Jump to content

Τα Κουλά Του Κυανοβακτήριου


Χρήστος

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια ερωτησει μιας και μιλάμε για κυανο...με την χρησει ερυθροκιμινης πόσο καιρό κάνει να πεθάνει και η πιο σημαντική ερωτησει μου , ποιες φάσεις περνάει;;;πχ δηλαδή γίνεται λευκή και διαλύεται;;;

Γιατί δεν μπορώ άλλο θεραπεία με excel και πήρα ερυθροκιμινη να τελειωνω..αλλα δεν βρίσκω το τη γίνεται στην πορεία, πως καταλαβαίνω ότι λειτουργη κι τα σχετικά....

Συγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μιας που λέμε για κυανο.....

Link to comment
Share on other sites

την ρίχνεις πχ το απόγευμα και την επόμενη το πρωί βλέπεις να έχει μαζέψει όπως τα ρούχα στο πλυντήριο.

Την δεύτερη μέρα γίνετε σκούρη και μαζεύει ακόμη ποιο πολύ

Την τρίτη μέρα είναι ξεκολλημένη από τα μέρη που έχει κατακτήσει και σχεδόν νεκρή.

Την τετάρτη μέρα είναι τελειωμένη και βάζεις σκούπα βυθού να την ρουφήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μιλάς για όταν είναι γλιτσα;;γιατί έχω μεγάλη ποσότητα σε μορφή τριχοοιδους πάνω στα φυτά...γλιτσα εχω στον βυθό και πάνω στις κρυπτοκορινες(wentii brown)....

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μιλάς για όταν είναι γλιτσα;;γιατί έχω μεγάλη ποσότητα σε μορφή τριχοοιδους πάνω στα φυτά...γλιτσα εχω στον βυθό και πάνω στις κρυπτοκορινες(wentii brown)....

Μαλλον μιλας για αλλη αλγη εσυ Αγγελε!Δες τις φωτογραφιες του κυανο εδω,επεισης να σου πω οτι το excel δεν σκοτωνει το κυανο..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διάβαση το αθρο Κωστα και λέει ότι εμφανίζεται και σε τριχοηδη μορφή...επίσης έχω κάνει δυσκοτηση,"θεραπεία" με excel,εβαλα μπουκαλα co2,εφτιαξα τον φωτισμο μου,ξαθαριζω τα φιλτρα καθε 2 βδομαδεσ,εχω τρελη κυκλοφορια(σε λιγο το κανω και πλυντηριο),έχω γαρίδες,οτος,cae,μηλοσαλιγκαρα και χελενα και κανενα δεν την πηραζει....απο χτες που ξεκίνησα ερυθροκιμινη ασπρισε...να πω εδώ ότι στον βυθο μου έχω το ίδιο με τις φωτο....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διάβαση το αθρο Κωστα και λέει ότι εμφανίζεται και σε τριχοηδη μορφή...επίσης έχω κάνει δυσκοτηση,"θεραπεία" με excel,εβαλα μπουκαλα co2,εφτιαξα τον φωτισμο μου,ξαθαριζω τα φιλτρα καθε 2 βδομαδεσ,εχω τρελη κυκλοφορια(σε λιγο το κανω και πλυντηριο),έχω γαρίδες,οτος,cae,μηλοσαλιγκαρα και χελενα και κανενα δεν την πηραζει....απο χτες που ξεκίνησα ερυθροκιμινη ασπρισε...να πω εδώ ότι στον βυθο μου έχω το ίδιο με τις φωτο....

Eκτος οτι εχεις χρησιμοποιησει λαθος μεθοδους οπως excel,γεριδες,οτος και σαλιγκαρια,κατι κανεις λαθος!

Δεν μπορει με συσκοτηση να μην εφυγε,τοσο πολυ ειναι στο ενυδρειο σου?

Τεσπα,επειδη δεν ξερω τι ακριβως εχεις κανει απο την αρχη,περιμενε να δεις τα αποτελεσματα της ερυθροκιμινης και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο την ερυθρομυκίνη πώς τη χρησημποιής ;

Σε τι δόση και για πόσες ημέρες ;

Επαναληπτική για τους σπόρους που θα σκάσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη γενικά ποτέ δεν εφάρμοσα την επαναληπτική μέθοδο γιατί ποτέ δεν είχε χρειαστεί πάντοτε μια θεραπεία αρκούσε και το κυανό δεν επανεμφανιζόταν. Θα περιμένω να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά που έχω στην γεννηστρα και μετά θα μεταφέρω τα ψάρια στην γεννηστρα.

Στο κυρίως ενυδρείο θα αρχίσω μια εκτεταμένη και διπλασιασμένη δώσει ερυθρομικήνης για 14 μέρες και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για κάτσε και σκέψου οτι τα σπόρια δεν μπορεί να τα χτυπήσει η αντιβίωση και μετά απο κάποιες μέρες αρχίζουν να σκάνε .

Δεν θα πρέπει τότε εσύ με την επαναληπτική να τα χτυπήσεις πρίν γεννήσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγετε, απλά όποτε έκαμνα θεραπεία με ερυθρομηκήνη και μετά από αλλαγές νερού και σταθεροποίηση των τιμών δεν έδινα δικαίωμα στα σπόρια να αναπτυχθούν. Ίσως να εκκολάπτονταν αλλά επειδή δεν έβρισκαν της κατάλληλες συνθήκες προφανώς να χάνονταν προτού γίνουν εμφανή με γυμνό μάτι. Δηλαδή παλιότερα με μια θεραπεία 3-4 ημερών ο βακτήριο χάνονταν. Στο πρόβλημα που έχω τώρα με μια θεραπεία 4 ημερών το βακτήριο πεθαίνει αλλά σε λιγότερο από 10 μέρες εμφανίζεται. Προφανώς κάτι θα παίζει ή το βακτήριο έγινε ανθεκτικό ή κάτι θα έχει το ενυδρείο μου που να ευνοεί την άμεση ανάπτυξη του βακτηρίου.

Οπότε αναγκαστικά θα πάω στην μέθοδο της άμεσης επανάληψις αλλά επειδή δεν γνωρίζω πως θα αντιδράσουν τα ψάρια σε επανωτές δόσεις ερυθρομηκήνης θα τα αφαιρέσω.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο παντα ειχα κυανοβακτηριδιο στο βυθο κοντα στο μπροσινο τζαμι, μια φορα μονο μου ανεβηκε και το καθαρισα με σκουπα στην αλλαγη , δεν μου ξαναεμφανιστηκε, παραμενει κάτω στον βυθό.

Πολλες φορές εριχνα οξυζενε μεσα στο χαλικι , το διαλουσε, μα ξαναεμφανσιζοταναι, οποται και το παρατησα ετσι οπως ητανε,

Αντιβιοτικά δεν βάζω γιατι το κάνει ισχυροτερο, απο τι εχω διαβασει θελει ροη , και να μην αφηνεις τα νιτρικα χαμηλοτερα του 10 ..

Απο νιτρικά πως πας?

Για το co2 μπορεις να πάρεις spliter ,μια εισοδος σε 3 εξοδους , η και σε 5 εξοδους,,

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...