι πιο δυνατα και η προηγουμενη μεθοδος δεν πιανει,οπωτ παμε στην επομενη μεθοδο.Φανταστηται τωρα να μας ερθει 5-6 φορες και να εχουμε δοκιμασει ολες τις μεθοδους...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εξάντλησα όλες της μεθόδους και ίσος να έφτιαξα το σουπερκυανοβακτήριο. :)

6 μήνες τώρα έρχεται φεύγει έρχεται φεύγει, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ συνέχεια να χρησιμοποιώ ερυθρομηκίνη γιατί θα το κάνω το ενυδρείο φαρμακείο, ούτε μπορώ κάθε τρις και λίγο να κολλάω γύρω γύρω αλουμινόχαρτα, εκτος ότι τα φυτά είναι είδη κατάταλεποριμένα το ενυδρείο είναι στο σαλόνι και με τα αλουμινόχαρτα φαίνεται σαν δέμα προς αποστολή.

Πρέπει να βρω μια άλλη λύση πρέπει να βρω κάτι που να καταστρέφει και τα σπόρια.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειναι λογικο μετα απο τοσες φορες που σου εχει ερθει να εχει γινει πολυ ισχυρο.Εστω και ενα σπορι να εχει μεινει καπου αυτο θα αναπαραχθει και βγει παλι πιο δυνατο.Μετα απο καθε μεθοδο θελει πολυ καλο καθαρισμα το ενυδρειο απο υπολοιματα νεκρου κυανο και ειδικα μεσα στα φιλτρα οπου και φωλιαζουν τα περισσοτερα σπορια.

Link to comment
Share on other sites

αλλιώς η χειρότερη λύση είναι "γκρέμισμα", απολύμανση των πάντων και στήσιμο του ενυδρείου πάλι από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με το πιο ψιλόκοκκο χαλίκι που υπάρχει αντί για άμμο...

Link to comment
Share on other sites

αλλιώς η χειρότερη λύση είναι "γκρέμισμα", απολύμανση των πάντων και στήσιμο του ενυδρείου πάλι από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με το πιο ψιλόκοκκο χαλίκι που υπάρχει αντί για άμμο...

Πανο δεν φταιει η αμμος για το κυανο,το κυανο σου ερχεται απο εκει που δεν το περιμενεις!

Αν χαλασει το ενυδρειο τωρα ο Χρηστος χαλαει μια βιολογια χρονων που εχει αποκτησει η αμμος του.

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν φταιει η αμμος για το κυανο,το κυανο σου ερχεται απο εκει που δεν το περιμενεις!

Αν χαλασει το ενυδρειο τωρα ο Χρηστος χαλαει μια βιολογια χρονων που εχει αποκτησει η αμμος του.

Το ξέρω ότι την παθαίνεις είτε έχεις άμμο είτε χαλίκι, απλά στην περίπτωση της άμμου υπάρχουν και οι αναερόβιες περιοχές όπου είναι πιο εύφορο το έδαφος να φωλιάσουν σπόροι διαφόρων παρασίτων, άσε που κάποια είδη άμμου πετρώνουν κιόλας, καθάρα γι αυτό το λέω... Εξάλλου αυτό που είπα περί γενικής ανακαίνησης μου το εξέφρασε ο ίδιος ο Χρήστος σαν την έσχατη λύση αν δεν απαλλαγεί και με τη χρήση UV

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξεστησιμο και την απολύμανση την δοκίμασα σε συνδυασμό αλλαγής βυθού...τπτ όμως....Χρήστο κάποιος μου είχε πει ότι όταν θέλεις να εστίασης στο βυθό, μπορείς να του κανείς ενεσης....δεν ξέρω αν βοηθάει αυτο, αλλα πιστεύω ότι δεν έχεις τπτ να χάσεις....όταν είναι να ξεκινήσεις θεραπεία με ερυθροκιμινη κανε 2-3 ενεσης στον βυθό σου όπου έχεις μεγάλη συγκέντρωση κυανου....τώρα αυτο που μου είπαν και αναμετάδηδω να είναι βλακεία, αλλα ξέρω 'γω :-/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις αναεροβιες περιοχες δεν ξερω αν ισχυει στην περιπτωση του κυανο.Στις αναεροβιες περιοχες εχεις αλλα προβληματα πιο σοβαρα.Αναεροβιες περιοχες μπορει να εχεις και σε χαλικι και σε αμμο,απλα η αμμο λογο της μικροτερης κοκκομετριας ειναι πιο ευκολο αν τις αποκτησει αν εχεις μεγαλο παχος βυθου.Οσο για την αμμο που πετρωνει εκει πας αλλου,μιλαμε για αλλους παραγωντες που δεν ειναι καταλληλο θεμα για να τις συζητησουμε νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξεστησιμο και την απολύμανση την δοκίμασα σε συνδυασμό αλλαγής βυθού...τπτ όμως....Χρήστο κάποιος μου είχε πει ότι όταν θέλεις να εστίασης στο βυθό, μπορείς να του κανείς ενεσης....δεν ξέρω αν βοηθάει αυτο, αλλα πιστεύω ότι δεν έχεις τπτ να χάσεις....όταν είναι να ξεκινήσεις θεραπεία με ερυθροκιμινη κανε 2-3 ενεσης στον βυθό σου όπου έχεις μεγάλη συγκέντρωση κυανου....τώρα αυτο που μου είπαν και αναμετάδηδω να είναι βλακεία, αλλα ξέρω 'γω :-/

Ενεσεις με τι?

Link to comment
Share on other sites

Με ερυθροκιμινη...αραιωμενη σε νερό και τα σχετικά...ορέξεις με μια συριγκα μια Α ποσότητα και κανείς ενεσης όπου έχεις πρόβλημα...με αυτο το τροπο παει παντού στο βυθό, αλλα ίσως μένει κι ολας....αλλά με την uv δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Να σας γράψω και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το κυανοβακτηρίδιο. Περίπου πριν από επτά μήνες μου εμφανίστηκε, πάνω σε δύο τρία σημεία στην άμμο, και σε ένα σημείο πολύ ψηλά στην πλάτη του ενυδρείου μου που έχω φτιάξει από φελό. Γνωρίζοντας σε τι μπελάδες έμπαινα, λόγω της ιδιαίτερης επιφάνειας που δημιουργεί ο φελός, προσπάθησα να έιμαι όσο μπορούσα πιο αποτελεσματικός. Αδειασα μέχρι την μέση το νερό του ενυδρείου και καθάρισα όσο μπορούσα το σημείο, και μετά με μία σύριγγα ψέκασα αρκετό οξυζενέ προσέχοντας να μην μου πέσει στο νερό (χρησιμοποίησα ρολο κουζίνας). Μετα από αυτό ακολούθησα τετραήμερη συσκότηση, και αφαίρεσα με λάστιχο αρκετή άμμο από τα σημεία που είχα σημαδέψει με το πρόβλημα.Στη συνέχεια συμπλήρωση νερού, καθαρισμός σφουγγαριών, βακτήρια, σταδιακή προσαρμογή του φωτισμού, μικρότερες δόσεις λίπανσης, και δόξα το Θεό μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βεβαίως συμπληρωματικά να πω αυξησα την φυτική μάζα στο ενυδρείο μου και χρησιμοποιώ πλέον μπουκάλα co2 που σίγουρα παίζει ρόλο.

Βεβαίως γνωρίζω πως με αυτό το πράγμα ποτέ δεν είσαι βέβαιος πως δεν θα ξαναεμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έως τώρα προσπάθησα να το αντιμετωπίσω χωρίς να πειράξω τον βυθό και χωρίς αν αλλάξω την μάζα των φυτών είναι κρίμα να χαλάσω ολόκληρα γρασίδια, πανάρχαιες κριπτοκορινες κτλ.

Αυτή θα είναι η έσχατη λύση πάντως ακούω γνώμες και προτάσεις, μπορεί να μου ξέφυγε κάποια μέθοδος, ξέρεις καμιά φορά ψάχνεις στα περίπλοκα και αγνοείς τα απλά.

Σωτήρη τώρα που αναφέρεις το CO2 θυμήθηκα ότι το πρόβλημα μου πρωτοεμφανίστηκε όταν μετέφερα το σύστημα του διοξειδίου στο μικρότερο ενυδρείο και τώρα το μεγάλο δεν έχει co2.

Με βάζεις σε ιδέες, ίσος αν επαναφέρω το CO2 σε συνδυασμό με μια τελική θεραπεία να το εξαλείψω το πρόβλημα, αλλά θα μείνει το μικρό χωρίς CO2 και εκεί είναι απαραίτητο.

Μάλλον θα ψάχνω στο ebay για κανένα μεταχειρισμένο σύστημα CO2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έως τώρα προσπάθησα να το αντιμετωπίσω χωρίς να πειράξω τον βυθό και χωρίς αν αλλάξω την μάζα των φυτών είναι κρίμα να χαλάσω ολόκληρα γρασίδια, πανάρχαιες κριπτοκορινες κτλ.

Αυτή θα είναι η έσχατη λύση πάντως ακούω γνώμες και προτάσεις, μπορεί να μου ξέφυγε κάποια μέθοδος, ξέρεις καμιά φορά ψάχνεις στα περίπλοκα και αγνοείς τα απλά.

Σωτήρη τώρα που αναφέρεις το CO2 θυμήθηκα ότι το πρόβλημα μου πρωτοεμφανίστηκε όταν μετέφερα το σύστημα του διοξειδίου στο μικρότερο ενυδρείο και τώρα το μεγάλο δεν έχει co2.

Με βάζεις σε ιδέες, ίσος αν επαναφέρω το CO2 σε συνδυασμό με μια τελική θεραπεία να το εξαλείψω το πρόβλημα, αλλά θα μείνει το μικρό χωρίς CO2 και εκεί είναι απαραίτητο.

Μάλλον θα ψάχνω στο ebay για κανένα μεταχειρισμένο σύστημα CO2

Χρήστο επειδή το πρόβλημα είναι πολύπλοκο θα πρέπει να γίνει συνδιασμός από ενέργειες που πρέπει να κάνεις για να απαλλαγείς. Ισως η προσθήκη co2 να είναι μια από αυτές, σε συνδιασμό με τη θεραπεία που αναφέρεις.

Οι κρυπτοκορίνες είναι από τα αγαπημένα μου φυτά γι αυτό μεγάλη προσοχή. :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ισως ειναι συνδιασμος απο ενεργιες και το co2 μπορει να ειναι μια απο αυτες.

Χρήστο επειδή το πρόβλημα είναι πολύπλοκο θα πρέπει να γίνει συνδιασμός από ενέργειες που πρέπει να κάνεις για να απαλλαγείς. Ισως η προσθήκη co2 να είναι μια από αυτές, σε συνδιασμό με τη θεραπεία που αναφέρεις.

Οι κρυπτοκορίνες είναι από τα αγαπημένα μου φυτά γι αυτό μεγάλη προσοχή. :D

Σωτηρη σ εφτιαξα προχθες!:P

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη σ εφτιαξα προχθες! :P

Δεν έχω παράπονο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...